Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2009
ДЯКУЮ ЗА «КРАЯВ╤ДЫ»!

ДЖЕРЕЛА

У сво╖й статт╕ «╤дентичн╕сть» («КС» в╕д 8.05.2009) я згадував великого б╕лоруського художника ╤вана Дмухайла. Згадував ╕ друз╕в-берестейц╕в, яких поважаю за те, що вони ╓ сво╓р╕дним «м╕стком» м╕ж укра╖нською ╕ б╕лоруською культурами.
╤ван Семенович також ╓ «м╕стком». А вт╕м, це ще скромно сказано. Нав╕ть п╕сля смерт╕ сво╓╖ в╕н залиша╓ться м╕цним, добротним, над╕йним мостом м╕ж Укра╖ною ╕ Б╕лоруссю. Духовна спадщина – р╕ч дуже дел╕катна, за певних обставин вона може й гинути… Популяризувати полотна художника, мабуть, все-таки важче, н╕ж видати книгу письменника, маючи завершений рукопис. Проте, ╤вану Семеновичу Дмухайлу пощастило з колегами, друзями, р╕дними. Нещодавно вони видали чудовий альбом, де представлен╕ ус╕ його роботи!
Це також справжн╕й подвиг, але митець сво╖м життям заслужив, аби ╕нш╕ люди зд╕йснювали подвиги, рятуючи його багатющу спадщину.
╤вана Дмухайла я назвав великим б╕лоруським художником. Адже понад 60 рок╕в в╕н писав б╕лоруськ╕ пейзаж╕! Але з повним на те правом в╕н може вважатися ╕ укра╖нським художником. По-перше, народився на Дн╕пропетровщин╕, по-друге, писав в╕рш╕ укра╖нською, по-трет╓, н╕коли не обривав зв’язк╕в з укра╖нськими колегами…
Просто свого часу його «взяла в полон» б╕лоруська природа. Вже на схил╕ л╕т ╤ван Семенович писав:
«Я счастлив, что по мере сил сумел показать в своих полотнах любимые уголки синеокой Беларуси, а подобной красоты, может быть, и во всей Вселенной не сыскать…».
Може, й не випадково з’я-вився на св╕т цей художник, адже ╕ б╕лорусам, ╕ укра╖нцям така ф╕гура, така яскрава особист╕сть була потр╕бна.
До реч╕, останн╕ 15 рок╕в свого життя в╕н прожив ╕з берестейською укра╖нкою Мар╕╓ю Петр╕вною Вейнер та з ╖╖ сином Валентином. Це також ц╕кавий пер╕од, ╕ варто було б його вивчити, описати. Сп╕вжиття трьох духовно багатих людей – у реальному житт╕ таке нечасто зустр╕ча╓ться…
У книз╕ «╤ван Дмухайла. Жывап╕с. Краяв╕ды» Мар╕я Вейнер пише:
«╤ван Семенович Дмухайло… Рад╕сна, св╕тла людина. Ми прожили з ним п’ятнадцять рок╕в, ╕ я сьогодн╕ вдячна дол╕ за те, що одного разу зустр╕ла його.
«Машо, ╕ди подивися!...» — бувало, будив мене вранц╕, щоб разом ╕з ним порад╕ти сонцю, св╕тлу, новим фарбам. ╤ван Семенович зробив мо╓ життя красивим. В╕н був мо╖м наставником ╕ порадником. У майстерню йшов як у храм, по дороз╕ зупинявся б╕ля бер╕зок, в╕тався з ними, перед входом завжди хрестився…
Дуже любив малювати з натури. «Зловити пташку в польот╕», — казав. Б╕льш за все його надихали ос╕нн╕, зимов╕ настро╖ в природ╕, с╕льськ╕ сюжети. Розм╕рковував так: «Я малюю природу не т╕льки тому, що мен╕ це подоба╓ться, що це т╕шить око ╕ насичу╓ душу, — я молюся за ╖╖ зц╕лення…». В╕н намагався у сво╖х роботах повернути св╕ту втрачену Гармон╕ю, в╕ддзеркалити ╕ зберегти красу Земл╕, Неба, Природи…».
У статт╕ «╤дентичн╕сть» я писав ╕ про Валентина Вейнера, про можливий вплив художника на його укра╖нську ╕дентичн╕сть, на внутр╕шн╕й св╕т молодого м╕нчанина з берестейським кор╕нням. Про це н╕хто не скаже краще, н╕ж сам Валентин:
«Живопис ╤вана Семеновича Дмухайла, вся його особист╕сть для мене як ковток чисто╖ води, ковтнеш ледь-ледь — ╕ вже гориш новими силами, дивишся здоровим поглядом на життя. В╕дчува╓ш, що трава росте, л╕с шумить, вода плещеться ╕ кожна билинка славить життя…».
Статтю «╤дентичн╕сть» я в╕д╕слав Вейнерам у М╕нськ. А через деякий час вони зателефонували ╕ сказали, що незабаром передадуть до Львова книгу «Краяв╕ды» — сво╓р╕дний п╕дсумок творчост╕ ╤вана Дмухайла. ╤, д╕йсно, скоро виконали свою об╕цянку; допом╕г колишн╕й прац╕вник укра╖нського посольства в Б╕лорус╕. Так частинка духовно╖ спадщини вих╕дця ╕з С╕чеславщини повернулася в Укра╖ну. А ще було два теплих листи укра╖нською мовою:
«Вельмишановний Серг╕ю ╤вановичу! Я дуже вдячна Вам за статтю. Вже й не спод╕валася на Вашого листа, думала, що забули про нас. А дуже при╓мно читати про себе на р╕дн╕й мов╕! Хот╕лося б отримати ╕ ориг╕нал ц╕╓╖ газети… Плану╓мо по╖здку в Укра╖ну. Коли – ще не зна╓мо. Чека╓мо дзв╕нка з Луцька. М. Петрукович одв╕з до Луцька в╕рш╕ й прозу Валентина, це 290 стор╕нок, набраних на комп’ютер╕. По╖здка плану╓ться для ознайомлення з макетом, а ще треба вир╕шити питання з ф╕нансуванням книги.
Коли будемо ╖хати, спов╕стимо Вам!
З повагою, Мар╕я Петр╕вна».
Ще емоц╕йн╕шим був лист в╕д Валентина Вейнера:
«Шановний п. Серг╕ю! Дуже ц╕кава стаття! З ус╕ма згаданими у н╕й берестейськими укра╖нцями знайомий особисто (окр╕м В. Горбачука), але ╕ його деяк╕ статт╕ читав: «Шевченко в мо╓му житт╕», «Мо╓ в╕дкриття Укра╖ни», «Рел╕г╕я ╕ мова». Читав ╕ книгу В. Горбачука «Барви укра╖нсько╖ мови». Листувався ╕ зустр╕чався з М. С. Козловським.
Дякую, що прид╕лили ст╕льки уваги творчост╕ ╤. С. Дмухайла. Д╕йсно, ╤ван Семенович в╕дкрив мен╕ св╕т, допом╕г оволод╕ти пензлем. Ця велика людина мала прекрасну укра╖нську душу, а це в╕дбилося ╕ на мо╖х творах.
А взагал╕ серйозно ц╕кавитися Укра╖ною та ус╕м укра╖нським я почав ще в школ╕. На Берестейщин╕ в с. Вавулич╕ Дорогичинського району жила моя бабуся ╕ д╕д по матер╕. Д╕дусь часто брав мене на с╕нок╕с ╕ пасовище ╕ дуже багато розпов╕дав про козак╕в. А ще про свою малу батьк╕вщину б╕ля Перемишля, про Волинь, де служив у польському в╕йську, про Карпати…
А бабуся розпов╕дала мен╕ казки та сп╕вала п╕сн╕ Пол╕ського краю. Мова – це велика сила, вона ╓дна╓ м╕ж собою людей, р╕зних за фахом, в╕ком, м╕сцем народження… А ще спонука╓ досл╕джувати св╕т, народжу╓ бажання краще знати св╕й народ.
╤ часом так мало треба, аби сталися як╕сь зм╕ни! Скаж╕мо, день, проведений у пущ╕, в горах, у степу… Або добре слово р╕дних, знайомих.
╤ ста╓ться диво – народжу╓ться нова ╕дентичн╕сть.
Вже готова до друку зб╕рка мо╖х твор╕в. Можливо, буде потр╕бна реценз╕я Василя Горбачука. Ще раз спасиб╕ за статтю, дуже радий, що про мо╖х знайомих Наталю Бабину ╕ В╕ктора М╕с╕юка та про ╤. Дмухайла ╕ М. Козловського знають у Криму та у Львов╕!
З повагою, Валентин Вейнер».
Ну, як не порад╕ти таким листам? Господи, а яке ж натхнення дарують видан╕ жменькою ентуз╕аст╕в «Краяв╕ды»! З рад╕стю знаходжу рядки, написан╕ укра╖нською мовою:
«╤ван Дмухайло привн╕с до б╕лоруського мистецтва яскраву пал╕тру безмежного укра╖нського степу, традиц╕╖ козацько╖ вольност╕ та несп╕шну плинн╕сть часу чумацьких валок ╕ цим наче в╕дновив ц╕л╕сн╕сть сп╕льно╖ для укра╖нц╕в-козак╕в ╕ б╕лорус╕в-литвин╕в лицарсько╖ ╕стор╕╖ т╕╓╖ давньо╖ середньов╕чно╖ держави, що була «в╕д моря до моря»…
Рядки ц╕ належать Надзвичайному ╕ Повноважному Послу Укра╖ни в Республ╕ц╕ Б╕лорусь ╤горю Л╕ховому.
А ось з-пом╕ж ╕ншо╖ ╕нформац╕╖ м╕й погляд вихоплю╓ знайоме пр╕звище… Та це ж Валер╕й Дранчук, в╕домий б╕лоруський еколог! З ним я зустр╕чався ╕ описав цю зустр╕ч в одному з номер╕в «Кримсько╖ св╕тлиц╕». У даному випадку в╕н ще й редактор, укладач. Уважно вчитуюся в його передмову:
«Актуал╕зувати пейзажну спадщину ╤вана Дмухайла – значить еколог╕зувати його творч╕сть, його мистецтво. Пригадуючи Досто╓вського: «краса вряту╓ св╕т», або здатна врятувати, якщо св╕т, людство ╕ кожен з нас будемо дбати про це, рухатись до ╕деалу, а не в╕ддалятися в╕д нього, збер╕гати, охороняти природу, а не руйнувати ╖╖ красу…
Яке майбутн╓ чека╓ на спадщину художника, мимовол╕ запиту╓мо ми… Яку аудитор╕ю збиратиме його пал╕тра? Як╕ м╕ста, зали, галере╖ розкриються перед ним у новому стол╕тт╕? Хочеться спод╕ватися, що частково на ц╕ запитання в╕дпов╕сть ╕ наш альбом…».
* * *
Повн╕стю погоджуюся з паном Валер╕╓м. ╤ дуже хочу, щоб до нас, на Вкра╖ну потрапило якомога б╕льше прим╕рник╕в ц╕╓╖ чудово╖ книги!
А на завершення хочу зацитувати оц╕ рядки:
«Ми бачимо, як св╕тло ╕ чисто диха╓ благословення Боже на в╕дкрит╕й небу душ╕. ╤ н╕чим ╕ншим неможливо пояснити такий довгий ╕ такий пл╕дний в╕к художника на земл╕. В╕дображений рукою майстра, св╕т б╕лорусько╖ природи несе нам зичливу добру в╕сть – ╕ ми рад╕сно св╕дчимо: ось же, край наш такий дорогий Богу ╕ такий любимий Господом!».
Ф╕ларет, Митрополит М╕нський ╕ Слуцький, Патр╕арший Екзарх ус╕╓╖ Б╕лорус╕.
Так гарно сказати могла т╕льки духовна особа. Що ж, пишаймося, укра╖нц╕, що саме наша земля дала св╕тов╕ такого художника, як ╤ван Дмухайло.
Користуючись нагодою, хочу подякувати за «Краяв╕ды» родин╕ Вейнер╕в, бажаю ╕ надал╕ нашим дорогим побратимам з Берестейщини виконувати роль «м╕стка» м╕ж Б╕лоруссю ╕ Укра╖ною!

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7804

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков