Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»


10 УКРА╥НСЬКИХ С╤ЯЧ╤В
Сво╓ю невтомною працею вони творили маси нових св╕домих укра╖нц╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 18.09.2009
ОСИРОТ╤ЛИ «СОКОЛЯТА»...

ВОЛИНЬ ПОПРОЩАЛАСЯ З КОМПОЗИТОРОМ, ПОЕТОМ ╤ СП╤ВАКОМ В’ЯЧЕСЛАВОМ ХУРСЕНКОМ

Маленьк╕ шедеври, написан╕ самим В’ячеславом або ж разом ╕з друзями з дуету «Св╕тязь» чи Василем З╕нкевичем, орган╕чно впл╕талися в життя земляк╕в. Р╕дною мовою й близькою кожному волинянинов╕ мелодикою Славко говорив про в╕чн╕ ╕стини так дох╕дливо ╕ просто, як можуть це робити т╕льки справжн╕ митц╕.
Було образливо, коли у в╕дпов╕дь на сумну зв╕стку про смерть В’ячеслава Хурсенка мо╖ колеги – запор╕жц╕, одесити, кияни – запитували, хто це. Але варто було нагадати назву лише одн╕╓╖ його п╕сн╕ – хурсенкових «Соколят» – ╕ не знайшлося жодно╖ людини, котра б не пригадала: «Зв╕сно, прекрасний голос, напрочуд мелод╕йн╕ п╕сн╕…». ╤ вже один за одним сам╕ називали: «В╕ра, Над╕я, Любов», «Спов╕дь», «До р╕дного дому», «На остров╕ чекання»…
Почесних звань та прив╕ле╖в сп╕вак не мав. Нещодавно на одному з луцьких свят перед виходом на сцену Хурсенка ведуч╕ назвали його «народним артистом Волин╕». Ще б пак – Хурсенковим голосом захоплювалася, в╕д його щемливих п╕сень плакала Укра╖на, його трет╕й, рос╕йськомовний, альбом «на ура» роз╕йшовся в Рос╕╖. Але лише у кожн╕й волинськ╕й хат╕ В’ячеслава вп╕знавали в обличчя…
П╕сля виходу в св╕т художн╕х к╕ностр╕чок в╕домого режисера Оксани Байрак ╕з саундтреком – п╕снями, написаними Хурсенком ╕ виконаними ним та рос╕йськими сп╕ваками, – рос╕йськ╕ сайти штурмували його нов╕ прихильники, полюючи за записами сп╕вака з проникливим баритоном.
Цьогор╕чна «Нова хвиля» для багатьох шанувальник╕в укра╖нсько╖ п╕сн╕ за кордоном була не меншим в╕дкриттям – укра╖нський сп╕вак Владислав Левицький виконав у Юрмал╕ «Соколят». А свого часу саме «Соколята» отримали Гран-пр╕ «П╕сенного верн╕сажу» – а то таки народне визнання… Самого ж Хурсенка впродовж ус╕х рок╕в Незалежност╕ ми не бачили на жодних гучних всеукра╖нських шоу.
А тим часом його великий усп╕х розпочався за к╕лька дн╕в до народження нов╕тньо╖ Укра╖ни. То було на «Червон╕й рут╕-91» у Запор╕жж╕, де В’ячеслав з╕ сво╓ю п╕снею – присвятою татов╕ – виборов друге м╕сце. ╤ глядач╕в, ╕ жур╕ вразив оксамитовий баритон молодого виконавця й автора п╕сн╕.
Журнал╕стам сп╕лкуватися з╕ Славком було надзвичайно легко, а його окрилен╕сть перемогою – бо нараз╕ то була таки перемога – мала ╓диний результат: бажання дал╕ творити ╕ сп╕вати.
В’ячеславова дружба з п╕снею розпочалася з трир╕чного в╕ку, до музично╖ школи в╕н потрапив у клас в╕олончел╕. Згодом грав на г╕тар╕ й фортеп╕ано. Однак пророцтва щодо консерватор╕╖ не збулись. Хлопець обира╓ «прагматичн╕шу» профес╕ю фельдшера. Однак, усп╕шно зак╕нчивши медучилище, за фахом не пропрацював н╕ дня – перемогла музика.
Хоча медичний фах таки не раз ставав у нагод╕ у скрутн╕ хвилини для тих, хто опинявся поруч. Шкода, що самого Славу врятувати н╕хто так ╕ не зм╕г. То була д╕абетична кома.
Люди, як╕ знали його впродовж довгих рок╕в, стверджують: незважаючи на цукровий д╕абет, Славко був повен сил ╕ натхнення. Його старший колега, волинський сп╕вак Михайло Лазука, розпов╕да╓: в╕н знав Славка з юност╕, той завжди захоплювався важкою атлетикою, штангою – був дуже спортивною людиною.
«Ми працювали з ним у ф╕лармон╕╖ ще до «перебудовних» час╕в – часто виступали в навчальних закладах, на п╕дпри╓мствах. Славко не мав такого досв╕ду, як ми, старш╕, а все ж за невеликий час роботи ми вже мали чому в нього повчитися. Був надзвичайно компан╕йською людиною, за к╕лька хвилин сп╕лкування здавався слухачев╕ другом. Особливо добре сприймали його школяр╕, бо то були п╕сн╕-балади, на кшталт Висоцького. А ще його обожнював Василь З╕нкевич», – розпов╕да╓ Михайло Лазука.
«На жаль, н╕ Слава, н╕ сп╕ваки його плану в наш╕й кра╖н╕ не затребуван╕, – каже кер╕вник гурту «Св╕тязь» Дмитро Гершензон, котрий став «хрещеним батьком» Хурсенка на естрад╕ – «народжував» вкуп╕ з╕ Славком його перш╕ п╕сн╕ ╕ згодом сп╕впрацював з ним як сп╕вавтор. – Боляче, коли бачиш, що п╕сн╕ гармон╕йн╕, в як╕ вкладено душу ╕ серце, не потр╕бн╕ широкому загалов╕, якому з еф╕ру пропонують низькопробну «попсу». Вони були у наш╕й кра╖н╕ «неформатом». Насправд╕ ж Хурсенко дуже приск╕пливо ставився до власно╖ творчост╕, нав╕ть мен╕ показував уже фактично готов╕ п╕сн╕, до запису яких потр╕бно було докласти м╕н╕мум зусиль».
У В’ячеслава лишилась маса п╕сень, як╕ ще н╕де не звучали – ╕ через його вимоглив╕сть до себе, ╕ через невибаглив╕сть та нерозб╕рлив╕сть неукра╖нського по сут╕ музичного ринку.
А щодо звань, переконаний Дмитро Гершензон, то «В’ячеславов╕ Хурсенку було б незручно ╖х отримувати, бо в наш╕й кра╖н╕ звання часто «пробивають», а не дають».
«В роках мо╖х така велика сила, Та долю не затримати н╕чим…»
Буквально за к╕лька дн╕в до смерт╕ В’ячеслав в╕дсп╕вав концерт у Херсон╕. А того дня, коли сталася трагед╕я, в╕н був ц╕лком спок╕йним ╕ веселим. Якби хтось опинився поряд з╕ Славою в критичну хвилину, трагед╕╖, мабуть, не сталося б, вважа╓ Дмитро Гершензон.
Але чимало ф╕лософських п╕сень Хурсенка, особливо в останн╕ м╕сяц╕, наводять на думку, що сп╕вак н╕би в╕дчував наближення фатально╖ мит╕.
«Славков╕ композиторськ╕ зд╕бност╕ пом╕тили ще в музичн╕й школ╕, де тод╕ були сформован╕ експериментальн╕ класи для найб╕льш творчих д╕тей, – розпов╕да╓ волинська сп╕вачка Тетяна Ц╕хоцька. – Славко потрапив до такого класу. В╕н був ун╕версалом. Останн╕ сво╖ п╕сн╕ писав п╕д г╕тару. Здавалося, що повн╕стю розкрива╓ душу т╕льки в музиц╕. А от з халтурою, непрофес╕йн╕стю не мирився. Його п╕сн╕ хот╕ли слухати вс╕, та «пробивати» ╖м дорогу на рад╕о, телебачення ставало усе важче. Хурсенко не м╕г ╕з цим миритися. Нин╕ ж з острахом для себе зауважила, що волинськ╕ таланти – Олекса Онишко, Л╕ля Загородня, ╕ ось – В’ячеслав Хурсенко – т╕, хто створив ╕ працював колись в одн╕й ╕з перших укра╖нських студ╕й звукозапису – «Студ╕╖ Олекси» – вже в╕д╕йшли в небуття… До реч╕, буквально за к╕лька дн╕в у Луцьку мав в╕дбутися ц╕кавий концерт, в якому ми запланували зад╕яти Хурсенка – в╕н туди «вписувався» орган╕чно».
Прощання з Хурсенком в╕дбулося в одному з╕ старовинних луцьких храм╕в. У нього лишилися дружина, дев’ятнадцятир╕чна донька ╕ мама. Йому було 42.
Валентина Одарченко.
http://www.radiosvoboda.org/content/article/1819389.html

Соколята
Слова ╕ музика В’ячеслава Хурсенка

Крутилось п╕р’я на в╕тру,
╤ я згадав негоду ту,
В яку мене моя любов
Покинула.
Виймали жала ╕з грудей
Очата двох мо╖х д╕тей,
╤ вся моя любов на них
Р╕кою хлинула.

Присп╕в:
Зростають у гн╕здечку соколята,
О, Боже, ти за все мене прости!
О, як я ╖х не хочу в╕дпускати,
У простори юнацько╖ мети.
В роках мо╖х така велика сила,
Та долю не затримати н╕чим, —
Сини мо╖, в╕зьм╕ть мо╖ в╕трила,
Та й батька не забудьте пом╕ж тим.
Я спав роками у вогн╕,
Б╕да сив╕ла на мен╕,
╤ т╕льки мати у сел╕
В сльозах журилася.
А я синочк╕в об╕ймав,
╤ сам у себе запитав:
О, де ж ти, наша доле,
Забарилася!

Присп╕в:
Зростають у гн╕здечку соколята,
О, Боже, ти за все мене прости!
О, як я ╖х не хочу в╕дпускати,
У простори юнацько╖ мети.
В роках мо╖х така велика сила,
Та долю не затримати н╕чим, —
Сини мо╖, в╕зьм╕ть мо╖ в╕трила,
Та й батька не забудьте
пом╕ж тим.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 18.09.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7805

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков