Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 06.03.2009
ПОШЕПКИ КАЗАЛИ – ВБИЛИ…

ГЕНПРОКУРАТУРА ПОНОВИЛА РОЗСЛ╤ДУВАННЯ ЗАГАДКОВО╥ СМЕРТ╤ ВОЛОДИМИРА ╤ВАСЮКА

Генеральна прокуратура Укра╖ни поновила розсл╕дування причин та обставин смерт╕ в╕домого укра╖нського композитора Володимира ╤васюка. Подання в Генпрокуратуру зробила група народних депутат╕в. Однак ран╕ше з таким проханням неодноразово звертались укра╖нськ╕ митц╕. За пов╕домленням Генпрокуратури, до Львова в╕дбула сл╕дчо-оперативна група, яка й опита╓ св╕дк╕в. Чи стане в╕дома правда у р╕к, коли в╕дзначатимуть 60-р╕ччя в╕д дня народження ╕ 30-р╕ччя в╕д дня смерт╕ автора «Червоно╖ рути», «Водограю», «Запроси мене у сни сво╖» ╕ ще близько ста в╕домих п╕сень?
Запроси мене у сни сво╖,
В т╕, що дос╕ не збулись.
Запроси мене у сни сво╖,
В т╕, що збудуться колись…
Що в╕дчувають т╕, хто вбив Володимира ╤васюка чи давав таку команду, чи планував ретельно його смерть, коли слухають його п╕сн╕? 4 березня Володимиров╕ ╤васюков╕ було б 60 рок╕в. В╕д 24 кв╕тня (це останн╕й день, коли його бачила сестра) ╕ 18 травня 1979 року (коли Володимира ╤васюка знайшли пов╕шеним у л╕с╕ неподал╕к Львова) минуло вже майже 30 рок╕в.
Тридцять рок╕в крим╕нальна справа не розсл╕дувалась, а матер╕али перебували п╕д грифом «та╓мно».
К╕лька рок╕в тому у Льв╕вському обласному управл╕нн╕ СБУ Рад╕о «Свобода» пов╕домили, що матер╕али у справ╕ Володимира ╤васюка перебувають у Ки╓в╕ в арх╕в╕ М╕н╕стерства внутр╕шн╕х справ, у Московському арх╕в╕ КДБ, а ще чимало документ╕в знищено.
Смерть композитора оповита та╓мницею. 24 кв╕тня 1979 року зранку Володимир вийшов ╕з дому до консерватор╕╖. В об╕д повернувся, взяв деяк╕ сво╖ ноти ╕ знову п╕шов, сказавши, що через годину повернеться. Наступного дня однокурсники н╕бито бачили, як в╕н крокував дорогою Винники-Льв╕в.
У в╕дпов╕дь на заяву матер╕ 27 кв╕тня м╕л╕ц╕онери опитали вс╕х знайомих Володимира, проте безрезультатно. ╤ лише 18 травня 1979 року знайшли т╕ло ╤васюка в л╕с╕ у Брюховичах.
Поновлення крим╕нально╖ справи стало неспод╕ванкою як для р╕дних Володимира ╤васюка, так ╕ для його приятеля – поета-п╕сняра Богдана Стельмаха. Поет каже, якщо Генеральна прокуратура забажа╓, то справу розкриють. Богдан Стельмах н╕коли не в╕рив у верс╕ю КДБ ╕ м╕л╕ц╕╖ – самогубство.
Кому заважав тод╕, у 1979 роц╕, Володимир, коли його п╕сн╕ звучали по ус╕х теле– та рад╕оканалах СРСР, коли в╕н був народним улюбленцем? «Можливо, в╕н комусь був невиг╕дний на якомусь побутовому р╕вн╕, були нер╕вн╕ сили ╕ його вбили», – припуска╓ Богдан Стельмах.
«А можливо, КДБ схиляло Володю до сп╕впрац╕. Але в╕н був не з тих, хто робив те, що йому не г╕дне ╕ чого в╕н бридився. У КДБ вм╕ло допитувати, можливо, його кинули у п╕двал С╤ЗО, закатували ╕ вивезли у л╕с, ╕нсцен╕зувавши самогубство. Але верс╕я, що в╕н пок╕нчив сам життя, аж н╕як не може бути реальн╕стю. Це не м╕г вчинити Володя, повний сил, слави, життя ╕ план╕в», – зазнача╓ Богдан Стельмах.
На похорон Володимира ╤васюка на вулиц╕ вийшов чи не увесь Льв╕в, багатьом у той день забороняли залишати робоч╕ м╕сця. Прокуратура через к╕лька дн╕в заявила, що композитор вчинив самогубство. У це н╕хто не пов╕рив. Пошепки казали – вбили…
Цей р╕к на Льв╕вщин╕ та Буковин╕ – краю, де народився композитор, оголошен╕ роком Володимира ╤васюка. Поет-п╕сняр Богдан Стельмах хоче в╕рити, що таки стане в╕дома правда, за яких обставин ╕ чому не стало його приятеля.
«А яким в╕н був ц╕кавим за роялем! В╕н, коли с╕дав за рояль, н╕би на нього нападав, немов зростався з ним … Так з’являлись мелод╕╖... «Поглянь усе навколо зацв╕ло». Так з’явилась ╕ ця – «Лиш раз цв╕те любов», – д╕литься спогадами Богдан Стельмах.
Понад 100 п╕сень залишив Володимир ╤васюк. ╥х сп╕вають ╕ знають. Композитор був дуже приск╕пливий ╕ вимогливий до поетичного слова. В╕н завжди говорив, що п╕сня ма╓ бути оптим╕стичною, нести людям рад╕сть ╕ над╕ю, щось св╕тле ╕ чисте… Немов та р╕ка у горах, як╕ так любив талановитий митець.
http://www.radiosvoboda.org/Content/Article/1491589.html

МАЙЖЕ ╤ДЕАЛЬНЕ ВБИВСТВО
Прем’╓ра документального ф╕льму «Володимир ╤васюк. ╤деальне вбивство» на «╤нтер╕» (студ╕я 07 продакшн) в╕дбулася 12 лютого п╕зно ввечер╕. Анонсувався ф╕льм як сенсац╕я. Напередодн╕ його виходу на екран стало в╕домо про справд╕ безпрецедентний в укра╖нськ╕й юриспруденц╕╖ випадок: Генеральна прокуратура заново порушила справу Володимира ╤васюка. П╕сля 30 л╕т по смерт╕ композитора ╕ незадовго до 60-р╕ччя в╕д його народження.
Автор ф╕льму – ╤ллар╕он Павлюк, режисер – Соф╕я Чемерис, документал╕сти каналу «╤нтер», з╕бравши св╕дчення очевидц╕в, родич╕в, фах╕вц╕в-крим╕нал╕ст╕в, експерт╕в в╕д медицини, спробували в╕дшукати в╕дпов╕дь на давн╓ та дос╕ болюче для багатьох питання: чи була смерть композитора Володимира ╤васюка самогубством, чи – вбивством?
Що насправд╕ сталося в Брюховицькому л╕с╕ п╕д Львовом далеко╖ весни 1979 року?
Чи вдалося творцям ф╕льму, як╕ об╕цяли, що «б╕льшост╕ факт╕в навколо смерт╕ ╤васюка буде дане пояснення», поставити крапки зам╕сть знак╕в запитання?
В оф╕ц╕йну верс╕ю смерт╕ композитора – «самогубство» – мало хто пов╕рив п╕сля ╖╖ оприлюднення. Як мало хто в╕рить ╕ дотепер. Легенди, чутки, верс╕╖ в╕дтод╕ встигли обрости ймов╕рними ╕ неймов╕рними подробицями, але ╕стини н╕ в╕д тод╕шньо╖ влади, н╕ в╕д пот╕м уже влади незалежно╖ Укра╖ни не почув н╕хто.
Ф╕льм «Володимир ╤васюк. ╤деальне вбивство» уже сво╓ю назвою заперечу╓ верс╕ю про самогубство композитора. Але переконливих об╕цяних «пояснень» у ф╕льм╕ не багато. «За кадром» виринають питання, на як╕ в╕дпов╕дей так ╕ не знайшлося. Головне з них: мотиви вбивства. Для кого становив загрозу або ж чому ╕ кому був небезпечним усп╕шний, уже ов╕яний славою, багатий ╕ пл╕дний у творчому план╕ композитор?
Окр╕м головного, ╓ багато ╕нших питань, не менш важливих. Вони виникають п╕д час перегляду ф╕льму пост╕йно, перепл╕таючись ╕з сюжетами верс╕й, доказ╕в ╕ припущень.
Слова колишньо╖ подруги (кохано╖?) Тетяни Жуково╖ про те, що «он бил н╓ д╕сс╕д╓нтом, он н╕кому н╓ м╓шал» звучать якось безпом╕чно. На тл╕ кадр╕в ╕з похорону – тисяч╕ людей ╕шли вулицями Львова, до Личак╕вського цвинтаря – ховати Володимира ╤васюка. Хоч ус╕ма способами влада намагалася не допустити масово╖ участ╕ в тому похорон╕ – саме на цей день були призначен╕ р╕зн╕ збори, ╕нш╕ заходи, що вимагали «обов’язково╖ присутност╕» на робочих м╕сцях, студентських лавах тощо...
Твердження Тетяни Жуково╖ про те, що Володимир ╤васюк «не раз говорив» про самогубство, не переважило одностайного твердження р╕дних – сестер та матер╕ про те, що про самогубство в╕н н╕коли не говорив ╕ не думав. ╤ – навпаки. Хто з них ма╓ рац╕ю? ╤ яка, власне, роль цього «говорив – не говорив»? Адже су╖цидолог, псих╕атр, доктор медицини Галина П╕ляг╕на дох╕дливо пояснила про ╕снування р╕зниц╕ «м╕ж су╖цидальними думками ╕ су╖цидальними д╕ями». З ╕ншого боку, Галина П╕ляг╕на як фах╕вець пояснила, що су╖цид може зд╕йснюватися найчаст╕ше вдома або в м╕сц╕, якимось чином пов’язаному з житт╓вими пр╕оритетами потенц╕йного самогубця. ╤ в св╕тл╕ ц╕╓╖ сентенц╕╖ якось злов╕сно звучить обмовка Тетяни Жуково╖ про м╕сце, де знайшли т╕ло Володимира ╤васюка, – у цьому л╕с╕ Тетяна з Володимиром любили ран╕ше прогулюватися...
Схематичн╕сть окремих еп╕зод╕в теж ставить нов╕ запитання. Наприклад, покази Св╕тлани Примачок, яка начебто бачила Володимира ╤васюка у Р╕вному третього травня (коли в╕н уже за оф╕ц╕йною верс╕╓ю був мертвим) ╕ в╕дмова ╖╖ в╕д цих показань. Н╕чого нового розшукана «в ╕ншому м╕ст╕» Св╕тлана «тепер Коваль» так ╕ не сказала. Може, тому, що ╖╖ тепер не розпитували? Чи вона була тод╕ на вокзал╕ сама? Можливо, ще хтось разом ╕з нею «бачив» тод╕ Володимира ╤васюка? Можливо, вона в╕дмовилася в╕д сво╖х перших показань п╕д тиском тод╕шнього сл╕дства?
Прикро, що не розвинув свою думку (верс╕ю) доктор ╕стор╕╖ Юр╕й Шаповал, який припуска╓, що орган╕зованим це вбивство не вигляда╓. Можливо, вбивство було «стих╕йним», «спонтанним», а не «орган╕зованим»? Що це може означати?..
Щодо самих колишн╕х сл╕дчих у справ╕, то ╕ екс-заступник генпрокурора Я. Гнат╕в, ╕ представник райпрокуратури В. Рябушко под╕лилися справд╕ ц╕кавими спостереженнями – ╕ про в╕дсутн╕сть сл╕д╕в на одяз╕ та взутт╕ пок╕йного композитора, ╕ про «роль» мурашок у з’яв╕ сл╕д╕в на т╕л╕. Але найц╕кав╕ше глядачев╕ бачити при цьому ╖хн╕ обличчя, оч╕, жести, м╕м╕ку... А вже побачити ╕ почути легендарного колишнього обласного прокурора Б. Антоненка, який каже, що за три тижн╕ вис╕ння на дерев╕ в╕д т╕ла мала б в╕докремитися голова... 97-л╕тн╕й, при добр╕й пам’ят╕, екс-прокурор був у митт╓вому еп╕зод╕ дуже переконливим.
Остаточн╕ крапки над «╕» у справ╕ смерт╕ Володимира ╤васюка, напевне, будуть розставлен╕ тод╕, коли укра╖нським сл╕дчим, ╕сторикам, документал╕стам, журнал╕стам стануть доступними матер╕али справи, як╕, зг╕дно з пов╕домленнями, перебувають в арх╕вах у Москв╕ – дос╕ п╕д грифом «та╓мно». Тому, очевидно, в майбутньому може з’явитися й продовження цього ф╕льму, як пишуть у сер╕алах, «Дал╕ буде»... (Щодо його назви, правда, то в дужках хот╕лося б зазначити: ф╕льм анонсувався, зокрема в ╕нтернет╕, з╕ скороченою назвою – «╤деальне вбивство». Р╕ч у т╕м, що п╕д такою ж назвою анонсу╓ться продаж диск╕в ╕з однойменним ф╕льмом – трилером-детективом «╤деальне вбивство», випущеним у США ще 1998 року за мотивами п’╓си Фредер╕ка Нотта «У випадку вбивства набер╕ть «М», режисер – Ендрю Дев╕с. Авторам варто звернути на це увагу, зокрема й з огляду на авторське право...).
Документальний ф╕льм про смерть в╕домого в усьому св╕т╕ молодого укра╖нського митця, чия п╕сня об╕рвалася на траг╕чн╕й нот╕, м╕г з’явитися ╕ трохи ран╕ше. Теоретично – нав╕ть у час, коли посмертно Володимира ╤васюка було удосто╓но найвищо╖ державно╖ нагороди – Шевченк╕всько╖ прем╕╖ (1994 р╕к). Але добре, що цей ф╕льм з’явився взагал╕.
Стр╕чка збудить ц╕кав╕сть у сусп╕льств╕ до ╕мен╕ Володимира ╤васюка, яке, дален╕ючи, як ╕ його п╕сн╕, не переста╓ бути знаковим для укра╖нсько╖ культури. Ровесник «л╕верпульсько╖ четв╕рки» – ансамблю «Б╕тлз», який лишився музичним символом минулого стол╕ття, Володимир ╤васюк лиша╓ться символом укра╖нсько╖ музики того ж ХХ стол╕ття. Символом п╕сн╕, що лунала в╕д Львова до Вашингтона ╕ Владивостока... Може, саме таким широким д╕апазоном свого звучання й була вона небезпечна, його п╕сня? А ще Володимир ╤васюк лиша╓ться символом сп╕вочо╖ ╕ сп╕ваючо╖ Укра╖ни – т╕╓╖, яка могла б бути ╕ якою ще може стати.
http://www.radiosvoboda.org/Content/Article/1492835.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6983

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков