Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 13.03.2009
З 90-Р╤ЧЧЯМ ВАС, ТАТУ!

Шановна редакц╕╓! 14 березня виповню╓ться 90 рок╕в одному з Ваших читач╕в – палкому патр╕оту Укра╖ни, Борису Миколайовичу Магалясу. Народився в╕н у с. Рахни В╕нницько╖ област╕ 14 березня 1919 року в с╕м’╖ коваля Миколи Овксент╕йовича та Ганни Омелян╕вни.
Поки революц╕я кривим крилом не накрила Рахни, жили добре. С╕м’я мала кузню, 1 га саду, 2 га орно╖ земл╕ (бабусино╖), хату на 3 к╕мнати, корову, пару коней, овець, гусей, курей, свиней, працьовит╕ руки. Батько ковалював, справлявся за худобою ╕ в пол╕. Мама ╕ бабуся Агаф╕я пряли, ткали, прали та прасували, поралися по господарству. Рано вставали ╕ п╕зно лягали. У нед╕лю – до церкви, д╕тей вчили Слову Божому, так ╕ жили.
У 1927 роц╕ в сел╕ почалась колектив╕зац╕я. Коли забрали кузню ╕ в╕д╕брали землю, батьки на с╕мейн╕й рад╕ вир╕шили: не буде толку в т╕м колгосп╕, бо ж уже справжн╕х господар╕в розстр╕ляно, а п’яниц╕ й розбишаки, що подались до актив╕ст╕в ╕ «зб╕льшовичились» – непутящ╕ – це скаже кожний селянин.
Тож з╕брали д╕тей, реч╕ ╕ подались на велик╕ будови ╕ндустр╕ал╕зац╕╖ – в Краматорськ. Там починали споруджувати один з найб╕льших машинобуд╕вних завод╕в.
До Донбасу ╖хали люди зв╕дус╕ль, було багато селян, що т╕кали в╕д колектив╕зац╕╖.
Батько влаштувався ковалем на зал╕зничн╕й станц╕╖. С╕м’╖ вид╕лили дв╕ к╕мнати.
Бабуся залишилась у сел╕. Н╕як не хот╕ла в╕рити, що буде г╕рше.
Бабусю Агаф╕ю, як одноос╕бницю, обклали продподатками, яких старенька, зв╕сно, виконати не могла, тож восени за «недо╖мку» забрали хату (добре, що пере╖хала до д╕тей у Краматорськ).
Вс╕ шестеро д╕ток зростали у донбаському середовищ╕: бачили «блатних» ╕ чемних.
А пот╕м настав чорний 1933 р╕к. З с╕л якось ще доповзали людоньки до Краматорська, а тут вони лежали ╕ конали на вулицях, на вокзал╕. Мерц╕в забирали не в╕дразу. Люди, як т╕н╕, йшли повз них чи то осл╕пл╕, чи то сам╕ як мерц╕.
Батьку давали хл╕бн╕ картки, та того хл╕ба не вистачало ╕ на один раз по╖сти. Мати ходила на б╕йню, просила кишки, мила ╖х, варила зат╕рку, але в м╕ст╕ все ж було легше прожити. А село р╕дне – майже все вимерло…
Борис зак╕нчив семир╕чку, вступив до Слов’янського медичного техн╕куму, став фельдшером. У 1939 роц╕ був призваний до лав Червоно╖ арм╕╖. Вже зак╕нчувався терм╕н строково╖ служби, як розпочалася в╕йна…
Воював у 19-й арм╕╖ п╕д командуванням Кон╓ва. В район╕ Гжатська потрапив у полон. Сидячи на цементн╕й п╕длоз╕ н╕мецького концтабору на Брянщин╕, думав: «Ось ╕ все…».
Та дивом вдалося утекти. Через ворожий тил вперто йшов до сво╖х дек╕лька м╕сяц╕в л╕сами, заходячи у крайн╕ хати, просив ╖сти…
Д╕йшов… Перше, що запитали на сл╕дств╕: «Чому не застрелився, як потрапив у полон?». В╕дправили у таб╕р спецперев╕рки. Перев╕рили… В╕дправили в штрафбат «смывать кровью позор плена». Був тяжко поранений, зостався живим. Воював у 10-й Пов╕трянодесантн╕й див╕з╕╖. Брав участь в Яссько-Кишин╕вськ╕й операц╕╖. Визволяв Румун╕ю, Болгар╕ю, Угорщину.
Нагороджений орденами ╕ медаллю «За в╕двагу». Був во╓нфельдшером. Ск╕льки житт╕в врятував – не рахував. Каже: «Не я рятував, я Бога просив рятувати».
Я н╕коли не бачила його роздратованим чи сердитим. Коли кажуть, що стар╕ люди вередлив╕, – не в╕рю. У сво╖ 90 рок╕в м╕й батько – стриманий, виважений, розумний. Багато чита╓. Найулюблен╕ша книга – «Твор╕ння ╤оанна Златоуста». Жодного дня не обходиться без газет «Голос Укра╖ни» й «Кримська св╕тлиця». Сл╕дку╓ за вс╕ма зас╕даннями Верховно╖ Ради, любить дивитися
«5-й канал». Слуха╓ закордонн╕ рад╕опередач╕, з╕ставля╓, пережива╓ за долю кра╖ни. ╤ всупереч всьому в╕рить: «Ще не вмерла Укра╖ни ╕ слава, ╕ воля».
Коли вс╕м давали по 1 тисяч╕ гривень, йому з його двох – не дали, не д╕сталось. В╕н сказав: «Аби кризу подолали…». Я часто м╕ркую: «Як так сталось, що людина, витримавши ст╕льки лиха: Голодомор 1932-1933, в╕йну, полон, репрес╕╖, в╕йну, голод 1947-го, так довго прожила, маючи, до реч╕, змалку хворе серце. Так, не пиячив, не палив, дотримувався посту, але ж це не панацея?». ╤ даю т╕льки таку в╕дпов╕дь: «Духовн╕сть ╓ тим чинником, що да╓ життя. Св╕дом╕сть обумовлю╓ буття. В╕ра, над╕я, любов – н╕коли не покидали серце Батька. Вони ╕ ╓ житт╓дайною силою».
З Днем народження Вас, Тату!
Низький укл╕н Вам за все зроблене для доньок, зят╕в, онук╕в. Хай Бог Вам да╓ здоров’я ╕ сил ще на довг╕╖ л╕та!

За дорученням с╕м’╖ –
Олена КИЯНИЦЯ.
с. Мирн╕вка
Джанкойського району.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 13.03.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7014

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков