Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#25 за 19.06.2009
СВ╤Т Т╤СНИЙ, ПАНОВЕ!

Ц╕╓╖ весни сталася под╕я, про яку я дуже хот╕в би розпов╕сти нашим читачам. По-перше, через ф╕нансову невизначен╕сть довелося в╕дкласти давно заплановану по╖здку на Дн╕пропетровщину. Мр╕яв зустр╕тися там з багатьма ц╕кавими людьми. Адже заочн╕ знайомства з нашими читачами (дзв╕нки, листування) рано чи п╕зно повинн╕ перерости в особист╕ зустр╕ч╕, невимушене щире сп╕лкування в╕ч-на-в╕ч. Так воно мало б бути в ╕деал╕… Але «ф╕нансова сторона» завжди наклада╓ певний в╕дбиток на наш╕ плани. Довелося ╖х ╕ цього разу п╕дкоригувати.
Тож згадуючи «незлим тихим словом» економ╕чну кризу, я вир╕шив присвятити день телефонним дзв╕нкам. Треба ж якось пов╕домити друзям, що по╖здка переноситься…
Але саме тут ╕ сталося найц╕кав╕ше. Виявилося, що наш читач з Дн╕пропетровщини Петро Коваль (колись моя стаття про героя Кенг╕рського повстання Володимира Караташа розпочиналася його в╕ршем) тепер знаходиться у Трускавц╕. Хоче ╕ готовий зустр╕тися у Львов╕. Якщо треба, вже ви╖здить!
А мешканка самого С╕чеслава Олена Марченко прямо зараз знаходиться у Львов╕! Пригадав висл╕в одного давнього ф╕лософа: «Якщо Бог зачиня╓ перед людиною одн╕ двер╕, то в╕н неодм╕нно десь прив╕дчинить ╕нш╕…». Тобто якщо людина щиро бажа╓ чогось доброго, то тут сутт╓вих перешкод не повинно бути.
А стосовно Олени Марченко, то це, взагал╕, окрема розмова. Колись дивився про не╖ ц╕каву телепередачу. Виявилося, що вона, громадянка Великобритан╕╖, дек╕лька рок╕в тому пере╖хала в Укра╖ну – наст╕льки сильним був поклик р╕дно╖ земл╕. До реч╕, у передач╕ ╖╖ називали Оленкою Кольоровою. Мабуть, через любов до яскравих кольор╕в – у першу чергу в одяз╕, але й не т╕льки… ╤ взагал╕, Оленка дуже любить сп╕лкування, друз╕в, життя! Вона ╓ просто знах╕дкою для укра╖нсько╖ громади Дн╕пропетровська, адже гармон╕йно по╓дну╓ в соб╕ укра╖нський патр╕отизм ╕ зах╕дну розкут╕сть, енерг╕йн╕сть, п╕дпри╓млив╕сть.
* * *
Ця обставина (дво╓ с╕чеславц╕в майже одночасно з’явилися на Льв╕вщин╕!) продиктувала ╕ мо╓ р╕шення: зустр╕тися вс╕м разом у центр╕ древнього Львова. Запросив ще й професора Романа Пляцка – як ╕стинний «св╕тличанин», в╕н н╕коли не в╕дмовля╓ться в╕д нагоди посп╕лкуватися ╕з мешканцями укра╖нського П╕вдня. Домовилися зустр╕тися б╕ля пам’ятника Шевченку. Роман Михайлович прибув вчасно (все-таки доктор ф╕зико-математичних наук!), Оленка Кольорова, як ╕ годиться ж╕нц╕, зап╕знилася на якихось п’ять символ╕чних хвилин, а ось Петро Коваль трохи затримувався в дороз╕… Дорвавшись до такого журнал╕стського «скарбу», як Оленка Марченко, я в╕дразу завалив ╖╖ запитаннями. ╤, звичайно ж, найб╕льше мене ц╕кавило: як же вона в╕дважилася пере╖хати ╕з благополучно╖ Великобритан╕╖ у таку проблемну поки що Укра╖ну? Ось що в╕дпов╕ла британська громадянка з укра╖нським серцем:
– Мо╖ батьки – укра╖нц╕, народилися у Дн╕пропетровську. На Заход╕ опинилися як «перем╕щен╕ особи». Тато знаходився в англ╕йськ╕й зон╕ окупац╕╖, мама – в американськ╕й. З часом вони пере╖хали разом з╕ сво╖ми батьками до Англ╕╖. Так що ми ╓ дуже сильн╕ «сх╕дняки», бо у нас кор╕ння не лише с╕чеславське, але й полтавське…
Д╕тям передався укра╖нський патр╕отизм батьк╕в – моя сестра також зробила св╕й виб╕р – пере╖хала до Ки╓ва. Дво╓ р╕дних брат╕в живуть у Мюнхен╕, одна сестра залишилася в Англ╕╖. Ну, ╕ я вже п’ятий р╕к живу в Дн╕пр╕.
– «Живу в Дн╕пр╕»… Ви вже й розмовля╓те як кор╕нна мешканка Дн╕пропетровська. Вони часто скорочують назву свого м╕ста, залишаючи те, що ╖м р╕дн╕ше…
Не так вже й багато на Заход╕ укра╖нц╕в, як╕ готов╕ повернутися до б╕дно╖ нашо╖ неньки-Укра╖ни.
– Родина наша, справд╕, ╓ досить патр╕отичною. А стосовно «б╕дност╕» Укра╖ни, то вона в першу чергу у головах людей. На ц╕й благословенн╕й земл╕ неусп╕ху не повинно бути в принцип╕! Укра╖нц╕ можуть ╕ повинн╕ жити набагато краще, н╕ж тепер. Я про це кажу вс╕м ╕ скр╕зь. Я маю можлив╕сть жити на Заход╕, але я зробила св╕й виб╕р на користь Укра╖ни. Викладаю англ╕йську мову у дитячому садочку. Це ц╕каво!
– До того ж ви робите добру справу для держави, в як╕й виросли, популяризу╓те англ╕йську мову.
– Але в душ╕ я ╓ б╕льше слов’янкою, укра╖нкою, ан╕ж англ╕йкою. Я знаю, якими можуть бути англ╕йц╕… Знаю також ╕ н╕мц╕в, бо тривалий час жила в Н╕меччин╕. Можу впевнено сказати, що укра╖нц╕ – щир╕ш╕, в╕дкрит╕ш╕; мен╕ тут легше, краще.
– А якими ╓ англ╕йц╕?
– Вони дуже чемн╕ у сп╕лкуванн╕, але як╕сь холодн╕ш╕… Не лише стосовно нас, але й м╕ж собою. Якщо говорити про н╕мц╕в, то вони можуть бути справжн╕ми, над╕йними друзями, але на це потр╕бно багато часу. Але якщо н╕мець – друг, то вже на в╕ки в╕чн╕… Однак н╕мець не зустр╕ча╓ будь-кого з розпростертими об╕ймами. Та й англ╕╓ць не скаже ось так, просто: «Давайте сходимо на чайок, на каву…».
– Оленко, а як ви в╕дчули себе п╕сля т╕╓╖ телепередач╕? В╕дразу стали знаменит╕стю? Знайшли нових друз╕в?
– Друз╕ у мене були й до передач╕. Але п╕сля не╖ дн╕пропетровц╕, д╕йсно, почали вп╕знавати ╕ ставитися дуже прихильно! Я була щиро здивована, бо знаю, що не вс╕ у нас, на П╕вдн╕, дивляться 5-й канал. Вп╕знають мене ╕ в Харков╕, Одес╕, Полтав╕ – саме завдяки т╕й передач╕…
– Я радий, що сх╕дняки ╕ п╕вденц╕ так добре сприйняли вас! Бо ви з╕ сво╓ю укра╖нською мовою вигляда╓те в цих великих м╕стах «б╕лою вороною».
– Зна╓те, багато людей у сп╕лкуванн╕ з╕ мною переходять на укра╖нську! Хоч я ╕ не можу ╖м наказувати. Рос╕йською я розмовляю г╕рше, та й розум╕ю не все… У садочку я сп╕лкуюся з д╕тьми укра╖нською мовою. ╤ вони чують, що лише ц╕╓ю мовою я сп╕лкуюся ╕з вихователями. Тобто тут нема╓ н╕яко╖ штучност╕, все природно. ╤ на людей це вплива╓. Пом╕тила, що деяк╕ дн╕пропетровц╕ починають розмовляти укра╖нською – спочатку т╕льки з╕ мною, але з часом вони знаходять однодумц╕в ╕ вже сп╕лкуються ц╕╓ю мовою м╕ж собою.
– Оленко, за таку пропаганду укра╖нського слова вам подяку╓ кожен «св╕тличанин»! А ви могли б тр╕шки розпов╕сти про сво╖х д╕дус╕в, бабусь?
– М╕й д╕дусь по батьк╕вськ╕й л╕н╕╖ народився в Дн╕пропетровську, у родин╕ математик╕в. До двадцяти рок╕в в╕н розмовляв лише рос╕йською, навчався у Петербурз╕.
– Може, поштовхом була укра╖н╕зац╕я 1920-х рок╕в?
– Н╕, це сталося ран╕ше. З родинних переказ╕в мен╕ в╕домо, що в╕н ╖хав у потяз╕, а пот╕м раптом подумав: «Ну, чому я, живучи в Укра╖н╕, розмовляю лише рос╕йською?». Якось раптово в╕дбулося це самоусв╕домлення, але пот╕м в╕н переконав ╕ свого брата, ╕ сестру працювати для укра╖нства. Я ношу його пр╕звище – Марченко, тому мо╓ ставлення до укра╖нсько╖ мови ╕ не могло бути якимось ╕ншим.
– Для дн╕пропетровц╕в така людина, як ви, ╓ хорошим прикладом. Та чи вам не самотньо у цьому великому зрос╕йщеному м╕ст╕? У роки д╕дусево╖ молодост╕ воно, певно, було ╕ншим, б╕льш укра╖нським…
– Очевидно, так. Але я, все одно, знаходжу укра╖номовне середовище. У нас ╓ магазин укра╖нсько╖ книги «Б╕локнижник». Часто заходжу туди, ╕ мен╕ розпов╕дають про книжков╕ та музичн╕ новинки, про концерти, як╕ мають в╕дбутися в м╕ст╕… Купую там художню л╕тературу ╕ музичн╕ диски. Я дуже люблю танцювати, мен╕ й музика подоба╓ться певних напрямк╕в… Люблю укра╖нську естраду 1960-1970-х рок╕в. Дуже ц╕ную те, що робить Олег Скрипка. В╕н бере народну музику, обробля╓ ╖╖, ╕ виходить щось таке… етн╕чне, дуже гарне.
* * *
Ось така вона, Оленка Кольорова. Щира, весела, активна, рад╕╓ життю, насолоджу╓ться аурою р╕дного козацького краю… Про таких треба знати – адже чим не приклад вона для кожного кримського укра╖нця?
До реч╕, зак╕нчували ми розмову вже у кав’ярн╕; до нас при╓днався ╕ Петро Коваль, про якого я хочу розпов╕сти трохи п╕зн╕ше. Але там же, б╕ля пам’ятника Тарасов╕ Шевченку, в╕дбулася ще одна ц╕кава зустр╕ч. Уяв╕ть соб╕, до Оленки п╕д╕йшов симпатичний льв╕в’янин, який назвався Остапом. ╤ вона його вп╕знала! Виявилося, що вони колись зустр╕чалися у Мюнхен╕, куди в╕н ╖здив на зароб╕тки. То чи варто було ╖й ╖хати до Львова? Звичайно ж, варто! Льв╕в – це таке м╕сто, де щирим укра╖нцям важко розминутися. Ск╕льки зустр╕чей може бути в центр╕ впродовж одного лише дня! Тож не думайте довго, кримчани, дочекайтесь в╕дпустки – ╕ до нас, на Зах╕д… У Карпатах можна в╕дпочити не г╕рше, н╕ж у Соч╕ чи на курортах Антал╕╖. А вже чого сам Льв╕в вартий! Вс╕ляко п╕дтримую нову св╕тличанську рубрику «Мандру╓мо з╕ «Св╕тлицею», рад╕ю, коли д╕знаюся щось нове про Крим. Але, користуючись нагодою, зайвий раз похвалю ╕ сво╓ м╕сто. Бо воно того варте!

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #25 за 19.06.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7406

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков