Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 27.02.2009
НЕЗДОЛАННА СИЛА НАТУРИ
ПЕТРО СОРОКА

НОВЕЛА

В Ольги Макицей – замашно╖ ╕ звинно╖ ж╕нки – чолов╕к хирлявий ╕ некм╕тливий: за що не в╕зьметься, н╕що до пуття не доведе, все йому з рук валиться. За яку роботу не зачепиться, н╕де м╕сця не нагр╕╓, бо раз що запива╓, а два – л╕нивий. Останн╕м часом сторожу╓ на ферм╕, тож, як каже Ольга, вноч╕ «гни╓» в жолоб╕, а вдень удома на диван╕.
Можна подумати, що ж╕нка помика╓ ним, як захоче, але ж насправд╕ нема╓ ким: на такого де сядеш, там ╕ зл╕зеш. До того ж, в╕н якийсь недор╕куватий, н╕ до чого не виявля╓ справжнього ╕нтересу: н╕ до ж╕нки, н╕ до господарства, н╕ до життя.
Ольга народила четверо д╕тей, ╕ вс╕ в╕д р╕зних чолов╕к╕в. Це кожен в сел╕ зна╓. Найстарша Люся – висока, вродлива, з ч╕пкими терновими очима, як у матер╕ – в╕д за╖жджого атек╕вського вод╕я, що возив ц╕лу ос╕нь буряки до райцентру; середульша Зеня – пухкенька, повнощока (н╕би за щ╕чками ягоди трима╓), ╕з зухвалим ╕ гострохолодним поглядом в╕д шаламенного гуцула Юрана, що при╖жджав у село з буд╕вельною бригадою зводити на току складськ╕ прим╕щення, а заодно й церкву п╕д спортзал переобладнав; наймолодша Катя – тоненька, як бадилинка, з бл╕дим, н╕би пергаментним обличчям, запалими щоками ╕ гострим носиком, хвороблива, з осеневими очима – в╕д райком╕вського ╕нструктора, колишнього кадрового оф╕цера Федора ╤вановича Обо╖стого, що якийсь час на╖жджав у колгосп «пить ╕ гулять».
А син Рома – в╕д цигана.
Був час, коли цигани часто таборували за нашим селом, на берегах мальовничо╖ Нетеч╕. Тод╕ т╕льки держись! Все, що погано лежало, тут же опинялося в ╖х клейких ╕ ненаситних руках.
Циган Калган, мабуть-таки, любив Ольгу, бо коли таб╕р подався у св╕ти, в╕н залишився у колгоспн╕й кузн╕ ╕ ще десь ╕з п╕вроку весело будив дзвоном молота с╕льськ╕ досв╕тки, лагодячи плуги, борони ╕ р╕зний реманент.
А пот╕м, зв╕сно, теж здим╕в.
Нин╕ Ром╕ за двадцять, ╕ в╕н – коп╕я батька: ставний, смаглявий, сухожилий. Ма╓ правильне, в╕дкрите ╕ по-сво╓му вродливе лице, розумн╕ оч╕, трохи припухл╕ губи, великий м’ясистий н╕с з ч╕тко окресленими окрилками н╕здр╕в, розкошлане чорне волосся, що гарними завитками спада╓ на плеч╕ й широке чоло.
Роман, як ус╕ д╕ти, ходив до школи, але до випускного ледь дотягнув. Циганська натура рано почала горувати ╕ опиратися ╖й було год╕. Ще в дитинств╕ в╕н вишнарював по вс╕х с╕льських закутках, а в╕дтак ╕ по навколишн╕х хуторах, щоб п╕д╕брати те, що лежить без нагляду.
За ним тягнулися р╕зн╕ ╕стор╕╖. Хлопц╕-ровесники його побоювалися, а старш╕ завбачно обминали. Рома був задерикуватий ╕ нахабний, м╕цний ╕ в б╕йках безстрашний. М╕г у запал╕ й ножем пиронути. Його т╕ло покривали безл╕ч татуювань, близн ╕ шрам╕в.
Коли приходила весна, не було сили, що могла б його втримати вдома: в╕н зникав у нев╕домому напрямку ╕ появлявся т╕льки через два-три м╕сяц╕. Один Бог зна╓, де його носило. Хтось бачив його на вокзал╕ в Золочев╕, хтось – на ярмарку у Вижниц╕, хтось – аж у Криму на золотих п╕сках. Мати намагалася влаштувати його на роботу, але марно: довше м╕сяця в╕н н╕де не затримувався.
У Роми – натура дика ╕ романтична. Тутешн╕ д╕вчата його обминають, але чуж╕ ╕нод╕ проявляють ╕нтерес. Однак найб╕льша його пристрасть – не д╕вчата (хоч в╕н ╕ не цура╓ться ╖х), а кон╕. Ще змалку найчаст╕ше пропадав в╕н на конюшн╕, об’╖жджав молодих лошак╕в, купав колгоспн╕ табуни в Нетеч╕ й випасав ╖х ночами на росяних паст╕вниках. Траплялося, б╕ля н╕чного вогнища заводив тужливу п╕сню, може, самим ╕ придуману, ╕ його грудний, з прихрипцем, голос дол╕тав у село, н╕би з ╕ншо╖ епохи, хвилюючи ╕ бентежачи наш╕ серця. «Ех, б╕сова з’ява, як сп╕ва╓, н╕би душу вийма╓!» – дивувалися нав╕ть старш╕ люди, хитаючи головами.
Коли Рома п╕др╕с, то в одному, то в ╕ншому сел╕ почали пропадати кон╕. М╕л╕ц╕я здогадувалася, що то його робота, але сп╕ймати на гарячому не могла. Вибити з нього з╕знання теж не вдавалося: Рома з неймов╕рною ст╕йк╕стю зносив не т╕льки погрози ╕ залякування, а й допити «з пристрастю», незмигно дивився в оч╕ – ╕ брехав.
Ром╕ щастить, в╕н – везучий, хитрий ╕ жорстокий. Укравши лошака, в╕н хова╓ його в л╕с╕, прибиваючи вуха до дерева, ╕ оч╕ку╓ к╕лька дн╕в, доки вляжеться шура-бура, тод╕ вноч╕ переганя╓ коня в заздалег╕дь домовлене м╕сце. Тепер на коней особливий попит – у фермер╕в, хазя╖в-одноос╕бник╕в, у молодих б╕знесмен╕в, що вправляються у верхов╕й ╖зд╕. Рома найчаст╕ше збува╓ коней в сус╕дн╕ област╕ й далек╕ села, тому сп╕ймати його не так просто. Грош╕ в нього не переводяться, хоча не вони його головна мета, а сам, так би мовити, процес.
Зв╕сно, колись-таки в╕н попадеться ╕ його посадять. Але в╕дбувши терм╕н покарання, в╕н знову промишлятиме конокрадством, бо н╕чим ╕ншим займатися не може.
Така нездоланна сила натури.
Хто це може зрозум╕ти ╕ пояснити?
Нав╕ть материнськ╕ сльози тут безсил╕.
м. Терноп╕ль.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6956

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков