Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#31 за 31.07.2009
У СТАТУС╤ РЕЗЕРВАЦ╤╥

Депутати Севастопольсько╖ м╕ськради, керован╕ Москвою, намагаються з╕рвати виконання Управл╕нням осв╕ти ╕ науки м╕ста директив М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни. Порушуючи Конституц╕ю держави, вони змушують осв╕тян внести зм╕ни до Статут╕в шк╕л, якими заборонити проводити навчальний процес державною мовою.
П╕д виглядом проведення науково-практичних конференц╕й у Будинку Москви, на як╕ запрошуються вчител╕ м╕сцевих шк╕л, батьки учн╕в, вони орган╕зовують батьк╕вськ╕ збори, громадськ╕ слухання, аби перешкодити запровадженню державних директив осв╕ти у Севастопол╕. Насл╕дувати ╖хн╕й приклад севастопольськ╕ депутати закликають й ╕нш╕ рег╕они: звернення до орган╕в самоврядування Донецька, Луганська, Запор╕жжя, Дн╕пропетровська тощо.
Цього тижня севастопольськ╕ народн╕ обранц╕ разом з Московським фондом “Русский мир” почали готуватися до проведення II науково-практично╖ конференц╕╖ “Рос╕йська мова – мова м╕жнац╕онального сп╕лкування”, яка в╕дбудеться в Будинку Москви, у жовтн╕ поточного року. Головний напрямок д╕яльност╕ Московського Фонду – просв╕тницька робота на пострадянському простор╕. У рамках п╕дготовки до конференц╕╖ у Севастопол╕ пройшов «круглий ст╕л» “Говоримо рос╕йською, вчимося рос╕йською...”, куди були запрошен╕ пол╕тпрац╕вники Чорноморського флоту, вчител╕ шк╕л, представники пророс╕йських громадських орган╕зац╕й. Цього разу на зах╕д запросили й першого заступника голови м╕сько╖ держадм╕н╕страц╕╖ Володимира Казар╕на, правда, висловитися не дали. Розклад сил – типовий: один проти вс╕х. Казар╕н намагався переконати з╕брання, що ситуац╕я з викладанням рос╕йсько╖ мови у школах Севастополя ц╕лком пристойна: в Луганську – 22% шк╕л з рос╕йською мовою навчання, у Донецьку – 18%, у Севастопол╕ – лише одна школа-╕нтернат з навчанням укра╖нською мовою та ще класи в деяких школах, в╕дкрит╕ на прохання батьк╕в. Учасники «круглого столу» на слова професора-русиста в╕дпов╕ли суц╕льним ╜валтом. На ╖хню думку, тестування укра╖нською виштовху╓ рос╕йськомовних випускник╕в шк╕л з Укра╖ни, а галузева програми з покращення вивчення укра╖нсько╖ мови шкодить розумовим зд╕бностям м╕сцевих учн╕в.
У в╕дпов╕дь Казар╕н висловив побажання збирати на так╕ заходи поб╕льше фах╕вц╕в, аби розмова велася у профес╕йно-доказовому русл╕. Зазначивши, що прагнення до викладання в школах виключно рос╕йською призведе до перетворення рег╕ону на резервац╕ю, в╕н покинув зах╕д задовго до його зак╕нчення.
Першу спробу натиску на осв╕тян Севастопольська м╕ськрада зробила 19 травня, розглянувши р╕шення так званих, “батьк╕вських збор╕в”, на яких було дек╕лька батьк╕в, та десятк╕в зо два представник╕в пророс╕йських громадських орган╕зац╕й. Депутати сам╕ очолили ц╕ “збори”, надали допов╕дача, ухвалили звернення до самих себе ╕, керуючись ним, на сес╕╖ м╕ськради винесли р╕шення звернутися до Кабм╕ну, Верховно╖ Ради, Генпрокуратури та М╕носв╕ти ╕ науки Укра╖ни.
Генеральна прокуратура мала перев╕рити законн╕сть Наказу М╕носв╕ти ╕ науки Укра╖ни № 461 “Про затвердження галузево╖ програми покращення вивчення укра╖нсько╖ мови в загальноосв╕тн╕х навчальних закладах з навчанням мовами нац╕ональних меншин на 2008-2011 роки” та надати юридичну оц╕нку д╕ям особисто м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни ╤вана Вакарчука, у зв’язку з запровадженням наказу та вимогами його практичного застосування у навчальних закладах.
Зг╕дно з шостим пунктом р╕шення Севастопольсько╖ м╕ськради № 6785 в╕д 19.05.2009 р., Управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста зобов’язане до 19 серпня поточного року внести зм╕ни до Статут╕в шк╕л, де ма╓ бути зазначено таке: “В школе утвержден русский язык обучения, в соответствии с решением городского Совета, с обязательным изучением государственного языка».
Тобто державна мова буде вивчатися як предмет, а весь процес навчання ма╓ зд╕йснюватися виключно рос╕йською. Але ж сьогодн╕ в деяких школах Севастополя вже запроваджен╕, на прохання батьк╕в, класи з укра╖нською мовою навчання. Якщо погодитися з вимогами наших депутат╕в, то робота, що велася протягом всього пер╕оду становлення незалежно╖ держави та ╖╖ осв╕ти, ма╓ бути знищена.
Задля розв’язання ситуац╕╖, створено╖ тиском орган╕в самоврядування на осв╕тню систему м╕ста, кер╕вництво Управл╕ння осв╕ти ╕ науки Севастополя звернулося до М╕н╕стерства осв╕ти ╕ науки Укра╖ни за роз’ясненнями й отримало в╕дпов╕дь. Фах╕вц╕ М╕носв╕ти посилаються на ст. 10 Конституц╕╖ Укра╖ни, яка ч╕тко визнача╓, що «...державною мовою в Укра╖н╕ ╓ укра╖нська мова. Держава забезпечу╓ всеб╕чний ╖╖ розвиток та функц╕онування в ус╕х сферах життя на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни».
Конституц╕йний суд Укра╖ни у р╕шенн╕ в╕д 14 грудня 1999 р. № 1-6/99 № 10-pn/99 (справа за поданням 51 народного депутата Укра╖ни про оф╕ц╕йне тлумачення положень статт╕ 10 Конституц╕╖ Укра╖ни щодо застосування державно╖ мови органами державно╖ влади, органами м╕сцевого самоврядування та використання ╖╖ у навчальному процес╕ в навчальних закладах Укра╖ни) визначив, що “виходячи з положень статт╕ 10 Конституц╕╖ Укра╖ни щодо гарантування застосування мов в Укра╖н╕, в тому числ╕ у навчальному процес╕, мовою навчання в дошк╕льних, загальних, середн╕х, профес╕йно-техн╕чних та вищих державних ╕ комунальних навчальних закладах поряд з державною мовою, в╕дпов╕дно до положень Конституц╕╖ Укра╖ни, зокрема частини п’ято╖ статт╕ 53 та закон╕в Укра╖ни, у навчальному процес╕ можуть застосовуватися та вивчатися мови нац╕ональних меншин”.
Й, нарешт╕, головне, про що нагадують фах╕вц╕ М╕носв╕ти ╕ науки: “Законом Укра╖ни “Про м╕сцеве самоврядування” до компетенц╕╖ с╕льських, селищних та м╕ських рад не в╕днесено прийняття р╕шень, якими органи управл╕ння осв╕тою, навчальн╕ заклади можуть зобов’язуватися вносити т╕ чи ╕нш╕ зм╕ни до Статут╕в навчальних заклад╕в”.
Коп╕ю роз’яснень положень Конституц╕╖ Укра╖ни в╕д М╕носв╕ти ╕ науки Укра╖ни отримали й депутати Севастопольсько╖ м╕ськради.
Листи, направлен╕ начальнику Управл╕ння осв╕ти ╕ науки Микол╕ Чербаджи та голов╕ Севастопольсько╖ м╕ськради Валер╕ю Саратову 30 червня поточного року, п╕дписав м╕н╕стр осв╕ти ╕ науки Укра╖ни ╤ван Вакарчук.
Вищезгаданими роз’ясненнями п╕дкр╕плене ╕ звернення кер╕вництва Управл╕ння осв╕ти ╕ науки м╕ста до прокуратури Севастополя з проханням дати оц╕нку р╕шенню сес╕╖ м╕ськради № 6785 в╕д 19 травня 2009 р. Поки в прокуратур╕ розгляда╓ться звернення осв╕тян, депутати продовжують п╕дбурювати батьк╕в учн╕в вимагати перегляду Статут╕в севастопольських шк╕л, де було б узаконено, що мовою навчання в них повинна бути виключно рос╕йська.
До реч╕, на громадськ╕ слухання, що мають пройти у Севастопол╕ 21 серпня, вони запросили м╕н╕стра осв╕ти ╕ науки Укра╖ни ╤вана Вакарчука. Мабуть, Московський фонд “Русский мир” прагне “просв╕тити” ще й нашого м╕н╕стра.
А чом би й н╕, якщо наша законодавча база допуска╓ д╕яльн╕сть на теренах держави тако╖ “оази культури ╕ братерства”, як Севастопольський Будинок Москви?

Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #31 за 31.07.2009 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7566

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков