Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#9 за 27.02.2009
ПРИТЧ╤ З УЧН╤ВСЬКОГО ЗОШИТА

П╕сля того, як мо╖ восьмикласники за програмою з укра╖нсько╖ л╕тератури вивчили «Притчу про життя» ╤вана Франка ╕ б╕блейськ╕ притч╕ («Притча про блудного сина», «Притча про с╕яча»), ╖м ╕ самим захот╕лось спробувати сили в цьому непростому жанр╕.
Притча, як в╕домо, - це старовинна назва алегоричних опов╕дань про людське життя з яскраво вираженою мораллю, що в основних рисах нагаду╓ байку. Фабула у притч╕ наявна, але вона ц╕лком п╕дкорена морал╕зуюч╕й частин╕ опов╕дання. ╤ хоча в творах мо╖х учн╕в ╓ певн╕ «перекоси» з огляду на жанров╕ ознаки, вони, як на мене, впорались ╕з завданням, написали притч╕ з власного життя, не такого вже й багатого на под╕╖, досв╕ду, чи пере╕накшили десь почут╕ або вичитан╕ сюжети. Як би там не було, просять «Джерельце» оприлюднити ╖хн╕ спроби.
Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
учитель-укра╖н╕ст Пруд╕всько╖ середньо╖ школи
Сов╓тського району в Криму.

ПРИТЧА ПРО ТОГО, ХТО ЧИНИВ КРИВДУ

Жив соб╕ чолов╕к. Багато людей через його кривди та ще й обман стали нещасними. Якось в╕н так грубо штовхнув стару ж╕нку, що вона впала, зламала руку. ╤ сказала йому бабуся: «Настане той день, коли згадаються тоб╕ вс╕ тво╖ гр╕хи». Чолов╕к ╓хидно всм╕хнувся.
Одного разу йшов кривдник л╕сом ╕ зустр╕вся йому вовк. «Обманю ╕ с╕романця, - оговтався. – Не так╕ попадались на мою вудочку». Одначе вовк пробасив чолов╕чим голосом: «Багатьох ти скривдив. Вже й л╕к загубив, певне. Ось подивись на сво╖ д╕яння». ╤ з’явилось величезне дзеркало, ╕ побачив у ньому чолов╕к все, що робив злого, ╕ лише крих╕тку доброго.
╤ замислився в╕н над сво╖м неправедним життям ╕ робив людям т╕льки добро.
Христина ФОК╤НА.

ПРИТЧА ПРО БЛУДНОГО УЧНЯ

В ╖хньому клас╕ був урок, ╕ скр╕зь у класах були уроки. А в╕н з високо п╕днятою головою бродив навколо школи, ховаючись в╕д учительських очей. Щодня. Разом з ус╕ма сп╕шив по науку. Як ус╕, смиренно н╕с на плечах розбухлий в╕д п╕дручник╕в ранець, якого завбачливо кидав у кущ╕ густого буксусу. Продзеленчить дзв╕нок з останнього уроку – забирав ранець ╕, як ус╕, сп╕шив додому. Нетерпеливилось посмакувати борщем ╕ гречаною кашею. А що ж батьки? Не дуже переймалися шк╕льними «клопотами» сина (сво╖х вистачало!), не з’являлися на виклики вчител╕в.
Та сталося те, що мало статись. Хтось розпов╕в батькам про синове «дозв╕лля», нав╕ть показав захований ранець. Вони не кричали, не плакали, не хапалися за рем╕нець, а… перестали залишати йому смачний борщ ╕ гречану кашу. Хоча син аж заплакав в╕д досади й безсилого гн╕ву, допомогло. Через три дн╕ б╕долаха з розбухлим ранцем плентався на уроки. То нехай же в╕чно живуть борщ ╕ гречана каша, як╕ безсов╕сних ╕ ледачих наставляють на праведний шлях!
Василь Б╢ЛК╤Н.

ПРИТЧА ПРО КРЕЙДУ

Одного дня в сьомому клас╕ крейда зробилась червоною. Була б╕лою-преб╕лою, як ото перший сн╕г чи листок ватману ╕ раптом почервон╕ла, як мак за селом. Вона кричала, волала до ц╕лого св╕ту, щоб вернули ╖й б╕лизну т╕, що забрали. – «О, яка я нещасна!» - хникала Крейда.
- Хто винен? Скажи! – зб╕глися вчител╕ й учн╕. Гул ╕ гам╕р переповнював клас.
- Кожен трет╕й з вас! Щодня мережите мною так╕ помилки, що давно вже вуха мо╖ з╕в’яли, а тепер ╕ почервон╕ли… Приклади? Будь ласка. Вчора Федько на уроц╕ укра╖нсько╖ мови написав на дошц╕ пероги, карову, Денис – н╕тку, сердце, а Петрусь – бесперестанку ╕ т. д. Молю вас: «Допомож╕ть мен╕!».
Б╕дн╕ «писар╕» не могли й слова вимовити, похнюплено мовчали. Ц╕каво: чи допоможуть? ╤ як саме?
Евел╕на ╤БРАГ╤МОВА.

ПРИТЧА-ПЕРЕСТОРОГА ПРО ШКОЛЯРИКА, ЯКОМУ ЗАКОРТ╤ЛО СТАТИ КУР╤╢М

Допитливий хлопчина – восьмикласник з просто╖ ц╕кавост╕ попросив у кур╕╖в, що на великих перервах юрмилися поза школою, сигаретку. Всього лиш одну. Закорт╕ло спробувати: дуже смачно хлопц╕ затягувались заморським куривом. Дали. З в╕ддачею, зв╕сно. А довготелесий староста з десятого нав╕ть поплескав по плечу:
- Прикольно. О, нашого полку прибуло! В╕таю!
Викурив. Та не встиг накайфуватись, як в голов╕ замак╕трилось–запаморочилось – ╕ гепнувся посеред юрми кур╕╖в. Настрахопудились вони, взяли невдаху поп╕д руки та й повели до медсестри. ╤нший зразу забрикався б, а в╕н – н╕, ще й пок╕рно попросив: «Ой, таблетку, таблетку!».
Медсестра вкинула в його ротик п╕гулку – ╕ за якусь хвилину прояснився йому св╕т. В╕дтод╕ не хоче бачити н╕ сигарет, н╕ кур╕╖в, а друзям радить-наказу╓: «Не принюхуйтесь до запаморочення до них. Т╕кайте! Поки не п╕зно!».
Ярослав Б╤БЛ╢В.

ПРИТЧА-ГАСЛО ПРО ВИСОК╤ БАЛИ

В одн╕й школ╕ учн╕-«середнячки», що вчилися так соб╕ (а ╖х нин╕ – хоч греблю гати!), вив╕сили величезний плакат з гаслом: «Хай живуть десять, одинадцять ╕ дванадцять бал╕в! Слава ╕ тим, хто ╖х одержу╓, бо вони трудяться ╕ за себе, ╕ за нас!».
╢вген КЛЕШНЯ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #9 за 27.02.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6970

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков