Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 26.06.2009
НАЙБ╤ЛЬШЕ РОДИННЕ СВЯТО

 Пам’ять... Вона в╕длуню╓ дзвонами з тих час╕в, яким уже виповнилося 64, вона плаче сойкою ╕ торка╓ться ча╖ним крилом самого серця; просить: не забувайте, не см╕йте забувати тих, як╕ були молод╕, красив╕, дуж╕ й за волю, за перемогу в╕ддали ╕ молод╕сть свою, ╕ красу, св╕й спок╕й, а часто – ц╕ле життя. Пам’ять про них повинна бути святою: вони не думали про себе, а понад усе любили р╕дну землю, прагнули ╖╖ зв╕льнити, в╕двоювати те, що належало нам, в╕двоювати для нас, майбутн╕х, волю, спок╕й, мир, бо ╕накше нас чекало поневолення й рабство...
 Пам’ять... Вона плаче сльозами матер╕, кохано╖, сестри; вона будить в наших серцях вдячн╕сть ╕ любов до тих, хто захистив нас, хто здобув перемогу, прогнавши загарбника...
 Цю ╕стор╕ю розпов╕ла мен╕ бабуся Над╕я, котр╕й 1 травня цього року виповнилося 64. Звичайно, вона не може це пам’ятати, але д╕зналася про все з╕ сл╕в сво╓╖ матер╕, мо╓╖ прабабус╕ Ольги, ╕ свято схоронила усе в серц╕, щоб воно не пропало марно, щоб розпов╕сти ╕ передати нам, котр╕ мали прийти через роки ╕ продовжити св╕й р╕д, той р╕д, який подарував р╕дн╕й земл╕ геро╖в. ╤ не так важливо, чи груди цих людей були прикрашен╕ орденськими стр╕чками, чи вони просто були во╖нами, чесними, котр╕ сумл╕нно виконували свою роботу на в╕йн╕ – у пекл╕. Проте людина, про яку наша розпов╕дь, мала ╕ нагороди, ордени й медал╕, бо в╕н н╕коли не був байдужим до то╖ роботи, котру виконував. Отак ╕ на в╕йн╕. Не заради слави старався, сов╕сть так керувала ним, сов╕сть так вел╕ла.
 Во╖н ╤лько Коз╕брода був р╕дним братом бабусино╖ бабус╕ Мар╕╖, значить, мо╖й бабус╕ доводився д╕дусем. А мен╕... мен╕ в╕н уже прапрад╕дусь. Побралися з прапрабабусею Ганною перед сам╕с╕нькою в╕йною. Хот╕ли жити, працювати, д╕ток ростити, та все об╕рвала розлучниця-в╕йна. ╤ вийшло, що наче для того одружилися, щоб було кому його проводжати, виглядати з далеких дор╕г во╓нних, чекати ╕ тремт╕ти душею за ним...
 А на в╕йн╕ (в╕н пройшов ╖╖ усю, чесно й самов╕ддано в╕ддаючи усього себе визволенню р╕дно╖ земл╕), на в╕йн╕ не лише були бо╖. Були окопи – не завжди затишн╕, а часто наполовину заповнен╕ водою; були оточення, коли доводилося сид╕ти в л╕с╕, на болот╕ ╕ годувати собою мошкару... був ╕ полон, з якого з Божою пом╕ччю удалося втекти... Всього було – не раз ╕з тр╕умфом святкували перемогу, не раз загоювали рани поразок – ф╕зичн╕ ╕ моральн╕, не раз хоронили з болем у серц╕ бойових побратим╕в. Всього було... Та в╕н не нар╕кав. Звичайний хлопець-галичанин ╕з Терноп╕льщини, роботящий, красивий, молодий, який т╕льки-но одружився, мусив покинути гарну молоду дружину ╕ битися з ворогом на передов╕й, бо „так було треба, щоб не стала поневоленою р╕дна земля”. В╕н в╕рив у перемогу, може, й тому сам старався робити на в╕йн╕ усе бездоганно ╕ до цього спонукав сво╖х товариш╕в, пояснюючи: „Десь вчинили не так, пот╕м обернеться непоправною б╕дою, як╕й уже не зарадить н╕хто. На в╕йн╕ не можна помилятися, тут помилки коштують життя, а можуть стати ╕ причиною поразки, перемогою ворога. То х╕ба ж можна помилятися? Думати треба, передбачати д╕╖ наперед”. Розумний був ╤лько. А ще в╕н весь час звертався з молитвами ╕ проханнями до Бога, до Мат╕нки Господньо╖. В кишен╕ г╕мнастерки носив образки, котр╕, прощаючись, дала йому Ганна ╕ мати – моя прапрапрабабуся Олена: „Г╕лю, н╕коли не будь без цього образка Матер╕ Божо╖ з маленьким ╤сусиком на руках, цей образок, Мат╕нка Божа, що на ньому, захистить. Тв╕й тато не вернувся з Першо╖ св╕тово╖ в╕йни, ╕ лишилося п’ятеро сир╕т... Нехай же Мат╕р Божа захистить тебе, щоб ти прийшов додому, мав д╕ток, продовжив наш чесний працьовитий р╕д, щоб ╕ я на стар╕сть мала рад╕сть”.
 В╕н повернувся додому, збер╕г його Господь ╕ Мати Божа, проте д╕ток сво╖х так ╕ не довелося пригорнути до серця. Причиною цьому стала в╕йна, тривале перебування в холодних окопах, форсування Одеру. Перемерз, а л╕куватися де було? Застудив соб╕ все. Одним п╕шло на леген╕, на дихальн╕ шляхи, а в╕н став ╕нвал╕дом через ╕нш╕ хвороби, що „подарувала” в╕йна. Тод╕, звичайно, не знав цього, згодом усе з’ясувалося, п╕сля повернення додому, та, на жаль, л╕куватися було п╕зно. Отак ╕ промучився до сво╖х 66-ти рок╕в з невил╕ковною екземою, з уролог╕чними хворобами, ревматизмом.
 Але тод╕ в╕н цього всього не знав. Пробивалися до Берл╕на, до л╕гва ворога. Форсували Одер. А як форсувати велику, повноводну р╕ку, котра на╖жачилася холодною гладдю, наче говорила: „Не пропущу, в╕зьм╕ть мене силою, вм╕нням, ц╕ною власного життя”. ╤ брали. ╥╖ неможливо було перейти вбр╕д, це тоб╕ не м╕ленька р╕чечка... Розв╕дка рознюхала, що десь неподал╕к був колись овочевий склад, на якому залишилися порожн╕ бочки, призначен╕ для засолювання овоч╕в. А бочки, як╕ уже? Багато д╕рявих, без зал╕зних обод╕в, деяк╕ трухляв╕. Та це було вже щось. Вир╕шили спробувати. А проба ця багатьом коштувала життя... Взяв ╤лько ╕ соб╕ бочку. Погладив ╖╖ боки, перехрестив цю посудину, в╕д яко╖ залежало його життя, возн╕с молитву до Бога, бо дуже хот╕лося повернутися додому живим. В╕йна зак╕нчувалася, пройшов ╖╖ усю в╕д самого початку, безглуздо було б отепер п╕ти на дно Одеру ╕ там спочити нав╕ки. А були й т╕, котрим доля подарувала саме такий к╕нець...
 Розпов╕дав: „Обняв ту бочку руками, погладив, мов в╕рного коня, ╕ весь час повторював прохання до Бога, Мат╕нки Його про спас╕ння.” То тут, то там розходилася темна холодна й злов╕ща поверхня води, поглинаючи й беручи нав╕чно в сво╖ об╕йми чергового вершника з бочкою, приймаючи на сво╓ дно, у його в╕чну могилу... В╕д цього видовища можна було впасти у в╕дчай, зламатися, розслабити сво╖ руки на бочц╕ ╕ ... п╕ти на дно ╕з нею. Багато солдат╕в уже п╕шли... Пливе, пливе, зда╓ться, ось ще тр╕шки ╕ вже досягне ц╕л╕. Враз бочка до к╕нця наповню╓ться водою, калать – переверта╓ться, накриваючи собою во╖на, – ╕ все. Так зак╕нчили в╕йну ╕ сво╓ життя багато ╤лькових побратим╕в. Не було часу н╕ попрощатися, н╕ перехреститися за упок╕й то╖ душ╕, котра в╕д╕йшла... Руки напружено стискали, обн╕мали бочку, треба було сп╕шити: вона вже б╕льше, н╕ж наполовину була наповнена водою. Ще зусилля, ще головне втримати р╕вновагу. Ось уже на невелик╕й глибин╕ в╕дчулася твердь. Правда це, чи обман? Та н╕, до берега н╕би недалеко, боком сповз з бочки, ще раз погладив ╖╖:
 – Пливи, спасиб╕ за службу. Я доберусь уже вбр╕д.
 А вода крижана, мов сам л╕д... Н╕чого, працював руками ╕ ногами. Мусив д╕йти до берега: переплив, найг╕рше залишилося там, позаду – не потонув.
 – Спасиб╕ Тоб╕, Мат╕нко Господня, Ти охоронила, заступила. Може, я д╕стануся живим додому.
 В╕н з╕ сво╖ми побратимами брав Берл╕н, був св╕дком встановлення Прапора Перемоги над рейхстагом. А в серц╕, в мозку весь час стукало над╕╓ю: „Коли б вже додому”.
 Ось ╕ Перемога. Додому! Аж не в╕рилося. Хоч би н╕що не завадило, хоч би щасливо д╕статися. Там же мама, там Ганна, а плем╕нничка Оля повинна народити. Як вчасно, як впору, хоч ╕ важкий час, але ж тепер уже на життя. Чомусь бажав, прагнув, щоб в Ол╕ з Василем народилася д╕вчинка. Це – мир, спок╕й, затишок домашн╕й, це – в╕дновлення життя п╕сля тако╖ бойн╕, що забрала ст╕льки житт╕в.
 Не добирався додому – на крилах лет╕в. Суворий, зранений, змучений солдат час в╕д часу посм╕хався, уявляючи соб╕ зустр╕ч. „Боже, який я вдячний Тоб╕ за те, що залишився живим, що повертаюся додому, що Ти збер╕г мене”. Ось ╕ р╕дн╕ м╕сця, ось ╕ р╕дна Качан╕вка. Пов╕тря пахне, сади цв╕туть, а найб╕льше усе пахне р╕дн╕стю. Добре тут усе, кожне деревце, кожний кам╕нчик, кожна стежинка.
 Р╕дне об╕йстя, хто перший зустр╕не? Ганна, мати, сестра Теклюня чи Оля?.. Враз побачив, що з городу вид╕лилася постать, пов’язана б╕ленькою хустинкою, б╕жить. Тоненька, струнка, мов сарна прудконога. Та це ж Олюня. Народила вже, значить. Припала до грудей, плаче й см╕╓ться, рад╕╓ й промовля╓: „Слава Богу, слава Богу, що повернулися. Я сама вдома, вс╕ на пол╕, бо ж весна, треба щось робити, а я коло дитини”.
 – Кого ж ти ма╓ш?
 – Донечку. Народилася першого травня, така маленька, нем╕чна. Назвали Над╕йкою. Було п’ятнадцяте травня 1945-го, йшов шостий день п╕сля проголошення Перемоги над фашистською Н╕меччиною. Маленьк╕й Над╕йц╕ було два тижн╕.
 Зайшов до хати ╤лько. Посередин╕ стояла дерев’яна колисочка, а в н╕й махало ручками ╕ зирило очицями крих╕тне д╕вчатко, усм╕халося, рад╕ло чомусь, наче в╕дчуло ту родинну рад╕сть, що повернувся д╕дусь з фронту, з важко╖ ╕ небезпечно╖ в╕йни, повернувся ╕ буде вже вдома, займеться мирними справами.
 Зняв солдат шапку, приклякнув б╕ля колиски на землю, припав обличчям до дитинки. А воно ручками торкалося його голови, т╕шилося, усм╕халося. В╕н устав, обережно взяв малу на руки:
 – Моя маленька. Ти народилася в такий час, коли за пару дн╕в проголосили Перемогу, ти наче принесла ╖╖, сво╖м народженням принесла мир на цю зранену землю. ╤ назвали тебе так гарно ╕ так символ╕чно – Над╕я. Будь же над╕╓ю вс╕м на мирне й щасливе життя, даруй цю над╕ю усьому св╕тов╕. Н╕коли щоб ти не знала, що таке в╕йна. Я ╕ багато мо╖х побратим╕в в╕двоювали тоб╕ ╕ таким, як ти, мир, спок╕й. Ц╕ною багатьох житт╕в, багатьох жертв цей мир здобутий. Будь же щасливою, рости великою, будь ус╕м нам на рад╕сть.
 Ц╕ останн╕ слова ╤лько сказав урочисто, обережно поклав дитину в колиску, а вона приникла, слухала, немов розум╕ла зм╕ст його сл╕в.
 Устав солдат, витер сльози, повернувся, в╕дчувши у дверях якийсь шум. Раптом до нього наблизилася Ганна, мама, сестра... ╥м сказали сус╕ди, котр╕ йшли в поле, що ╤льо вернувся з в╕йни, ╕ вони покинули всю роботу, приб╕гли додому. То була рад╕сть, рад╕сть з╕ сльозами на очах, то було найб╕льше родинне свято…

 Тетяна ПОЛУБКО.
м. Черн╕вц╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 26.06.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7448

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков