Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2009
ВАЛЕР╤Й МАРЧЕНКО В МО╢МУ ЖИТТ╤

Дорога редакц╕╓ газети «Кримська св╕тлиця»! 7 жовтня нин╕шнього року мина╓ 25 рок╕в як в тюремн╕й л╕карн╕ в м╕ст╕ Лен╕нград╕ помер талановитий укра╖нський журнал╕ст, перекладач, правдолюбець ╕ великий патр╕от Укра╖ни Валер╕й Марченко.
В╕н народився 16 вересня 1947 року в Ки╓в╕ у високодуховн╕й укра╖нськ╕й родин╕. Його д╕д по матер╕, Михайло ╤ванович Марченко – в╕домий ╕сторик, професор Ки╖вського ун╕верситету ╕м. Т. Шевченка, перший радянський ректор Льв╕вського ун╕верситету ╕м. ╤. Франка. Мати Валер╕я, Н╕на Михайл╕вна – викладач укра╖нсько╖ мови, кандидат педагог╕чних наук. В любов╕ до укра╖нсько╖ мови, культури, ╕стор╕╖ вона виховувала Валер╕я. Отож для нього поняття Батьк╕вщини, чест╕ ╕ справедливост╕ були понад усе. Людина з такими переконаннями в б╕льшовицьк╕й ╕мпер╕╖ зла не могла залишитись на вол╕.
В╕дбувши перше тюремне ув’язнення, 21 жовтня 1983 року важкохворого Валер╕я вдруге заарештовують ╕ засуджують до 10 рок╕в табор╕в особливого режиму ╕ п’ять рок╕в заслання. Правда, диявольський режим запропонував йому виб╕р – покаяння ╕ воля або тюрма. Валер╕й вибрав останн╓, розум╕ючи, що ╕де на в╕рну смерть.
Нехай же м╕й допис буде кв╕ткою пам’ят╕ на його могилу напередодн╕ дня народження. Нехай ╕м’я Валер╕я Марченка в╕чно живе у св╕домост╕ укра╖нц╕в та вчить любов╕ до Укра╖ни.

Юр╕й ГАЛАБУРДА. м. Ки╖в.

ВАЛЕР╤Й МАРЧЕНКО В МО╢МУ ЖИТТ╤

Не судилося мен╕ зустр╕тися з Валер╕╓м за його життя, хоча у Ки╓в╕ я з 1969 року. ╤ все ж ми, дякувати Богу, стр╕лися, так би мовити, заочно. А могли в цьому неспок╕йному св╕т╕ ╕ так розминутись. Прийшов в╕н до мене сво╓ю книгою «Листи до матер╕ з невол╕» через б╕льш н╕ж десять рок╕в п╕сля його траг╕чно╖ смерт╕. Прийшов, щоб залишитись з╕ мною тепер уже назавжди.
Непросто знайти слова, щоб ними описати вс╕ думки, почуття ╕ переживання, як╕ заполонили мене, коли я читав ╕ перечитував цю неповторну, повчальну ╕ вражаючу книгу. Перед╕ мною постав молодший за мене на 10 рок╕в, талановитий, залюблений у життя ╕ людей молодий ки╖вський ╕нтел╕гент, людина в╕дкрито╖ ╕ щиро╖ душ╕, шляхетно╖ вдач╕ ╕ козацького духу. В╕н в╕дразу став мен╕ дуже близьким ╕ р╕дним через свою любов до всього укра╖нського — мови, ╕стор╕╖, культури, через благогов╕йну любов до матер╕, до сво╓╖ родини. А вже сво╖м незм╕нним устремл╕нням в усьому до ╕стини, до справедливост╕ в малому ╕ великому, р╕шучою боротьбою за правду проти усякого зла, незламною волею ╕ титан╕чною силою духу Валер╕й Марченко став для мене, людини на схил╕ л╕т, учителем. До цього часу про це знали т╕льки Бог ╕ я, а в╕днин╕ хочу пов╕дати про це й ╕ншим людям. ╤ дуже хочеться, щоб цих людей було якомога б╕льше, особливо серед молод╕, бо у Валер╕я ╓ чому вчитись ус╕м ╕ завжди.
Мати ╕ син. Це окрема, дуже хвилююча тема в мо╓му п╕знанн╕ особистост╕ Валер╕я Марченка. В╕н не просто любив, в╕н боготворив свою маму Н╕ну Михайл╕вну. Ц╕ почуття до матер╕ буквально пронизують ус╕ його листи з невол╕. В╕н пишався мамою, яка виховала його в любов╕ ╕ пошан╕ до укра╖нського слова, до нашо╖ ╕стор╕╖ ╕ культури, навчила бути непримиренним до усяко╖ неправди, найб╕льше ц╕нувати в людях доброту, чесн╕сть ╕ порядн╕сть. Добре уявляючи, яких душевних мук ╕ страждань в╕н завда╓ мам╕ сво╖м перебуванням у важких умовах невол╕ та ще й будучи нездоровим, Валер╕й разом з тим дуже дел╕катно переконував ╖╖, що в╕н не може зрадити сво╖х принцип╕в, уявлень про добро ╕ зло, як╕ вона ж йому ╕ прищепила. Н╕на Михайл╕вна, звичайно, розумом це усв╕домлювала, але серце кричало про ╕нше. ╤ вона боролась за сина ус╕ма силами ╕ можливостями, боролась до останнього дня життя свого Валер╕я. А як в╕н в╕длет╕в до Бога, зробила усе, щоб в╕н жив у пам’ят╕ людей сво╖м словом, житт╓вим подвигом. Вони були ╓дин╕, як н╕хто, за життя Валер╕я, ╕ такими ж залишились п╕сля його смерт╕. Саме такими ╓диними ╕ нерозд╕льними Мати ╕ Син ув╕йшли в мо╓ життя.
З Н╕ною Михайл╕вною вперше зустр╕вся я зовс╕м випадково. Мат╕р Валер╕я вся св╕тилась добротою, чуйн╕стю ╕ уважн╕стю до людей, розумом — такою я ╖╖ ╕ уявляв. З╕ мною якраз була книга Валер╕я «Листи до матер╕ з невол╕», в як╕й на мо╓ прохання вона написала к╕лька теплих сл╕в. В╕дтод╕ час в╕д часу ми стр╕чались в Гатному на могил╕ Валер╕я, в музе╖ середньо╖ школи № 175 на Нивках, де вчився син. Якось я побачив Н╕ну Михайл╕вну недалеко в╕д свого будинку. Виявилось, що ми сус╕ди. Вона сказала свою адресу ╕ запросила заходити. З великим хвилюванням вступав я вперше у ╖╖ помешкання, в якому все просякнуто духом Валер╕я. З╕ св╕тлин на мене дивились його уважн╕, прониклив╕ ╕ трохи сумн╕ оч╕. На полицях стояли його книги, матер╕али про нього. Познайомився з онуком Н╕ни Михайл╕вни Максимком.
Йти до мами Валер╕я для мене завжди урочиста ╕ святкова под╕я. Позаду лиша╓ться цей розхристаний ╕ бездушний св╕т, в якому ми живемо. У Н╕ни Михайл╕вни я забуваю про нього, бо все у не╖ по в╕нця наповнене високою духовн╕стю, культурою, укра╖нською щир╕стю ╕ щедр╕стю. Не раз ╕ не два буде мова про Валер╕я. Я щось запитую, а Н╕на Михайл╕вна п╕днесено розпов╕да╓. ╤ цю розпов╕дь я слухаю, наче якусь молитву, а на душ╕ ста╓ так добре ╕ св╕тло, як колись дуже давно на Святвеч╕р у мо╓╖ мами.
Вертаюсь до чи не найголовн╕шого, що було притаманне Валер╕ю. В╕н завжди був з Богом ╕ заклика╓ ус╕х нас бути з Ним скр╕зь ╕ в усьому. Заклика╓ сво╖м правдивим словом, ус╕ма сво╖ми чистими житт╓вими помислами ╕ д╕лами, а не якоюсь прим╕тивною аг╕тац╕╓ю. В силу свого природного анал╕тичного розуму, доброго серця ╕ чисто╖ душ╕, високоморального с╕мейного виховання в╕н жив зг╕дно з Божими запов╕дями ╕ до глибинного сприйняття Бога. Але потрапивши в сов╓тський концентрац╕йний таб╕р, у це найдосконал╕ше царство сатани на земл╕, Валер╕й ста╓ глибоко в╕руючою людиною. У тому пекл╕ люди без Бога в р╕зний спос╕б дуже скоро гинули, а люди з глибокою в╕рою в Бога, зокрема колишн╕ члени ОУН-УПА, з якими близько зап╕знався Валер╕й у таборах, у цих нелюдських умовах жили по 20 ╕ б╕льше рок╕в, та не просто жили, а залишались людьми з╕ сво╖ми твердими переконаннями, з глибокою в╕рою в торжество справедливост╕ на земл╕, на одн╕й шост╕й частин╕ яко╖ тимчасово пану╓ диявол. 
Все побачене, в╕дчуте ╕ вистраждане Валер╕╓м по обидва боки колючого дроту в б╕льшовицьк╕й ╕мпер╕╖ зла привело його до глибокого розум╕ння Бога, до твердого переконання, що без Бога людське життя не життя. Перебуваючи на засланн╕ в Саралжин╕ на п╕вноч╕ Казахстану (1979–1981 рр.) в╕н склав власну молитву «За просв╕чення розуму». Вона зак╕нчу╓ться такими словами: «Прив’яжи мене до Себе нерозривним вузлом любов╕, бо Ти ╓диний заспокою╓ш серце, а без Тебе все ╓ гидота». У невеликому нарис╕ «В╕рити ╕ т╕льки» Валер╕й Марченко в╕дстою╓ необх╕дн╕сть духовно╖ поживи для ус╕х людей ╕ зак╕нчу╓ його таким словами: «в╕дмовившись в╕д комун╕стично╖ жуйки, сл╕д нарешт╕ вдихнути ц╕лющого пов╕тря В╕ри ╕ будувати сво╓ життя на засадах справжньо╖ людськост╕». Х╕ба це не живе слово Валер╕я з небес до ус╕х нас, а особливо до ус╕х чиновник╕в знизу доверху, щоб будували сво╓ життя на засадах В╕ри ╕ людськост╕?». Але це слово потр╕бно нести до людей, особливо до молодого покол╕ння, щоб воно жило у ╖хн╕й св╕домост╕, щоб воно розум╕ло — за це слово В╕ри ╕ Правди Валер╕й, не вагаючись, п╕шов на смерть, але н╕ на йоту не в╕дступив в╕д Божих запов╕дей. 
Думаючи про Валер╕я, про його коротке подвижницьке життя, я пост╕йно роблю висновок, що в╕н загинув не лише за сво╖ переконання, як╕ суперечили пан╕вн╕й ╕деолог╕╖ то╖ держави, а в першу чергу за торжество Добра над Злом на земл╕ взагал╕, а значить за Вчення Христа. Отже, в╕н був, ╓ ╕ залишиться назавжди мучеником за В╕ру Христову, оск╕льки мав нещастя народитись ╕ жити в кра╖н╕ тотального ╕ дикого ате╖зму, глумливого ╕ варварського заперечення Бога ╕ тим не менше безоглядно виступив переконаним, посл╕довним ╕ палким поборником безбожно╖ системи, сво╓ ставлення до яко╖ в╕н окреслив знаменитим ╕ глибоким за зм╕стом висловом — «заперечення б╕льшовизму для мене не в╕дкриття, а спос╕б ╕снування». Кажуть, що велике краще п╕зна╓ться з в╕дстан╕ простору ╕ часу. В цьому сенс╕ чим б╕льше я думаю про Валер╕я, тим б╕льше бачу його святою людиною. ╤ так думаю не я один, це думка багатьох людей, як╕ глибинно в╕дчули всю сутн╕сть його мученицького ╕ подвижницького життя.
В одному з╕ сво╖х нарис╕в п╕д символ╕чною назвою «Це неземне довготерп╕ння» Валер╕й Марченко з особливим почуттям пише про укра╖нського мученика, члена ОУН, Степана Мамчура, серце якого перестало битись на 26-му (!) роц╕ польсько-радянського ув’язнення. П╕сля кончини ц╕╓╖ людини, пише Валер╕й, ми цитували одне одному його слова: «Друз╕, я хочу померти за Вас». А мен╕ подумалось, що той мученик помер не лише за друз╕в, що були поруч з ним у концтабор╕, в╕н помер за ус╕х нас, нин╕ сущих в Укра╖н╕ укра╖нц╕в, а також за тих, як╕ прийдуть в Укра╖ну ╕ п╕сля нас. За нас помер ╕ Валер╕й Марченко, за нас померли тисяч╕ таких, як в╕н, в’язн╕в сумл╕ння в сов╓тських концтаборах. За нас загинули ╕ продовжують гинути вже н╕би в незалежн╕й Укра╖н╕ укра╖нц╕-патр╕оти. Це все ми повинн╕ м╕цно тримати в пам’ят╕. ╤ не просто пам’ятати про це, а робити все можливе, щоб зупинити назавжди цей страх╕тливий процес. ╤ нехай нам ус╕м у цьому допомага╓ Бог ╕ св╕тлий образ Валер╕я Марченка — мученика, подвижника ╕ борця, який смертю смерть подолав.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7803

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков