Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 02.10.2009
М╤СЦЕ ЗУСТР╤Ч╤ – ФОРУМ

ТЕРИТОР╤Я ДУМКИ, ТЕРИТОР╤Я СВОБОДИ

╤знову прийшло до льв╕в’ян свято! Традиц╕йний уже Форум видавц╕в вкотре наблизив нас ус╕х до ╢вропи. Хай лише тр╕шки, на один т╕льки крок… Але цей крок надто очевидний, аби його не в╕дчути.
╢вропа це, перш за все, свобода. Розма╖ття ╕дей ╕ свобода вибору витворили тут, на Форум╕, якусь особливу, неповторну ауру. В ╖╖ полон╕ враз опинялися тисяч╕, десятки тисяч людей, як╕ приходили на Форум. ╤ якщо в повсякденному житт╕ льв╕в’ян «совковост╕» все ще б╕льше, н╕ж ╓вропейськост╕, то на Форум╕ було навпаки. ╢вропа якимось дивовижним чином наближалася до нас.
Щоб не бути голосл╕вним, наведу деяк╕ приклади. Уяв╕ть соб╕, як може почуватися льв╕в’янин, у якого раптом з’явля╓ться виб╕р. Скаж╕мо, можна п╕ти на виставку: «Подорожуюч╕ л╕тери. Сучасна литовська кал╕граф╕я ╕ типограф╕ка». Акц╕я проводиться за сприяння посольства Литовсько╖ Республ╕ки в Укра╖н╕. М╕сце проведення – музей ╤дей
(╓ вже, бачте, ╕ такий у Львов╕!).
Або: прес-конференц╕я учасник╕в Укра╖нсько-швейцарського поетичного туру «Культпох╕д 2х2»: Юр╕й Андрухович, Серг╕й Жадан (Укра╖на), Педро Ленц, Рафаель Урвайдер (Швейцар╕я). М╕сце проведення конференц╕╖ – книгарня «╢», проспект Свободи, 7.
Можна соб╕ вибрати ╕ «л╕тературний дует» Сави Дам’янова (Серб╕я) та Юр╕я Виничука (Укра╖на). Це за ╕ншою адресою – пл. Генерала Григоренка, 5…
Для бажаючих – презентац╕я альбому «Харк╕вська пейзажна школа». Це на Свободи, 20. Н╕би все поряд, в центр╕ м╕ста, але поб╕гати треба. Тому в ц╕ дн╕ на вулицях Львова було особливо гам╕рно. Я назвав лише деяк╕ акц╕╖, але не згадав про нов╕ книги. А ╖х за останн╕й р╕к з’явилося дуже багато! Прикро, що куп╕вельна спроможн╕сть громадян трохи зменшилася внасл╕док кризи, та все ж купували багато. Серед покупц╕в було багато молод╕.

ФОРУМ – ЦЕ, ПЕРШ ЗА ВСЕ, СП╤ЛКУВАННЯ

Припускаю, що к╕льк╕сть при╖жджих цього разу була меншою. Ран╕ше я зустр╕чав людей ╕з Житомира, Луцька, Хмельницького, В╕нниц╕, Черкас… ╥хали просто, щоб купити ц╕кав╕ книги. Мабуть, тепер багатьом не дозволив при╖хати… порожн╕й гаманець. Але якщо говорити не про звичайних громадян, а про видавц╕в, то вони ╖хали зв╕дус╕ль: ╕ з Одеси, ╕ з Донецька, ╕ з Харкова, ╕ з Криму. Адже Форум – це нов╕ можливост╕ реал╕зац╕╖ продукц╕╖, криза тут н╕чого не зм╕нила. Звернув увагу, що п╕вденно-сх╕дн╕ видавництва випускають чимало книг укра╖нською мовою. Винятком ╓ х╕ба що Крим.
Зайвим доказом того, що «св╕тличани» ╓ скор╕ше авангардом сусп╕льства, ан╕ж ар’╓ргардом, була ╖хня висока присутн╕сть на Форум╕. Ось зустр╕лися ╕ про щось жваво розмовляють головний геолог «Укрнафтогаз╕нвесту» Володимир ╤ванишин ╕ професор, доктор ф╕зико-математичних наук Роман Пляцко. Бачу, як схилився над стендом ╕ уважно вивча╓ нов╕ книги в╕домий ╕сторик Ярослав Дашкевич… Того ж дня зустр╕в Ларису Боратинець з Брод╕в, а наступного – Петра Коваля з Дн╕пропетровська. Вс╕ вони – наш╕ давн╕ передплатники, читач╕ ╕ популяризатори. Звичайно ж, при╓мною була зустр╕ч ╕ з Людмилою Таран, нашою ки╖вською кореспонденткою, ╕ з багатьма ╕ншими читачами. При╓мно, що газету знають в ус╕х рег╕онах Укра╖ни. Виявля╓ться, у важк╕ для «Св╕тлиц╕» часи ╖╖ передплачував головний редактор «Кур’╓ру Кривбасу» Григор╕й Гусейнов – цього разу я вперше з ним зустр╕вся, тод╕ як дв╕ попередн╕ по╖здки до Кривого Рогу виявилися невдалими – редактор був у в╕д’╖зд╕. Отже, Форум – це додатков╕ комун╕кац╕йн╕ можливост╕. Вони ╓ надзвичайно високими – дай Бог, щоб серце витримало таку дозу позитивних емоц╕й! ╤нколи життя треба прожити, щоб мати ст╕льки друз╕в, а тут за три-чотири дн╕ ст╕льки нових знайомств! А оск╕льки публ╕ка з╕бралася осв╕чена, то при бажанн╕ можна скласти уявлення про будь-який рег╕он Укра╖ни, – достатньо звичайного щирого сп╕лкування м╕ж людьми.
Н╕коли не думав, що стаття «Як об’╓днати чотири Укра╖ни?» («КС» в╕д 17.07.09) викличе такий резонанс. Дн╕пропетровець Петро Коваль телефонував ще з дому, а пот╕м вже з Гуцульщини, домовляючись про зустр╕ч ╕ висловлюючи бажання обговорити цю статтю. Виявля╓ться, читав ╖╖ ╕ молодий с╕чеславський письменник Дмитро Бондаренко. Нашу газету в╕н купив у ╢впатор╕╖, де в╕дпочивав у липн╕. А тепер д╕литься сво╖ми враженнями:
– Статтю «Як об’╓днати чотири Укра╖ни?» прочитав з великим ╕нтересом. Добре, що ╓ такий св╕жий погляд на проблему. А головне, що в╕н незаангажований. Тобто, стаття написана не з точки зору якогось одного рег╕ону, а досить об’╓ктивно. Будь-яку серйозну укра╖нську проблему треба вивчати, докопуватися до ╕стини, до само╖ сут╕… А ми частенько любимо спрощувати. ╢ точка зору, що в╕дкриття укра╖нських шк╕л у нашому рег╕он╕ швидко вир╕шить мовну проблему. А я ось пом╕тив ╕ншу тенденц╕ю, – коли побував ╕з презентац╕╓ю сво╖х книг у багатьох школах Дн╕пропетровська. Коли виступав у рос╕йських школах, то до мене вс╕ зверталися укра╖нською. Адже я – укра╖нський автор, а вони – лояльн╕ громадяни Укра╖ни, як╕ мають можлив╕сть здобувати осв╕ту р╕дною рос╕йською мовою… Дивно, що в укра╖нських школах я не пом╕тив такого шанобливого ставлення до укра╖нсько╖ мови. Формально укра╖нських шк╕л у нас 2/3, тод╕ як рос╕йських лише третина. В укра╖нських – вчитель може дозволити соб╕ в╕дразу перейти на рос╕йську п╕сля уроку. Часто й п╕д час урок╕в пану╓ «двомовн╕сть»… Учн╕ звикли, що до вчителя можна говорити ╕ так, ╕ так. Тому й для мене не робили винятку. Отже, нав’язування мови точно н╕чого не да╓, нав╕ть може бути внутр╕шн╕й спротив. ╤ це при тому, що батьки сам╕ вибирали укра╖нськ╕ школи, адже хочуть, щоб д╕ти знали державну мову. Проте, одна справа – батьки, а ╕нша справа – д╕ти… Очевидно, цим ми ╕ в╕др╕зня╓мось в╕д центрально╖ Укра╖ни – зрос╕йщен╕сть рег╕ону на порядок вища.
Звичайно, ╓ ╕ в Дн╕пропетровську школи по-справжньому укра╖нськ╕. Скаж╕мо, в передм╕стях, де мова ще не так давно звучала, а школи були укра╖нськими нав╕ть у радянський пер╕од. А ще ╓ ел╕тарн╕ л╕це╖, хоч ╖х ╕ небагато... А коли школа донедавна була рос╕йською, то укра╖нсько╖ там як сл╕д не знають нав╕ть вчител╕. Якщо русист переквал╕ф╕кувався п╕д тиском обставин в укра╖нського мовника, то чи зможе в╕н прищепити любов до укра╖нського слова? Не певен…
Отже, все треба ретельно вивчати, анал╕зувати. Не ╓ безнад╕йними н╕ «махновська», н╕ «сов╕цька» Укра╖ни. Музиканти з в╕домо╖ групи «Т╕к» розпов╕дали, що найтепл╕ше ╖х приймали саме в Криму! Три рази «на б╕с» викликали!
Коли я ходив вулицями Ялти, Алушти, ╢впатор╕╖, то чув укра╖нську мову част╕ше, н╕ж у р╕дному Дн╕пропетровську. ╤нколи в╕дпочиваюч╕ ╕ до мене зверталися укра╖нською, коли хот╕ли щось запитати. Причому, це були вих╕дц╕ ╕з центральних областей, а не галичани.
Отже, в кожному рег╕он╕ ╓ сво╖ «плюси» ╕ «м╕нуси», ╖х треба знати.
╤ добре, що «Кримська св╕тлиця» порушу╓ цю тему.
* * *
Це я нав╕в точку зору дн╕пропетровця. Ст╕льки ж ╕нформац╕╖ дарувала кожна нова зустр╕ч.

ВОДА КАМ╤НЬ ТОЧИТЬ…

Вибачте, що мало розпов╕даю про нов╕ книги. Цьому довелося б присвятити к╕лька номер╕в газети. Краще розпов╕м про найважлив╕ш╕ зустр╕ч╕. На м╕й погляд, найц╕кав╕шою була дискус╕я: «Чи потр╕бна ╓вропейцям свобода?». У н╕й брали участь Оксана Пахльовська (дочка Л╕ни Костенко), Олекс╕й Цв╓тков (Рос╕я), Ег╕д╕юс Ал╓ксандрав╕чюс (Литва), Адам М╕хн╕к (Польща). На жаль, не зм╕г потрапити на цю зустр╕ч, треба було займати м╕сця заздалег╕дь… Кажуть, що найц╕кав╕шим був виступ Адама М╕хн╕ка – великого прихильника ╓вро╕нтеграц╕╖ Укра╖ни. Т╕, кому пощастило його слухати, були у захват╕.
Звичайно, хот╕лося б послухати лекц╕ю Максима Крон╜ауза, автора бестселера «Рос╕йська мова на меж╕ нервового зриву». Але ╕ це не вдалося. Зате вчасно потрапив на презентац╕ю книги Оксани Пахльовсько╖ «Ave, Europa!».
Наш читач з Ялти, в╕домий бандурист Остап К╕ндрачук також прибув на Форум. Ми зустр╕лися з ним напередодн╕, ╕ ялтинець подарував мен╕ газету «День» за 9 вересня 2009 року. Радив почитати статтю Оксани Пахльовсько╖ «М╕жнародний контекст укра╖нсько╖ проблематики». Звичайно, це було додатковим поштовхом, я просто не м╕г пропустити презентац╕ю. У сво╓му виступ╕ Оксана Пахльовська в основному повторила тези, викладен╕ у статт╕. Дещо я зацитую: «Рос╕я не лише втратила весь центр ╢вропи. Рос╕я втратила Балкани. Для рос╕йсько╖ ментальност╕ це крах ус╕╓╖ м╕фолог╕чно╖ схеми «братерства православних народ╕в», як╕ чомусь конче мають протистояти св╕тов╕ зах╕дного християнства. (…) Рос╕я втратила не лише Болгар╕ю – вона втрача╓ Серб╕ю, яка донедавна поводилася на Балканах як така соб╕ м╕н╕-Рос╕я, з в╕дпов╕дними геноцидами ╕ депортац╕ями. Але тепер Серб╕я пряму╓ не лише до ╢С, але й до НАТО…»
«Якщо на вступ до ╢вропи вишикувалася черга, то в╕д Рос╕╖ т╕кають ус╕. Рос╕я не може чекати на добров╕льн╕ альянси – ╖╖ останн╕м аргументом залиша╓ться «принуждение к дружбе». ╤ чим б╕льше фантомних «республ╕к», породжених фантомними болями, тим б╕льш нестаб╕льна Рос╕я внутр╕шньо, пол╕тично ╕ культурно…»
«Укра╖на не розд╕лена на р╕зн╕ некомун╕кабельн╕ м╕ж собою компоненти, як Рос╕я. Наше сусп╕льство розд╕лене всього лише на дв╕ некомун╕кабельн╕ реальност╕: потенц╕йно ╓вропейська Укра╖на та Укра╖на пострадянська, або ж ╓враз╕йська. Ця остання частина сусп╕льства, звичайно, ╓ вкрай агресивною ╕ небезпечною для ╓вропейських перспектив Укра╖ни, але вона в╕дмиратиме в силу сво╓╖ ц╕лковито╖ неспроможност╕ в╕дпов╕дати викликам сучасного св╕ту…»
«Укра╖нська ╕нтел╕генц╕я фактично розд╕лена на три групи. Одна частина захища╓ ╕дею ╢вропи, але в суто риторичних терм╕нах. Друга частина вважа╓, що взагал╕ майбутн╓ Укра╖ни – не з ╢вропою ╕ не з Рос╕╓ю, а «у себе», в як╕йсь туманн╕й цив╕л╕зац╕йн╕й н╕ш╕ – це проект неможливий для реал╕зац╕╖, але в╕н чудово працю╓ на ╕ншу «роззброюючу» ╕деолог╕ю – ╕деолог╕ю «багатовекторност╕». ╤ лише невеличка частина ╕нтел╕генц╕╖ ма╓ достатн╕й культурний ╕ нав╕ть ╕нституц╕йний досв╕д для розбудови «╓вропейського шляху» Укра╖ни…»
Зазначу, що Оксана Пахльовська ╓ професором укра╖нських студ╕й Римського нац╕онального ун╕верситету «Ла Сап’╓нца». Вона добре зна╓, що таке ╢вропа. ╤ бол╕сно пережива╓ те, що Укра╖на н╕чого не робить для реал╕зац╕╖ свого «про╓вропейського» курсу: «За вс╕ роки незалежност╕ в укра╖нськ╕ амбасади надсилали послами в╕дпов╕дальних, компетентних людей лише в кра╖ни, як╕ вважалися особливо важливими, – скаж╕мо, США чи ╤зра╖ль. Кра╖ни ╢вропи – за р╕дк╕сними винятками! – вочевидь, важливими не вважалися, оск╕льки в цих кра╖нах нер╕дко укра╖нський дипкорпус складався (╕ часто сьогодн╕ склада╓ться) з випадкових, а в╕дтак ╕ безд╕яльних людей, для яких дипломатична м╕с╕я становить свого роду кан╕кули тривал╕стю в к╕лька рок╕в…».
Схоже, що це твердження в╕дпов╕да╓ ╕стинному стану речей. В усякому випадку, Остап К╕ндрачук сво╖ми розпов╕дями про закордоння п╕дтвердив слова Оксани Пахльовсько╖:
– Ск╕льки гарних, здорових, розумних укра╖нц╕в я бачив у Н╕меччин╕! Враження таке, що весь цв╕т Укра╖ни опинився там… Але д╕ти ╖хн╕ вже не розмовляють укра╖нською! Втрачене покол╕ння… ╤ дума╓ться: якщо вже ми не можемо забезпечити ╖х робочими м╕сцями в Укра╖н╕, то невже так складно забезпечити збереження ╖хньо╖ нац╕онально╖ ╕дентичност╕? Адже ╕нш╕ д╕аспори не втрачають ╖╖ ось так, в╕дразу…
Присутн╕сть ╕нших нац╕й у т╕й чи ╕нш╕й кра╖н╕ якось в╕дчува╓ться. Так чи ╕накше в╕дбува╓ться ознайомлення з ╖хньою нац╕ональною культурою. Мен╕ було дивно, що н╕мц╕ н╕чого не знають про Укра╖ну. Коли грав на бандур╕ на вулицях н╕мецьких м╕ст, то пом╕тив, що н╕мц╕, побачивши мене, чомусь в╕дразу переходять на ╕нший б╕к вулиц╕. Видно, я ╖м здавався надто екзотичною ф╕гурою… Одного разу почув як перехож╕ тихо сказали: «Араб╕ше шейх!» («арабський шейх»).
Так ось у чому справа! Ну, тод╕ н╕мц╕ справд╕ погано знають географ╕ю, принаймн╕ Сх╕дна ╢вропа для них – «terra incognita». Якщо одного разу н╕мц╕ не змогли в╕др╕знити козака в╕д арабського шейха, то хтось п╕сля того назвав Остапа ще й «рос╕йським царем». А на бандуру, ус╕ як один, казали: «баляляйка»…
Х╕ба це не п╕дтверджу╓ слова Оксани Пахльовсько╖, що Укра╖на зовс╕м не дба╓ про те, щоб ╖╖ знали в ╢вроп╕? Думаю, п╕дтверджу╓. То що ж робити? Поки пол╕тики ╕ дипломати ламають соб╕ над цим голову, народ (у особ╕ поки що одного Остапа К╕ндрачука) активно ╕ досить ефективно працю╓. Кримчанин додумався видрукувати спец╕альну лист╕вку н╕мецькою мовою, яку завжди закр╕плю╓ на п╕дставц╕ так, щоб ус╕ бачили. Вказав, що в╕н «кримчанин», «козак», «бандурист». Наголосив, що в репертуар╕ 150 п╕сень, ╕ що ╕нструмент зветься бандурою. Ця маленька ╕нновац╕я принесла плоди. Пунктуальн╕ н╕мц╕ в╕дразу взяли всю ╕нформац╕ю до в╕дома. Тепер уже перехож╕ в╕талися з кримчанином дуже приязно: «╫утен та╜, гер козак!» («Доброго дня, пане козак!»).
Але це ще не все. Нещодавно загальнон╕мецька газета «Bild am Sonntag» («Дзеркало тижня») пом╕стила велику статтю: «Н╕меччино, це тво╓ обличчя». Було багато фотограф╕й, серед них, як не дивно, ╕ фото… Остапа К╕ндрачука! Це ще одне п╕дтвердження ефективност╕ роботи в╕домого бандуриста ╕ нашого в╕рного «св╕тличанина» за кордоном. У Польщ╕, яку пан К╕ндрачук давно «осво╖в», н╕хто б його «арабським шейхом» не назвав; в╕н там став нев╕д’╓мною частинкою культурного ландшафту. Нав╕ть у японському туристичному пут╕внику по СНД знайшлося м╕сце для Остапа! Тож було б законом╕рним, аби плануючи сво╖ витрати, М╕н╕стерство закордонних справ частину кошт╕в вид╕ляло ╕ для Остапа К╕ндрачука. Бо якщо до Польщ╕ ╕ Н╕меччини в╕н добратися може, то до Португал╕╖, ╤спан╕╖, Канади, США – уже н╕. ╤ це прикро, бо працю╓ в╕н ефективн╕ше, н╕ж будь-хто з дипломат╕в. Тому його присутн╕сть у кра╖нах з потужною укра╖нською д╕аспорою була б не зайвою. Ми ж пам’ята╓мо присл╕в’я: «Вода кам╕нь точить»…
До реч╕, згадка про Остапа – це ще один аргумент на користь ╢вропи. Бо ми пам’ята╓мо, що зробив з бандуристами Стал╕н.

«╥╥ ТЕКСТ ЗАВЖДИ ЧЕСНИЙ ╤ НАПРУЖЕНИЙ ЯК СТРУНА!»

Звичайно, н╕як не можна було пропустити зустр╕ч ╕з нашою Людмилою Таран! Вона презентувала свою книгу «Дзеркало ╓динорога». Присутн╕й на Форум╕ Михайло Слабошпицький пригадав як тридцять рок╕в тому пропонував ╖й переходити на прозу. Людмила тод╕ казала: «Н╕коли! Я – поетеса». До реч╕, коли в╕н написав Людмил╕ свого першого листа, даючи оц╕нку ╖╖ поетичним творам, майбутня кореспондентка «Кримсько╖ св╕тлиц╕» була ще в 10-му клас╕…
Можете соб╕ уявити, наск╕льки теплими були зустр╕ч╕ на Форум╕, адже описана мною ситуац╕я була не ун╕кальною. Укра╖нська за духом ╕нтел╕генц╕я 30 рок╕в тому була не дуже багаточисельною. Люди знали одне одного! Тому чи з кризою, чи без не╖, але укра╖нц╕ на Форум ╖здитимуть. Бо це – чи не ╓дина нагода посп╕лкуватися; належн╕сть до р╕зних рег╕он╕в у ц╕ дн╕ не ма╓ значення.
Приблизно ╕з чверть стол╕ття тому б╕лоруськ╕ ф╕лологи радили мен╕ познайомитись ╕з Наталкою Б╕лоцерк╕вець. Мабуть, читали ╖╖ в╕рш╕ й високо оц╕нили як поетесу. Н╕би й недавно це було, а вже ст╕льки рок╕в позаду… Але Наталка прийшла на презентац╕ю роману «Дзеркало ╓динорога», ╕ я, звичайно, скористався ц╕╓ю щасливою нагодою, познайомився. А заодно передав ╖й книжечку в╕рш╕в нашо╖ кримчанки Ол╕ Смольницько╖ «Ангел ноч╕». Нехай кияни знають, що й Крим ма╓ велик╕ потенц╕йн╕ можливост╕! У сенс╕ укра╖нсько╖ л╕тератури. Адже тут починають писати не лише при╖ждж╕ поети (сформован╕ у б╕льш «сприятливих» рег╕онах материково╖ Укра╖ни), але й кор╕нн╕, кримськ╕. Пробиваються, мов т╕ прол╕ски…
До реч╕, на презентац╕ю прийшов ╕ головний редактор «Кур’╓ру Кривбасу» Григор╕й Гусейнов. Виявля╓ться, в╕н також друкував твори Людмили Таран у сво╓му часопис╕. При╓мно було почути ╕ його високу оц╕нку:
– ╥╖ тексти н╕коли не бувають фальшивими… Кожен ╖╖ текст чесний ╕ напружений, як струна!
* * *
Пот╕м була зустр╕ч ╕з литовським поетом Антанасом Йон╕насом. Тепер уже сама Людмила Таран розпов╕дала про його творч╕сть. Може, тому, що була зустр╕ч ╕з литовцем, я пригадав в╕рш Людмили «Чому я так люблю Литву?». Рок╕в двадцять тому я вивчив його напам’ять. А пот╕м неодноразово читав, коли орган╕зовувалися литовськ╕ товариства у Ки╓в╕ та Львов╕. З Антанасом Йон╕насом я не був знайомий особисто, але чув це ╕м’я. Саме завдяки укра╖нськ╕й поетес╕ Наталц╕ Б╕лоцерк╕вець! Ось бачите… Як нас мало… Але й такими невеличкими силами творилася л╕тература. ╤ що найц╕кав╕ше – нав╕ть ц╕╓╖ жменьки людей виявилося достатньо, аби пот╕м повести Укра╖ну всл╕д за Литвою!
* * *
Незабутньою була зустр╕ч ╕ з латиським поетом Кнутом Ску╓н╕╓ксом. Колишн╕й пол╕тв’язень, в╕н добре вивчив укра╖нську мову. Запам’ятав його виступ по телебаченню – з того часу минуло рок╕в 15, якщо не б╕льше… Швидкоплинн╕сть часу завжди виклика╓ легкий сум… Але мусимо з тим якось жити. Латиський поет читав сво╖ в╕рш╕, розпов╕дав про життя у Латв╕╖, в╕дпов╕дав на запитання присутн╕х. Дуже ╕мпозантний цей Кнут Ску╓н╕╓кс, справжн╕й латиш ╕ справжн╕й ╓вропе╓ць! При╓мною була його увага до укра╖нсько╖ культури; любов до Укра╖ни в╕дчувалася в усьому – в кожному жест╕, у кожному слов╕…
╤ тод╕ я не витримав. Розпов╕в про те, як у 1982 роц╕, працюючи в красноярськ╕й тайз╕, вчив твори Ян╕са Райн╕са в ориг╕нал╕. Мало того, деяк╕ в╕рш╕ латиського класика я вчив не лише його р╕дною мовою, але й литовською, польською, б╕лоруською… Глуха г╕рська тайга (в╕дроги Саянського хребта), не так вже й далеко живуть старов╕ри Ликови, – саме тод╕ в╕домий журнал╕ст Василь П╓сков розшукав ╖х, – а латиська мова звучить з вуст укра╖нця… Наше життя складне ╕ багатогранне. Його важко впихнути в якусь прим╕тивну схему. П╓сков написав св╕й «Тайговий тупик» в╕дразу ж, а я 27 рок╕в чекав, поки з’явиться можлив╕сть розпов╕сти про тайгов╕ «райн╕с╕вськ╕ читання» симпатичному Кнуту Ску╓н╕╓ксу… Ми були р╕вними в радянськ╕й ╕мпер╕╖, але рос╕яни були трохи «р╕вн╕шими», н╕ж латиш╕ та укра╖нц╕. ╥м н╕чого не заборонялося, а ми вимушен╕ були чекати свого часу. Розчулений Кнут Ску╓н╕╓кс сказав, що саме через цю обставину укра╖нц╕ здаються латишам р╕дн╕шими, н╕ж рос╕яни. «Це було завжди, – сказав поет. – Але зараз особливо. Ми дума╓мо про Укра╖ну, вбол╕ва╓мо за ╖╖ долю не менше, н╕ж за долю Латв╕╖. Пов╕рте, це правда!».
Звичайно, саме так╕ зустр╕ч╕ роблять Форум справжн╕м ╕нтелектуальним святом.

ДОЛУЧЕННЯ П╤ВДЕННОГО СХОДУ

Свою точку зору на статтю «Як об’╓днати чотири Укра╖ни?» висловили ╕сторик ╢вген Чернецький та директор видавництва «Ян╕на» Олександр Пшонк╕вський. Обидва вони з Ки╖вщини, з Б╕ло╖ Церкви. Добре знають мого брата Леон╕да (також «св╕тличанина»), який у ╖хньому видавництв╕ видав свою першу кра╓знавчу книгу «Коли Тараща була молодою». Знають б╕лоцерк╕вц╕ ╕ рел╕г╕╓знавця В╕тал╕я Неробу, про якого я згадував у статт╕ «В╕дсоток патр╕от╕в у нас не менший, н╕ж у православних» («КС» в╕д 7.08.2009). Це ще один аргумент на користь того, що нас – «нац╕онально стурбованих» не так вже й багато, тому майже вс╕ одне одного знають.
Б╕лоцерк╕вц╕ погодилися з тим, що не можна замикатися на сво╖х «хуторах», ╕ небайдуж╕ укра╖нц╕ з «бандер╕всько╖», «петлюр╕всько╖», «махновсько╖» ╕ «сов╕цько╖» Укра╖н повинн╕ м╕ж собою активно контактувати.
– Проблема об’╓днання чотирьох Укра╖н буде вир╕шуватися довго, – вважа╓ ╢вген Чернецький, автор книги «Правобережна шляхта за рос╕йського панування», – але це не означа╓, що треба чекати з моря погоди. Треба не лише контактувати, але й активно п╕дтримувати тих подвижник╕в, як╕ працюють в умовах П╕вдня ╕ Сходу.
…╤стинн╕сть цих сл╕в п╕дтверджував великий напис на зеленому паркан╕ в центр╕ м╕ста: «Слава герою Максу Чайке!».
В╕н з’явився п╕д час Форуму, ран╕ше я його не бачив… Не виключаю, що авторами його ╓ рос╕йськомовн╕ одесити, як╕ не можуть забути «свого одеського Георг╕я Гонгадзе» ╕ у такий спос╕б нагадують льв╕в’янам про подвиг свого земляка. Не зайве це нагадування. Енергетично Льв╕в м╕г би п╕дтримувати П╕вдень; далеко не вс╕ люди тут «зад╕ян╕». Проте, чомусь саме «сх╕дняки» та «п╕вденц╕» показують зразки подвижництва. Ось я згадав про Остапа К╕ндрачука. Але й ╕нший наш «св╕тличанин» – Петро Коваль з Дн╕пропетровська – також, виявля╓ться, ма╓ потяг до мандр╕вок. Нещодавно повернувся з Гуцульщини, а перед тим майже м╕сяць ╖здив по Рос╕╖, робив «розв╕дку бо╓м»… Под╕лився ╕ з╕ мною сво╖ми невеселими роздумами:
– Побував я у центральних областях Рос╕╖, а пот╕м вирушив на п╕вн╕ч, за Москву.
╤ скр╕зь одне й те саме… Претенз╕╖ до Укра╖ни, мовляв, чому в╕дд╕лилися, а ще отой ╖хн╕й шов╕н╕зм… В одному м╕ст╕ мен╕ дор╕кали: як ми посм╕ли закрити рос╕йську школу в Новоград╕-Волинському? А я й в╕дпов╕даю: «А так╕ ми вже ╓, капосн╕… Як т╕льки ви в╕дкрива╓те одну укра╖нську у себе, то ми негайно закрива╓мо одну рос╕йську в Укра╖н╕. Чим б╕льше ви в╕дри╓те наших шк╕л у Рос╕╖, тим менше залишиться ваших в Укра╖н╕…». Тако╖ в╕дпов╕д╕ вони не чекали, звичайно. Мою ╕рон╕ю зрозум╕ли ╕ в╕дчепилися. Але коли я казав рос╕янам, що ╖м варто було б займатися не Кримом, а сво╖м Далеким Сходом, бо зв╕дти ╖х можуть вит╕снити китайц╕, то в╕дпов╕дали вони однаково: «Не вытеснят. А то мы весь мир взорвем на хрен…». Спочатку я почув цю в╕дпов╕дь в╕д бомжа, а пот╕м в╕д полковника у в╕дставц╕. Останню фразу в╕н повторив слово в слово…
* * *
Подальша ╕нформац╕я сп╕взвучна з тим, що розпов╕в нам про Рос╕ю с╕мферополець Петро Вольвач. Я думаю, це добре, що наш╕ «св╕тличани» багато ╖здять… Тому що привозять достов╕рну, неупереджену ╕нформац╕ю.
Колись я писав, що ╕ у «перекотиполя» ╓ сво╖ позитивн╕ сторони. Як кров пульсу╓ в жилах, збагачуючи наш╕ кл╕тини киснем, так ╕ укра╖нц╕ з чотирьох Укра╖н повинн╕ досконало вивчити вс╕ рег╕они, вс╕ закутки нашо╖ В╕тчизни. Завдяки непосидючому Петров╕ Ковалю я познайомився з молодим кривор╕жцем Романом Клименком. Тепер в╕н навча╓ться у Льв╕вському ун╕верситет╕ на факультет╕ журнал╕стики. Приб╕г до пам’ятника Шевченку задоволений, оск╕льки побував на Форум╕ ╕ купив книгу Дмитра Павличка «Поклик». Та ще й трохи посп╕лкувався з в╕домим поетом…
Про «Кримську св╕тлицю» Роман почув уперше, але сказав, що ╕з задоволенням контактуватиме ╕з льв╕вським корпунктом. Ось вам ╕ механ╕зми сп╕лкування «чотирьох Укра╖н». Звичайно ж, Форум дуже сприя╓ новим знайомствам. Жменьц╕ людей, як╕ його щороку орган╕зовують, треба вже урядов╕ нагороди давати!
* * *
Може, й прикро, що я не встиг розпов╕сти бодай про два-три десятки книг. Але, по-перше, це зайняло б дуже багато м╕сця, по-друге, така к╕льк╕сть – це лише крапля в мор╕! Пишуть у нас багато ╕ чита╓мо ми багато. Професор Ярослав Грицак, виступаючи на Форум╕, нав╕в слова якогось рос╕йського ем╕гранта: «Нац╕╖ – це племена, як╕ багато читають». Кожен, хто побував на Форум╕, м╕г би п╕дтвердити прописну ╕стину: укра╖нц╕ читають багато! Отже, ми – читаюче плем’я, тобто нац╕я.
Прикро, що ми, так╕ розумн╕, допустили послаблення колись тако╖ могутньо╖ економ╕ки Укра╖ни. ╥здимо на зароб╕тки… Не вихову╓мо сво╖х д╕тей, дов╕ривши ╖х бабусям. А то й зовс╕м народжу╓мо ╖х на чужин╕… Про це багато розпов╕дав Остап К╕ндрачук. Хочеться в╕рити, що не вс╕ вони будуть втрачен╕ для Укра╖ни. Бо я був св╕дком того, як одна зароб╕тчанська родина попросила в Остапа дозволу зняти його на в╕део. Сам╕ вони з Р╕вненщини, але вже в╕с╕м рок╕в живуть в ╤тал╕╖. Додому поки що не збираються, кажуть, що в Укра╖н╕ ст╕льки не заробиш. ╤ все ж потягнулися серцем до бандури! Я був зворушений... А ще при╓мно вражений в╕дкриттям: нав╕ть представник Криму (тобто «сов╕цько╖ Укра╖ни») може бути духовним «спонсором» для р╕вненчан! Це ще один аргумент на користь активних контакт╕в. Ц╕ чотири дн╕ у вересн╕ значили для льв╕в’ян ╕ при╖жджих дуже багато. Це був маленький ковток справжньо╖ свободи… Розум╕ючи це, з нетерп╕нням чекатимемо наступного Форуму.

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 02.10.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7874

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков