Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 08.05.2009
ФОРТЕЦЯ АРАБАТ

МАНДРУ╢МО З╤ «СВ╤ТЛИЦЕЮ»

65-Й Р╤ЧНИЦ╤ ВИЗВОЛЕННЯ КРИМУ – ПРИСВЯЧУ╢ТЬСЯ
 Крим, який перес╕чн╕ в╕дпочиваюч╕ знають, перш за все, т╕льки г╕рським або п╕вденнобережним, все-таки почина╓ться неозорими степами на п╕вноч╕ п╕вострова. Один ╕з шлях╕в, наче по гребл╕ м╕ж Сивашем та Азовським морем, веде у Крим Арабатською Стр╕лкою. А там, де Арабатська коса д╕ста╓ться терен╕в давньо╖ К╕ммер╕╖, знаходяться ру╖ни фортец╕ Арабат. М╕сцев╕сть досить в╕ддалена, тому ╕ мандр╕вка, якщо це нав╕ть одноденна подорож вих╕дного дня, сама по соб╕ екстремальна. А для екстремала нема╓ перепон. Т╕льки треба заздалег╕дь ╜рунтовно п╕дготуватись, ретельно ознайомитись з районом подорож╕ та ╕сторико-кра╓знавчим надбанням певно╖ м╕сцевост╕. У нашому випадку краще за все зд╕йснювати подорож вл╕тку, щоб, використовуючи по╓днання при╓много та корисного, не втратити можлив╕сть прийняти ванну в амазон╕тних хвилях ласкавого моря. Зважаючи на нестерпну л╕тню спеку у степовому Криму, краще за все мандрувати рано-вранц╕, або п╕зно ввечер╕, коли спека спада╓. При цьому не завадить запас питно╖ води ╕ наявн╕сть капелюха або бриля.
 З Феодос╕╖, Судака та ╕нших м╕ст П╕вденного берега до фортец╕ б╕ля села Кам’янське краще за все д╕статись автотранспортом. А з С╕мферополя найб╕льш оптимальний вар╕ант – це н╕чний прим╕ський керченський потяг, яким за майже символ╕чну плату можна д╕статись станц╕╖ Петрово. З Керч╕ до Петрово також можна д╕статись н╕чним, але вже херсонським потягом. В обох випадках вл╕тку на ст. Петрово потяг прибува╓ на св╕танку. Станц╕я знаходиться на зах╕дн╕й околиц╕ села Семисотка (колишн╓ – Сувагар). Ран╕ше станц╕я називалась Ак-Манай, а у сучасному написанн╕ – Ак-Монай. У 1952 роц╕ станц╕я отримала сучасну назву на честь Героя Радянського Союзу, медсестри 386-го батальйону морсько╖ п╕хоти Галини Костянтин╕вни Петрово╖. Про це св╕дчить мемор╕альна дошка на ст╕н╕ вокзалу. А поруч з вокзалом – братська могила радянських во╖н╕в. В╕чна ╖м слава!
 Дал╕ до Кам’янського, що на берез╕ моря, усього ш╕сть к╕лометр╕в. Туди веде шосейна дорога. Тому можна д╕статись ╕ автостопом. Але краще – п╕шки! Яка ранкова прохолода. ╤ вран╕шня зоря на п╕внеба! Саме в цей час сходить сонце над давньою курган-могилою Огуз-Тобе (Бич╕й пагорб). А навкруги, в ╕мл╕, ранкова сива К╕ммер╕я. В╕д Чорного моря до моря Азовського. На узвишш╕, там, де шосе робить поворот праворуч, ╓ сенс не т╕льки перепочити, а й затриматись ╕ озирнутись. Тут, у ц╕й кримськ╕й саван╕, можна одразу нал╕чити 15 курган╕в нев╕домих народ╕в. А попереду – село Кам’янське, колишн╓ Ак-Манай (або Ак-Монай). У переклад╕ – «ак» – «б╕лий», а «монай» – назва кипчацького (половецького) племен╕. Хоч це може бути ╕ пошкоджене в╕д «мойнак» – «перешийок», «пересип». Через п╕втори-дв╕ години неквапливого ходу в╕д зал╕зниц╕ – ╕ ви у хвилях Арабатсько╖ затоки. На високому берез╕ – ще один пам’ятник радянським во╖нам. У невеликому сквер╕ поховано б╕льш як 3000 захисник╕в Ак-Монайських позиц╕й, як╕ загинули тут у 1941-1942 роках п╕д час оборони, та у кв╕тн╕ 1944 року п╕д час наступу. Сам╕ Ак-Монайськ╕ позиц╕╖ довжиною 17 к╕лометр╕в в╕д Арабатсько╖ до Феодос╕йсько╖ затоки проходили Парпацьким узвишшям в╕д Ак-Моная до сх╕дно╖ окра╖ни селища Приморське, перетинаючи шлях до Керченського п╕вострова.
 Якщо зд╕йснювати не лише одноденну подорож, то з села Кам’янського можна розпочати ще дв╕ окрем╕ подорож╕ в протилежн╕ сторони. Одну – на п╕вн╕чний сх╕д, на Казантип, ╕ дал╕ до блок╕в недобудовано╖ атомно╖ станц╕╖, де молодь щол╕та збира╓ться на рок-фестивальну тусовку ╕ влаштову╓ дик╕ танц╕ на замороженому нееколог╕чному об’╓кт╕. Тут, одразу за Кам’янським, знаходиться багато катакомб покинутих каменоломень, як╕, як магн╕т, приваблюють сво╓ю та╓мнич╕стю. А ще кажуть, н╕би хтось колись сховав там скарби. Але без досв╕дченого пров╕дника ╕ в╕дпов╕дного знаряддя туди краще не ходити. Це небезпечно!
 Друга ╕мов╕рна подорож – на п╕вн╕чний зах╕д Арабатською Стр╕лкою. Це вже д╕йсно може бути екстремальна подорож на витривал╕сть суц╕льним пляжем по золотому п╕ску, як у Сахар╕, довжиною аж 112 к╕лометр╕в до м╕ста Ген╕чеська. А для одноденно╖ подорож╕ досить пройтись лише 3 км берегом затоки, щоб д╕статись фортец╕ Арабат ╕ до Арабатсько╖ оборонно╖ л╕н╕╖ – одн╕╓╖ частини Ак-Монайських позиц╕й. В╕д фортец╕ власне ╕ почина╓ться коса Арабатська Стр╕лка, яка з давн╕х-давен була природним бар’╓ром м╕ж Азовським морем ╕ Сивашем, ╕ дамбою (перешийком, пересипом) на шляху багатьох народ╕в ╕ арм╕й з материка у Крим. Тому це м╕сце завжди мало стратег╕чне значення. Можливо, ще у сиву давнину тут були побудован╕ вали для захисту кордон╕в Боспорського царства в╕д ск╕ф╕в та ╕нших кочових народ╕в. Мабуть, тод╕ ж ╕ була побудована тут, б╕ля самого синього моря, давньогрецька фортеця, на мапах позначена як ╤раклеон (а може, Гераклеон). До реч╕, назва Азовського моря арабською звучить «Бахр-ель-Азов», що у переклад╕ означа╓ «темно-син╓ море». А перша письмова згадка про море, як Азовське, дату╓ться 1389 роком ╕ належить л╕тописцю Пимену.
 Земляний вал могли побудувати ╕ наприк╕нц╕ XV стол╕ття, коли по ф╕рману (наказу) турецького султана Мехмеда ╤╤ Фат╕ха (Законодавця), завойовника Криму у 1475 роц╕ в╕дбудували стар╕ й побудували нов╕ фортец╕ та укр╕плення на вс╕х суход╕льних шляхах до Криму, у тому числ╕ ╕ фортецю Арабат. Можливо, саме тод╕ вона ╕ отримала сучасну назву. У переклад╕ з тюрксько╖ мови, слово «арабат» означа╓ «передм╕стя». ╢ верс╕я, що назва походить в╕д арабського слова «рабад», що означа╓ «укр╕плення», «прикордонний пункт», «казарма охорони», «фортеця». Це вже ближче. Як в╕домо, в арабсько-мусульманському св╕т╕ ╕сну╓ м╕сто Рабат – столиця Марокко у п╕вн╕чн╕й Африц╕. Фортеця Арабат ма╓ ще одну назву – Ребан. У 1771 роц╕ корпус рос╕йсько╖ арм╕╖ князя Долгорукова п╕д командуванням генерал-майора князя Щербатова 17 червня штурмом захопив Арабат (Ребан), а пот╕м ╕ ╢н╕-Кале (у межах Керч╕). Про якусь оборонну л╕н╕ю на п╕вдн╕ Арабатсько╖ Стр╕лки згадувалось при плануванн╕ подорож╕ рос╕йсько╖ ╕мператриц╕ Катерини ╤╤ у Новорос╕ю ╕ Крим у 1787 роц╕. П╕д час Кримсько╖ кампан╕╖ 1854–1855 рок╕в фортеця Арабат, на той час уже нап╕взруйнована, була приведена в оборонний стан. Застар╕л╕ мури обличкували вапняковою цеглою. Кам’яну турецьку кладку ╕ с╕ру цеглу рос╕ян ще й зараз видно у товщ╕ муру. Озбро╓ння фортец╕ було зб╕льшено до 17 гармат, а залога фортец╕ була посилена до двох батальйон╕в ╕ вона з усп╕хом в╕дбила ворожу ескадру вл╕тку 1855 року.
 К╕лька раз╕в Арабатську оборонну л╕н╕ю захищали ╕ брали штурмом у ХХ стол╕тт╕. У листопад╕ 1920 року в╕йська 9-╖ стр╕лецько╖ див╕з╕╖ п╕д командуванням М. В. Куйбишева повз мури Арабата пройшли на Керченський п╕востр╕в. У роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни жорсток╕ бо╖ точились тут у листопад╕ 1941 та у травн╕ 1942 рок╕в. У цей час – 11 травня – загинув генерал В. Львов. Зараз ближн╓ до Кам’янського село назива╓ться Львово (колишн╓ – Джантара). До нього – чотири к╕лометри на п╕вденний зах╕д. А у кв╕тн╕ 1944 року вже фашисти використовували фортецю Арабат, яка стала складовою частиною Арабатсько╖ оборонно╖ л╕н╕╖. Сама оборонна л╕н╕я представляла собою земляний терасований триярусний вал р╕зно╖ висоти з двома траншеями м╕ж ними, загальною довжиною близько к╕лометра з щ╕льною мережею вогневих точок, в╕д яких до наших час╕в залишилось п’ять зал╕зобетонних дот╕в (довгострокових вогневих точок). Сам╕ доти могли бути побудован╕ окупантами, оск╕льки мають характерну кругову конструкц╕ю ╕ конусний дах, притаманн╕ взагал╕ н╕мецьким дотам. ╤ фортеця Арабат, ╕ оборонна л╕н╕я – пам’ятники в╕йськового ╕нженерного мистецтва р╕зних час╕в. Нин╕ в╕д само╖ фортец╕ залишились т╕льки мури. А у середин╕ – ц╕лий т╕льки пороховий льох ╕ два колодяз╕. Ус╕ ╕нш╕ споруди – лазня, казарми та ╕нше – в ру╖нах.
 З╕ ст╕н фортец╕ ╕ з валу на П╕вн╕чному заход╕, вже на сам╕й Стр╕лц╕, видно село Соляне (колишн╓ Крим-Ел╕) ╕ залишки Крим-Ел╕йських солеварень. До них ще ш╕сть к╕лометр╕в. Якщо взяти намет, то можна залишитись ╕ на добу. Але якщо бажа╓те повернутися додому того ж дня, то все можна зробити у зворотному напрям╕. Щоб завчасно д╕статись ст. Петрово п╕шки, то не п╕зн╕ше 20-╖ години треба вийти з Кам’янського ╕ дорогою послухати серенади степових цикад. Можна скористатись автостопом. ╤ на Керч, ╕ на С╕мферополь потяги майже одночасно в╕дправляються з╕ станц╕╖ Петрово п╕зно ввечер╕, приблизно о 23.00. У Керч потяг прибува╓ оп╕вноч╕, а у С╕мферополь – на св╕танку!
 При╓мно╖ подорож╕! Мандруйте без авар╕й! А вражень та пригод буде вдосталь!

 В╕ктор ТУРЧИН.
м. Джанкой.

Ус╕ фотограф╕╖ цього св╕тличанського проекту ╓ авторськими, тому не забувайте надсилати зображення ╕ опис тих м╕сць – перлин Укра╖ни, в яких, на вашу думку, варто побувати, на адресу редакц╕╖, або ж на електронну адресу ks-photovidpochynok@ukr.net, обов’язково при цьому вказавши назву м╕сця, сво╓ ╕м’я та пр╕звище.

Ведуча рубрики Катерина КРИВОРУЧЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 08.05.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7235

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков