Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 21.08.2009
ТЕПЕР╤ШН╤Й МИНУЛИЙ ЧАС

См╕шна я та й год╕! Посп╕ль повторю╓ться одне й те саме, наче прокляття.
Люблю ╖здити по Укра╖н╕ сама-одна. Щоразу у тих «саморобних» подорожах, як╕ називаю «саломандрами», – н╕би розполовинена. Наче перебуваю в сво╓р╕дному шизофрен╕чному стан╕. Тобто одна половина душ╕ т╕шиться в╕д побаченого (насамперед це природа), а друга… А друга пост╕йно намага╓ться чи то виправдовуватися, чи то пояснювати, чи то каятися. Перед ким ╕ чому? Це нагаду╓ ситуац╕ю, коли мен╕ бува╓ соромно перед гостями-╕ноземцями, котрим н╕як не збагнути: чому на ц╕й багатющ╕й земл╕ так╕ вбог╕, а то й злиденн╕ села; чому величезн╕ особняки скоробагатьк╕в (називаю ╖х жабами-ропухами) вдають ╕з себе бундючн╕ фортец╕ або палаци в колон╕альному стил╕, обнесен╕ чи не триметровими мурами; чому на шосе повно нових крутезних ╕номарок, але так╕ дрантив╕ покриття, сяк-так стулен╕ «ямковим ремонтом».
До реч╕, саме як╕сть дор╕г, як на мене, – м╕рило р╕вня корумпованост╕ сусп╕льства. Мимовол╕ м╕рку╓ш: що краще – влада голоти чи влада покид╕? П╕сля закордону ностальгую не т╕льки за класними автобанами, п╕д час ╖зди якими можна акуратно записувати враження до блокнота просто на кол╕н╕, а нав╕ть за суперр╕вними бордюрами, котр╕ вважаю показником культури м╕стобудування. В нас же бровки, мов на см╕х, покладен╕ косо-криво, часто вивернут╕ в╕дразу по тому, як були вкопан╕. А ця звичка (чи не арм╕йсько-казармена?) до великих свят «облагороджувати» т╕ бровки – п╕дводити ╖х вапном! ╥хня косокрив╕сть ще б╕льше впада╓ у в╕ч╕.
Намагаюся пояснити соб╕, чому фактично вс╕ православн╕ старезн╕ монастир╕, заснован╕ укра╖нськими меценатами, належать т╕й церкв╕, що, хоч ╕ назива╓ себе укра╖нською, та на кожному кроц╕ тулить написи чужою мовою, як-от «Твоя свеча – жертва Богу»? Чому всюди – в╕д Полтавщини, Волин╕, Херсонщини до Слобожанщини – надокучливо вола╓ кабащина (слово з Гр╕нченкового словника), а на прохання поставити щось укра╖нське в╕дпов╕дають: «У нас таке не модне»? Принаг╕дно в╕таю ц╕леспрямовану «шансон╕зац╕ю-мелодизац╕ю» ╕з суперусп╕шним проектом. А ще принаг╕дно скажу: коли у нас, такого, мовляв, сп╕вучого й лаг╕дного народу, ╓ потреба слухати цю саму кабащину-см╕ття, то не треба виправдовуватися тотальним тиском москал╕в, жидомасон╕в, татаро-монгол╕в та ╕нших номад╕в.
До реч╕, про см╕ття. Чому «сп╕льним знаменником» ус╕х куточк╕в, с╕л ╕ м╕ст Укра╖ни ╓ дев’ятий вал бруду, байдуж╕сть ╕ недбальство? Пояснюю соб╕: це вт╕лення крайнього в╕дчуження в╕д сво╓╖ земл╕, «освяченого м╕сця» (за М. Ел╕аде). Чи ╓ хоч якийсь позитив? – запитую себе. ╢, – в╕дпов╕даю, пригадуючи доглянут╕ садиби у прикордонних ╕з цив╕л╕зованими кра╖нами селах де-небудь у Галичин╕ або на Закарпатт╕ (╕ тут-таки – за разючим контрастом – бачу перехибнячено-злиденн╕ хатки п╕вн╕чно╖ Сумщини або Черн╕г╕вщини п╕д боком у Рос╕╖). ╢вропейський виб╕р таки наочний. Але не повсюдний, бо... Е, ти ще з╕скочиш на тему з душком, хоч би й про громадськ╕ туалети…
Катакомбна культура. Культура в катакомбах. Забудь про смор╕д. Краще пригадай запах польово╖ дороги, р╕дний теплий пил яко╖ скропив дощик!
…Отак кожна моя мандр╕вка перетворю╓ться на самопереконування чи самозвинувачення («А що ти зробила для того, щоб…») й самовиправдання. Щоразу бол╕сно в╕дновлюю в соб╕ образ В╕тчизни, зникомий, невловний, контрастний. Ось в╕н: я в╕дчуваю його, прис╕вши серед трав на валах б╕ля не╕снуючо╖ л╕тньо╖ резиденц╕╖ Мазепи у Батурин╕… на гор╕ Багровець понад Яремчою… поп╕д баст╕онами П╕дгорецького замку. Наша ╕стор╕я, замовчувана, розстр╕ляна, перекручена, викреслена режимом нин╕ на кожному кроц╕ нагаду╓ про себе: кому – передус╕м скорботою й роздумами про втрачен╕ шанси, кому – к╕сткою в горл╕…
Тяжко-важко бува╓, ╕нод╕ так ╕ хочеться в тимчасовий, якщо не пол╕тичний, то естетичний притулок у благополучн╕ших краях.
Тепер╕шн╓ – як минуле, що наздоганя╓ нас на кожному кроц╕, минуле, що батожить нас. Сьогодення – мов струпи ╕стор╕╖, котр╕ роздира╓мо, бо насправд╕ рани не зажили, а мучать нас, однак ми вперто не хочемо л╕куватися.

Людмила ТАРАН.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7675

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков