Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.09.2009
Укра╖на повинна про них знати

Слава ╤сусу Христу!
Дорога «Св╕тлице», прочитав на Тво╖х шпальтах публ╕кац╕ю Серг╕я Лащенка «Моя Катруся чекала мене ус╕ 25 рок╕в...». Автор у сво╓му ╕нтерв’ю з Дмитром Верхоляком наголосив на ефект╕ дом╕но. Як би було добре, щоби той ефект на публ╕кац╕╖ п. Серг╕я не зак╕нчився, не згас. Розлога наша Укра╖на, а доля ╖╖ склалася так, що тим принципом дом╕но можна опоясати всю ╖╖.
Мо╖ стежки-дороги перехрещувалися ╕з стежками Верхоляка ╕ не т╕льки у Мордов╕╖, ╕ не т╕льки з╕ стежками Верхоляка. Ось живе, чи, радше, дожива╓ сво╖ безрад╕сн╕ дн╕ людина-легенда Василь П╕рус. Дожива╓ в ╕нвал╕дському дом╕, в Терноп╕льському район╕, с. Петрики, вул. Зелена, 15, 47720. Василь — це один ╕з останн╕х мог╕кан, який св╕домо все, що мав, в╕ддав боротьб╕ за волю. Ось з ким би зустр╕нутись п. Серг╕╓в╕ Лащенку!
Але сьогодн╕ я хот╕в би повести розмову про той принцип чи ефект дом╕но. ╤ до Богородчан — Чортк╕в хот╕в би прилучити ще й Коломию, ╕ хоч коротко розпов╕сти про трагед╕ю, яка не обтяжила, на жаль, сумл╕ння св╕ту, як ╕ безл╕ч трагед╕й, спричинених чужинцями на наш╕й земл╕, до яких св╕т завжди був глухий ╕ байдужий. Але наша розлога Укра╖на повинна про них знати, не забувати ╕ онук╕в навчати.
Як в╕домо, Орган╕зац╕я Укра╖нських Нац╕онал╕ст╕в, керована Степаном Бандерою, 30 червня 1941 року у Львов╕ оголосила на всю Укра╖ну про в╕дновлення незалежно╖ Укра╖нсько╖ держави. Оголосила без консультац╕й з н╕мецькою пол╕тичною ел╕тою. На вимогу н╕мецького кер╕вництва в╕дкликати Акт проголошення незалежност╕ ОУН в╕дпов╕ла в╕дмовою. Вс╕ спроби н╕мц╕в схилити ОУН до пол╕тичних порозум╕нь не дали бажаних для н╕мц╕в насл╕дк╕в, ╕ тод╕ СД видала низку сво╖х секретних розпоряджень:
Пов╕домлення СД ч. 4 15 вересня 1941 року: «Д╕яльн╕сть зах╕дноукра╖нсько╖ групи Бандери ста╓ все б╕льше шк╕дливою... Ц╕ ╕де╖ становлять гостру небезпеку для н╕мецьких ╕нтерес╕в сьогодн╕ ╕ в майбутньому... Вжито в╕дпов╕дних заход╕в».
Наказ н╕мецько╖ служби безпеки в╕д 25 листопада 1941 року: «Не п╕дляга╓ сумн╕ву, що рух Бандери готу╓ повстання в Рейхском╕сар╕ат╕ Укра╖ни з метою створення незалежно╖ Укра╖нсько╖ держави. Наказу╓мо: негайно заарештувати вс╕х член╕в ОУН ╕ п╕сля ╜рунтовного переслухання та╓мно розстр╕ляти п╕д приводом грабунк╕в. Прочитавши цього листа, негайно його знищити» (цей документ був пред’явлений як звинувачувальний доказ у ход╕ процесу над нацистськими злочинцями в Нюрнберз╕).
Наказ СД ч. 164 в╕д 4 лютого 1942 року: «...привернути до якогось сп╕вроб╕тництва прихильник╕в руху Бандери неможливо. Так що залиша╓ться ╓диний шлях — повне знищення цього руху».
За ними наступили репрес╕╖ ╕ терор, спрямован╕ проти укра╖нських патр╕от╕в, про що сьогодн╕ широко в╕домо, хоч це ╕ не схаменуло всяких симоненк╕в ╕ в╕тренк╕в, як╕ дал╕ с╕ють облуду нав╕ть з трибуни ВР Укра╖ни. ╤ не припинять сво╖ брехлив╕ вигадки, бо якщо людина запродала душу ╕ т╕ло, ╕ ╖й байдуже, яку славу по соб╕ залишать сво╖м онукам, то тут ради вже нема, тут, як кажуть, медицина безсила.
Фашистський терор не оминув ╕ Коломию. ╤ хоч пор╕вняно з ╕ншими м╕стами Галичини к╕льк╕сть заарештованих була меншою, але жах╕ття в’язниц╕, яку п╕д к╕нець Австр╕йсько╖ ╕мпер╕╖ збудував для Коломи╖ ╖╖ ╕мператор Франц Йосиф, було страх╕тливим.
Перш╕ арешти в╕дбулися 5 лютого 1942 року. Заарештовано було 20 чолов╕к╕в ╕ 8 молодих д╕вчат. Допити, як╕ проводив сам комендант гестапо, Вайсман, н╕чим не в╕др╕знялися в╕д ╕нших зат╕нк╕в н╕мецьких тюрем. Найб╕льше дошкуляв голод. За св╕дченнями п. Л╕д╕╖ Б╕ль, яка дос╕ прожива╓ в Коломи╖, в’язн╕в часто переводили на штрафний пайок, коли видавали по 150 грам╕в хл╕ба ╕ один раз на три доби п╕вл╕тра юшки з гнило╖ капусти. На ослаблен╕ т╕ла навалився тиф. Декому пощастило попасти в л╕карню. До л╕карн╕ д╕сталася ╕ р╕дна сестра п. Б╕ль, п. Зенов╕я Гоянюк, зв╕дки ОУН зум╕ла викрасти ув’язнену.
Арешти сипалися як з рогу достатку. С╕ризну камерних будн╕в «скрашали» акц╕╖. Це були дн╕, коли по списках виривали з тюремних кел╕й в’язн╕в, в’язали по чотири колючим дротом, вантаж╕вками вивозили в Шепар╕вський л╕с ╕ там розстр╕лювали. У сво╖х записах-спогадах учасник тих под╕й пок╕йний доктор Микола Пригродський залишив св╕дчення, сповнен╕ невимовного жаху: «... акц╕я! — сказав один ╕з наших товариш╕в, що сид╕в тут уже чотири м╕сяц╕ ╕ на всьому добре розум╕вся. Акц╕я — це операц╕я п╕дготовки до вбивства велико╖ к╕лькост╕ людей. Почувши так╕ слова, по шк╕р╕ вс╕х нас пов╕яло холодом. Чия черга? Кому нин╕ умерти? Н╕хто не пита╓, але в очах у вс╕х таке запитання... Ще якась команда, ╕ коло сус╕дньо╖ камери розда╓ться: «Оленюк!» — це виклика╓ надзиратель. Оленюк у нас. Став б╕ля дверей, оч╕ дивляться в н╕куди, в нев╕доме, губи бл╕д╕, п╕т виступив на лоб╕ густими др╕бними краплями. Коло друго╖, третьо╖ камер повторю╓ться: «Оленюк!» ╕ нарешт╕ б╕ля наших дверей:
— Оленюк!
— ╢, — в╕дпов╕да╓ Оленюк неприродним голосом.
— Як ╕м’я?
— Степан
— Виходи!
...гом╕н багатьох крок╕в... Намага╓мося рахувати по чотири. Сотня. Друга, третя, четверта, п’ята колони — п’ятсот. В основному це мадярськ╕ ╓вре╖, привезен╕ напередодн╕. М╕ж ними ╕ наш╕ хлопц╕.
Виклики затихли. Нарешт╕ чу╓мо розмову надзирател╕в у коридор╕: «Акц╕я зак╕нчилася».
Телефон (стук╕т у ст╕ну) з сус╕дньо╖ камери. Вс╕ прикладають вухо до ст╕ни: сьогодн╕ розстр╕ляли «Лиса» — Оленюка, Максима Микитюка. Чу╓мо десяток знайомих ╕мен ╕ пр╕звищ.
Помол╕ться за них! ╤ вс╕ ми, як на команду, впали на кол╕на. Сльози заливають оч╕. Н╕хто тих сл╕з не соромиться. В╕дда╓мо честь жертвам дикого терору г╕тлер╕вських на╖зник╕в».
Тиф поклав на цемент майже вс╕х в’язн╕в. 21 березня обезсилених, у безпам’ятств╕ вс╕х вивозять до знаменито╖ Чортк╕всько╖ тюрми. Т╕каючи перед наступаючими н╕мцями в 1941 роц╕, «доблесн╕ ╕ непереможн╕ визволител╕» тут розстр╕ляли 800 в’язн╕в.
У Чортков╕ умови в╕др╕знялися в╕д коломийських. Працював ж╕ночий п╕дп╕льний допороговий ком╕тет, який через сестер-монахинь Н╕мфодори ╕ Неон╕ли ╕з Згромадження Свято╖ Родини, що працювали у шпитал╕, ╕ завдяки л╕карю ╓врею багатьох в’язн╕в вдалося п╕дняти на ноги, нав╕ть влаштувати втечу ╤рин╕ Яремчук.
Але настав день 27 листопада 1942 року. Холодний дощовий ранок п╕зньо╖ осен╕. День Яг╕льницько╖ трагед╕╖. За списком на подв╕р’я тюрми вивели 52 в’язн╕в т╕льки в б╕лизн╕. Обезсилених тюрмою ╕ тифом посадили в машини ╕ вивезли на поле м╕ж Чортковом ╕ Старою Яг╕льницею. Тут на приречених чекали вже викопан╕ ями на колишньому Ехеrzier Рlatz, де колись «з╕церували» австр╕йських вояк╕в...
Минули десятил╕ття. Волею Всевишнього завжди так бува╓, що гинуть не вс╕ приречен╕. Хтось залиша╓ться, щоби «тайне стало явним». Вивезена в Осв╓нцим п. Л╕д╕я Б╕ль вижила ╕ повернулася, щоби не т╕льки розпов╕сти про одну ╕з найчисленн╕ших трагед╕й, але й влаштувати поминальн╕ ╕ пошуков╕ заходи. В╕днайти могилу не вдалось. «Поки що не вдалось», — пише п. Андр╕й Базил╕нський, автор книжки «Нас постр╕ляли н╕мц╕ в сорок другому...» ╕ висловлю╓ над╕ю, що при застосуванн╕ нов╕тн╕х метод╕в пошуку могилу вдасться в╕дшукати. А поки що при дороз╕ на краю Яг╕льницького поля височить хрест з в╕дпов╕дним написом, що взива╓ до кожного, хто проходить, про╖жджа╓, хоч короткою молитвою згадати геро╖в-мученик╕в Яг╕льницько╖ трагед╕╖. У числ╕ в’язн╕в-коломиян був ╕ священик о. Павло Витвицький. Перед розстр╕лом в╕н встиг ус╕х виспов╕дати ╕ в╕дпустити ╖м гр╕хи, сам же не мав перед ким виспов╕датися, розстр╕ляний без спов╕д╕.
«Знаючи ╖хню завзят╕сть ╕ жертовн╕сть у прац╕, — пише п. Б╕ль, — не можу не пов╕рити, що та ворожа куля знищила ╖х безсл╕дно. Для геро╖в нема╓ забуття. Через в╕ки стелиться ╖м сонячна дорога до людських сердець. Скор╕ше, пов╕рити можна ╕ в╕рю, що кост╕ наших геро╖в перем╕нилися у м╕цне кор╕ння, котре глибоко вросло в залиту кров’ю землю, ╕ росте там пл╕д любов╕ до нашо╖ Укра╖ни, любов╕ щиро╖, дуже потр╕бно╖ наступним покол╕нням.
В╕чна пам’ять борцям за волю Укра╖ни! ...За мужн╕ душ╕, чист╕ душ╕ мол╕мось, люди, добр╕ люди!»

о. Зинов╕й КАРАСЬ.
м. Коломия.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7821

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков