Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 24.04.2009
«КРУГЛИЙ СТ╤Л» НА ДВА ФРОНТИ

 21 кв╕тня п╕д ег╕дою Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру у прим╕щенн╕ Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ «Укра╖на – Св╕т» в╕дбувся «круглий ст╕л» на тему: «Забезпечення конституц╕йних прав громадян Укра╖ни щодо навчання р╕дною мовою у дошк╕льних ╕ загальноосв╕тн╕х навчальних закладах». В╕н був дуже на час╕, оск╕льки тривога за долю укра╖нського шк╕льництва ще не в╕д╕йшла у минуле. Саме цього дня в╕дбувалося ╕ переукомплектування клас╕в, в╕д якого донедавна не оч╕кувалося н╕чого ╕ншого, як розформування укра╖нських клас╕в, як╕ мають невелику наповнюван╕сть.
 Те, що на «круглому стол╕» були представники осв╕тянсько╖ влади, у тому числ╕ ╕ заступник м╕н╕стра осв╕ти Володимир Каврайський, давало над╕ю, що н╕чого, схожого на катастрофу, допоки не передбача╓ться. Але при вс╕й дипломатичност╕ ведучого, голови В╤КЦу Владислава ╢рмакова, присутн╕ майже одразу ж розд╕лилися на тих, кому питання укра╖номовно╖ осв╕ти по-справжньому болить, ╕ тих, для кого воно не сердечний, а лише зайвий головний б╕ль. Останн╕ наголошували, що з укра╖номовними класами все пречудово, хоча напевно таки доведеться п╕двищити ╖хню наповнюван╕сть, бо грошей в бюджет╕ замало, ╕ ╖х сл╕д економити. Н╕бито такою ╓ ╕ думка м╕ського голови Геннад╕я Бабенка, яку в╕н озвучив минуло╖ п’ятниц╕.
 Володимир Каврайський зауважив, що питання функц╕онування укра╖нських клас╕в не в╕дрегульоване законодавчо, в╕д чого ╕ виникають деяк╕ непорозум╕ння. У той самий час шк╕льне буд╕вництво спрямоване сьогодн╕ виключно на удосконалення умов функц╕онування шк╕л з укра╖нською мовою навчання, а саме: в Ялт╕ плану╓ться спорудження г╕мназ╕╖, як ╕ школи в смт. Лен╕не. А до Алуштинсько╖ ╕ ╢впатор╕йсько╖ шк╕л мають прилаштувати прибудови. При цьому шановний заступник м╕н╕стра, на жаль, не згадав, що ╕снуюч╕ укра╖номовн╕ школи працюють в катастроф╕чних умовах (погляньмо на одну з над╕сланих нам фотограф╕й, де маленьк╕ алуштинськ╕ укра╖нц╕ «гризуть гран╕т науки», сидячи на перевернутих в╕драх). А розширення та буд╕вництво все ще лише «плануються».
 Виняток у цьому в╕дношенн╕ становить т╕льки Укра╖нська г╕мназ╕я, що в м. С╕мферопол╕. Але у цьому зв’язку закидалося вже ╕нше – мовляв, там ╕сну╓ високий конкурс не тому, що д╕ти бажають опановувати укра╖нську мову, а тому, що ╓ басейн…
 Свою думку, як член виконкому м╕ськради та директор 11-╖ г╕мназ╕╖, висловив ╕ Микола ╤ошин, який представився так: «Я – человек русский, хотя мама была украинка». В╕н, до реч╕, заявив, що С╕мферополь не ╓ дотац╕йним м╕стом, ╕ водночас знов-таки наголошував на ф╕нансових труднощах. Однак зазначив, що батьки ╕ д╕ти вже повернулися обличчям до державно╖ мови.
А оск╕льки питання «законодавчо╖ бази» порушувалося знову ╕ знову, мен╕ довелося процитувати на «круглому стол╕» свого листа до М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни ╕ м╕н╕стерську в╕дпов╕дь, де посилань на законодавч╕ акти б╕льш н╕ж достатньо.
Цим самим, з одного боку, я озбро╖ла тих, хто був готовий до пом╕ркованого наступу на позиц╕╖ укра╖нсько╖ осв╕ти в Криму, але й закликала до «теоретичного озбро╓ння» сво╖х однодумц╕в, аби не проспали вони п╕д солодк╕ цифри, що характеризують п╕двищення ╕нтересу до державно╖ мови кримчан, дещо конче важливе – адже п╕сля наступних вибор╕в, можливо, вже н╕ до кого буде апелювати, та й сво╖ р╕дн╕ урядовц╕ посувор╕шають.
Для укра╖нсько╖ громади, як ╕ для мене само╖, цей лист став одкровенням, тож учасники зас╕дання виявили нам╕р попрацювати з ним дал╕. Бо, як наголосив заступник Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму Валер╕й Пробий-Голова, проблемами укра╖нсько╖ мови у нас мають займатися не рос╕яни ╕ не н╕мц╕, це прерогатива держави, ╕ питання про те, вивчати ╖╖ чи не вивчати, взагал╕ не сто╖ть.
У цьому сенс╕ хот╕лося б продовжити його думку: але, хоча це ╕ не дуже коректно, ╕нод╕ б не завадило нагадувати держав╕ про ╖╖ обов’язки. ╤з телефонно╖ розмови з М╕носв╕ти я дов╕далася, що ╓дино╖ стратег╕╖ стосовно Криму там ╕ сьогодн╕ нема╓. А за 18 рок╕в незалежност╕ варто було б вже визначитися.
Вт╕м, розрядив атмосферу директор с╕мферопольсько╖ школи № 37 Володимир Поляков, котрий щойно повернувся ╕з заходу з переукомплектування, на якому, дякувати Богу, питання скорочення укра╖нських клас╕в взагал╕ не порушувалося.
Але ж залишилася проблема бюджету, а, отже, ╕ острах, що цей затишок – тимчасовий, хоча ╕ вона при уважному анал╕з╕ не ╓ фатальною, враховуючи, що, за словами Валер╕я Пробий-Голови, п╕д час всезагально╖ економ╕╖ кримськ╕ органи влади зб╕льшили соб╕ витратну статтю на 9,8%.
– Не треба повторювати, як молитву, слова: нема╓ грошей. Треба вм╕ти ╖х взяти, – п╕дтвердила сказане людина, яка д╕йсно це вм╕╓, а саме, п╕дпри╓мець Володимир Кунцов, котрий очолю╓ С╕мферопольський осередок ВГО «Наша Укра╖на».
 А Валер╕й Пробий-Голова насамк╕нець нарахував 600 млн. неефективно використаних в Криму ресурс╕в ╕ порадив розпочинати економ╕ю, зрештою, не з укра╖нсько╖ мови.
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 24.04.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7159

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков