Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#28 за 10.07.2009
ТАКО╥ ╤НШО╥ НЕМА

Св╕тлана Костянтин╕вна Стефанюк –  професор кафедри ╕нновац╕йних педагог╕чних технолог╕й Харк╕вського нац╕онального педагог╕чного ун╕верситету ╕м. Г. С. Сковороди, де працю╓ впродовж 21 року. Виклада╓ вона тут зокрема «Дошк╕льну педагог╕ку», «Соц╕альну педагог╕ку», «Етнопедагог╕ку», «Козацьку педагог╕ку», «Народну валеолог╕ю», «Деф╕н╕ц╕╖ козацько╖ педагог╕ки», «Козацький здоровий спос╕б життя», «Сценограф╕ю», «Етнограф╕ю козацько╖ культури», «Правове регулювання сусп╕льних в╕дносин у козак╕в». Що стосу╓ться козацько╖ педагог╕ки, то ╖╖ чита╓ пан╕ Св╕тлана за власноруч створеними п╕дручниками. Взагал╕ ╖╖ творчий доробок надзвичайно великий –  це 27 науково-методичних пос╕бник╕в, а ще 180 наукових публ╕кац╕й.
Виклада╓ харк╕в’янка професор Стефанюк ще й в Нац╕ональному техн╕чному ун╕верситет╕ «Харк╕вський пол╕техн╕чний ╕нститут» на кафедр╕ п╕слядипломно╖ осв╕ти. Вона знайомить слухач╕в з «Етнопсихолог╕╓ю», «Правовими основами козацько╖ педагог╕ки» (бо ма╓ ще й юридичну осв╕ту) та «Укра╖нським народознавством».
Вже другий р╕к сп╕впрацю╓ Св╕тлана Костянтин╕вна ╕ з Нац╕ональним ун╕верситетом «Острозька академ╕я». Та й чи могло бути ╕накше, адже вона –  уродженка м. Острога ╕ з дитинства ув╕брала в себе саме той дух, яким багата та земля, де здавна науковц╕ товаришували з рел╕г╕╓ю. А ще й додалися об’╓ктивн╕ чинники, як╕ не сприяли «осучасненню» молодо╖ ж╕нки. Вона не може згадувати без сл╕з, як було репресовано родини обох ╖╖ батьк╕в –  Ольги ╤ван╕вни Мединсько╖ та Костянтина Юхимовича Стефанюка. Причини см╕хотворн╕, аби не так╕ сумн╕ насл╕дки. Так, наприклад, т╕тка ╤рина потрапила на л╕соповал за укра╖нську п╕сню.
Росла Св╕тлана у дитбудинку-╕нтернат╕, крок за кроком пов╕льно рухалася вгору. Педучилище ╖й знадобилося, аби опанувати фах вихователя, а згодом –  викладача дошк╕льно╖ методики навчання. Це було тим доречн╕ше, що у Св╕тлани Костянтин╕вни зростала власна дитина, яка знаходилася поруч. Але дитина виросла значно швидше, н╕ж Св╕тлана Стефанюк зм╕нила сво╓ амплуа, яке стало вже звичним. Хоча саме в цей пер╕од у не╖ народилося дв╕ книги з методики розвитку мовлення у дошк╕льному в╕ц╕.
А п╕сля зак╕нчення ф╕лфаку Харк╕вського ун╕верситету ╕м. М. Горького енерг╕я ╖╖ творчост╕ вже не мала жодних обмежень, але ╕ цього було замало нестримн╕й у сво╓му прагненн╕ до самовираження ж╕нц╕. Вона створила м╕ський народознавчий театр «Любисток», у якому спочатку брали участь вчител╕, пот╕м долучилися студенти та учн╕, ╕ який про╕снував 15 рок╕в. Св╕тлана Костянтин╕вна сама була постановницею народних вистав, а набутий у цей час досв╕д вилився в книги-пос╕бники «Сценограф╕я» та «На допомогу кер╕вникам народних театр╕в». У «Любистку» демонструвалися традиц╕йн╕ народн╕ обрядов╕ д╕йства. Глядач╕ могли наочно ознайомитися з тим, «Як зима та весна зустр╕чаються», «Як дн╕ тижня до людей в гост╕ ходили» або ж з «Театром Маланки».
Була у Св╕тлани Костянтин╕вни й ще одна в╕ддушина: це «Газета для д╕тей та дорослих» «Журавлик». Тематика перш за все ╕сторично-народознавча. Але знаходилося тут м╕сце ╕ для в╕дкритих лист╕в Президентов╕, була ╕ стор╕нка для вчител╕в – «Св╕тлиця», привертали увагу ╕ розпов╕д╕ про видатних людей Укра╖ни. Р╕знобарвна й патр╕отична, газета здобула чимало шанувальник╕в.
Та найб╕льше пиша╓ться Св╕тлана Костянтин╕вна сво╖м «Золотим я╓чком». А народився цей щор╕чний фестиваль завдяки ╖╖ активн╕й сп╕впрац╕ з укра╖нською д╕аспорою, зокрема З╕нов╕╓м Кв╕том, що ╓ головою гуртк╕в плекання укра╖нсько╖ мови. Св╕тлана Стефанюк стала Всеукра╖нським головою ГПУМ, а також заступником Всеукра╖нського голови Укра╖нсько╖ св╕тово╖ сп╕лки профес╕йних учител╕в та головою Харк╕всько╖ УССПУ. Ця широка орган╕заторська робота, зустр╕ч╕ на св╕тових з’╖здах вчител╕в створили передумови для щор╕чного проведення згаданого фестивалю, на якому мали змогу виявити сво╖ зд╕бност╕ 500 конкурсант╕в. Робота традиц╕йно в╕дбува╓ться у двадцяти секц╕ях, де змагаються юн╕ поети, композитори, кра╓знавц╕, оратори, ремеслознавц╕, серед яких вишивальниц╕, писанкар╕ тощо, а також виконавц╕ п╕сень, музиканти, знавц╕ обрядово╖ культури, проходять конкурси «Молодий журнал╕ст», «Юний художник» та ╕нш╕. Члени жур╕ –  це не лише представники УССПУ, тут ╓ вс╕ прошарки громади (а всього представник╕в жур╕ – сто). Так╕ д╕йства в╕дбуваються з 1991 року, ╕ регулярними ╖хн╕ми учасниками стала молодь з Житомирщини, Хмельниччини, Дн╕пропетровська, Запор╕жжя, Бердянська. Припада╓ ця под╕я на переддень Великодня –  зв╕дси ╕ назва, а також походить вона з козацько╖ традиц╕╖, де використовувалися золот╕ яйця, коли д╕тей приймали у джури.
Св╕тлана Костянтин╕вна зав╕тала до С╕мферополя, аби прочитати свою лекц╕ю «Християнська педагог╕ка» на курсах для майбутн╕х викладач╕в з християнсько╖ етики. ╥╖ знання ╕ досв╕д по-справжньому ун╕кальн╕. Темою кандидатсько╖ дисертац╕╖ пан╕ Св╕тлани стало «Формування гуманност╕ засобами укра╖нсько╖ обрядовост╕», а докторсько╖ –  «Козацька педагог╕ка». Та що б не привернуло увагу ц╕╓╖ чуйно╖ ж╕нки, яка живе з Богом у серц╕, поверхневим знайомством вона н╕коли не обмежу╓ться. Свого часу, розробивши власну методику мовлення, Св╕тлана Стефанюк пристосувала ╖╖ для реаб╕л╕тац╕╖ ╕ навчання хворих малюк╕в, а назвала книгу «Гратися важливо».
Для не╖ важливо геть усе. ╤ те, що п╕д час вивчення християнсько╖ етики все ж таки не вда╓ться повн╕стю уникнути розб╕жностей, як╕ виникають пом╕ж прихильниками православ’я ╕ протестантами. Тому вона рекоменду╓ п╕д час вивчення окремих тем д╕лити учн╕в на групи.
Взагал╕ важко уявити, як оця тенд╕тна, чутлива, емоц╕йна ╕ сердечна ж╕нка може водночас уособлювати собою кладезь нетрадиц╕йних, по-справжньому ╕нновац╕йних знань. Як все це може по╓днатися в одн╕й людин╕? ╤ насправд╕, неспов╕дим╕ шляхи тво╖, Господи…

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #28 за 10.07.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7498

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков