Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
БАЙДЕН П╤ДПИСАВ ЗАКОН ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤
В╕н п╕дкреслив, що це посилить безпеку Америки ╕ св╕ту, а також п╕дтвердить глобальне л╕дерство...


СЕНАТ США УХВАЛИВ ЗАКОНОПРО╢КТ ╤З ДОПОМОГОЮ УКРА╥Н╤, ╤ЗРА╥ЛЮ Й ТАЙВАНЮ
Документ п╕дтримала переважна б╕льш╕сть американських законодавц╕в…


ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#23 за 05.06.2009
«О МЕРАХ ПО ПОДДЕРЖКЕ РУССКОГО ЯЗЫКА…»...

МОВА ПРО МОВУ
«О МЕРАХ ПО ПОДДЕРЖКЕ РУССКОГО ЯЗЫКА…»,
АБО ХТО ╤ ЯКОЮ Ц╤НОЮ ПЛАТИТИМЕ ЗА «ТАБЛ╤ЧК╤»?

Поки зац╕кавлен╕ ╕ не дуже особи чекають, буде ПР╕БЮТ чи не буде, у Криму в╕дбуваються досить дивн╕ реч╕. Так, 20 травня на чергов╕й сес╕╖ Верховно╖ Ради АРК було ухвалено «решение» «О мерах по поддержке русского языка в сфере образования в Автономной Республике Крым». У цьому «решении», зокрема, говориться:

«Верховная Рада Автономной Республики Крым решила:

1. Информацию председателя Постоянной комиссии Верховной Рады Автономной Республики Крым по науке и образованию Жилина А. А. о мерах по поддержке русского языка в сфере образования в Автономной Республике Крым принять к сведению.

2. Совету министров Автономной Республики Крым:
при внесении в установленном порядке изменений в бюджет Автономной Республики Крым на 2009 год предусмотреть Министерству образования и науки Автономной Республики Крым целевые ассигнования на издание учебно-методической литературы на русском языке;
совместно с органами местного самоуправления, районными государственными администрациями в Автономной Республике Крым обеспечить во всех учебных заведениях Автономной Республики Крым размещение информации (вывесок, стендов, табличек и т. п.) на русском языке;
поручить Министерству образования и науки Автономной Республики Крым:
подготовить комплексный план мероприятий по поддержке и развитию русского языка в сфере образования в Автономной Республике Крым на 2010–2015 годы и в установленном порядке внести на рассмотрение Верховной Рады Автономной Республики Крым;
разработать мероприятия по оснащению кабинетов русского языка и русской литературы и доукомплектованию библиотек в общеобразовательных учебных заведениях Автономной Республики Крым литературой на русском языке и в установленном порядке внести на рассмотрение Верховной Рады Автономной Республики Крым;
организовать среди населения Крыма сбор литературы на русском языке для школьных библиотек;
провести в общеобразовательных учебных заведениях Автономной Республики Крым мониторинг по вопросу изучения русской литературы и разработать спецкурс по русской литературе;
разработать спецкурсы по истории Крыма, географии Крыма;
совместно с Симферопольским региональным центром оценивания качества образования, начиная с 2010 года, организовать проведение внешнего независимого оценивания учебных достижений выпускников учебных заведений системы общего среднего образования Автономной Республики Крым по русскому языку и литературе;
совместно с органами местного самоуправления, районными государственными администрациями в Автономной Республике Крым рассмотреть возможность увеличения количества учебных часов на изучение русского языка и литературы в общеобразовательных учебных заведениях Автономной Республики Крым.

3. Постоянной комиссии Верховной Рады Автономной Республики Крым по науке и образованию активизировать работу созданной при комиссии рабочей группы по экспертизе программ, учебников, учебно-методических пособий по истории.

4. Государственной телерадиовещательной компании «Крым» в рамках передачи «Русский мир» организовать цикл передач о культуре русской речи.

5. Контроль за выполнением настоящего Решения возложить на Постоянную комиссию Верховной Рады Автономной Республики Крым по науке и образованию.

6. Настоящее Решение вводится в действие со дня принятия».

Як видно з тексту це «решение» адресовано Рад╕ м╕н╕стр╕в АРК, М╕н╕стерству осв╕ти ╕ науки АРК, органам м╕сцевого самоврядування та районним державним адм╕н╕страц╕ям. Автору поки що не в╕домо, як з цим «решением» працюють в РМ АРК. Але як з ним попрацювали в МОН АРК, вже в╕домо. М╕н╕стерство осв╕ти ╕ науки АРК без жодних коментар╕в, нав╕ть без супров╕дного листа просто розмножило це «решение» з╕ зменшенням формату (з А4 до А5, «криза» все ж таки, пап╕р треба заощаджувати) ╕ переслала в управл╕ння та в╕дд╕ли осв╕ти м╕ст ╕ район╕в Криму. Тобто МОН АРК попрацювало таким соб╕ поштовим в╕дд╕ленням.
В╕дразу виника╓ питання, що мають робити з цим «решением» управл╕ння та в╕дд╕ли осв╕ти на м╕сцях? Це все одно, якби директиву Генерального Штабу штабам округ╕в (я розум╕ю, що ВР АРК не варто пор╕внювати з ГШ, але щоб краще зрозум╕ли ситуац╕ю), а т╕ штаби просто запакували у конверти та роз╕слали командирам батальйон╕в: розбирайтеся сам╕, як зна╓те.
По сут╕ «решения», п╕дготовленого паном А. Жил╕ним. Спробую викласти свою верс╕ю, чому МОН АРК вир╕шило в╕д гр╕ха подал╕ просто переслати цей документ без жодного коментаря.
Наприклад, ось ця вимога:
«совместно с органами местного самоуправления, районными государственными администрациями в Автономной Республике Крым обеспечить во всех учебных заведениях Автономной Республики Крым размещение информации (вывесок, стендов, табличек и т. п.) на русском языке». По-перше, хто ╕ на як╕й п╕дстав╕ буде платити за виготовлення ус╕х цих вив╕сок, стенд╕в, табличок? Але головне нав╕ть не це. У ст. 2 Закону Укра╖ни «Про ратиф╕кац╕ю ╢вропейсько╖ харт╕╖ рег╕ональних мов або мов меншин» говориться: «Положення Харт╕╖ застосовуються до мов таких нац╕ональних меншин Укра╖ни: б╕лорусько╖, болгарсько╖, гагаузько╖, грецько╖, ╓врейсько╖, кримськотатарсько╖, молдавсько╖, н╕мецько╖, польсько╖, рос╕йсько╖, румунсько╖, словацько╖ та угорсько╖». Тобто, на мою думку, вид╕ливши з тринадцяти мов нац╕ональних меншин Укра╖ни одну, ВР АРК ско╖ла, як м╕н╕мум, адм╕н╕стративне правопорушення, яке п╕дпада╓ п╕д д╕ю принаймн╕ двох статей Закону Укра╖ни «Про боротьбу з корупц╕╓ю» (ст. 5 та ст. 10). Ст. 5. (Спец╕альн╕ обмеження щодо державних службовц╕в та ╕нших ос╕б, повноважених на виконання функц╕й держави, спрямован╕ на попередження корупц╕╖) ма╓, зокрема, пункт частини друго╖ ц╕╓╖ статт╕, який твердить: «Державний службовець, який ╓ посадовою особою, не ма╓ також права:.. г) надавати незаконн╕ переваги ф╕зичним або юридичним особам п╕д час п╕дготовки ╕ прийняття нормативно-правових акт╕в чи р╕шень». На мою думку, факт надання незаконно╖ переваги одн╕й ╕з нац╕ональних меншин у цитованому вище пункт╕ «решения» очевидний. Тому, думаю, н╕хто в МОН АРК не взяв на себе см╕лив╕сть потурати цьому наданню незаконно╖ переваги.
Але чому державн╕ службовц╕ МОН АРК не прочитали ст. 10. (В╕дпов╕дальн╕сть кер╕вник╕в за невжиття заход╕в щодо боротьби з корупц╕╓ю) Закону Укра╖ни «Про боротьбу з корупц╕╓ю». Там написано досл╕вно таке: «Кер╕вники м╕н╕стерств ╕ в╕домств, державних п╕дпри╓мств, установ та орган╕зац╕й чи ╖х структурних п╕дрозд╕л╕в у раз╕ виявлення чи отримання ╕нформац╕╖ про вчинення п╕длеглим корупц╕йного д╕яння або порушення спец╕альних обмежень, встановлених статтею 5 цього Закону, в межах сво╓╖ компетенц╕╖ зобов’язан╕ вжити заход╕в до припинення таких д╕янь та негайно пов╕домити про ╖х вчинення будь-який з державних орган╕в, зазначених у пунктах «а», «а-1» ╕ «б» статт╕ 4 цього Закону.
Умисне невжиття такими кер╕вниками заход╕в, передбачених частиною першою ц╕╓ю статт╕, тягне за собою адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть у вигляд╕ штрафу в╕д двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних м╕н╕мум╕в доход╕в громадян.
Повторне протягом року вчинення д╕яння, передбаченого частиною другою ц╕╓╖ статт╕, тягне за собою адм╕н╕стративну в╕дпов╕дальн╕сть у вигляд╕ штрафу в╕д двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних м╕н╕мум╕в доход╕в громадян».
Зауважу, що цей Закон стосу╓ться ус╕х без винятку державних службовц╕в та прац╕вник╕в м╕сцевого самоврядування, в тому числ╕ й на районному та м╕ському р╕вн╕.
Тож, на мою думку, кер╕вництво МОН АРК вчинило досить необачно, коли роз╕слало «решение» без жодних коментар╕в. Вони мали б попередити колег на м╕ському та районному р╕вн╕, що виконання пункту про «таблички» може мати насл╕дком складання протоколу про корупц╕ю.
Ще к╕лька зауважень по сут╕ «решения».
Стосовно «…проведения внешнего независимого оценивания учебных достижений выпускников учебных заведений системы общего среднего образования Автономной Республики Крым по русскому языку и литературе» можна запитати: «Хто п╕де тестуватися з цього предмета, якщо в результат╕ отрима╓ш пап╕рець, що не матиме жодно╖ юридично╖ сили?».
Пункт «решения»: «совместно с органами местного самоуправления, районными государственными администрациями в Автономной Республике Крым рассмотреть возможность увеличения количества учебных часов на изучение русского языка и литературы в общеобразовательных учебных заведениях Автономной Республики Крым» св╕дчить, на мою думку, т╕льки про те, що його розробники не мають жодно╖ уяви ан╕ про навчальн╕ плани, ан╕ про програми сучасно╖ школи. До в╕дома ВР АРК: в 10-11 класах середньо╖ школи нав╕ть укра╖нська мова вивча╓ться одну годину на тиждень, курсу «русская литература» взагал╕ в навчальному план╕ нема╓ (зауважу, що ╕ не може бути, якщо дотримуватися т╕╓╖ само╖ харт╕╖). У класах з укра╖нською мовою викладання ╓ курс «Заруб╕жно╖ л╕тератури», а в класах з рос╕йською мовою викладання ╓ так званий «╤нтегрований курс л╕тератури». Тобто, реально мова може йти т╕льки про використання вар╕ативно╖ частини навчального плану, яка форму╓ться за проф╕лем школи та за вибором учн╕в старших клас╕в школи, для викладання спецкурсу для бажаючих.
Тож, на мою думку, в м╕стах та районах Криму «решение» без шкоди для учн╕в та без загрози потрапити п╕д д╕ю Закону Укра╖ни «Про боротьбу з корупц╕╓ю» може бути виконане т╕льки в частин╕: «организовать среди населения Крыма сбор литературы на русском языке для школьных библиотек»...

Серг╕й Савченко,
голова Всекримського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка, кандидат ф╕зико-математичних наук.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #23 за 05.06.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7339

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков