Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 20.03.2009
«Я БУДУ СП╤ВАТИ, ЩОБ ЖИТИ В ДОБР╤, ЩОБ ЗГИНУЛИ ВС╤ НЕГАРАЗДИ!»

НАРОДНИЙ Х╤Т-ПАРАД

Вельмишановна редакц╕╓!
Оголошений вами народний х╕т-парад укра╖нсько╖ п╕сн╕ ще раз засв╕дчу╓, що укра╖нське слово, культура, п╕сня мають все б╕льше шанувальник╕в в Криму, про що св╕дчить ╕нтерес, який викликала ваша ╕н╕ц╕атива. Дуже вдячний! Бажаю усп╕ху ц╕й хорош╕й справ╕. А з п╕снею ми, Укра╖нц╕, нерозлучн╕ завжди, де б ми не були. Хор «Червона калина», учасником котрого я ╓, сп╕ва╓ багато з нижче наведених п╕сень, ╕нш╕ я просто люблю ╕ сп╕ваю з дитинства.
1. Ой чий то к╕нь сто╖ть. 2. Цв╕те терен. 3. Мамина вишня. 4. Росте черешня в мами на город╕. 5. По садочку ходжу. 6. Ой, у пол╕ три криниченьки. 7. Ой, чорна я си чорна. 8. Взяв би я бандуру. 9. Н╕ч яка, Господи, м╕сячна, зоряна. 10. М╕сяць на неб╕. 11. Тихо над р╕чкою. 12. Пов╕яв в╕тер степовий. 13. Гор╕ла сосна, палала. 14. Реве та стогне Дн╕пр широкий. 15. ╥хав козак з Укра╖ни. 16. Два кольори. 17. Лелеченьки (муз. О. Б╕лаша, сл. Д. Павличка). 18. Молитва за Укра╖ну (муз. М. Лисенка, сл. О. Кониського). 19. Зелене╓ жито, зелене. 20. Розпрягайте, хлопц╕, кон╕.
*   *   *
У с╕чн╕ 2009 року виповнилося десять рок╕в хору укра╖нсько╖ п╕сн╕ «Червона калина». Цей колектив було створено в Алушт╕ зусиллями актив╕ст╕в «Просв╕ти» на чол╕ з Коцеблюком Дмитром Миколайовичем при м╕ському Будинку культури. Хор уже дв╕ч╕ п╕дтвердив звання народного. Кожен р╕к ми да╓мо концерти в санатор╕ях м╕ста, беремо участь у м╕ських заходах на Р╕здво ╕ старий Новий р╕к б╕ля ялинки, на День Перемоги ╕ день визволення м╕ста в╕д н╕мецько-фашистських загарбник╕в, на День Незалежност╕. Разом з╕ шк╕льним хором святку╓мо Шевченк╕вськ╕ дн╕. Стало традиц╕╓ю силами фольклорно╖ групи ходити ╕з з╕ркою ╕ в╕тати колядками та щедр╕вками жител╕в ╕ гостей м╕ста там, де вони збираються. ╢ у хору ╕ сво╖ п╕сн╕, слова яких пощастило написати мен╕, на музику нашого кер╕вника Цел╕ково╖ Людмили ╤ван╕вни. Та все ж ми ╕з сумом в╕дзнача╓мо, що за десять рок╕в колектив наш дуже постар╕в. Молодь, на превеликий жаль, мало ц╕кавиться хоровим сп╕вом. Болить нам ╕ те, що за цей час влада м╕ста жодного разу не знайшла можливост╕ хоч якось проф╕нансувати придбання костюм╕в, музичних ╕нструмент╕в тощо. Колектив готовий, як завжди, безоплатно давати концерти ╕ поза межами м╕ста, але м╕ський в╕дд╕л культури не може надати нам транспорт для по╖здок. Незважаючи на негаразди, хор живе ╕ працю╓, люди не втрачають оптим╕зму, бо з п╕снею ╕ жити легше, ╕ негаразди перемагати зручн╕ше. На свято нашого 10-л╕ття я написав в╕рш «Ода про хор», який пропоную уваз╕ читач╕в:

ОДА ПРО ХОР
У хору народного св╕й юв╕лей:
Вже перший десяток мина╓.
«Червона калина»
 сп╕ва для людей
╤ кращого хору нема╓.
Кохана «Червона калина» моя,
Живе ╕ сп╕ва╓ сьогодн╕.
Про зор╕, що в неб╕
 висок╕м горять,
╤ мовчки згасають в безодн╕.
Про мамину вишню,
 що кв╕тне в саду,
Про мову свою солов’╖ну,
Сп╕ва про л╕та,
 що так швидко ╕дуть,
Про р╕дну мою Укра╖ну.
╤ терпне душа,
 пломен╕ють серця,
Вертають л╕та молод╕╖,
Бо п╕сня ╖х кличе,
 летить без к╕нця
За обр╕й, що ледве син╕╓.
Я буду сп╕вати,
 щоб жити в добр╕,
Щоб згинули вс╕ негаразди.
╤ де б я не був, ╕ куди б не забр╕в,
Я в п╕сню закоханий завжди.
То ж кв╕тни, м╕й хоре,
 калино моя,
Хай п╕сн╕ людина рад╕╓,
Росте хай ╕ множиться
 хору с╕м’я,
Хай славиться ╕ молод╕╓!
З повагою –
Микола МАТВ╤ЙЧУК, пенс╕онер.
м. Алушта.
*   *   *
Шановн╕, дорог╕ прац╕вники «Св╕тлиц╕»! Дякую вам за газету, за вашу мужн╕сть, за принципов╕сть у в╕дстоюванн╕ укра╖нсько╖ ╕де╖! Бажаючи подальшого вдосконалення газети, в╕зьму на себе см╕лив╕сть дати пораду щодо структури матер╕ал╕в у н╕й. На м╕й погляд, не варто витрачати дорогоц╕нну газетну площу на друкування загальнодержавних новин, оск╕льки газета «КС» не щоденна… – дал╕ сам╕ розум╕╓те. Дуже ц╕кавими ╓ статт╕ Павла Сущенка та ╕нших дописувач╕в-патр╕от╕в, а також матер╕али на кшталт «Олесь Гончар про мову», кращ╕ передруки з ╕нших друкованих ЗМ╤, твори Павла Глазового та ╕нших класик╕в нац╕онально╖ л╕тератури.
Низько вклоняюся вам за захист р╕дно╖ мови, р╕дно╖ культури, бо без них не буде укра╖нського народу (вибачте за банальн╕сть).
Маю над╕ю, що буде випущений диск з двадцяткою х╕т-параду. Я хочу, щоб мене записали у чергу на його придбання. На жаль, р╕дко можна почути в Криму укра╖нськ╕ п╕сн╕. Пропоную свою кращу двадцятку:
1. Чу╓ш, брате м╕й. 2. М╕сяць на неб╕. 3. Н╕ч яка м╕сячна. 4. Сто╖ть гора високая. 5. Два кольори. 6. Тече р╕чка невеличка. 7. Родина. 8. Лет╕ла зозуля. 9. Край. 10. ╫андзя. 11. Ой у пол╕ криниченька. 12. На Укра╖ну повернусь. 13. Висиха душ╕ криниця. 14. Смерека. 15. Червона рута. 16. Ос╕нн╓ золото. 17. П╕сня про рушник. 18. П╕сня з полонини. 19. Ой у луз╕ червона калина. 20. Ой лет╕ли дик╕ гуси.
На жаль, багато чудових п╕сень не ув╕йшло у цю двадцятку. Дякую вам за надану можлив╕сть висловитись! Бажаю вам здоров’я, терп╕ння, наснаги!
Анатол╕й БРАСЛАВСЬКИЙ.
с. Новопавл╕вка
Красноперекопського р-ну АРК.
*   *   *
Доброго дня, шановна редакц╕╓ газети «Кримська св╕тлиця»! Дуже сподобався мен╕ ваш проект «П╕сенний народний х╕т-парад», вир╕шила стати його учасницею. Укра╖нський народ дуже сп╕вуча нац╕я, тому важко вибрати серед безл╕ч╕ п╕сень двадцять найкращих, але спробую:
1. Червона рута. 2. Чорнобривц╕. 3. Моя Укра╖на (сп╕ва╓ Н. Бучинська). 4. Укра╖на (Т. Петриненко). 5. Соколята. 6. Родина. 7. Д╕вчина-весна. 8. Одна калина. 9. Укра╖ночка. 10. Смерекова хата. 11. Не спи, моя р╕дна земля. 12. Два кольори. 13. Черемшина. 14. Я – укра╖нець. 15. Мелод╕я для двох сердець. 16. Новий день над Укра╖ною. 17. Край, м╕й р╕дний край. 18. Все золото св╕ту. 19. Чар╕вна скрипка. 20. Росте черешня в мами на город╕.
З повагою ╕ побажаннями вс╕ляких гаразд╕в –
Лариса САДОВА з Гадяча Полтавсько╖ област╕.
*   *   *
Вельмишановн╕ друз╕ Св╕тличани! Гарну стежинку Ви проклали до наших сердець. Дуже корисна ╕ патр╕отична справа! Який укра╖нець не зна╓ сво╖х славних п╕сень? Ус╕ «ф╕бри» нашого буття-життя просочен╕ звуками музики та п╕снями. У нас ╓ сотн╕ ╕ тисяч╕ прекрасних п╕сень: обрядов╕, л╕ричн╕, патр╕отичн╕, родинн╕, народн╕ думи, тощо. Лише К. Кв╕тка (чолов╕к Лес╕ Укра╖нки) з╕брав понад 5 тисяч п╕сень, 200 ╕з них записав з╕ сл╕в Лес╕. Близько 4 тисяч п╕сень з╕брав Кв╕тка-Основ’яненко, а ще б╕льше – ╤ван
Франко!
Наша п╕сня – це нац╕ональна берегиня укра╖нського духу, традиц╕й, ╕стор╕╖, мови... Феномен укра╖нсько╖ народно╖ п╕сн╕ поляга╓ у здатност╕ народу виливати сво╖ радощ╕, бол╕, спод╕вання.  Безперечно, будь-як╕ зусилля, що спрямован╕ на збереження ╕ популяризац╕ю укра╖нсько╖ народно╖ п╕сенно╖ творчост╕, заслуговують схвалення ╕ похвалу. У часи Незалежност╕ Укра╖ни наших п╕сень поб╕льшало, бо багато з них було заборонено, але не забуто за час╕в радянсько╖ влади.
1. Ще не вмерла Укра╖ни ╕ слава, ╕ воля. 2. Ой у луз╕ червона калина похилилася. 3. Боже великий ╓диний. 4. Човен хита╓ться серед води (Колись сп╕валася як народна – на слова ╕ музику с╕чового стр╕льця Романа Купчинського, який написав понад 70 п╕сень у роки Першо╖ св╕тово╖ в╕йни). 5. ╤шов в╕дважний гайовий. 6. Ой видно село. 7. Час р╕кою пливе. 8. Гуцулка Ксеня (слова ╕ музика Ярослава Барнича. Оск╕льки в╕н був заборонений, бо ви╖хав в Америку, то авторство в╕ддали Роману Савицькому). 9. Реве та стогне Дн╕пр широкий. 10. Запов╕т. 11. Думи мо╖, думи мо╖. 12. Чом, чом, чом, земле моя. 13. Чар╕вна скрипка. 14. Два кольори. 15. П╕сня про рушник. 16. На долин╕ туман. 17. На камен╕ ноги мию. 18. Гор╕ла сосна, палала. 19. Ой чорна, я си чорна. 20. Била мене мати.
*   *   *
Хот╕лося б назвати ще й ╕нш╕ п╕сн╕, але ╓ регламент, а тому ми з чолов╕ком пропону╓мо два вар╕анти: 1. Реве та стогне Дн╕пр широкий. 2. Боже великий ╓диний. 3. Чом, чом, чом, земле моя. 4. Ще не вмерла Укра╖ни ╕ слава, ╕ воля. 5. Як умру, то поховайте (Запов╕т). 6. Закувала та сива зозуля. 7. Ой чий то к╕нь сто╖ть. 8. Верховино, св╕тку ти наш. 9. Як засядем, браття, коло чари. 10. Ой у луз╕, та ще й при берез╕. 11. В╕чний революц╕онер. 12. Дивлюсь я на небо. 13. ╤шов в╕дважний гайовий. 14. Укра╖но, Укра╖но (Тарас Петриненко). 15. Човен хита╓ться серед води. 16. Ой видно село. 17. Черемшина. 18. П╕сня про рушник. 19. Два кольори. 20. Як з Бережан до Кадри.
З повагою ╕ найкращими в╕таннями бажа╓мо здоров’я, щастя ╕ добра, творчо╖ наснаги – Оксана
╕ Володимир ╤ванишини.
м. Льв╕в.

ХТО Ж ТАКИ ╥ХАВ ╤З ДОНУ ДОДОМУ?

Де в Укра╖н╕ не сп╕вають п╕сень? Не знайдено такого м╕сця. ╤ в сп╕вучого нашого народу особлива тема – козацтво, в╕доме сво╓ю см╕лив╕стю, мужн╕стю, лицарськими чеснотами. Але...
Вслухаймося у текст п╕сн╕ "╥хали козаки", яку в 1936-му "повернув укра╖нському народов╕ ╕з забуття" московський краснознамьонний хор красной арм╕╖. Останн╓ видання цього тексту: Ки╖в, 1993, "Музична Укра╖на" 4707, Зб╕рник п╕сень; упорядник – Пор╕цька О. А., "Як засядем, браття, коло чари", с. 252. Отже, чита╓мо: "╥хали козаки ╕з Дону додому, П╕дманули Галю, взяли ╕з собою. Ой ти Галю, Галю молодая, Лучче тоб╕ буде, як в р╕дно╖ мами".
Зазначимо, що наш народ стол╕ттями шл╕фував кожен наголос, кожну риму, складаючи п╕сн╕. А тут з першого ж куплету прогляда╓ невправн╕сть як техн╕чна, так ╕ смислова. Дал╕ ж козаки в п╕сн╕ показан╕ не лицарями, а лиход╕ями, що поводяться з б╕долашною Галею, як татари-людолови:
Везли, везли Галю крутими горами,
Крутими горами, темними л╕сами...
Прив’язали Галю до сосни косами.
П╕дпалили сосну ╕згори донизу.
Сосна горить, а Галя говорить:
"Ой, хто це╓ чу╓, нехай поряту╓".
Тут уже не т╕льки рими, а й склад╕в не вистача╓ для збереження ритму мелод╕╖ й злагоди сп╕ву. Та облишмо, бо дал╕: "Об╕звався козак: – Я в пол╕ ночую, Я тв╕й голосочок далеко почую". Почув козак! Облишмо наголоси! Чи ╓ козак, який би кинув д╕вчину напризволяще, не порятував би ╖╖ в╕д нападник╕в? А що ж у п╕сн╕? Гидко цитувати той текст хору ╕мен╕ Ал╓ксандрова, чи не Л. Первомайським писаний (редагований):
Каже другий: – Я в пол╕ пахаю,
Ой хто дочок ма╓, нехай науча╓.
Нехай на досв╕тки гулять не пуска╓.
Чи ╓ хоч один укра╖нець, який би землю не орав, а пахав? З чийого лексикону словечко "пахаю", здогадатися неважко. А з останн╕х рядк╕в вигляда╓ лукавий морал╕ст, який "п╕клу╓ться" про цноту козацьких наречених ╕ дочок роду нашого. Та козачки сам╕ за себе могли постояти ╕ на вечорницях, ╕ на досв╕тках – берегти честь д╕вочу й дати в╕дс╕ч усяким нахабам...
П╕сн╕ про козак╕в, як ╕ саме козацтво, нищилися комун╕стичним режимом особливо ретельно. Щоб ╕ духу козацького на ц╕й земл╕ не лишилося. Лише в 1936 роц╕, коли... слово "козак" перестало вживатися владою як синон╕м слова "контра", разом з п╕снями, переробленими "народними поетами" на новий лад, в╕дредаговану п╕сню п╕д назвою "╥хали козаки" було "повернено" укра╖нцям краснознамьонним хором Москви.
Дуже прикро, що деяк╕ сучасн╕ виконавц╕ народних п╕сень включають цю, перероблену нашими ворогами, п╕сню до свого репертуару, не замислюючись над огидним зм╕стом. Чим, безперечно, т╕шать тих, чи╖ далек╕ предки ╖здили ╕з Дону додому, п╕дманюючи й збезчещуючи по дороз╕ недосв╕дчених д╕вчат.
Михайло МОЛЯВКО.
м. Ки╖в.
(«Нац╕я ╕ держава», 16 с╕чня 2008 р.)
(Друку╓ться з╕ скороченнями)

Сто╖ть гора високая,
Поп╕д горою гай, гай...
Зелений гай, густесенький,
Неначе справд╕ рай!
Зелений гай, густесенький,
Неначе справд╕ рай!
П╕д га╓м в’╓ться р╕ченька,
Як скло вода блищить,
Долиною зеленою
Кудись вона б╕жить.
Долиною зеленою
Кудись вона б╕жить.
Край берега у затишку
Прив’язан╕ човни,
Там три верби схилилися,
Мов журяться вони,
Там три верби схилилися,
Мов журяться вони,
Що пройде красне л╕течко,
Пов╕ють холода,
Осиплеться з них листячко
╤ понесе вода.
Осиплеться з них листячко
╤ понесе вода.
Журюся й я над р╕чкою...
Б╕жить вона, шумить,
А в мене б╕дне серденько
╤ мл╕╓, ╕ болить.
А в мене б╕дне серденько
╤ мл╕╓, ╕ болить.
Ой р╕ченько, голубонько!
Як хвилечки тво╖,
Проб╕гли дн╕ щаслив╕╖
╤ радощ╕ мо╖!
Проб╕гли дн╕ щаслив╕╖
╤ радощ╕ мо╖!
До тебе, люба р╕ченько,
Ще вернеться весна,
А молод╕сть не вернеться,
Не вернеться вона!..
А молод╕сть не вернеться,
Не вернеться вона!..
Сто╖ть гора високая,
Зелений гай шумить,
Пташки сп╕вають голосно,
╤ р╕ченька блищить...
Пташки сп╕вають голосно,
╤ р╕ченька блищить...
Як хороше, як весело
На б╕л╕м св╕т╕ жить!..
Чого ж у мене серденько
╤ мл╕╓, ╕ болить?
Чого ж у мене серденько
╤ мл╕╓, ╕ болить?
Болить воно та журиться,
Що вернеться весна,
А молод╕сть... не вернеться,
Не вернеться вона!
А молод╕сть... не вернеться,
Не вернеться вона!

На замовлення читач╕в публ╕ку╓мо сьогодн╕ п╕сню «Сто╖ть гора високая» – «з хорошими нотами», а ще репл╕ку про «п╕дсунуту» укра╖нцям п╕сню «╥хали козаки ╕з Дону додому», яка зустр╕ча╓ться в деяких листах. Наш конкурс трива╓! Давайте разом визначимо двадцятку найкращих, найпопулярн╕ших, найзнан╕ших народних та естрадних (в яких ╓ автор) укра╖нських п╕сень. П╕сень, без яких справд╕ неможливо ╕дентиф╕кувати себе укра╖нцем. Надсилайте ваш╕ вар╕анти найпопулярн╕шо╖ п╕сенно╖ двадцятки (можете додати тексти, ауд╕озаписи) на нашу адресу: 95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, к. 14, редакц╕я «Кримсько╖ св╕тлиц╕» з пом╕ткою «Народний х╕т-парад», або на e-mail: kr_svit@meta.ua. Т╕ п╕сн╕, як╕ найчаст╕ше зустр╕чатимуться у ваших листах, стануть переможцями народного х╕т-параду, а учасники, як╕ найвлучн╕ше втраплять у «двадцятку», отримають в нагороду ауд╕озаписи з укра╖нськими п╕сенними перлинами. Насамк╕нець редакц╕я плану╓ провести серед читач╕в-учасник╕в конкурс на краще виконання цих п╕сень, головним призом якого буде г╕тара в╕д вже добре в╕домо╖ «св╕тличанам» льв╕всько╖ ф╕рми «Реноме». При╓днуйтеся!

Ведуча п╕сенно╖ рубрики Юл╕я КАЧУЛА.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 20.03.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7046

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков