Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#18 за 01.05.2009
А ЩЕ П╤НСЬК НАЗИВАЮТЬ Б╤ЛОРУСЬКОЮ ОДЕСОЮ…

ДЖЕРЕЛА

Вкотре «Кримська св╕тлиця» поверта╓ться до «берестейсько╖» теми. ╤ це невипадково, адже берестейськ╕ укра╖нц╕ також нас читають. Дехто — ╕нтернет-верс╕ю, а дехто справно передплачу╓ «св╕тличку» вже багато-багато рок╕в…
Не да╓ забути про Берестейщину ╕ льв╕вський часопис «Post Поступ». Дедал╕ част╕ше зустр╕чаюся на його шпальтах ╕з б╕лоруською письменницею Наталкою Баб╕ною. П╕д час сво╓╖ останньо╖ по╖здки в Б╕лорусь я не встиг зустр╕тися з нею. А от по телефону ми все-таки поговорили, тож ╖╖ при╓мний голос пам’ятаю. Вона народилася на Берестейщин╕, волод╕╓ м╕сцевою гов╕ркою, ма╓ виразний укра╖нський сентимент.
У минулому роц╕ «Post Поступ» надрукував статтю: «У 18 рок╕в я д╕зналася, що змалку говорю укра╖нською мовою». По сут╕, це було ╕нтерв’ю з письменницею. Побачив я ╕ фото, яке мене зац╕кавило, оск╕льки я звернув увагу на п╕дпис: «Наталка Баб╕на з Володимиром Леонюком, автором «Словника Берестейщини», ╕ сином Тарасом».
Таки познайомились! Був дуже цим вт╕шений, оск╕льки завжди вважав, що так╕ люди повинн╕ контактувати. Мало того, п╕зн╕ше я дов╕дався, що поштовхом до ╖хнього знайомства була моя публ╕кац╕я в «Кримськ╕й св╕тлиц╕»: «Син Берестейщини, герой Укра╖ни». Це було зайвим п╕дтвердженням того, що наша читацька аудитор╕я – це не т╕льки Крим, ╕ не лише Укра╖на… Таки когось ми об’╓дну╓мо, знайомимо, здружу╓мо.
Почитав «Post Поступ» ╕ пошкодував, що Наталка Баб╕на далеко, аж у М╕нську. А ось з паном Леонюком вир╕шив зустр╕тися. Бо в╕н тепер мешка╓ у Львов╕.
* * *
Автор «Словника Берестейщини», хоч ╕ прихвор╕в трохи, але на зустр╕ч погодився охоче. Я ч╕тко усв╕домлюю, яким дорогоц╕нним скарбом ╓ усе побачене, почуте ╕ пережите ним. А в╕н це, видно, в╕дчува╓… Тому й ставиться прихильно.
— Пане Володимире, ця стаття, очевидно, вийде близько до юв╕лею професора Горбачука. Василю Тихоновичу 27 кв╕тня виповню╓ться 80 рок╕в! Тож нехай ця публ╕кац╕я буде нашим символ╕чним подарунком. Ми ц╕ну╓мо його патр╕отичну позиц╕ю, ц╕ну╓мо внесок, який в╕н зробив для того, щоб укра╖нське сусп╕льство пам’ятало про Берестейщину. Чи не десятий р╕к передплачу╓ «Кримську св╕тлицю». У важкий для газети час нав╕ть п╕дтримував нас матер╕ально. Хоча професорська зарплата в Укра╖н╕ не така, як у Гарвард╕… Тож повернемося до теми любо╖ йому ╕ дорого╖ ус╕м нам Берестейщини. Ще ╓ багато нерозкритих тем, багато «б╕лих плям» в ╕стор╕╖ повстанського руху на Берестейщин╕. ╤нколи зусилля двох-трьох людей допомагають дещо прояснити. Поки арх╕ви нам недоступн╕, будемо намагатися конструювати максимально точн╕ верс╕╖ под╕й. Журнал╕стська публ╕кац╕я не може претендувати на роль «╕стини в останн╕й ╕нстанц╕╖». Але вона може пробудити ╕нтерес серйозних досл╕дник╕в, фахових ╕сторик╕в.
Колись Василь Горбачук розпов╕дав мен╕ про невеликий п╕дрозд╕л УПА, який зупинився на пост╕й у ╖хн╕й хат╕, а пот╕м п╕шов на п╕вн╕ч, углиб б╕лорусько╖ територ╕╖. Не було ╖х досить довго: м╕сяц╕в зо два. А пот╕м повернулися дуже задоволен╕, принесли з собою л╕тературу б╕лоруською мовою, лист╕вки. Сп╕вали б╕лоруських п╕сень…
Отже, пох╕д був дуже вдалим, Горбачук запам’ятав, що хлопц╕ були в доброму гумор╕. Це було не п╕зн╕ше 1948 року. А ось Михайло Зеленчук (голова Всеукра╖нського Братства ОУН-УПА) розпов╕дав таке: у 1949 роц╕ вони у карпатських кри╖вках друкували б╕лоруськомовн╕ лист╕вки, ╕ в╕н сам, у напл╕чнику, носив усе це на Волинь. А дал╕ так╕ сам╕ повстанц╕ переправляли «╕деолог╕чну зброю» на б╕лоруську територ╕ю. Отже, в 1949 роц╕ б╕лоруськ╕ друкарн╕ були вже понищен╕? А, може, деяк╕ групи д╕яли автономно? Комусь треба було допомагати, а хтось мав ╕ сво╖ засоби для друку лист╕вок? Ми можемо лише здогадуватись, але чим б╕льше факт╕в, тим легше встановити ╕стину…
— Важко сказати напевно. Дуже допомогла б робота в арх╕вах. Але так╕ довготривал╕ походи, та ще й усп╕шн╕, св╕дчать про те, що ╕снували п╕дп╕льн╕ контакти.
— Д╕йсно. Навряд чи хтось би «всл╕пу» намагався вийти на б╕лоруських повстанц╕в. Випадково зустр╕вшись, дв╕ озбро╓н╕ групи, най╕мов╕рн╕ше, перестр╕ляли б одна одну… Розпитувати дорогу у бабусь? Так╕ розпитування здалися б п╕дозр╕лими будь-кому. Не в╕дпов╕ли б, нав╕ть якби й знали!
— Все це лог╕чно. Повстанц╕в могли б прийняти за переодягнених енкаведист╕в. Але це було б╕льш актуально для Укра╖ни. На б╕лоруськ╕й територ╕╖ «яструбк╕в» чи «стрибк╕в», як казали люди, було менше. Мен╕ в╕домий факт, коли укра╖нськ╕ партизани ходили далеко за Лунинець, на п╕вн╕ч. ╤ причина цього рейду була лише одна — в╕дсид╕тись спок╕йно на б╕лоруськ╕й територ╕╖, де ╖х уже н╕хто не шукав.
— Весною 2008-го я про╖здив ц╕ л╕си. Вони й зараз майже безлюдн╕. На хуторах можна й р╕к перебути, якщо н╕хто за тобою не полю╓.
— Тим не менше, в одному з б╕лоруських с╕л стався б╕й. ╤ там ц╕ укра╖нськ╕ повстанц╕ убили якогось важливого парт╕йного функц╕онера з М╕нська.
— А р╕к? Який це був р╕к?
— Не скажу точно, але думаю, що десь 1948-1950 роки.
— Ц╕каво, що п╕д час в╕йни б╕лоруськ╕ партизани нац╕онально╖ ор╕╓нтац╕╖ часто переходили на територ╕ю Волин╕ ╕ там «зализували рани», отриман╕ в сутичках ╕з червоними партизанами. Укра╖нц╕ до сво╖х ╕дейних побратим╕в ставилися толерантно. А ось червон╕, керован╕ Москвою, партизани винищували б╕лоруськ╕ «нац╕онал╕стичн╕» загони ус╕ма можливими засобами. Хоча ╖х навряд чи можна було назвати «б╕лоруським аналогом УПА…». Все ж, це була б╕лоруська сила; хай нав╕ть ╕ не наст╕льки централ╕зована, структурована та масова, як Укра╖нська Повстанська Арм╕я.
— Б╕лоруська нац╕ональна партизанка була сильн╕шою на Гродненщин╕. Опосередковано це п╕дтвердили бойовики Арм╕╖ Крайово╖, з якими я сид╕в у м╕нськ╕й тюрм╕. У них були дружн╕ контакти, до сутичок не доходило.
— Через те, що на Гродненщин╕ було неспок╕йно, там не дозволяли поселятися колишн╕м укра╖нським повстанцям, нав╕ть якщо вони ╕ в╕дсид╕ли св╕й строк. Про це попереджали нав╕ть на початку
1960-х! Видно, «органи» боялися об’╓днання однодумц╕в. Та ще з досв╕дом партизанки.
— На п╕вдн╕ Б╕лорус╕ рух не був таким масовим. Хоча в одн╕й з газет я читав, що селянин з Лунинецького району переховувався у л╕сах… понад 20 рок╕в! Спочатку в╕н не хот╕в ╕ти в колгосп, пот╕м зв’язався з укра╖нськими повстанцями… Вже старого ╕ дуже хворого його привела додому дочка. Через похилий в╕к д╕да не ч╕пали.
Стосовно рейд╕в – скажу ще таке. У 1946 роц╕ велика збройна група УПА перейшла через Дн╕прово-Бузький канал десь у район╕ ╤ваново. Дал╕ вони п╕шли на п╕вн╕ч, на територ╕ю тод╕шньо╖ Барановицько╖ област╕. Тепер це п╕вн╕чна частина Брестсько╖ област╕. Керував групою… от, не можу пригадати псевдо ╖хнього командира… Воно таке, на зразок укра╖нського пр╕звища…
— Може, Конопленко? Професор Горбачук згадував рейдуючу групу Конопленка!
— Н╕, якесь ╕нше. При потреб╕ можу знайти, десь у мене ╓ ц╕ записи. Так ось, група побувала п╕д Барановичами, там був великий б╕й. Кер╕вник групи загинув, втрати були великими з обох бок╕в. Дал╕ повстанц╕ поверталися знайомим маршрутом. Треба сказати, що вздовж каналу радянська влада набудувала багато в╕йськових об’╓кт╕в, пункт╕в контролю. Охоронц╕ з автоматами були на кожному шлюз╕. Багато пропускних пункт╕в повстанц╕ знищили, охоронц╕в роз╕гнали. Щоправда, шлюзи не руйнували.
А свого командира укра╖нськ╕ партизани поховали в Потаповичах, — ╓ там таке село. Насипали йому гарну могилу, але влада пот╕м ╖╖ зруйнувала...
Повернулися хлопц╕ на Волинь ╕ довго там ще воювали. Але цей факт св╕дчить про те, що УПА заходила далеко на п╕вн╕ч.
— Та й Василь Горбачук п╕дтверджу╓, що в Берез╕вському район╕ невелик╕ загони УПА були пост╕йно. Принаймн╕, у 1946-1947 роках. А Береза Картузька – це п╕вн╕ч, межа укра╖нсько╖ етн╕чно╖ територ╕╖. Тереновий пров╕дник «╢рмак» загинув десь у 1952 роц╕ в Антопол╕. Це п╕вн╕чн╕ше Дн╕прово-Бузького каналу. Отже, про всю укра╖нську етн╕чну територ╕ю Берестейщини можна було б сказати словами нашо╖ кримсько╖ поетеси Ольги Смольницько╖:
Там на кор╕ хтось вир╕зав тризуб
╤ випалив багрицю скоростр╕лом…
Десь там ╕ржав╕╓ гвинт╕вка Василя Горбачука, яку в╕н ховав на болот╕… Вона обгор╕ла п╕д час л╕сово╖ пожеж╕. ╤ржав╕╓ у земл╕ ╕ г╕льза в╕д артилер╕йського снаряда, в як╕й брати Горбачуки тримали частину повстанського арх╕ву.
Багато сл╕д╕в залишила УПА на цих теренах. Мабуть, не один тризуб був вир╕зьблений на дерев╕…
— До реч╕, не лише збройна боротьба УПА св╕дчить про укра╖нськ╕сть цих територ╕й. Мен╕ довелося сид╕ти з «побутовиками» родом з Лунинецького району. Розмовляли хлопц╕ б╕лоруською мовою, а ось п╕сн╕ сп╕вали лише укра╖нською! Б╕лоруських п╕сень не знали зовс╕м, а ось «Реве та стогне Дн╕пр широкий» сп╕вали дуже добре.
— «Реве та стогне»? Добр╕ ж вам попались «побутовики»… Укра╖ноф╕ли… Хто ж вони були?
— Та звичайн╕ хлопц╕! Але у п╕вденн╕й Б╕лорус╕ скр╕зь таке. Вплив укра╖нсько╖ культури тод╕ в╕дчувався нав╕ть на б╕лоруських етн╕чних землях. Але й у б╕лорус╕в була своя «зброя». Осв╕чен╕ люди дуже експлуатували тему Великого Княз╕вства Литовського. Мовляв, це була б╕лоруська в етн╕чному сенс╕ держава. Лише тр╕шки там було литовц╕в на п╕вноч╕, та ще трохи укра╖нц╕в на п╕вдн╕…
У таборах мен╕ довелося сид╕ти з б╕лорусом Остр╕ковим. Б╕лоруською правильно: «Вострыкав». Так от, в╕н хот╕в мене переаг╕тувати на б╕лоруса.
— Але ж в╕н знав, що ви сидите за укра╖нську справу?
— Знав. Але вважав, що оск╕льки я з Берестейщини, то мен╕ сл╕д звикнути до нових реал╕й; хот╕в, щоб я в╕дчував себе б╕лорусом.
— Колись ви казали, що декого з пол╕щук╕в в╕н переконував…
Було й таке. У мордовських таборах сид╕в з нами (до реч╕, за зв’язок ╕з укра╖нським п╕дп╕ллям) молодий бересте╓ць. Розмовляв в╕н лише укра╖нською мовою, але походив ╕з пол╕сько╖ шляхти.
— ???
— Була колись така шляхта. Ще з час╕в Реч╕ Посполито╖, а може, з час╕в Великого Княз╕вства Литовського… У м╕жво╓нний пер╕од ця шляхта трохи в╕дродилася, Польща сприяла цьому. Так ось, юнак проговорився, що у його батька були документи про шляхетство, ╕ на них був герб ВКЛ «Погоня».
— Тобто вершник на кон╕, з мечем? Це ж ╕ нин╕шн╕й литовський герб! ╤ св╕дом╕ б╕лоруси вважають його сво╖м, як ╕ ми — «тризуб»…
— Ось-ось… ╤ Остр╕ков почав йому говорити, що це б╕лоруський герб, що його предки мали в╕дношення до б╕лоруського державотворення, ╕ так дал╕, ╕ тому под╕бне… Видно, настирлив╕сть цього св╕домого б╕лоруса справила враження на пол╕щука. Хоч в╕н ╕ з нами п╕дтримував добр╕ стосунки, але ╕ з Остр╕ковим вони частенько сп╕лкувалися. ╤ було видно, що розмовляють як однодумц╕.
— Остр╕ков був ╕з повстанц╕в?
— Знаю, що спочатку в╕н був ╕ в б╕лоруськ╕й пол╕ц╕╖. Тод╕ з н╕мцями в╕дступив на зах╕д. Там ╖х п╕д╕брав Б╕лоруський Центр. Знаю, що деякий час в╕н навчався у розв╕дшкол╕, а в 1952 роц╕ його у склад╕ групи з чотирьох чолов╕к скинули у л╕сах п╕д Гродно. До реч╕, вони в╕дразу були оточен╕ озбро╓ними л╕сниками та сп╕вроб╕тниками МДБ. Очевидно, агентура працювала ╕ в ц╕й розв╕дшкол╕, тому про висадку десанту радянська контррозв╕дка знала…
— В╕н в╕дсид╕в ╕ вийшов на волю?
— Так. Десь у роки перебудови я почав зустр╕чати його пр╕звище на стор╕нках газети «Л╕таратура ╕ Мастацтва». В╕н писав про те, що б╕лорусам треба пам’ятати свою ╕стор╕ю, що Велике княз╕вство Литовське – це була, фактично, б╕лоруська (в етн╕чному сенс╕) держава ╕ таке ╕нше.
— Ви часто ╖здили у Б╕лорусь?
— Н╕, я просто передплачував цю газету. Причому, досить довго: з 1972 до 1991 року. Пот╕м з’явилися проблеми з доставкою… А взагал╕, я все життя ц╕кавився б╕лорусько╖ культурою.
— Становище зобов’язу╓? Як ╕ кримських татар, зрештою… Раз опинилися у склад╕ ╕ншо╖ держави, то варто знати культуру титульно╖ нац╕╖, х╕ба не так? Така ж доля ╕ берестейц╕в.
— Так, звичайно. Хоч я ╕ в╕дсид╕в у таборах ГУЛАГу два десятил╕ття за сво╓ укра╖нство, але до б╕лорусько╖ культури ╕ мови завжди ставився прихильно. Був би дуже радий, якби М╕нськ, нарешт╕, заговорив б╕лоруською…
— Про цю прихильн╕сть згадувала ╕ Наталка Баб╕на. Вона детально описала ваш╕ враження в╕д М╕нська. Мовляв, ран╕ше не чутно було б╕лорусько╖ мови, а тепер трапляються групки молодих людей, як╕ згадали мову д╕д╕в-прад╕д╕в. ╤ одну таку групку ви нав╕ть перехрестили… У статт╕ це прозвучало зворушливо.
— Симпат╕я укра╖нця до б╕лорусько╖ мови ╓ ц╕лком зрозум╕лою. Ось прикро т╕льки, що б╕лоруси, нав╕ть св╕дом╕, не дуже прихильно ставляться до прагнення берестейських укра╖нц╕в зберегти свою мову ╕ культуру…
— Очевидно, це ╓ страх «загрожено╖» нац╕╖. Але в╕н не дуже конструктивний. Скаж╕мо, у Черн╕гов╕ також не почу╓ш укра╖нсько╖ мови, як ╕ в Брест╕ — б╕лорусько╖. Але знаю, що черн╕г╕вська «Просв╕та» вс╕ляко намага╓ться п╕дтримати м╕сцеву б╕лоруську громаду. ╤ сепаратизму не бо╖ться! ╤ це при тому, що Р╕пкинський ╕ Городнянський райони Черн╕г╕всько╖ област╕ в етн╕чному план╕ ╓, скор╕ше, б╕лоруськими, ан╕ж укра╖нськими.
Хочеться, щоб ╕ ставлення б╕лорус╕в до всього укра╖нського було аналог╕чним, прихильним.
— З одного боку, зрозум╕ло, що б╕лоруси давно звикли трактувати усю Берестейщину як свою територ╕ю. Звикли, що Брест називають «зах╕дними воротами» кра╖ни. Що Б╕ловезька Пуща ╓ одним ╕з символ╕в Б╕лорус╕. Мало того, вони ╕ П╕нськ називають «б╕лоруською Одесою». Хоча це м╕сто знаходиться на укра╖нськ╕й етн╕чн╕й територ╕╖…
— А чому Одесою?
— Там на вулицях багато моряк╕в у форм╕ Б╕лоруського р╕чкового флоту. М╕сто дуже гарне, зелене. ╢ сучасн╕ буд╕вл╕, але й старовинн╕ ╓. Усе це так гармон╕йно по╓дну╓ться! А Прип’ять яка гарна! А за Лунинцем вона перетворю╓ться у повноводу, могутню р╕ку. Я лише один раз побачив це ╕ був дуже вражений: яка вона велика ╕ гарна – р╕ка мого краю…
— Ваш сентимент мен╕ зрозум╕лий. ╤ все ж, попри етнограф╕чн╕ реал╕╖ ╕ незважаючи на багатол╕тн╕й збройний оп╕р УПА, п╕вденна Берестейщина ╓ нев╕д’╓мною складовою частиною Б╕лорусько╖ держави.
Не можна сказати, що така ситуац╕я ╓ ун╕кальною. У склад╕ Укра╖ни ╓ угорськ╕ та румунськ╕ етнограф╕чн╕ земл╕, ╓ татарський Крим… Але у вищеназваних рег╕онах ╓ умови для збереження нац╕онально╖ самобутност╕ цих народ╕в. А на Берестейщин╕ н╕чого такого нема╓.
— Нехай би св╕дом╕ б╕лоруси навчилися ставитись до укра╖нц╕в Берестейщини так, як св╕дом╕ литовц╕ ставляться до б╕лорус╕в В╕льнюса ╕ усього В╕ленського краю. Дуже хочеться, щоб не були вони союзниками диктатора Лукашенка у його асим╕ляторських планах…
— Про це Наталка Баб╕на сказала дуже переконливо: «Не дода╓ поваги ╕ релятив╕стська позиц╕я: б╕лоруська мова – р╕дна, ╖╖ треба збер╕гати, б╕лоруська ╕дея – варт╕сна, усв╕домлення б╕лоруськост╕ – основа особистост╕ будь-якого б╕лоруса… А х╕ба укра╖нська для мене ╕ сотень тисяч мо╖х земляк╕в не р╕дна? А сво╓ кор╕ння ми х╕ба не мусимо усв╕домлювати? ╤накше як через укра╖нськ╕сть до усв╕домлення ╕де╖ загальноб╕лоруського дому багатьом з них прийти неможливо. Це я кажу як людина, яка пройшла цю частину дороги…».
Х╕ба можна сказати ч╕тк╕ше ╕ дох╕длив╕ше.
— Я радий, що таких людей продовжу╓ народжувати Берестейська земля… Зна╓те, Наталка подарувала мен╕ сво╖ книги ╕ попросила поради – чи варто ╖й писати взагал╕? Знаючи, що вона т╕сно контакту╓ з д╕ячами б╕лорусько╖ культури, а живе у рос╕йськомовному середовищ╕, я сказав, що писати вона повинна т╕╓ю мовою, якою легше. ╤ не треба н╕кого запитувати – чи варто писати? Вона ╓ справжньою письменницею ╕ не повинна марнувати св╕й талант!
До реч╕, ╕ сина свого вона назвала Тарасом, хоч ╖╖ чолов╕к – св╕домий б╕лорус… А ш╕стнадцятил╕тню доньку посадила б╕ля мене ╕ сказала: «Слухай доню, як звучить л╕тературна укра╖нська мова!».
— Отже, недаремно ви писали св╕й «Словник Берестейщини»? ╢ люди, яким в╕н ще знадобиться…
— Думаю, що так. До реч╕, ╓ у мене одне прохання до вас. По-перше, хочу через газету прив╕тати з 80-л╕ттям свого земляка Василя Горбачука.
╤ подякувати йому за все зроблене! А ще хай би в╕н передав в╕домост╕ про свого брата ╤вана. Хочу включити цю ╕нформац╕ю до другого тому «Словника».
— Професор Василь Горбачук ╕ академ╕к ╤ван Горбачук ╓ нашими давн╕ми передплатниками. Ми з ними пост╕йно контакту╓мо. Отже, ваше прохання буде виконано.
— Дякую вам за все! «Кримська св╕тлиця» ╓ одн╕╓ю з небагатьох газет, яка розробля╓ цю тему. ╤ ╓ результати. Колись пол╕тв’язень Василь Овс╕╓нко над╕слав мен╕ к╕лька передрукованих з ╕нтернету «св╕тличанських» статей на берестейську тематику. Та й з Наталкою Баб╕ною ми познайомилися тому, що у статт╕ «Син Берестейщини, герой Укра╖ни» ви згаду╓те мого вчителя математики ╤вана Григоровича Динька. А це якраз р╕дний дядько Наталки!
Прочитавши цю статтю, вона в╕дправила мен╕ великого листа з проханням написати спогади про ╖╖ дядька. Ну, я й написав на чотирьох стор╕нках спогади про свого вчителя. Ц╕ спогади дуже вразили Наталю та ╖╖ брата Андр╕я Динька – головного редактора газети «Наша н╕ва». З тих п╕р ми й почали т╕сн╕ше контактувати…

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

На фото: Володимир Леонюк з внучкою ╕ укладеним власноруч «Словником Берестейщини».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #18 за 01.05.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7199

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков