Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 03.07.2009
ВИПУСКНИЙ У ТНУ: ВРАЖЕННЯ МАГ╤СТРА

У житт╕ бувають под╕╖, як╕ трапляються т╕льки раз. Це стосу╓ться й випускного вечора. 25 червня в актов╕й зал╕ факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ В. ╤. Вернадського в╕дбулося святкування випускного маг╕стр╕в ╕ спец╕ал╕ст╕в. Зах╕д був орган╕зований заступником декана з виховно╖ роботи Оленою Федор╕вною Шатал╕ною.
Свято почалося з промови декана Юр╕я Федоровича Прад╕да. Спочатку Ю. Ф. Прад╕д зробив невеличкий ╕сторичний екскурс: нагадав, що наш факультет ╕сну╓ вже б╕льше н╕ж п╕встор╕ччя. Пот╕м декан сказав, що ТНУ ма╓ право, як ╕ Ки╓во-Могилянська академ╕я, пишатися сво╖ми випускниками. Нещодавно наш ун╕верситет в╕дв╕дувала делегац╕я з Китайсько╖ Народно╖ Республ╕ки. Делегат╕в здивувало те, що сучасний ТНУ ма╓ двох випускник╕в – лауреат╕в Нобел╕всько╖ прем╕╖. Постать В. ╤. Вернадського викликала особливе захоплення у китайських гостей, тож ТНУ повинен ╕ дал╕ тримати марку престижного ВНЗ, який плека╓ таланти.
П╕сля промови декан вручив маг╕страм дипломи з в╕дзнакою та подарунок – прим╕рники книг «Факультет укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ В. ╤. Вернадського» (С╕мферополь, 2008), автори – Т. М. Лебед╓ва, Н. П. Онипчук, Ю. Ф. Прад╕д. Також мене нагородили грамотою переможця у конкурс╕ «Кращий випускник ТНУ». Диплом з в╕дзнакою (квал╕ф╕кац╕я «Маг╕стр ф╕лолог╕╖. Викладач укра╖нсько╖ мови ╕ л╕тератури») да╓ право вступу до асп╕рантури. Серед талановитих маг╕стр╕в декан вир╕знив Тетяну Тюльменкову, яка в╕льно волод╕╓, кр╕м укра╖нсько╖ та рос╕йсько╖, ще англ╕йською та ╕тал╕йською мовами, тобто ╓ справжн╕м ф╕лологом.
Пот╕м дипломи отримали студенти заочного в╕дд╕лення та спец╕ал╕сти, серед яких декан в╕дзначив «Золотий голос ТНУ» – Юл╕ю Качулу – та прекрасну танцюристку ╤несу Ткаченко, яка продовжу╓ виступати в р╕зних м╕стах Укра╖ни. Мен╕ хочеться також прив╕тати свою подругу – коректора «Кримсько╖ св╕тлиц╕» Олю Степ╕ну, яка довела свою грамотн╕сть ╕ сумл╕нн╕сть.
У паузах були розважальн╕ заходи, влаштован╕ для випускник╕в студентами молодших курс╕в: мюзикл на ун╕верситетську тему, п╕сн╕ у виконанн╕ студентки 3-го курсу Там╕ли Б╓лялово╖ та студентки 2-го курсу Марини Бабаян – «Золотого голосу ТНУ-2009». На мою думку, д╕вчата сп╕вали краще за сучасну естраду, не кажучи вже про в╕льну, розкуту та щиру манеру триматися на сцен╕. Слова про любов до нашого факультету були покладен╕ на музику популярних п╕сень. Також було виконано аргентинське танго – подарунок в╕д студент╕в ╕сторичного факультету.
На церемон╕╖ я була в мант╕╖ та шапочц╕-конфедератц╕. Хот╕лося б розпов╕сти традиц╕ю нос╕ння цього одягу. В╕домо, що з давн╕х-давен зм╕на одягу означала отримання нового статусу: перех╕д на нову роботу або до ново╖ родини, визнання в громад╕ як уже доросло╖, зр╕ло╖ людини, р╕вно╖ серед р╕вних. Те ж саме стосу╓ться вбрання в маг╕стерський одяг. В англомовних кра╖нах академ╕чний одяг ма╓ прекрасну назву – regalia. Взагал╕ традиц╕я носити мант╕ю та шапочку помилково вважа╓ться американською, насправд╕ вона ма╓ ╓вропейське кор╕ння та пов’язана з Оксфордом ╕ Кембриджем.
Як в╕домо, у Середньов╕ччя ╓вропейська осв╕та не залежала в╕д держави, мала самоврядування, але була пов’язана з церквою, тому що перш╕ заклади виникли при монастирях. Тож не дивно, що сучасний академ╕чний одяг – коп╕я чернечого. Звичайно, зараз мант╕я використову╓ться т╕льки на врочистостях, а в середньов╕чну добу цей одяг довго був щоденним.
Тканина, з яко╖ шиються мант╕╖, найчаст╕ше атлас. Традиц╕йний кол╕р – чорний. Але так було не завжди, тому що спочатку студенти та викладач╕ носили одяг р╕зних кольор╕в; згодом виникла тенденц╕я до темного вбрання, що й стало традиц╕╓ю. А кол╕р п╕дкладки означа╓ галузь науки, в як╕й випускник буде фах╕вцем. Б╕лий кол╕р мо╓╖ п╕дкладки означа╓ мистецтво, словесн╕сть, гуман╕тарн╕ науки, оск╕льки я — ф╕лолог. ╤нш╕ галуз╕ науки позначаються такими кольорами: золотий або м╕дяний – економ╕ка, блакитний – живопис ╕ осв╕та взагал╕, брунатний – арх╕тектура, зелений – медицина, син╕й чи ф╕олетовий – юриспруденц╕я. А от у середньов╕чних бакалавр╕в мант╕я була найпрост╕шою – без каптура та оздоблення, бо вважалося, що в бакалавр╕в усе попереду. До реч╕, каптур сьогодн╕ не обов’язковий для випускно╖ мант╕╖ ╕ ╓ просто оздобою. ╤, звичайно, мант╕я повинна бути зручною та легкою, щоб ╖╖ нос╕й почувався закритим ╕ захищеним. Заст╕бка на мант╕╖ може бути р╕зною; сьогодн╕ використовують нав╕ть «блискавку» або «липучку». Не рекомендую гачки, тому що матер╕я може порватися. На мо╖й мант╕╖ – ╜удзики.
Щоб мант╕я не здавалася надто широкою та масивною, до не╖ пришивають так званий «пасторський» ком╕рець, який може бути б╕лим або чорним. Яку символ╕ку ма╓ маг╕стерська шапочка-конфедератка? Цей аксесуар також зараз використову╓ться на врочистих заходах. Чотирикутна шапочка, яку непрофес╕онали неправильно називають «капелюхом», означа╓ ╓дн╕сть багатогранност╕ життя та ст╕йк╕сть тих, хто отримав осв╕ту. Саме за маг╕стерською шапочкою можна в╕др╕знити людину, яка ма╓ ступ╕нь, в╕д «безступенево╖». Китиця на конфедератц╕ – ще одна ц╕кава деталь. Якщо середньов╕чний студент ще не зак╕нчив навчання, то носив китицю на шапочц╕ справа. Випускник заслугову╓ носити ╖╖ зл╕ва. Коли вручали дипломи, то перекидали китицю з одного боку на ╕нший. Ця традиц╕я подекуди збер╕га╓ться ╕ в сучасних ВНЗ, де мант╕я для випускник╕в обов’язкова, як-от в ун╕верситет╕ «Острозька академ╕я». Хот╕лося б, щоб кожний заклад Укра╖ни мав обов’язкову традиц╕ю нос╕ння маг╕стерського одягу для випускник╕в кожного факультету. Тавр╕йський нац╕ональний ун╕верситет, який я зак╕нчила, теж ма╓ подати в цьому приклад, бо гарн╕ мант╕╖ п╕дносять престиж закладу та профес╕╖.
Також на церемон╕╖ випуску маг╕стри в англомовних кра╖нах вдягають золот╕ шарфи (у ТНУ – стр╕чки випускника). Це нагаду╓ традиц╕ю нос╕ння краваток у коледжах Велико╖ Британ╕╖, Америки, Н╕меччини. За цими краватками одразу видно, де людина отримала осв╕ту. Аксесуар збер╕га╓ться все життя й нав╕ть бува╓ пропуском туди, куди ╕ншу людину не пустять. Випускники ╤тона, Кембриджа, Оксфорда п╕дтримують одне одного за непорушною традиц╕╓ю. Чому б ╕ нашим укра╖нським закладам не мати таку традиц╕ю п╕дтримки?
╤ останн╓ – л╕нгв╕стична дов╕дка. Латинською мовою «маг╕стр» означа╓ «учитель». Англ╕йською слово маг╕стр звучить як master. У н╕мецьк╕й та англ╕йськ╕й мовах це багатогранне слово (der Meister, англ. master) також означа╓ «хазя╖н», «учитель». Спод╕ваюся, наша alma mater допоможе нам, маг╕страм, стати майстрами в сво╖й царин╕ та бути справжн╕ми вчителями для нових покол╕нь, в яких урочистий випуск ╕ мант╕я попереду. Це ж саме хочеться побажати молодшим курсам, як╕ я навчала: в╕рити в себе, отримати диплом з в╕дзнакою ╕ з честю носити мант╕ю!

Ольга Смольницька,
маг╕стр кафедри теор╕╖ та ╕стор╕╖ укра╖нсько╖ л╕тератури факультету укра╖нсько╖ ф╕лолог╕╖ та укра╖нознавства Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕мен╕ В. ╤. Вернадського.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 03.07.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7470

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков