Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#24 за 12.06.2009
УЧИТЕЛЬ – ╤ ПОКЛИКАННЯ, ╤ ДОЛЯ

ВКЛОН╤МОСЯ ВЧИТЕЛЮ...

Навчалася Любов ╤ван╕вна Нетьосова в середн╕й Знам’янськ╕й школ╕ на К╕ровоградщин╕ ╕ зак╕нчила ╖╖ у 1964 роц╕. У когось шк╕льн╕ роки легко стираються з пам’ят╕, як ╕ все давно минуле, але т╕льки не у не╖. Бо пощастило ╖й з╕ шк╕льними товаришами надзвичайно, ╕ хоча з того часу доводилося навчатися в Черкаському педагог╕чному ╕нститут╕, зм╕нити к╕лька робочих колектив╕в, але не забува╓ться та найперша шк╕льна сп╕льнота. Це там Люба познайомилась з╕ сво╖м майбутн╕м чолов╕ком, з яким прожила довге щасливе життя.
П╕сля зак╕нчення Кременчуцького льотного училища чолов╕ка направили працювати до С╕мферополя. В╕дпрацювавши к╕лька рок╕в п╕онервожатою в одн╕й ╕з с╕мферопольських шк╕л, а пот╕м досить тривалий час в Маленськ╕й середн╕й школ╕, з 1991 року Любов ╤ван╕вна працю╓ в с╕мферопольськ╕й школ╕ № 29, вже встигла зробити п’ять випуск╕в сво╖х вихованц╕в ╕ щоразу мр╕╓ створити модель отого свого класу, де панували любов, вза╓моповага, турбота про тих, хто цього потребу╓, ╕ пост╕йне прагнення знань – недарма ж б╕льш╕сть ╖╖ однокласник╕в здобули вищу осв╕ту, стали шанованими у сусп╕льств╕ людьми. ╥х зближувало та ╓днало не лише навчання, але ╕ праця в колгосп╕ п╕д час кан╕кул – не надто романтична: на кукурудз╕, буряках. Але за найкращий результат можна було одержати грошову прем╕ю, ╕ згодом сп╕льних грошей назбиралося ст╕льки, що на сво╖ кровн╕ ус╕м класом по╖хали на екскурс╕ю до Криму: в╕дв╕дали Гурзуф, Н╕к╕тський ботан╕чний сад, оглянули визначн╕ м╕сця Севастополя – Панораму, Д╕ораму. А ще запам’яталося, як турбувалися про сво╖х однокласник╕в-╕нвал╕д╕в. Коли Шура не м╕г ходити, на екскурс╕ю на цегельний завод його носили на руках. Валю Петрову, яка була прикута до ╕нвал╕дного в╕зка, теж возили у школу ╕ з╕ школи, а траплялося, що ╕ носили. Валя ╕ зараз знаходить можлив╕сть в╕дв╕дувати ус╕ зустр╕ч╕ колишн╕х однокласник╕в, а це ╕ 20, ╕ 30, ╕ 40 рок╕в з дня зак╕нчення школи. 8 серпня оч╕ку╓ться чергова зустр╕ч з нагоди 45-р╕ччя…
Але кожна така зустр╕ч – це не лише рад╕сть побачити р╕дн╕, хоча вже не сяюч╕ молод╕стю обличчя, але ╕ готовн╕сть до траг╕чних зв╕сток, як╕, в першу чергу, стосуються вчител╕в – людей старшого в╕ку.
Усьому найкращому у сво╓му житт╕ Любов ╤ван╕вна завдячу╓ саме ╖м – ╕ тому, що згуртувалася м╕цна шк╕льна родина, ╕ тому, що сама обрала фах вчителя, ╕ тому, що не зрадила йому н╕ в складн╕ часи перебудови, н╕ тепер, коли могла б вже в╕дпочивати. Бо вона любить свою роботу, вм╕╓ знаходити контакт з д╕тьми, хоча вони вже зовс╕м не схож╕ на тих учн╕в к╕нця 1950-х, як╕ ╕ шк╕льною формою розжилися лише в 9-му клас╕. Сьогодн╕ школа – мов будинок моделей. ╤нш╕ ╕нтереси, здавалося б, зовс╕м ╕нш╕ д╕ти, але, як ╕ ╖хн╕ далек╕ попередники, любов’ю вони в╕дпов╕дають на любов, турботою – на турботу.
А звернулася до редакц╕╖ Любов ╤ван╕вна, викладач англ╕йсько╖ мови, з такого приводу. Нещодавно ╖й поталанило дов╕датись про долю сво╓╖ першо╖ вчительки (початкових клас╕в) Мар╕╖ Михайл╕вни Ульянич ╕ нав╕ть зустр╕тися з нею. Не думала, що Мар╕я Михайл╕вна, сп╕льна улюблениця ╖хнього класу, теж мешка╓ в Криму, в Коре╖з╕, та ще й одна у сво╓му похилому в╕ц╕ – 2 серпня ╖й виповниться 90 рок╕в. Але й дос╕ вона пам’ята╓ ╕мена ус╕х сво╖х учн╕в ╕ нав╕ть ╖хн╕х батьк╕в. ╤ це попри ту тяжку долю, яко╖ зазнала. Зростала вона у б╕дн╕й селянськ╕й родин╕. А зак╕нчивши 7 клас╕в, п╕шла, подалася за 40 к╕лометр╕в п╕шки босон╕ж до К╕ровограда, аби вивчитися на вчительку. Але там ╖й сказали: «Як же ти, д╕вчино, збира╓шся навчатися, у тебе нав╕ть взутися н╕ в що, а доведеться жити в чужому м╕ст╕, потр╕бн╕ кошти». «Та ось виберемо картоплю, продамо, ╕ я придбаю соб╕ тапц╕. А жити буду в гуртожитку, якщо на те ваша ласка. Але я хочу бути вчителькою ╕ н╕ перед чим не зупинюся», – в╕дпов╕ла вона. Та все ж таки Мар╕ю в╕дправили додому, написали ╖й якийсь пап╕рець, завдяки якому д╕вчина змогла пройти при школ╕ прискорен╕ вчительськ╕ курси. Спочатку працювала вожатою, а пот╕м ╕ найменшеньких почала навчати грамоти. Так ╕ приросла серцем до Знам’янсько╖ школи, а школяр╕ – до не╖. ╤ на уроках – разом, ╕ п╕сля урок╕в. А коли «╖╖ д╕ти» вже були шестикласниками, заходилася вирощувати разом з ними шовкопряд╕в, що давали натуральне шовкове волокно. ╤ не те, щоб вдома ╖й робити було н╕чого, – сама виховувала синочка Колю, а просто стала школа для не╖ другою, а можливо, й першою дом╕вкою. Згодом Коля вир╕с, зак╕нчив Харк╕вську в╕йськову академ╕ю. Спочатку служив на П╕вноч╕, а пот╕м у Криму. Одружився, але дружина залишила його разом ╕з двом╕сячним синочком, теж Колею. Так ╕ жили вони в Коре╖з╕ – Мар╕я Михайл╕вна ╕ два Кол╕. Та ось старшому Кол╕ вкоротила в╕ку невблаганна хвороба, ╕ залишилася бабуся Мар╕я разом ╕з внуком, котрого, як свого часу ╕ сина, теж вивела в люди. Коля зак╕нчив ту ж саму в╕йськову академ╕ю, що ╕ батько. Зараз живе в Башкир╕╖. Але к╕лька раз╕в на р╕к нав╕ду╓ стареньку, аби зробити хоча б невелику частину чолов╕чо╖ роботи.
Мар╕я Михайл╕вна з рад╕стю прив╕тала колишн╕х випускник╕в р╕дно╖ школи ╕з 45-р╕ччям в╕д тод╕, як вони облишили шк╕льну дом╕вку. Цей запис прозвучить незабаром, п╕д час зустр╕ч╕ колишн╕х однокласник╕в. Шкода лише, що вони не почують цього разу вт╕шн╕ слова в╕д ╕ншо╖ сво╓╖ улюблениц╕ – В╕ри Кузьм╕вни Довженко, класно╖ кер╕вниц╕ середн╕х ╕ старших клас╕в. На 40-р╕ччя вона ще була разом з╕ сво╖ми учнями, але за цей час сталося непоправне… Вона, як розм╕ркову╓ Любов ╤ван╕вна, мала з Мар╕╓ю Ульянич багато сп╕льного – обидв╕ були щирими, самов╕дданими, залюбленими у свою справу ╕ це передалося багатьом учням. Брат Любов╕ Нетьосово╖ теж працю╓ кер╕вником у галуз╕ осв╕ти у с. Знам’янц╕. Завучем у с╕мферопольськ╕й школ╕ № 30 стала ╖╖ старша дочка – ╤рина Васил╕вна. А якби не трапилися у дол╕ Любов╕ ╤ван╕вни от╕ св╕тл╕ люди, ще нев╕домо, чи знайшли б вона та ╖╖ близьк╕ сво╓ щастя.
Нещодавно пролунав останн╕й дзв╕нок. За традиц╕╓ю, випускники 29-╖ школи нагодували сво╖х вчител╕в пирогами з капустою (неодм╕нна тут р╕ч п╕д час шк╕льного «капусника»). А що ╖х, молодих, оч╕ку╓ через 45 рок╕в? Залиша╓ться лише фантазувати.
Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #24 за 12.06.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7371

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков