Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2009
«МОНОЛОГ ПЕРЕД ОБЛИЧЧЯМ СИНА»
МИХАЙЛО ╤ВАСЮК

(В передрукованому «Кримською св╕тлицею» уривку з пов╕ст╕ Михайла ╤васюка «Монолог перед обличчям сина» розпов╕да╓ться про останн╕ дн╕ життя знаменитого укра╖нського композитора Володимира ╤васюка та про т╕ понев╕ряння, яких зазнали батьки, домагаючись у комуно-м╕л╕цейсько╖ системи правди про долю сина...)

(Продовження. Поч. у № 10, 11).

Володя повернувся додому вранц╕ 24 кв╕тня. В╕н був у доброму настро╖, але н╕чого не розпов╕дав матер╕ про фестиваль, про зустр╕ч╕ з людьми. В╕н чомусь квапився. Помився, поголився, переодягнувся в чисту б╕лизну, взяв св╕й портфель, з яким майже не розлучався, ╕ близько першо╖ години дня сказав матер╕:
— Я йду, мамо, до консерватор╕╖. Затримаюся там п╕втори-дв╕ години. — ╤ Володя вийшов.
Минуло к╕лька годин, а в╕н не приходив. Мати чекала на нього ввечер╕. Була певна, що в╕н з кимось затримався ╕ от-от з’явиться. Та в╕н ╕ увечер╕ не повернувся, наступного дня його також не було. Мати обдзвонила вс╕х його льв╕вських та ╕вано-франк╕вських друз╕в, але його н╕хто з них не бачив. 26 кв╕тня мати пов╕домила м╕л╕ц╕ю про загадкове зникнення сина. Там ╖й сказали, що розпочнуть розшуки.
Я негайно ви╖хав до Львова, дружина розпов╕ла мен╕ докладно все про Володю, ╕ ми подалися разом до районного в╕дд╕лення м╕л╕ц╕╖, що розм╕щалася на вулиц╕ Зелен╕й. Там ми зустр╕лися з сл╕дчим Миколою Миколайовичем, пр╕звище його ми не знали — в╕н його нам не назвав. Ми провели з ним коротеньку розмову. Просили його, щоб м╕л╕ц╕я звернулася по рад╕о до населення, але в╕н в╕дпов╕в, що у нас не прийнято цього робити.
Минуло ще к╕лька дн╕в. Про Володю н╕хто з сл╕дчих орган╕в не запитував нас н╕чого. Н╕хто не ц╕кавився ним, не намагався д╕знатися в╕д нас як╕сь подробиц╕, щоб знайти ту ниточку, що веде до ╕стини. Ми знову п╕шли до того ж сл╕дчого ╕ спитали, чому н╕хто не розшуку╓ композитора. Микола Миколайович в╕дпов╕в нам, що це справа важка, ╕ вимагав терпеливост╕. У нас зароджувалася думка про те, що тут н╕хто не зац╕кавлений, щоб його знайти. Коли ми, непрохан╕, прийшли вже вкотре до м╕л╕ц╕╖, то у невеличк╕й к╕мнат╕ застали п’ять-ш╕сть студент╕в консерватор╕╖. Вс╕ вони були в прекрасному настро╖, з╕ см╕хом говорили про щось веселе. У нас склалася думка, що там розпов╕дали дотепн╕ анекдоти.
Той см╕х вразив нас непри╓мно. З кожним днем у мене й дружини визр╕вала думка, що Володею н╕хто в сл╕дчих органах не турбу╓ться. Нам залиша╓ться т╕льки одне: звести руки до небес ╕ благати в бога якогось сп╕вчуття ╕ допомоги. Ми т╕льки тод╕ збагнули, що у наш╕й кра╖н╕ людина страшенно самотня.
В╕д сл╕дчого Миколи Миколайовича, веселого ╕ вельми балакучого, ми дов╕далися, нарешт╕, що незабаром розпочне розсл╕дування причин зникнення ╕ пошуки Волод╕ ╤ван Петрович Сорока, дуже досв╕дчений фах╕вець. Це п╕днесло наш занепалий дух. Ми вперше за багато дн╕в зрад╕ли, що хтось розумний в╕зьметься за ту справу. Та переб╕гло багато дн╕в, а ми про досв╕дченого Шерлока Холмса н╕чого не чули. Це була якась м╕ф╕чна особа, пл╕д фантаз╕╖ балакучого Миколи Миколайовича.
Ми зв’язувалися з багатьма м╕стами Укра╖ни та з Москвою, де бував Володя ╕ мав друз╕в та знайомих. Ус╕х розпитували. ╤ вс╕ нам в╕дпов╕дали, що Волод╕ у них нема╓.
Байдуж╕сть ╕ ц╕лковита пасивн╕сть льв╕вського кер╕вництва ╕ сл╕дчих орган╕в нас обурювали. Ми подалися до прокурора Льв╕всько╖ област╕ Б. Антоненка. Секретарка п╕шла до його каб╕нету, затрималася там на к╕лька хвилин, пот╕м вийшла ╕ сказала нам, що прокурор област╕ не ма╓ зараз часу, але у друг╕й половин╕ дня або наступного дня в╕н нас прийме. Ми прийшли в призначений час, але секретарка сказала, що прокурора нема╓, по╖хав кудись залагоджувати справи.
Каб╕нет прокурора Б. Антоненка треба було штурмом брати, та ми з дружиною були у в╕дча╖ ╕ не мали вже сили вдертися силом╕ць до того «державного д╕яча». В один ╕з наступних дн╕в секретарка сказала ч╕тко ╕ категорично, що Б. Антоненко не прийме нас, бо в╕н зайнятий нев╕дкладними справами.
Повед╕нка прокурора Б. Антоненка видалася нам п╕дозр╕лою ╕ викликала р╕зн╕ думки ╕ припущення. Ми були певн╕, що в╕н не хоче прийняти нас. В╕н сидить у каб╕нет╕ ╕ пан╕чно бо╖ться вести з нами розмову про зникнення Волод╕ ╕ про те, чому сл╕дч╕ органи байдуж╕ до того факту. Ми в╕дчули не лише байдуж╕сть, але й боягузлив╕сть Б. Антоненка. В╕н став для нас с╕рим чиновником, в╕д якого не можна спод╕ватися найменшо╖ допомоги у гор╕. Ми перевели свою увагу на його заступника Г. ╤. Кравця й подалися до нього. В╕н був у прокуратур╕, а в╕дв╕дувач╕в у нього якраз не було. Нам сказали зачекати — в╕н нас прийме. Ми вийшли в коридор ╕ чекали там довго, мабуть, ц╕лих дв╕ години. У той час до нього заходили т╕льки прац╕вники прокуратури, як╕ не затримувалися довго.
Нас, нарешт╕, втомлених ╕ ще б╕льше пригн╕чених, покликали до каб╕нету заступника прокурора област╕. В╕н сказав нам викласти коротко ╕стор╕ю нашого сина ╕ висловити наш╕ вимоги. Ми з дружиною розпов╕ли йому все, що мучило нас, ╕ просили, аби в╕дпов╕дн╕ органи розпочали розшуки сина. Заступник прокурора област╕ щось записав на аркуш╕ паперу ╕ сказав:
— Зробимо все залежне в╕д нас…
П╕сля т╕╓╖ зустр╕ч╕ минуло ще к╕лька дн╕в. Ми, покинут╕ вс╕ма на волю випадку, металися по Львову, спод╕ваючись, що натрапимо на як╕сь сл╕ди Волод╕. Були готов╕ заплатити досить значну суму тим, хто б нам прин╕с хоч малесеньку ╕нформац╕ю про м╕сцеперебування нашого сина. Ми ж не бачили н╕яких спроб орган╕в розшукати Володю. Вони н╕би не ╕снували в м╕ст╕ Львов╕. Через к╕лька дн╕в я зателефонував т. Кравцю, щоб д╕знатися, чи щось робиться для виявлення м╕сцеперебування сина. Та в╕дпов╕дь його була коротка:
— Ви мн╓ больше н╓ звон╕т╓, д╓ло вашего сина м╓ня н╓ каса╓тся… — ╕ поклав телефонну слухавку.
Ми зрозум╕ли, що заступник прокурора област╕ теж бо╖ться мати справу з нами. Ми були боляче вражен╕ тим ставленням. Н╕би ми — не громадяни Радянського Союзу ╕ не ма╓мо права розраховувати на те, щоб наш╕ закони захищали нас ╕ наших д╕тей. Ми в╕дчували, що т╕ законники чинять сваволю, бо усв╕домлюють, мабуть, що н╕хто ╖х не покара╓ за те, що вони не виконують сво╖х функц╕й.
Ми з дружиною втратили будь-яку ор╕╓нтац╕ю. Перебуваючи в розпачливому стан╕, ми розпов╕дали сво╖м знайомим про те, як в╕д нас сахаються т╕, як╕ повинн╕ стояти на сторож╕ закон╕в ╕ мирно╖ прац╕ громадян. Розпов╕дали про те, що т. Антоненко ╕ Кравець нав╕ть не хочуть розмовляти з нами. Нам казали у в╕дпов╕дь, що прокурор област╕ та його заступник – боягузи. Вони бояться вищого обласного кер╕вництва. Якщо старатимуться занадто запопадливо виявити причини зникнення Волод╕, то вони будуть змушен╕ шукати ╕ншу роботу, обком парт╕╖ ╖м не простить. Тому вони ставали в позу неприхильних до нас людей, щоб не з╕псувати соб╕ кар’╓ру.
Соф╕я ╤ван╕вна, мати композитора, була членом компарт╕╖ з 1942 року. Вступила в ряди комун╕ст╕в у самий розпал в╕йни. Вона спод╕валася, що ╖╖ парт╕я втрутиться в цю сумну ╕стор╕ю ╕ якось допоможе знайти ╖╖ сина. Вона подалася до Льв╕вського обкому КПУ, до секретаря з питань ╕деолог╕╖ Д. А. Яремчука. Розпов╕ла йому з ус╕ма подробицями про все, що трапилося з ╖╖ сином, ╕ попросила, щоб обком втрутився, вплинув, аби компетентн╕ органи розшукали його. Д. А. Яремчук вислухав ╖╖ з байдуж╕стю, сльози товариша по парт╕╖ не справили на нього н╕якого враження, бо в╕н не об╕цяв н╕чого ╕ не зробив н╕чого. Обкомов╕ начебто не було н╕якого д╕ла до того, що стосувалося рядових член╕в парт╕╖. П╕сля т╕╓╖ зустр╕ч╕ у матер╕ виникла думка, н╕би Д. Яремчук рад╕в, що так сталося.
Пор╕г нашо╖ квартири вже майже н╕хто не переступав, ми залишилися самотн╕ми у т╕й страх╕тлив╕й ситуац╕╖. Нашою моральною опорою були т╕льки подружжя Братун╕в та Каз╕м╕рських. Ростислав Андр╕йович Братунь та його дружина Неон╕ла Микола╖вна сп╕вчутливо ставилися до нас. Щодня турбувалися нами, розраджували ╕ вс╕ляко п╕дтримували нас у б╕д╕. Родина в╕домого укра╖нського математика Петра Степановича Каз╕м╕рського також щиро перейнялася нашим горем.
У нас виникла думка, що Володю схопила якась банда злочинц╕в, схожих на тих, що напали на нього к╕лька тижн╕в тому, ╕ тримала його десь у темн╕й хат╕, чекаючи, аби його викупили. Кожного ранку ми перев╕ряли балкон, чи нема╓ там яко╖сь записки з вимогою ╕ умовами… Я й сам звертався до нап╕вкрим╕нальних елемент╕в, майже вуличних ж╕нок, об╕цяючи ╖м золот╕ гори за в╕домост╕ про сина. Я працював тод╕ в Черн╕вецькому ун╕верситет╕ доцентом кафедри укра╖нсько╖ л╕тератури ╕ треба було читати лекц╕╖. Тому пост╕йно ╖здив з╕ Львова до Черн╕вц╕в ╕ навпаки.
Мен╕ дуже боляче було дивитися в оч╕ сво╖м студентам, а сво╖м черн╕вецьким знайомим я н╕чого не розпов╕дав, бо у нас ╕з великою рад╕стю чи з пекучим болем не можна йти до людей, вони ж хлюпнуть бруду в тво╖ радощ╕ ╕ сльози.
17 травня 1979 року я по╖хав до Черн╕вц╕в, щоб прочитати сво╖м студентам к╕лька лекц╕й. Треба було завершувати навчальний р╕к, готувати ╖х до зал╕к╕в та ╕спит╕в з предмет╕в, як╕ я викладав. До Львова я повернувся 19 травня у друг╕й половин╕ дня. Дружину я не застав удома — ╖╖ викликала прокуратура на оп╕знання сина.

(Продовження в наступному номер╕).

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7041

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков