Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#10 за 06.03.2009
УЧИТЕЛЬ ШЕВЧЕНКА

ШЕВЧЕНК╤АНА

Литовський художник в╕рменського походження Ян Рустем першим спробував зв╕льнити нашого ген╕я з кр╕пацтва

Уяв╕ть себе на м╕сц╕ хлопчика-кр╕пака, який уперше потрапля╓ до великого м╕ста В╕льно, одного з культурних центр╕в тод╕шньо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Там в╕н ста╓ очевидцем польського повстання, чита╓ революц╕йн╕ в╕ршован╕ прокламац╕╖, написан╕ поетом Юл╕ушем Словацьким, випускником В╕льнюського ун╕верситету. Можливо, саме в той революц╕йний час у молодого Тараса зародилися рядки, записан╕ п╕зн╕ше, в 1847 роц╕, адресован╕ полякам: «...Подай же руку козаков╕, ╕ серце чисте╓ подай...»

СПИСКИ ЗГОР╤ЛИ?
У В╕льнюс╕ Шевченко прожив б╕льше року – з 1829 до 1831 р. – як служка родини графа Енгельгардта. В╕льнюський пер╕од, вир╕шальний для творчост╕ поета й художника, дос╕ маловивчений. Ранн╕ б╕ографи стверджували, що Тарас навчався малювання, теор╕╖ ╕ техн╕ки малюнка в майстерн╕ В╕льнюського ун╕верситету, у найв╕дом╕шого на той час у Литв╕ художника – ╤онаса Рустемаса, або Яна Рустема. Мистецтвознавц╕ доводять, що в обох художник╕в було багато схожого в техн╕ц╕ малювання, обо╓ в╕ддавали перевагу граф╕ц╕, в обох переважав портрет, також вони виконували й складн╕ пейзаж╕.
Однак деяких сучасних досл╕дник╕в це не перекону╓, що Шевченко навчався в Яна Рустема, та й узагал╕ був знайомий ╕з ним. Вони посилаються на списки студент╕в В╕льнюського ун╕верситету, де не було учня на пр╕звище Шевченко. Та й Ян Рустем, в╕домий художник ╕ дуже зайнятий професор ун╕верситету, на ╖хню думку, не брався б за навчання простого кр╕пака.
Тут потр╕бно одразу наголосити, що документальне досл╕дження ускладню╓ться тим, що в 1831 роц╕ В╕льнюський ун╕верситет розформували за наказом царя Миколи ╤ – «за п╕дтримку польського повстання з боку вчених та студент╕в ун╕верситету». У 1832 роц╕ з В╕льнюса вивезли ун╕верситетську б╕бл╕отеку й арх╕в. ╤м’я Шевченка могло би бути серед ╕мен останн╕х слухач╕в розформованого ун╕верситету. ╢ припущення, що частина письмових матер╕ал╕в, що св╕дчать про навчання Шевченка в Рустема, згор╕ла в пожеж╕ п╕д час варшавського повстання 1844 року. Про це пише, зокрема, литовський мистецтвознавець професор Владислав Дрема.

ЛИСТ ╤З В╤ЧНОСТ╤
Здавалося б, не залишилося н╕яких п╕дтверджень факту навчання Шевченка у В╕льн╕ й знайомства з Рустемом. Однак неспод╕вану п╕дказку нам да╓ сам Тарас Григорович.
В одному з╕ сво╖х лист╕в до приятеля Брон╕слава Залеського, в╕дправленому в лютому 1855 року з Новопетр╕вського форту, в╕н пише: «Ты спрашиваешь меня, можно ли тебе взять кисть и палитру. На это мне отвечать тебе и советовать довольно трудно, потому что я давно не видел твоих рисунков. И теперь я могу тебе сказать только то, что говорил когда-то ученикам своим старик Рустем, профессор рисования при бывшем Вильнюсском университете: «Шесть лет рисуй и шесть месяцев малюй, будешь мастером». И я нахожу совет его весьма основательным».
У цих к╕лькох Шевченкових рядках, якщо уважно придивитися, можна знайти в╕дпов╕д╕ на багато запитань. Зокрема, точно визначити, що Шевченко мав би бути знайомим ╕з майстром Рустемом, щоб так точно пам’ятати його улюблений висл╕в. Шевченко визна╓ слушн╕сть ц╕╓╖ поради майстра, тим самим визна╓ ╕ себе його учнем. Приверта╓ увагу й те, що в наведен╕й рос╕йською мовою цитат╕ Рустема «проскаку╓» навмисно не перекладене укра╖нське слово «малюй». Навряд чи його додав Шевченко, якому заборонялося писати листи укра╖нською мовою, радше так казав сам Рустем.

ЗАГАДКА ДИТИНСТВА
Розгадку, чому у вислов╕ в╕льнюського художника ╤онаса Рустемаса з’явилося укра╖нське слово ╕ чому знаний професор ун╕верситету м╕г погодитися навчати малювання хлопчика-кр╕пака, можна знайти в його б╕ограф╕╖. На щастя, в Державн╕й центральн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ НАН Укра╖ни дивом збер╕гся повний польський б╕ограф╕чний словник 1936 року (Polski slownik biograficzny. Krakоw), що не постраждав п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. У ньому можна знайти багато деталей житт╓пису художника Рустема з посиланнями на дово╓нн╕ арх╕вн╕ документи В╕льнюського ун╕верситету.
Особливо ц╕кава виноска про походження художника, де в╕н вказу╓, що ╓ сином в╕рменського купця на ймення Францишек. Тим самим спростовуються припущення деяких автор╕в щодо невизначеного нац╕онального походження художника ╕ ще раз п╕дтверджу╓ться правильн╕сть укра╖нсько╖ верс╕╖, подано╖ у Повному з╕бранн╕ твор╕в Т. Г. Шевченка (т. 6, с. 376), де чита╓мо: «... старий Рустем – Рустемас Йонас (1762-1835), литовський художник в╕рменського походження, викладач малювання у В╕льнюському ун╕верситет╕ (1798-1832)». У польськ╕й б╕ограф╕чн╕й дов╕дц╕ про художника м╕ститься найголовн╕ше, що да╓ нам ключ до розгадки. Виявля╓ться, Ян Рустем народився в Константинопол╕ (Стамбул╕) в 1762 роц╕ у в╕рменськ╕й родин╕, з раннього дитинства втратив батьк╕в ╕, будучи сиротою, потрапив у тяжке рабство. У десятир╕чному в╕ц╕ Рустема викупив ╕з невол╕ в╕домий польський генерал ╕ меценат Адам Чарторийський, що першим пом╕тив його надзвичайн╕ зд╕бност╕ до малювання. У 1774 роц╕ Чарторийський ви╖хав ╕з Константинополя до Львова ╕ вив╕з туди малого Яна. Саме у Львов╕ вже в╕льний в╕д рабства Рустем одержав початкову осв╕ту, почав навчатися майстерност╕ малювання у таких в╕домих художник╕в, як Ян Норблин ╕ Марчелло Бачарелл╕, працював художником у Берл╕н╕ й Варшав╕, а 1798 року йому над╕йшла престижна пропозиц╕я працювати у В╕льнюському ун╕верситет╕. Тут в╕н досяг великих творчих усп╕х╕в ╕ вершини слави – став зав╕дувачем кафедри малювання В╕льнюського ╕мператорського ун╕верситету, з 1800 року в╕н уже академ╕к мистецтв, а 1830 року нагороджений орденом свято╖ Ганни II ступеня.

ДОСВ╤Д ЗВ╤ЛЬНЕННЯ З РАБСТВА
Отже, ранн╕ б╕ограф╕╖ Рустема ╕ Шевченка схож╕. В обох було тяжке дитинство, проведене в невол╕, в обох замолоду проявилося нездоланне прагнення малювати. Зрозум╕ло, що старому художнику траг╕чн╕ стор╕нки життя молодого Шевченка нагадували ╕стор╕ю його власного життя, тож ц╕лком природним стало бажання допомогти талановитому п╕дл╕тку опанувати секрети художньо╖ майстерност╕ й вирвати його з кр╕пацько╖ невол╕. За верс╕╓ю литовських шевченкознавц╕в, Рустемас, переконавшись у художн╕й обдарованост╕ Шевченка ╕ розум╕ючи, що в кр╕пака у царськ╕й Рос╕╖ нема╓ н╕яко╖ перспективи для творчост╕, просить свого друга, графа Михайла В╕╓льгорського (1788-1856) натиснути на пом╕щика Енгельгардта ╕ сприяти викупу Шевченка з кр╕пацтва. Под╕бно до того, як колись допомогли вирватися з рабства й одержати художню осв╕ту йому самому.
До реч╕, Рустем, досягши слави, н╕коли не забував про сво╓ минуле, а коли отримав високу ун╕верситетську посаду, незм╕нно допомагав незаможним студентам. Саме з його ╕н╕ц╕ативи в ун╕верситет╕ було створено касу вза╓модопомоги для б╕дних студент╕в, а також запроваджене правило, за яким щороку дво╓ з десяти спуде╖в мали змогу безкоштовно навчатися на факультет╕ образотворчого мистецтва. Напевно, ц╕╓ю обставиною й скористався пом╕щик Енгельгардт, улаштувавши юного Тараса на факультет. Також ста╓ зрозум╕лим, чому у висловлюванн╕ литовського художника з’явилося укра╖нське слово «малюй». Адже Рустем у роки сво╓╖ юност╕ жив ╕ навчався у Львов╕, тому добре волод╕в укра╖нською мовою. Можливо, вчитель Рустем п╕д час урок╕в сп╕лкувався з учнем Шевченком укра╖нською мовою.

УВ╤ЧНЕНА ПАМ’ЯТЬ
За браком арх╕вних документ╕в нев╕домо, ск╕льки ж навчався Шевченко у В╕льнюському ун╕верситет╕. Дехто з автор╕в каже про ш╕сть урок╕в, ╕нш╕ – про десять. Тут потр╕бно пояснити, що уроки малювання – так зван╕ майстер-класи – в╕др╕зняються в╕д звичайних академ╕чних пар, тому один урок може бути розтягнутий у час╕ на дек╕лька дн╕в ╕ складатися з к╕лькох складових частин – теор╕╖, практики, домашнього завдання. Можна припустити, що Шевченко провчився в ун╕верситет╕ повний навчальний р╕к, принаймн╕, не менше одного семестру.
Чи вплинуло навчання в престижному В╕льнюському ун╕верситет╕ на подальшу творчу та житт╓ву долю Шевченка? Безперечно. За словами Ганни Пономаренко, старшого наукового сп╕вроб╕тника Державного музею Тараса Шевченка, «те, що Шевченко навчився мистецького волод╕ння пензлем ╕ отримав знання й навички з теор╕╖ малювання у профес╕йного художника, додало йому впевненост╕ при вступ╕ до Петербурзько╖ академ╕╖ мистецтв, що визначило його подальшу долю».
Ян Рустем помер у 1835 роц╕. В╕н не дочекався того дня, коли його учень Тарас Шевченко одержав у 1838 роц╕ довгооч╕кувану волю. ╤ згодом став всесв╕тньо в╕домим. ╤стор╕я про добр╕ стосунки учителя й учня залишилася в пам’ят╕ людей. У 1961 роц╕ на ст╕н╕ будинку В╕льнюського ун╕верситету, де вчився юний Кобзар, було встановлено пам’ятну дошку з барель╓фом Тараса Шевченка. На н╕й – напис трьома мовами – литовською, укра╖нською й рос╕йською: «У цьому будинку в майстерн╕ художника ╤. Рустемаса вчився великий укра╖нський поет-революц╕онер Тарас Шевченко».
Самвел АЗ╤ЗЯН.
(«Укра╖на молода», № 151, 2008 р.).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #10 за 06.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=6990

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков