Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 10.07.2009
«СВ╤ТЛИЦЯ» ТАМ, ДЕ КОНКРЕТН╤ СПРАВИ

╢ДНАЙМОСЯ, УКРА╥НЦ╤! 

У деяких районах Зах╕дно╖ Укра╖ни «щ╕льн╕сть» наших передплатник╕в ╓ наст╕льки високою, що вже можна утворювати певн╕ структури. Чи мр╕яли про це творц╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», коли виношували задум –  заснувати патр╕отичну газету, яка б об’╓днала ус╕х кримських укра╖нц╕в? Певно, тод╕ мр╕ялося саме про збурення сплячо╖ укра╖нсько╖ громади п╕вострова… Але Крим з того часу сутт╓во не зм╕нився –  тут ╕ дос╕ «контрольний пакет акц╕й» трима╓ Москва. Зате вкотре п╕дставила сво╓ плече нац╕онально св╕дома Галичина.
Так вже не раз було в ╕стор╕╖: М╕хновський, Донцов народжуються на Сход╕, але ╖хн╕ ╕де╖ найкраще сприйма╓ Зах╕д. Василя Симоненка народжу╓ Наддн╕прянщина, ╤вана Дзюбу – промисловий Донбас, зате м╕льйони вдячних читач╕в вихову╓ саме нескорена Галичина. Тому не дивно, що те саме в╕дбува╓ться ╕з читацькою аудитор╕╓ю «Кримсько╖ св╕тлиц╕».

ЯК ФОРМУ╢ТЬСЯ ТЕНДЕНЦ╤Я
Про це зараз ╕ поговоримо. Щоб не бути багатосл╕вним, процитую дещо з листа актив╕стки незалежно╖ ж╕ночо╖ орган╕зац╕╖ «Прозерок» (м. Червоноград) Юл╕╖ Бурко:
«З при╓мн╕стю згаду╓мо зустр╕ч з вами на вечор╕ пам’ят╕ Юр╕я Па╓вського. А нещодавно прочитали у «Кримськ╕й св╕тлиц╕» статтю про нього. На т╕й же стор╕нц╕ –  опов╕дання Анни Гошко-К╕т з Ходорова: «Кон╕ не винн╕». Ж╕нки нашого товариства читали ╕ плакали над цими публ╕кац╕ями. Хочемо подякувати Вам ╕ Вашим колегам за подвижницьку працю. Щоб п╕дтримати вас морально, передплатили «Кримську св╕тлицю» ╕ пропагу╓мо серед земляк╕в, а також в осв╕тн╕х закладах м╕ста, бо ваша газета, мабуть, найпатр╕отичн╕ша в Укра╖н╕. Зна╓мо, як вам важко, але тримайтеся! Нас багато, ╕ ми на сво╖й земл╕…».
Те, що колективу «Св╕тлиц╕» важко –  воно, з одного боку, й погано. Коли браку╓ кошт╕в, газет╕ важко розправити крила, п╕днятися на як╕сно вищий р╕вень. З ╕ншого боку, ст╕йк╕сть цього невеличкого кримського осередку виклика╓ повагу. Тому де-де, а в Галичин╕ шанувальники тако╖ газети просто не могли не з’явитися. Читають, передплачують, рекомендують ╕ншим. А нер╕дко, наснажен╕ «Кримською св╕тлицею», починають д╕яти активн╕ше.      ╤ це т╕льки п╕дтверджу╓ тезу: енергетичний потенц╕ал галицького укра╖нства ╓ величезним! Варто лише зробити невеличкий поштовх, ╕ в╕дразу буде результат. ╤нша справа, що поштовх╕в зараз небагато, в усьому спостер╕га╓ться заст╕й. Тим важлив╕шою на цьому тл╕ ╓ позитивна соц╕альна активн╕сть нав╕ть невеликих груп людей. Причому, галицьк╕ ╕мпульси можуть впливати на Крим, а кримськ╕ –  на Галичину. Недаремно ж пише Юл╕я Бурко: «Хочемо мати т╕сн╕ш╕ контакти з «Кримською св╕тлицею» ╕ з вашою допомогою налагодити зв’язки з ж╕ночими орган╕зац╕ями Криму для сп╕впрац╕, зустр╕чей, сп╕льних проект╕в. Будемо вам вдячн╕ за допомогу у налагодженн╕ таких зв’язк╕в. Хай Господь посила╓ вам сили ╕ хай пл╕дною буде ваша праця!».
*  *  *
Отже, зараз не ма╓ значення, в якому рег╕он╕ проживають активн╕ укра╖нц╕. Важливо, щоб у них було бажання працювати, зм╕нювати св╕т на краще. А в╕дстань м╕ж цими працюючими осередками сутт╓вого значення не ма╓. Нав╕ть навпаки –  чим б╕льша р╕зниця м╕ж рег╕онами, тим ц╕кав╕шою ╓ сп╕впраця. Тому, ╖дучи до Червонограда ╕ його найближчого м╕ста-супутника Сосн╕вки, я завжди з великим ╕нтересом вивчаю –  чим живуть оц╕ невеличк╕ осередки активного укра╖нства, як╕ ╖хн╕ плани? У яких випадках галичани ╕ кримчани могли б д╕яти сп╕льно?

ПРО ЕФЕКТИВН╤СТЬ ПО╥ЗДОК НА СХ╤Д
Може, вплив «Прозерку» ╕ не наст╕льки великий в Червоноград╕, проте, вони дуже добре знають рег╕он, ╕ будь-яке нове ц╕каве явище у громадському житт╕ неминуче опиниться у ╖хньому пол╕ зору.
Завдяки ╖м я вийшов на «св╕тличан» Сосн╕вки, на активну молод╕жну орган╕зац╕ю «Екомилосердя». Познайомився ╕з президентом фонду «Екомилосердя» Павлом Савчуком, з в╕це-президентом В╕рою Олеш. До реч╕, житт╓вим кредо пан╕ В╕ри ╓ гасло: «Не зраджуй землю, що тебе зростила, не залишай н╕кого у б╕д╕!». Гарний висл╕в. ╤ зайвий прив╕д задуматися, що землю свою ми таки зраджу╓мо…
Цього разу В╕ру Олеш я не застав, вона у справах по╖хала до столиц╕. Зате познайомився з Тамарою ╤ван╕вною Мулик, кер╕вником музичного колективу «Укра╖нськ╕ в╕зерунки». Вона саме зайшла пров╕дати Павла Олекс╕йовича, тож штаб-квартира «Екомилосердя» стала маленьким конференц-залом, де можна було поговорити про найц╕кав╕ше, позгадувати ╕… помр╕яти про майбутн╕ акц╕╖. Ось як з цього приводу висловилася Тамара ╤ван╕вна Мулик:
–По╖здки галичан на П╕вденний Сх╕д можуть бути дуже ефективними. Пригадую, як в 1991 роц╕ ми об’╖хали всю Луганську область, весь Донбас… Аг╕тували за незалежн╕сть, за Чорновола, як майбутнього президента. Наш╕ чолов╕ки одягнули синьо-жовт╕ стр╕чки, а ми вс╕ були у вишиванках. А м╕сцев╕ так рад╕сно: «Ой, бандеровцы приехали, бандеровцы приехали!!!». ╤ все це весело, без ненавист╕…
Не можу сказати, що скр╕зь нас зустр╕чали ╕з розпростертими об╕ймами. Скаж╕мо, не пустили до в╕йськово╖ частини, хоч така домовлен╕сть була. А ось по селах ╕ на шахтах наш╕ концерти в╕дбувалися. Одного разу ми запропонували послухати п╕сню «Ще не вмерла Укра╖на» стоячи. Ус╕ шахтар╕ встали. Т╕льки один сидить ╕ трима╓ на кол╕нах складену дулю… Але коли ми почали сп╕вати л╕ричн╕ п╕сн╕, то й в╕н не витримав, почав плескати у долон╕. Спочатку ми трохи боялися ╖хати на Сх╕д, бо чули, що якусь групу ╕з Льв╕вщини закидали кам╕нням. Та все ж ╕з нами були чолов╕ки (приблизно 40 рух╕вц╕в!), тому ми почувалися з ними впевнен╕ше.
Коли люди розходилися п╕сля концерту, ми почули в╕д групки м╕сцевих: «Хорошо так пели девчонки! Но ни одной русской песни…». А у нас це, певно, була така реакц╕я на довг╕ роки утиск╕в укра╖нсько╖ мови. Якщо укра╖нськ╕ п╕сн╕ ╕ не забороняли повн╕стю, то сутт╓во скорочували ╖хн╕й в╕дсоток… Згаду╓ться по╖здка до Криму у 1975 роц╕. Тод╕ ми з чолов╕ком побачили аф╕шу, яка пов╕домляла про гастрол╕ Тавр╕йського народного хору. Звичайно ж, ми п╕шли! ╤ ось, бачимо, виходять тавр╕йц╕ на сцену в укра╖нських одностроях ╕ так гарно починають сп╕вати першу л╕ричну п╕сню… Дехто з кримчан аж просльозився… Але укра╖нську програму швидко згорнули, ╕ дал╕ п╕шли т╕льки рос╕йськ╕ п╕сн╕, причому ╕з свистом ╕ п╕дсвистуванням, ╕з гупанням по сцен╕… ╤ кокошники одягнули. Оц╕ штучн╕ «в╕негрети» тод╕ були в мод╕. Зрозум╕ло, що в 1991 роц╕, аг╕туючи за в╕льну Укра╖ну, ми сп╕вали лише укра╖нськ╕ п╕сн╕. Але й таку одномовн╕сть люди сприймали добре. Тод╕, у 1991 роц╕, нас т╕льки начальство ненавид╕ло, чиновники, а прост╕ люди ставилися толерантно. Якось ми виступали в хол╕ Будинку культури, бо на сцену нас не пустили. Т╕льки-но засп╕вали першу л╕ричну п╕сню, як люди лавиною посунули до Будинку культури! ╤ в╕дразу ж почали аплодувати… Ми не стримались ╕ запитали: «Ви, напевно, любите Укра╖ну?». А у в╕дпов╕дь почули укра╖нською: «Так!». А одна ж╕нка вигукнула рос╕йською: «Теперь я знаю, с кем надо быть! С этими милыми людьми, с Народным Рухом!». Сто╖ть ╕ ледь не плаче в╕д хвилювання… Ось яку силу ма╓ укра╖нська народна п╕сня!

ЯКЩО ЕФЕКТИВНО, ЧОМУ Ж НЕ ╥ЗДИМО?
Слухаючи розпов╕дь Тамари ╤ван╕вни, я думав: де, на якому етап╕ ми спов╕льнили свою ходу? Чому не «дотиснули»? Адже саме тод╕ можна було максимально зцементувати сусп╕льство! А може, одн╕╓╖ п╕сн╕ мало? Вона лише тимчасово вплива╓ на емоц╕йний стан людини… Економ╕ка – це значно важлив╕ше. Хто на тому етап╕ думав про залежн╕сть Укра╖ни в╕д енергонос╕╖в? Хто передбачав, що м╕льйони зароб╕тчан (а серед них ╕ тисяч╕ колишн╕х рух╕вц╕в) покинуть р╕дн╕ кра╖ у пошуках роботи? Може, «розлучення» з Рос╕╓ю ми провели надто посп╕шно? Може, дипломати недопрацювали?
Очевидно, кожна з цих причин мала м╕сце. ╤ все ж, поки що говоримо про те, що у наш╕й компетенц╕╖. Про п╕сню –  найпотужн╕шу емоц╕йну «зброю» укра╖нц╕в, Тамара ╤ван╕вна Мулик продовжу╓:
–У червн╕ 1993 року «В╕зерунки» побували у Башкортостан╕. У ц╕й республ╕ц╕ укра╖нц╕ опинилися ще за царату. Р╕дну мову плекають по цей день! Ми побували у двох селах, де компактно проживають укра╖нц╕. Враження були просто чудов╕! ╤ вишиванки у наших земляк╕в у пошан╕, ╕ рушники, ╕ нав╕ть печ╕ розмальован╕ укра╖нським орнаментом! А яка у них гарна мова! Нам вони, до реч╕, казали: «Береж╕ть Укра╖ну! Але якщо вам це не вдасться, то будьте певн╕: ми збережемо ╖╖ у Башкортостан╕!». Ось так╕ там геро╖чн╕ укра╖нц╕. ╤ башкири – дуже гостинний народ. До реч╕, башкирська мова збер╕га╓ться, нею розмовля╓ молодь, ми й вив╕ски бачили рос╕йською ╕ башкирською мовами.
Нас вони сприймали добре, один башкир подарував нашому соп╕лкарев╕ свою дуду. У них це назива╓ться «курай». Одним словом, варто було б дружити, сп╕впрацювати, але… Дек╕лька рок╕в ми п╕дтримували зв’язки, а пот╕м усе з╕йшло нан╕вець. Бо яка перспектива? ╥здити, звичайно, варто, але де взяти кошти? ╥хн╕й хор нарахову╓ 25-30 чолов╕к. Ще ст╕льки ж захот╕ло б при╖хати… А де ми ╖х розм╕стимо у Сосн╕вц╕? Через брак кошт╕в усе й припинилося.
А бува╓, що натика╓мося на прям╕ заборони. Рок╕в десять тому хот╕ли по╖хати на Кубань. Нав╕ть льв╕вський симфон╕чний оркестр збирався туди ╖хати… А пот╕м, як гр╕м серед ясного неба: «Все в╕дм╕ня╓ться! Москва заборонила Дн╕ укра╖нсько╖ культури на Кубан╕…».

ЧИСТИМО ПАРКИ ╤ РУСЛА Р╤ЧОК
Дв╕ основн╕ причини пад╕ння нашо╖ активност╕ на Сход╕ я назвав. Прикро, що серед укра╖нц╕в небагато таких заможних людей, як Ринат Ахметов. Тод╕ й справд╕ можна було б гори звернути! Але й за нин╕шн╕х умов дехто примудря╓ться багато працювати ╕ багато подорожувати. Павло Савчук ╕ його «екомилосерд╕вц╕» знайшли вих╕д: ╖здять на велосипедах. Зручний ╕ еколог╕чний зас╕б пересування, тому його ╕ пропагують. А ще багато роблять для очистки в╕д см╕ття парк╕в ╕ сквер╕в. А часом нав╕ть русла р╕чок розчищають! Скаж╕мо, у минулому роц╕ трохи почистили р╕чку Рату, притоку Зах╕дного Бугу. Змагатися ╕з тими, хто см╕тить, «екомилосерд╕вцям» ще важко, але добре, що сосн╕вська громада вже ма╓ приклад для насл╕дування. Та й не т╕льки сосн╕вська –  на Льв╕вщин╕ таких еколог╕чних орган╕зац╕й поки що небагато.
До реч╕, «екомилосерд╕вц╕» не зациклюються лише на природоохоронн╕й д╕яльност╕. Для них не ╓ чужою ╕стор╕я р╕дного краю. ╤ зараз вони готуються до веломарафону «╢вропейськими стежками Степана Бандери». Появу саме цього проекту вони пояснюють так:
–Головною причиною цього проекту ╓ загроза ф╕зично╖ та морально╖ деградац╕╖, яка ╕сну╓ для значно╖ частини молод╕ Укра╖ни через масове захоплення шк╕дливими звичками. Боротьба проти наркоман╕╖, алкогол╕зму, кур╕ння може бути ефективною лише через усв╕домлення молоддю сво╓╖ рол╕ в сусп╕льств╕. ╤ вони повинн╕ розум╕ти, що державу вряту╓ т╕льки поява нового здорового ╕ нац╕онально св╕домого покол╕ння укра╖нц╕в.
Як показу╓ досв╕д ╓вропейських кра╖н, одним ╕з таких альтернативних занять для молод╕ може бути велосипедний туризм, а одним ╕з способ╕в впливу на школяр╕в ╓ позитивний приклад ╖хн╕х ровесник╕в, в╕домих особистостей, кумир╕в. На жаль, поки що в Укра╖н╕ р╕дко можна побачити ╕ почути через в╕тчизнян╕ ЗМ╤ пропаганду здорового способу життя з вуст молод╕жних кумир╕в чи пол╕тичних д╕яч╕в… Ун╕кальною ф╕гурою в цьому сенс╕ ╓ постать вождя укра╖нських нац╕онал╕ст╕в Степана Бандери. Адже в╕н в╕в здоровий спос╕б життя, не вживав алкоголю ╕ не курив. Б╕льше того, спортивн╕ заняття –  б╕г, плавання, лижн╕ кроси, а особливо тривал╕ мандри –  з дитинства визначили його мужн╕й характер. А оск╕льки 2009 р╕к проголошено в Укра╖н╕ роком Степана Бандери, то ми запланували веломарафон Сосн╕вка –  Мюнхен, ф╕н╕ш якого в╕дбудеться в День незалежност╕ Укра╖ни на могил╕ С. Бандери. Дума╓мо, що ця акц╕я матиме неабияке виховне значення для укра╖нсько╖ молод╕.

ГРУДОЧКУ ЗЕМЛ╤ У МЮНХЕН, А ГАЛИЦЬК╤ ╤КОНИ У СЕВАСТОПОЛЬ
А я додам, що «екомилосерд╕вц╕» вже провели Перший Транскарпатський дитячий веломарафон за маршрутом: Сосн╕вка –  Ужгород –  Сосн╕вка (825 км, 16 дн╕в), Другий Транскарпатський: Сосн╕вка – Говерла – Сосн╕вка (1200 км, 22 дн╕), а також Перший Транс’╓вропейський дитячий веломарафон «Укра╖на –  Атлантика» (3500 км, 60 дн╕в). Останню подорож сосн╕вчани завершили на територ╕╖ Франц╕╖, на берез╕ Атлантичного океану… Та це ж мр╕я кожного п╕дл╕тка! Заслуга Павла Савчука ╕ В╕ри Олеш у тому, що вони допомагають ц╕й мр╕╖ зд╕йснитися. Павло Олекс╕йович розм╕ркову╓ як ф╕лософ:
–Ф╕зичне ╕ духовне здоров’я мудр╕ латиняни звели до рангу культу ╕ поклонялися йому як вищ╕й сил╕. А що заважа╓ нам у третьому тисячол╕тт╕ керуватися здоровим способом життя? Людину робить щасливою життя в гармон╕╖ з Богом, Природою, Собою та Сусп╕льством. Запорукою цього ╓ здоровий спос╕б життя –  без наркотик╕в, цигарок ╕ алкоголю. А ще треба любити людей, берегти р╕дну землю.
*   *   *
Надзвичайно ц╕кавим об╕ця╓ бути веломарафон «╢вропейськими стежками Степана Бандери». Маршрут проляже саме там, де бував, жив ╕ працював л╕дер нац╕онал╕ст╕в: Сосн╕вка –  Сокаль –  Чорвоноград –  Жовква –  Дубляни –  Льв╕в –  Микола╖в –  Жидач╕в – Калуш –  Рожнят╕в –  Долина –  Болех╕в –  Моршин –  Стрий –  Дрогобич –  Самб╕р –  Судова Вишня –  Мостиська –  Сянок –  Крак╕в –  Освенц╕м –  П╕щани (Словаччина) –  В╕день (Австр╕я) –  Мюнхен (Н╕меччина).
Партнерами акц╕╖ виступають ус╕ м╕ста та райони, через як╕ прокладено маршрут марафону. Кожен з партнер╕в орган╕зову╓ публ╕чн╕ заходи п╕д час проходження веломарафону на в╕дпов╕дн╕й територ╕╖, бере пропорц╕йну участь у ф╕нансуванн╕ акц╕╖. На велосипедн╕й форм╕ одного з веломарафонц╕в розм╕щу╓ться назва ╕ герб одного з партнер╕в та м╕сцевих спонсор╕в.
Сосн╕вчани планують зустр╕ти День незалежност╕ Укра╖ни у Мюнхен╕, на могил╕ Степана Бандери. Туди ж вони покладуть ╕ землю з тих м╕сць, де побував л╕дер ОУН…
*   *   *
Трохи шкодував, що цього разу не зустр╕вся ╕з Над╕╓ю Ярослав╕вною Заблоцькою, редактором газети «Сосн╕вка ╕ ми», а заодно ╕ нашою передплатницею… Шкодував, бо ми – спор╕днен╕ душ╕; газету вона вида╓ практично за власний кошт, а вс╕ «прибутки» витрача╓ на пере╖зди. Любить зустр╕чатися з ц╕кавими людьми, писати про них.
Так╕ ж за духом люди об’╓дналися у червоноградський «Прозерок». Як ╕ сосн╕вчани, вони активно пропагують «Кримську св╕тлицю» у рег╕он╕. Саме завдяки ╖м нашу газету передплачують ус╕ 12 шк╕л Червонограда!
Тож п╕сля Сосн╕вки я узяв курс на столицю «галицького Донбасу». На автостанц╕╖ Червонограда мене зустр╕ли Юл╕я Бурко та ╤рина Горбач. Запропонували свою програму –  Червоноградський ф╕л╕ал Льв╕вського музею ╕стор╕╖ рел╕г╕╖. Мил╕ д╕вчата (ось що значить «Прозерок»!) розв╕дали, що музейн╕ прац╕вники планують везти до Криму виставку галицьких ╕кон. А якщо до Криму, то тут власкор «Кримсько╖ св╕тлиц╕» якраз ╕ буде доречним, оск╕льки в╕дпов╕да╓ за галицько-кримськ╕ зв’язки. Д╕вчата нав╕ть встигли проаг╕тувати кер╕вництво музею передплатити «св╕тличку», адже це – всеукра╖нська газета, та ще й близька до М╕нкультури. Одним словом, зробили мен╕ рекламу…
Я це в╕дчув, коли ми зустр╕лися з директором музею Оленою Як╕вною Шовковою, зав╕дувачкою фонд╕в Людмилою Серг╕╖вною Шевченко та науковим сп╕вроб╕тником Галиною ╢вген╕вною Гриник. Зустр╕ч була дуже теплою, а екскурс╕я, яку провела Галина Гриник, надзвичайно ц╕кавою. Адже сам музей знаходиться у прим╕щенн╕ пам’ятки арх╕тектури середини XVIII стол╕ття –  палац╕ Потоцьких. Тут все диха╓ старовиною… На якусь мить ╕ ми, купка екскурсант╕в, перенеслися в ту давню епоху. А як╕ ж там гарн╕ ╕кони! Н╕коли, до реч╕, не думав, що робота реставратор╕в ╓ такою складною ╕ в╕дпов╕дальною. Вони й д╕йсно вкладають у кожен витв╕р мистецтва частинку сво╓╖ душ╕…
╤кон багато. Виявилося, що музей активно форму╓ свою колекц╕ю за рахунок, перш за все, експедиц╕йно-пошуково╖ роботи, по-друге, завдяки добре налагоджен╕й сп╕впрац╕ з╕ священиками та рел╕г╕йними громадами. А також за рахунок т╕сних контакт╕в з профес╕йними митцями та народними майстрами, мешканцями м╕ст ╕ с╕л навколишнього рег╕ону.
Одним словом, з╕бралися ц╕лковит╕ однодумц╕! Х╕ба що напрямки роботи дещо ╕нш╕… Прац╕вники музею активно займаються виставковою, просв╕тницькою, науковою, досл╕дницькою роботою з ╕стор╕╖ рел╕г╕╖ та кра╓знавства. У них добре налагоджен╕ контакти з ╕ншими музеями, художн╕ми колективами та творчими об’╓днаннями.
До реч╕, того ж дня я побачив ун╕кальну виставку вишивок м╕сцевого л╕каря В╕ри Шостак. Це щось неймов╕рне! ╤ р╕вень, ╕ продуктивн╕сть авторки. От якби в Криму вже ╕снував музей В╕ри Ро╖к! Тод╕ роботи В╕ри Шостак в╕дразу можна було б везти ╕ туди. Ун╕кальн╕ пейзаж╕ та натюрморти. Здаля п╕знаю роботи Шишк╕на, – пан╕ В╕ра дала ╖м друге життя. А це хто? Петров? Дивно, що не знав такого хорошого автора… Отже, виставка роб╕т пан╕ Шостак ма╓ ще й п╕знавальне значення. Адже вона колись в╕дкрила для себе пейзажиста Петрова, а ось я не встиг… Тепер знатиму.
За кавою обговорю╓мо вс╕ детал╕ майбутньо╖ виставки в Криму, а якщо точн╕ше –  у Севастопол╕. Називатиметься вона: «Сакральне мистецтво Галичини XVII –  початку ХХ стол╕ть». Олена Як╕вна д╕литься сво╖ми планами:
–Дуже хочеться посп╕лкуватися з представниками рос╕йсько╖ ╕нтел╕генц╕╖. Адже там, у Криму, все наст╕льки запол╕тизовано! Я сама – наполовину рос╕янка, можу легко сп╕лкуватися рос╕йською… Але пом╕чала не раз реакц╕ю кримчан: як т╕льки мова заходить про Укра╖ну, або про щось укра╖нське, то тут же оч╕ сп╕врозмовника стають скляними… Н╕ про що не хочуть слухати! Тому, якщо буде хоч десяток рос╕ян, як╕ щиро зац╕кавляться виставкою, то це вже буде неабиякий усп╕х. Ну, а стосовно укра╖нц╕в, то я просто впевнена, що ╖м варто прийти, вони в╕дкриють для себе багато ц╕кавого! Виставка ор╕╓нтовно в╕дкри╓ться у середин╕ серпня. Якщо зав╕тають кримськ╕ татари, теж буде добре. Зна╓те, люди культури завжди зрозум╕ють одне одного! Бо ус╕х нас ╓дна╓ сп╕льна пракультура. Бушменськ╕ списи можна пор╕внювати з нашими укра╖нськими, козацькими… Все п╕шло з яко╖сь одн╕╓╖ точки. Це правда, що пол╕тика може роз’╓днувати людей, зате культура об’╓дну╓! Тому й хочемо ╖хати до Криму, а кримчани хай би ╖хали до нас.
*   *   *
Ось так╕ вони, галицьк╕ «св╕тличани» – тепер╕шн╕ й потенц╕йн╕. Для будь-яко╖ газети було б за честь мати таких читач╕в. Адже тенденц╕я простежу╓ться явно: «Кримська св╕тлиця» – там, де конкретн╕ справи.   ╤ це змушу╓ нас високо тримати «планку якост╕», бути завжди серед людей, в╕рою ╕ правдою служити сво╓му народов╕. Саме такою газета ╕ була задумана, «запороти» цей ╕сторичний проект не ма╓мо права.

Серг╕й ЛАЩЕНКО.
Сосн╕вка –  Червоноград –  Льв╕в.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7484

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков