Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#35 за 28.08.2009
СЛ╤ДСТВО НАЗИВА╢ АВАР╤Ю НА САЯНО-ШУШЕНСЬК╤Й ГЕС ТЕХНОГЕННОЮ

ПРО СИБ╤РСЬКИЙ «Г╤ДРОЧОРНОБИЛЬ» ПОПЕРЕДЖАЛИ ЩЕ 11 РОК╤В ТОМУ...
Сл╕дчий ком╕тет прокуратури РФ пов╕домив 24 серпня, що причини руйн╕вно╖ авар╕╖ на Саяно-Шушенськ╕й ГЕС, яка забрала життя 69 ос╕б, носили технолог╕чний характер, ╕ повн╕стю виключив верс╕ю теракту, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ ╕з посиланням на Рейтер.
«Встановлено, що авар╕я мала технолог╕чний характер. Конкретн╕ причини авар╕╖ будуть встановлен╕ у ход╕ сл╕дства. Верс╕я теракту сл╕дством повн╕стю в╕дпрацьована ╕ спростована», — говориться в оф╕ц╕йному пов╕домленн╕ ком╕тету.
Наприк╕нц╕ минулого тижня в╕дпов╕дальн╕сть за авар╕ю взяли на себе чеченськ╕ бойовики, але джерело у Кремл╕ назвало ц╕ заяви «╕д╕отськими».
Представники сл╕дчо╖ ком╕с╕╖ для визначення причин авар╕╖ вилучають техн╕чну документац╕ю й устаткування станц╕╖, серед них — агрегати. Ведеться допит фах╕вц╕в, говориться у пов╕домленн╕ СКП.
За даними МНС Рос╕╖, п╕д час авар╕╖ у результат╕ г╕дроудару було зруйновано другий г╕дроагрегат, що призвело до обвалення ст╕н ╕ покр╕вл╕ машинного залу станц╕╖, який було затоплено. Гребля не постраждала. Затопило також виробнич╕ р╕вн╕ нижче за машинний зал, сталося замикання у системах управл╕ння генератор╕в.
Член правл╕ння власника станц╕╖, компан╕╖ РосГ╕дро, Рустем Хам╕тов спростував у понед╕лок ╕нформац╕ю про те, що авар╕я могла статися п╕д час виконання ремонтних роб╕т на станц╕╖. Таку ╕нформац╕ю у перш╕ дн╕ п╕сля авар╕╖ рос╕йськ╕ ╕нформац╕йн╕ агентства передавали ╕з посиланням на представника СКП.
«Великих ремонт╕в не було», — сказав Хам╕тов у ход╕ телефонно╖ конференц╕╖.
За його словами, вс╕ г╕дроагрегати, кр╕м шостого, у день авар╕╖ були у робот╕. Шостий агрегат, в╕дремонтований ран╕ше, готувався до запуску ввечер╕ цього дня.
«Вс╕ агрегати були працездатн╕», — сказав Хам╕тов.
Рятувальну операц╕ю на ГЕС завершено. За даними сл╕дства й МНС, достов╕рно в╕домо про 69 загиблих, особи яких встановлено. Поки що нев╕дом╕ дол╕ ще шести сп╕вроб╕тник╕в станц╕╖. Це майже п’ята частина загально╖ к╕лькост╕ сп╕вроб╕тник╕в станц╕╖, серед яких понад 300 ос╕б штатних сп╕вроб╕тник╕в ╕ б╕льше 60 п╕дрядник╕в.
Член правл╕ння РосГ╕дро не зм╕г назвати точних терм╕н╕в в╕дновлення ГЕС. Ран╕ше компан╕я говорила, що вже у 2010 роц╕ може ввести три з 10 г╕дроагрегат╕в потужн╕стю 640 мегават кожен.

ТИМ ЧАСОМ...

Попереджень про авар╕йн╕сть Саяно-Шушенсько╖ ГЕС ще 11 рок╕в тому н╕хто не почув. Думку спец╕ал╕ст╕в надрукувала газета «Комерсант» ще 11 кв╕тня 1998 року, пов╕домля╓ УКР╤НФОРМ з посиланням на NEWS.ru.
«Конструкц╕╖ ц╕╓╖ станц╕╖ зазнали небезпечних зм╕н. Насл╕дки прориву гребл╕ можуть бути катастроф╕чними, особливо для Красноярська, — зазначала газета. — Те, що гребля явно неблагополучна, визнають ус╕; розходження стосуються оц╕нок ступеня небезпеки ╕ сьогодн╕шнього стану ГЕС. РАТ ╢ЕС (господар станц╕╖) заявля╓ про повний контроль над ситуац╕╓ю ╕ вважа╓, що необх╕дний т╕льки поточний ремонт. Незалежн╕ спец╕ал╕сти, навпаки, говорять про безповоротн╕ зм╕ни гребл╕, як╕ загрожують ╖╖ руйнуванням».
Фах╕вцям було давно в╕домо те, що не знали прост╕ громадяни: у проект╕ Саяно-Шушенсько╖ ГЕС, радянського «буд╕вництва стол╕ття» у Сиб╕ру, було допущено прорахунки. Проектувальники неправильно оц╕нили насл╕дки г╕дравл╕чних удар╕в, ╕ вже п╕сля скидання першого паводка у 1986 роц╕ дно колодязя п╕д греблею було зруйновано.
На Саяно-Шушенськ╕й ГЕС у пер╕од паводка скида╓ться пот╕к величезно╖ потужност╕ — кожну секунду з висоти 200 м «з╕стрибу╓» ╕ розбива╓ться вщент середня московська багатоповерх╕вка. П╕д греблею у цей момент в╕дбува╓ться справжн╓ пекло, яке мовою фах╕вц╕в назива╓ться «водоб╕йним колодязем». Це спец╕альний басейн, виготовлений так, щоб гасити енерг╕ю води, що скида╓ться. Ст╕ни ╕ дно водоб╕йного колодязя викладено особливо м╕цним бетоном, який повинен витримувати удари, що дор╕внюють вибухам потужних фугасних бомб.
«Усупереч в╕р╕ у безмежн╕ можливост╕ науки, що побуту╓ у народних масах, сьогодн╕ н╕хто не здатний з╕ стов╕дсотковою над╕йн╕стю гарантувати безпеку таких циклоп╕чних споруд ╕ прогнозувати ╖хню повед╕нку у майбутньому, — зробили тод╕ висновок журнал╕сти. — У розрахункових формулах ╓ невизначен╕ параметри. Зокрема, можлив╕ послаблення берег╕в, на як╕ спира╓ться гребля, сейсм╕чн╕ деформац╕╖, надзвичайно сильн╕ паводки, помилки при експлуатац╕╖».
До того ж, ╕стор╕я буд╕вництва великих споруд показу╓, що незнання ╕ помилки у розрахунках — явище в ╕нженерн╕й практиц╕ хоч ╕ нечасте, але реально ╕снуюче. За даними спец╕ального м╕жнародного ком╕тету ICOLD (в╕н анал╕зу╓ ╕нформац╕ю щодо великих гребель), ╕з заре╓строваних у св╕т╕ 17 тисяч великих гребель у пер╕од з 1988 до 1998 року було зруйновано понад 300. Основн╕ причини — некомпетентн╕сть, помилки проектування, недооц╕нка потужност╕ паводк╕в, пошкодження водоскиду.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #35 за 28.08.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7692

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков