Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 25.09.2009
ПРИ╥ЖДЖАЙ, ОНУЧКО!
МАРИНА ПАВЛЕНКО

НОВЕЛА З ЖИТТЯ

ОЦЕ, Св╕тланко, дибаю соб╕ подв╕р’ям, пораюсь на хазяйств╕ та й буц╕м ╕з тобою розбалакую. Вибачай, що я так: хто ж зна╓, коли при╖деш ╕з того Ки╓ва — х╕ба тепер на╖здишся? А я сама, як палець. З ким же словом ╕ перекинутись, як не з онучкою любою?
Ти нар╕ка╓ш у лист╕, що горе — мати багато кавалер╕в: не вгада╓ш, на котрому спинитись. Як на мене, то б хот╕ла бачити коло тебе геть би й найпершого на весь Ки╖в. Хай би золотий був, я б ще подивилась, чи мо╖й Св╕тланц╕ до пари! Ото вибирай, д╕вчинко, й т╕шся, що ╓ з чого.
Ви, д╕вчата нин╕шн╕, розумн╕ш╕, бо ми були дик╕, ╖й-Богу! Танцюю ото з хлопцем — боюсь ╕ притулитися: це ж, мовляв, буду «в положен╕╖»! А поц╕лу╓ котрий — людоньки! — як п╕сля того йому ╕ в оч╕ глянути?!
Хлопц╕в же й за мною б╕гало — хоч гать гати. Бо я соб╕ й непогана була (мен╕ вда╓, що ти на лиц╕ — викапана я!) ╕ веселенька. Вже розказувала тоб╕ про наш╕ «дискотеки», але й ще послухай! Там таких веселощ╕в, що ну! П╕сля ланки приженешся додому — все-все поробиш, аби лиш мама до клубу пустили. Бос╕, наморен╕, а танцю╓м — аж ями в дол╕вц╕ повибива╓мо! Блохи по ногах скачуть — не встигають ╕ кусати! ╤ кужеля, ╕ гопачка, ╕ «во саду л╕», й «на реченьку»... Полька, вальс — чого т╕льки душа забажа╓!
╤ всюди я перша. Вс╕х парубк╕в танцювати понаучувала. Т╕льки тво╓му д╕дов╕, а мо╓му судженому, н╕як не могла втокмачити, чим карапет в╕д краков’яку р╕зниться та як д╕вчину до танцю просити й н╕г ╖й не пов╕дтоптувати!
М╕й Василько до танц╕в як валянок був. Якби хто сказав, що зам╕ж за нього п╕ду... Ну, не знаю.
Оце я нашу медичку закликала черешень соб╕ нарвати (найкращ╕ г╕лки тоб╕ зоставила — не барися!). То вона й мен╕ в╕дсипала. Драглюю тепер ягоди й балакаю з тобою, бо чим стар╕й баб╕ ще зайнятися? Ну, а ви чого шука╓те? Чого загляда╓те? Яг╕док хочете? Варення все одно не про вас, а для мо╓╖ онучки! Це я, Св╕тланко, до курчат обзиваюся. Позб╕галися, дзьоби наставили. Ой доцю, так по сел╕ рябц╕ курчат крадуть, так уже крадуть!.. Поки я з хати на сво╖х палицях до нього викульгаю — вже ╖дного-двох ╕ сл╕д прохолов! Терениха казала, що ╖╖ онуки орла бачили в наших м╕сцях: це ж ск╕лькоро курчат отакому треба на об╕д!.. Бач, яка вже я: почала про хлопц╕в, а звела на рябц╕в!
...ПРОВОДИЛИ мене то ╖ден, то другий, то трет╕й. А то — ус╕ зразу. Правда, самим проводжанням усе й к╕нчалося. Мама так сердились! «Ану, п╕ди порозганяй тих магаляс╕в, а нашу цокотуху забирай до хати!», — на тата гарикнуть. Тато вийдуть несп╕шно, закурити в хлопц╕в попросять. Заким перебалакають ╕з ними про жнива, про погоду — не одна промине година. Аж тод╕ спохватяться: «Тебе, Галю, мама до хати кликали!».
Що ж, пр╕звище маю Мальована, то й сама, як писанка! Нав╕ть батюшка, як стр╕ну ╖х часом де на вулиц╕, бувало, «моляться»:
— Як╕ ж литочки п╕д нею! А коси — як дв╕ руц╕! Що за д╕вчина!
Я ╖м:
— ╤д╕ть соб╕, батюшко, к чорту!
Отак ╕ з д╕дусем тво╖м, Св╕тланко: як не прожену, то насм╕юся!
О, ця вже хвостиком привиляла. Мостись, красуне, скраю на лавц╕, не п╕дходь близько! Ти ж зараз, де не пройдеш, усюди вовну лиша╓ш. Линя╓ наша киця, Св╕тланко, трохи негарна зробилася наша Полюня (вона Попелюшка, бо сивенька, але Полюня — якось ласкав╕ше). Зате яка молодчина, як щур╕в душить! Моя ж ти хороша!..
...А Ракелька й Маркусик, Св╕тланко, вже м╕сяць, як пропали. Видно, по╖ли мишей тру╓них! Шкода! Коли не згадаю, то заплачу: вони ж мен╕ — мов р╕дн╕ в мо╖й самотин╕!
Та год╕, не люблю про сумне.
ОТОЖ — насм╕хаюсь. Виношу хлопцям груш╕ ╕з батькового саду — тво╓му д╕дусев╕, а мо╓му Васюн╕, все, було, найг╕рших, найтверд╕ших повибираю! Такий в╕н був мен╕ чогось миршавий та см╕шний!..
А коли повернувся з в╕йська, то що дума╓ш? Почав по-руському закидати!
Ах, ти ж москвич репаний!
В╕дтод╕ як забачу його, то шпильки й пускаю:
— Ето ти, Вас╕л╕й, как: насовсьом, ал╕ в отпуск пожаловал?
Чи:
— А у вас у Рас╓╖ льопа цветьоть ╕л╕ сразу род╕т?..
В╕н, сердега, швидко забув язика по-чужому ламати. ╤ д╕тям сво╖м п╕сля того, ╕ вам, онукам, заказував!
В╕дучитись в╕дучився, але слави йому таки наробила. Пам’ята╓ш, ми з тобою пир╕жки пекли? Ти питала: «Чому ваш╕, бабцю, пир╕жки р╕вненьк╕, кругленьк╕, а в мене — худ╕ й довг╕?». Я й казала: «Слово треба знати!». Слово, дитинко, велике д╕ло. Без примовки ╕ вужа ╕зз╕ж — н╕чого не буде. Об╕звала я тод╕ свого Васюню Москвичем, ╕ так прилипло до нього, що й синам передалося: Петро Москвич, В╕тя Москвич...
Гляди ж, Св╕тланко, на хлопц╕в ки╖вських не дуже в’╖дайся, бо, може, котрийсь ╕з них — доля твоя!
А Васюню свого... Чи якогось дня ╕накше глянула на нього, чи так мало бути... Наче й не любила, не побивалася за ним, а дорожчо╖ в╕д нього людини ╕ не було в мене, ╕ не буде вже.
Ми ж одне до одного т╕льки так:
— Галочко!
— Васюню!
Жал╕в мене й любив не знати як. Усе хот╕в, щоб я в гарному ходила, на свято — щоб у кучерях! Як ур╕зала якось пальця коло буряк╕в — аж до медички б╕гав на пораду: «Що ж це ╖й, б╕дненьк╕й, треба ╖сти, щоб то╖ кровл╕, що вийшла, знов набралось?..».
А синочк╕в же наших (батька й дядька твого) як любив! Усе, бувало, до мене: «Галочко! Мабуть, н╕хто сво╖х д╕ток так не любить, як ми!» — «Вс╕, Васюню, люблять, аякже!», — в╕дпов╕даю.
Ну, та як тих д╕ток не любити? Вже на пенц╕╖ в яслах кухаркою п╕дробляла, то д╕ти липли до мене, як мухи до меду:
— Бабо Галю, йд╕ть сюди!
Т╕льки прийду, а вони вс╕ тут як тут. Я ╖м — казки (б╕льше сама придумую). Вони мен╕ в╕ночк╕в на руки-ноги понач╕плюють, косичок на голов╕ понапл╕тають, з реп’ях╕в ╜удзик╕в понав╕шують!..
— Галино ╤ван╕вно! — виховательки до мене. — Чому вони вас так слухаються? Чим ви ╖х берете?
— А чим? Н╕чим, — кажу. — Просто мил╕ вони: як ╕ сво╖, так ╕ чуж╕.
Якби ж такого тоб╕, Св╕тланко, чолов╕ка, як м╕й Васюня!..
ВСТИГНУТИ б ╕з черешнями до сер╕алу. Чи дивишся, Св╕тланко, «Мар╕ю-Селесту»? Я т╕льки в╕д «Селести» до «Селести» й живу! Так уже за не╖ переживаю!.. Мен╕, признатись, ╕ П╕ран╕╖ шкода: як вона може бути доброю, коли н╕ ╖дна душа в св╕т╕ ╖╖ не любить? Об╕зви чолов╕ка свинею, в╕н ╕ зарохка╓! Он я ╕ поросятко наше н╕коли свинею не кликала: все Букетик до нього та Букетик! А Сантьяго? Як же в╕н Мар╕ю любить, як стражда╓!..
Оце б хоч такого тоб╕ чолов╕ка, якщо вже другий Васюня не трапиться!..
Ох, ╕ сумно мен╕ за ним, ох, ╕ тяжко! Н╕-н╕, не плачу! Знаю, що ти мо╖х сл╕з не хочеш! Собачатко привезла в гостинець: «Щоб ви за д╕дусем не так побивались!». А що ж ╕з тим собачам робитиму, як воно — к╕мнатне? Наступить стара баба на нього десь у темних с╕нях — та й по всьому! То я, дитинко, ув’язала Дунайчика б╕ля комори на голубенький (бо ж «хлопчик»!) мотузочок та й маю коло хати сторожа!
Правда, сторож той не встер╕г, коли алюм╕н╕╓в╕ каструл╕ з подв╕р’я покрали. О, якби старий Дунай жив, то злод╕ям би нетрохи штани полатав. А Дунайчик... Що ж в╕н, др╕бненький, може? Спасиб╕, хоч сам живим лишився. Мен╕, Св╕тланко, ╕ пес — р╕дна дитина. Та ще й коханою онучкою подарований!
Я журитися, ти зна╓ш, не люблю. Довгими зимовими вечорами сиджу — вс╕-вс╕ п╕сн╕ пересп╕ваю. А як музика по рад╕о загра╓ — так би й п╕шла в танок! Не можу ногами, то хоч плечима та руками — ух-ух — п╕дтанцьовую!
Все болить, а жити ж хочеться!..
От ╕ дала раду черешням.
╤ д╕ло зроблене, ╕ з онучкою душу в╕двела!
Ти, може, бо╖шся: «Що про вас, бабцю, люди подумають? Серед б╕лого дня сам╕ з собою теревените?». 
А нема╓ людей, Св╕тланко! Три хат╕ спереду — вс╕ ви╖хали. Чотири хат╕ ззаду — повимирали вс╕ до ноги! Н╕хто не почу╓ баби й не обсм╕╓!
То при╖жджай, Св╕тланко! Якраз варення посп╕╓. Черешня он теж тебе жде. ╤ пир╕жк╕в удвох напечемо: гарненьких та бокастеньких!.. 

Марина ПАВЛЕНКО.
м. Умань Черкасько╖ област╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 25.09.2009 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7834

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков