Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 21.08.2009
ВАСИЛЮ ЯКОВИЧУ ЧИРВ╤ – 70!

В. Я. Чирва народився в с. Новий Стародуб Петр╕вського району К╕ровоградсько╖ област╕ в родин╕ колгоспника. Батько загинув у перш╕ дн╕ в╕йни. У 1953 роц╕, рятуючись в╕д голоду, родина пере╖жджа╓ в м. Крив╕й Р╕г, де Чирва В. Я. зак╕нчу╓ з медаллю середню школу. В 1957 роц╕ вступа╓ на х╕м╕чний факультет Кишин╕вського ун╕верситету. Тут т╕льки що в╕дкрилася Академ╕я Наук Молдови, куди вв╕йшла ц╕ла плеяда в╕домих учених-х╕м╕к╕в, як╕ одночасно зав╕дували кафедрами в ун╕верситет╕. Серед них: академ╕ки А. В. Аблов, Г. В. Лазур’╓вський, Ю. С. Лял╕ков та ╕нш╕. Академ╕к Георг╕й Васильович Лазур’╓вський вид╕лив серед студент╕в допитливого Василя Чирву й п╕сля зак╕нчення навчання у 1962 роц╕ запросив до себе в АН в асп╕рантуру, де в╕домий учений зайнявся досл╕дженнями в галуз╕ х╕м╕╖ природних речовин. У ц╕ роки в Москв╕ в╕дкрива╓ться ╤нститут х╕м╕╖ природних сполук АН СРСР ╕ В. Чирву направляють туди на стажування, а пот╕м ╕ на весь строк асп╕рантури. За два роки була виконана дисертац╕я з будови гл╕козид╕в Ломиносу маньчжурського. У 1965 роц╕ молодого кандидата приймають на посаду наукового сп╕вроб╕тника ╤нституту х╕м╕╖ АН Молдови, де в╕н очолив групу з вивчення рослинних гл╕козид╕в. За пор╕вняно короткий пер╕од тут було виконано ш╕сть кандидатських дисертац╕й, а сам кер╕вник у 1973 роц╕ усп╕шно захища╓ в Ташкентському ун╕верситет╕ дисертац╕ю на здобуття наукового ступеня доктора х╕м╕чних наук. Куди б не закидала доля Василя Яковича, в╕н пост╕йно дума╓ про повернення в Укра╖ну, й ця мр╕я зд╕йснилася в 1974 роц╕, коли в╕н був обраний за конкурсом зав╕дувачем кафедри орган╕чно╖ х╕м╕╖ С╕мферопольського ун╕верситету. Через к╕лька рок╕в при кафедр╕ в╕дкрива╓ться проблемна лаборатор╕я з вивчення вуглеводовм╕сних сполук. З метою розширення тематики на кафедр╕ виконуються роботи ╕з синтезу ╕муноад’ювант╕в на основ╕ мурамо╖лпептид╕в ╕ встановлення ╖хньо╖ б╕олог╕чно╖ активност╕.
За багатор╕чну наукову д╕яльн╕сть п╕д кер╕вництвом Василя Яковича п╕дготовлено понад 20 кандидат╕в ╕ 3 доктори х╕м╕чних наук, опубл╕ковано близько 400 статей ╕ огляд╕в у в╕тчизняних ╕ закордонних журналах. В╕н – автор 2 монограф╕й, 20 патент╕в ╕ п╕дручника «Орган╕чна х╕м╕я» (обсягом близько 50 д. а.) рос╕йською та укра╖нською мовами. Дв╕ч╕ брав участь у довгострокових експедиц╕ях Академ╕╖ Наук з вивчення б╕оресурс╕в троп╕чних район╕в Св╕тового океану. Результати експедиц╕й в╕дбито в наукових публ╕кац╕ях.
Неодноразово проходив науков╕ стажування за кордоном ╕ брав участь у м╕жнародних конференц╕ях в ╤нд╕╖, Угорщин╕, Чехословаччин╕, Португал╕╖, США та ╕нших кра╖нах.
Останн╕м часом у Криму проводяться сем╕нари з проблеми «Науков╕ основи створення л╕карських засоб╕в». В. Я. Чирва – член Вчено╖ ради Ф╕зико-х╕м╕чного ╕нституту ╕м. А. В. Богатського (м. Одеса) ╕ Експертно╖ ради ВАК Укра╖ни. З 1974 року в╕н – незм╕нний зав╕дувач кафедри орган╕чно╖ х╕м╕╖, з 1989 року – декан х╕м╕чного факультету Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету ╕м. В. ╤. Вернадського. У цьому роц╕ в╕н надрукував п╕дручник «Орган╕чна х╕м╕я» для ун╕верситет╕в. Це перше под╕бне за роки незалежно╖ Укра╖ни.
Близько 8 рок╕в в╕н очолював на громадських засадах м╕сцевий ком╕тет ун╕верситету.
В. Я. Чирва – заслужений прац╕вник осв╕ти й науки Укра╖ни.
В. Я. Чирва – не т╕льки профес╕онал сво╓╖ справи, в╕н вихову╓ студент╕в у дус╕ патр╕отизму до Укра╖ни ╕ разом з╕ студентами був на Майдан╕.
У перш╕ роки незалежност╕ Укра╖ни професор Василь Чирва мав ус╕ шанси очолити Тавр╕йський ун╕верситет. Укра╖нськ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ тод╕ рекомендували його на цю в╕дпов╕дальну посаду. На жаль, колишн╕й м╕н╕стр осв╕ти академ╕к Петро Таланчук д╕яв не вельми р╕шуче ╕ втратив дорогоц╕нний час для вир╕шення кадрового питання. Невдовз╕ ╕ його самого антиукра╖нськ╕ сили змусили покинути м╕н╕стерське кр╕сло. Переконаний, що коли б ректором ТНУ на початку 90-х став професор Василь Чирва, цей заклад був би справд╕ укра╖нським. Василь Якович – людина вельми толерантна та ╕нтел╕гентна. Але коли у його присутност╕ хтось скаже образливе про мат╕р, укра╖нський народ чи Укра╖ну, то в╕н не побо╖ться приструнити нахабу. Пам’ятаю, як п╕сля образливих сл╕в на адресу нашо╖ держави в╕н змусив укра╖нофоба покинути пристойне наукове товариство.
Кримська ф╕л╕я НТШ та укра╖нськ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ Криму в╕тають вельмишановного професора Василя Чирву з╕ славетним юв╕ле╓м, зичать м╕цного здоров’я, щастя та нових творчих здобутк╕в на славу Укра╖н╕.

Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, д╕йсний член НТШ, академ╕к УЕАН.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 21.08.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7678

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков