Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 19.06.2009
ЯК Я СТАЛ╤НА ХОРОНИВ

╤З КНИГИ БУВАЛЬЩИН «УМРУ В╤Д СМ╤ХУ»

Мо╖ друз╕ жартома говорять: «Миколко, ти серед нас – найб╕льший стал╕н╕ст. ╥здив Стал╕на хоронити...». Вони см╕ються, але знову й знову просять розпов╕сти про кумедн╕ й страшн╕ детал╕ мо╓╖ авантюрно╖ по╖здки до Москви. Що ж, розкажу для вс╕х, н╕чого не втаю. Т╕льки не називайте мене стал╕н╕стом...
З╕знаюся чесно: оф╕ц╕йного запрошення на похорон Стал╕на н╕хто мен╕ не надсилав. Отже, я ╖здив до Москви самотужки, а точн╕ше – сомотужки. Про це я писав колись у сво╓му в╕рш╕:

╥здив я на похорони Стал╕на
У вагон╕... зайцем...
до Москви...
Я дививсь... на мертвого...
на Стал╕на...
╤ благав дитинно: оживи.

У цьому в╕рш╕ ╓ гранд╕озна г╕пербола: я не думав оживляти Стал╕на. Так хот╕ли м╕льйони людей... Я нав╕ть не плакав за «батьком ус╕х народ╕в», бо мен╕ не до того було. У день смерт╕ нашого вождя мене оголосили найб╕льшим ворогом радянського народу й особистим недругом Йосифа В╕ссар╕оновича Стал╕на. Це було на загальному фон╕ всенародного ридання.
У той березневий ранок 1953 року я прокинувся у гуртожитськ╕й к╕мнат╕ в╕д голосного плачу мо╖х однокурсник╕в-фронтовик╕в. Невт╕шно ридали т╕, хто ходив у б╕й «за Род╕ну, за Стал╕на» у час минуло╖ в╕йни. Я закляк перед чорною тар╕лкою к╕мнатного репродуктора, зв╕дки линула траурна музика. Умер безсмертний – Стал╕н!.. ╤ як це так: був безсмертний – ╕ раптом умер? Дитяча на╖вн╕сть не полишала мене.
А в ун╕верситетському гуртожитку на Солом’янц╕ вже на всю ст╕ну вис╕в знайомий портрет з чорним крепом. Там притишено ╕ перелякано купчилася почесна варта ╕з числа майбутн╕х журнал╕ст╕в, ф╕лолог╕в, математик╕в, ╕сторик╕в, геолог╕в... Я, звичайно, теж хот╕в одразу виявити свою шану ╕ скорботу, але мене як найменшого серед ун╕верситетчик╕в поставили б╕ля р╕дного вождя останн╕м. Ус╕ поб╕гли на загально-ун╕верситетський м╕тинг. Я залишився н╕ в сих, н╕ в тих. Стояв доти, поки ноги стерпли. А довкруг – н╕ душ╕. Що ж було мен╕ робити? Я спершу прис╕в на широку лутку гуртожитського в╕кна, а трохи погодя тихенько прил╕г. А як прил╕г – то тут же й заснув, бо то╖ в╕копомно╖ ноч╕ я завзято танцював на студентському вес╕лл╕ у сус╕дньому гуртожитку пед╕нституту. Та прохнюпався негайно, коли над╕ мною схилилися вельми поважн╕ люди: проректор КДУ, заступник нашого декана ╕ комендант гуртожитку. Де вони взялися? Вирок був тут же оголошений шановним проректором: «Нег╕дник! Як ти посм╕в? Так м╕г поступити т╕льки найб╕льший ворог нашого радянського народу ╕ недруг батька Стал╕на... Геть ╕з наших очей! Ти в╕днин╕ не студент ун╕верситету...».
Я трохи очухався лише б╕ля червоних ст╕н уже нер╕дного Шевченкового вузу, де з╕брались тисяч╕ студент╕в. Саме в той час ╕з репродуктора лунав металевий голос Лаврент╕я Бер╕╖: «Кто не сл╓п, тот в╕д╕т, како╓ гор╓ нас пост╕гло...». Б╕ля вор╕т окремо юрмилася невеличка група студент╕в-ф╕лолог╕в, яка збиралася ╖хати на похорон Стал╕на. Я пам’ятаю, що завод╕╓м то╖ групи був Толя Шевченко – нин╕шн╕й редактор «Народно╖ газети». Розумняка Толя користувався неабияким авторитетом серед студент╕в. Але я вир╕шив ╖хати до Москви самост╕йно. Мен╕ одразу поталанило. Зал╕зничний вокзал у Ки╓в╕ ще не був оточений м╕л╕цейськими загонами. Зайти до вагона допомогла одна чар╕вна молодичка, яка оголосила мене «р╕дним батьком» ╖╖ двох близнюк╕в-малюк╕в. Пот╕м я зухвало привласнив третю поличку плацкартного вагона. А що робилося в Москв╕ – словами не передати. У мене склалося таке враження, що м╕льйони людей з╕йшлися до Москви не Стал╕на ховати, а свою власну жахливу подобу. Оту немилосердну, агресивну чи божев╕льну юрбу я намагався намалювати одн╕╓ю строфою в╕рша:

А печаль була довкруж кривавою,
Не сльозою – кров╕ю текла,
Криком билась,
Дикою оравою
Всю Москву ногами потовкла.

Мен╕ знову пощастило. Я вир╕шив штурмувати Колонний зал Будинку сп╕лок ╕з протилежного боку. Скориставшись в╕дчайдушною б╕йкою москвич╕в з к╕нною м╕л╕ц╕╓ю, я хутенько затесався у печальн╕ (сказати б: плаксив╕) ряди китайсько╖ урядово╖ делегац╕╖. Ц╕лком ймов╕рно, що я йшов десь поруч ╕з великим соратником Стал╕на товаришем Мао Цзедуном, але я його не пом╕тив. В╕н мене – теж. Солдати-прикордонники (в╕йська КДБ) ус╕х китайц╕в несамовито п╕дганяли до вх╕дних дверей. А я нахабно, неначе св╕й серед сво╖х, намагався потримати важкий в╕нок ╕з живими кв╕тами ╕ незрозум╕лими ╕╓рогл╕фами. Я також тримав п╕д руку якогось нем╕чного урядовця, який здригався в╕д ридань. Китайц╕ ридали голосно ╕ дружно – ось чому не пом╕тили у сво╖х монол╕тних лавах чужого лазутчика. Я п╕днявся по мармурових сх╕дцях угору ╕... раптово скам’ян╕в.
Невже це в╕н – Стал╕н? Крок╕в за десять в╕д себе бачу жовтошк╕рого пок╕йника, рудочубого ╕ р╕дковусого, усього побитого немилосердною в╕спою. А де ж пишн╕ вождев╕ вуса, як╕ я натхненно малював у школ╕? А де орлиний, гр╕зний н╕с? У мор╕ кв╕т╕в лежить звичайний соб╕ неб╕жчик, вельми схожий на мого односельця д╕да Копку – рядового колгоспного сторожа. Ось т╕льки руки великого Стал╕на ╕з товстими, настовбурченими пальцями видались мен╕ справд╕ великими. Вони одразу впали у в╕ч╕, немов лежали окремо в╕д неприм╕тного т╕ла. Але ж чому вони не схрещен╕ на грудях? Невже товариш Стал╕н не був християнином? Щось тут не... Я аж зупинився, розчарований.
А ззаду мене штовха╓ хтось ╕з китайських м╕н╕стр╕в чи полководц╕в. Моя (!) похоронна делегац╕я, оглядаючись на незабутн╕й образ «батька вс╕х народ╕в», поверта╓ праворуч до виходу. Знову нас п╕дганяють. Але я встиг пом╕тити л╕воруч в╕д труни траурний оркестр ╕ невеличку почесну варту, зв╕дки гостро ╕ вороже р╕зонув мене чийсь холодний, лютий погляд. Ви здогадалися, хто то був? «Кто н╓ сл╓п, тот в╕д╕т»... Бер╕я ╕ там, порушуючи похоронний етикет, когось визирав, промацував сво╖ми п╕дозр╕ливими очима. Може, мене? А може, товариша Мао Цзедуна?..
Та коротка мить мого життя здалась мен╕ найдовшою. Як ╕ зворотна дорога до Ки╓ва. Я нормальним «зайцем» до╖хав лишень до станц╕╖ Малоярославець, а зв╕дти, голодний ╕ холодний, понев╕рявся аж три дн╕. ╤нколи мен╕ здавалося, що я ╖ду не в╕д станц╕╖ до станц╕╖, а в╕д м╕л╕ц╕╖ до м╕л╕ц╕╖. Нав╕ть холодно╖ морозяно╖ ноч╕ я зависав на приступц╕ вагона. Як вернувся до Ки╓ва, то був схожий на шмаровоза ╕ сажотруса одночасно. Однак б╕ля червоних колон КДУ мене одразу ж уп╕знав м╕й незабутн╕й однокурсник Василь Симоненко. В╕н весело назвав мене «геро╓м Радянського Союзу» та ще й «соратником Стал╕на» ╕ тут же пригостив найсмачн╕шими пончиками. А комсомольський ватажок нашого курсу В╕ктор Хелеменцик одразу ж пов╕в мене до деканату на розправу. На яку розправу? Коли наш декан Арсен Олекс╕йович ╤щук (земля йому пухом) дов╕дався про мою геро╖чну по╖здку, то тут же оголосив мене найкращим студентом усього факультету. Того ж дня мене запросив до себе на прийом ректор ун╕верситету академ╕к Швец (це той, що писався без в╕домого знаку пом’якшення). В╕н звернув увагу на мо╓ д╕ряве взуття ╕ негайно наказав профком╕вським д╕ячам купити «найкращому студенту» нов╕ черевики ╕ костюм. «В╕н бачив Стал╕на», – захоплено говорили вс╕ студенти ╕ викладач╕. Де б не йшов – показували пальцем: «Ось! Це в╕н!».
Що тут ще додати? Мен╕ й дос╕ часто сниться похорон Стал╕на. Я н╕як його, проклятого-розпроклятого, не можу поховати...
А в╕рш про похорон Стал╕на я написав аж у 1960 роц╕. Надрукував уперше 1990 року у зб╕рц╕ «Мо╓╖ радост╕ сльоза». Але тод╕, у т╕ скорботн╕ дн╕, по Ки╓ву ходив такий рядок: «Плакала земля – аж посин╕ла з горя». Його поширював наш неперевершений однокурсник-пересм╕шник Василь Симоненко. Звичайно, Василь його придумав сам, та всюди говорив: «Писати треба коротко ╕ ясно. От як Сом у ген╕альному в╕рш╕ з одного рядка: «Плакала земля – аж посин╕ла з горя». Справд╕ – ген╕ально...

МИКОЛА СОМ
ЯК Я СТАЛ╤НА ХОРОНИВ
Павлов╕ Загребельному
 
╥здив я на похорони Стал╕на 
У вагон╕
Зайцем
До Москви.
Я дививсь... на мертвого...
на Стал╕на
╤ тихенько скиглив: оживи.
Що я знав?..
Я плакав п╕д плакатами,
А з╕ мною – неоглядна тьма. 
Хто ж тепер оцей народ
 плекатиме,
Як його – великого! – нема? 

А печаль була довкруж кривавою,
Не сльозою – кров╕ю текла,
Криком билась,  
Дикою оравою
Всю Москву ногами потовкла.
Там ╕ я.
У пальтечку пом’ятому
Гр╕ю душу Божого раба.
Ще живий.
╤ще когось топтатиму,
╤ мене топтатиме юрба.
Виб’юсь!
Вирвусь!
Вимерзну ╕ вистою,
Щоб його зустр╕ти у трун╕.
Ось ╕ в╕н – увесь
 побитий в╕спою,
Нев╕домий ╕ чужий мен╕.
(Це оп╕сля ми на нього
 спишемо
Вс╕ страх╕ття… А тод╕…) Тод╕
Нав╕ть вуса видалися
 пишними,
Хоч були р╕деньк╕ ╕ руд╕.
Ось ц╕ руки... А вони не схрещен╕ –
Не хрестився, не молився в╕н.
Не по ньому у сел╕ Тро╓щин╕
Глухо вдарить поминальний дзв╕н.
Т╕льки глип – а за труною Бер╕я.
А за ним – увесь його кагал.
Тризну править стал╕нська
 ╕мпер╕я –
Трет╕й день дрижить Колонний зал.
Наче сон... 
Я вийду ╕з китайцями*
За пор╕г, де холод ╕ п╕тьма.
Вже весна...
Але в полях окрайцями
Ще лежить забо╖ста зима.  
Просять люди: «Розкажи
 про Стал╕на...»
Розкажу...
А сну тоненька нить
Знову рветься...
Хороню я Стал╕на –
╤ н╕як не можу схоронить...
 
* Скориставшись людською навалою б╕ля Колонного залу Будинку сп╕лок, я затесався в ряди китайсько╖ урядово╖ делегац╕╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7403

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков