Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#41 за 09.10.2009
ПРО ПРАВО, М╤Л╤Ц╤Ю ╤ ЖИТТЯ

Роман Юхимович Савонюк народився на Волин╕ в с. Тельч╕ Маневицького району ╕ п╕сля зак╕нчення школи та строково╖ служби в арм╕╖ майже 40 рок╕в в╕ддав юриспруденц╕╖, зм╕нюючи при цьому св╕й статус, але залишаючись людиною, безпосередньо причетною до сфери осв╕ти та правознавства. Початковою сходинкою на цьому шляху було ╤вано-Франк╕вське училище м╕л╕ц╕╖, котре Р. Савонюк зак╕нчив з в╕дзнакою, як ╕ п╕зн╕ше Ки╖вську вищу школу МВС СРСР, куди в╕н прийшов вже маючи досв╕д роботи сл╕дчого.
Одружившись на кримчанц╕, Роман Юхимович продовжив свою службу в Управл╕нн╕ внутр╕шн╕х справ Кримського облвиконкому.
З 1980 до 1985 року очолював в╕дд╕л кадр╕в в Управл╕нн╕ внутр╕шн╕х справ м. С╕мферополя, п╕сля цього ╕ по сей день його житт╓д╕яльн╕сть т╕сно пов’язана з викладацькою роботою. ╤ службова адреса Р. Савонюка практично не зм╕нювалася. Просто на баз╕ м╕л╕цейсько╖ школи було створено ф╕л╕ю Харк╕вського нац╕онального ун╕верситету, а п╕зн╕ше це став Кримський юридичний ╕нститут Одеського державного ун╕верситету внутр╕шн╕х справ, який нин╕ очолю╓ Микола Олександрович ╤лл╕чов.
Зрештою, Кримський юридичний ╕нститут як заклад МВС ╕сну╓ ще з 1965 року, ╕ серед багаточисельних навчальних заклад╕в р╕зного плану, що для б╕льшо╖ привабливост╕ декларують також п╕дготовку юрист╕в, в╕н пос╕да╓ особливе м╕сце. Бакалавр╕в готу╓, зокрема, на бюджетн╕й основ╕, ними ста╓ молодь, п╕сля здобуття середньо╖ осв╕ти, яку сюди направили певн╕ установи ╕ де вона буде пот╕м працювати. Майбутн╕х оперуповноважених ╕ сл╕дчих п╕д час навчання одягають, годують, забезпечують дахом над головою, стипенд╕╓ю. Тому не дивно, що, попри, здавалося б, широк╕ можливост╕, тут пост╕йно ╕сну╓ конкурс. Особливо це стосу╓ться п╕дготовки маг╕стр╕в, заявка на яких у працедавц╕в сутт╓во менша. Тож ╕ готу╓ ╕нститут ╖х на бюджетн╕й основ╕ в к╕лька раз╕в менше, н╕ж бакалавр╕в.
Контрактне навчання обходиться курсантам близько 13000 грн. на р╕к ╕ влаштовувати свою долю в подальшому ╖м доводиться вже самост╕йно. Але як╕сн╕ знання та участь у практичн╕й д╕яльност╕ юридичних ╕нституц╕й п╕д час навчання надають цим випускникам певно╖ переваги над ╕ншими.
На мо╓ запитання, чи не створилося часом «перевиробництва» юрист╕в ╕ як реагу╓ на ╖хню к╕льк╕сть ринок прац╕, Роман Юхимович Савонюк в╕дпов╕в:
— Вищих навчальних заклад╕в, що готують фах╕вц╕в цього проф╕лю, д╕йсно б╕льше, н╕ж потр╕бно. Всього в Укра╖н╕ ╖х близько 200. Але чимало з них готу╓ просто випускник╕в, а не фах╕вц╕в. Юрист╕в сьогодн╕ у нас забагато, а ось хороших юрист╕в все одно браку╓. Вважаю, що юриспруденц╕я, оборона та безпека держави, медицина й осв╕та мають бути державною турботою ╕ фах╕вц╕в в цих галузях повинн╕ готувати виключно державн╕ навчальн╕ заклади.
╢ у доцента кафедри крим╕нального процесу, кандидата юридичних наук Романа Юхимовича, ╕ своя точка зору щодо запровадження в Укра╖н╕ Болонсько╖ системи. Як ╕ в ╕нших авторитетних для мене науковц╕в, вона негативна. Тим б╕льше, що застосову╓ться ця система в ╕нститут╕ вже к╕лька рок╕в.
— Ми сам╕ зобов’язалися запровадити ╖╖ до 2010 року, не враховуючи наш╕ традиц╕╖ та ментальн╕сть. Ми втрача╓мо позитивне, в╕тчизняне, в╕дмовля╓мося в╕д нього ╕ вда╓мося до довготривало╖ перебудови методики навчання, не маючи н╕ належного обладнання, н╕ можливост╕ розпод╕ляти студент╕в на групи в 7-8 ос╕б зам╕сть 25-30, як це ╓ сьогодн╕. Так само ми взяли зобов’язання ╕ щодо скасування смертно╖ кари, хоча майже 80% сусп╕льства було проти цього. Важливо не те, аби загалом страчували людей, важливо, аби ця норма була прописана в закон╕, що могло б зупинити якогось потенц╕йного сер╕йного вбивцю.
На мо╓ запитання про те, як часто зазна╓ втручань юридично-нормативна база, Роман Савонюк пов╕домив, що наш╕ депутати-законотворц╕ експериментують не лише з Конституц╕╓ю, вони так само «причепурюють» ╕ Крим╕нально-процесуальний кодекс, який пом╕ж тим було затверджено ще в 1960 роц╕, тож зам╕сть його «косметичного ремонту» давно на час╕ прийняття нового, як ╕ судово-правова реформа. Але виника╓ доречне запитання: чи досить серед депутат╕в висококласних фах╕вц╕в у ц╕й справ╕ ╕ чи «поведуться» вони, як ╕ в попередн╕х прикладах, на коп╕ювання ╓вропейського законодавства, чи в╕зьмуть за основу модерн╕зац╕ю в╕тчизняного?
На жаль, як показу╓ життя, останн╕ новац╕╖ не дають поки що оч╕куваного результату.
У Романа Савонюка за плечима – 32 роки служби в м╕л╕ц╕╖. В╕н захистив дисертац╕ю на тему «Сл╕дчий як суб’╓кт крим╕нально-процесуального доказування», ма╓ 7 медалей та нагрудн╕ знаки МВС ╕ МОН Укра╖ни, б╕ля 90 наукових праць та 8 навчально-методичних пос╕бник╕в, а головне – його учн╕ об╕ймають вже сьогодн╕ посади прокурор╕в, стали в╕домими адвокатами.
Але я про ╕нше. Роману Юхимовичу ╓ що ╕ з чим пор╕внювати. ╤ от╕ медал╕ та звання (зокрема «Заслужений юрист АРК») — це насл╕док г╕дного служ╕ння народов╕ як у радянський, так ╕ у пострадянський пер╕од. Народжен╕ за радянських час╕в, сьогодн╕ служать в органах внутр╕шн╕х справ незалежно╖ Укра╖ни ╕ два сини Р. Савонюка — В╕тал╕й ╕ Роман. То що ж зм╕нилося за останн╓ тридцятир╕ччя? Чому преса рясн╕╓ пов╕домленнями про «перевертн╕в» (вже й назва народилася!), а чи не кожн╕ друг╕ телев╕з╕йн╕ новини розпочинаються пов╕домленнями про злочини високопосадовц╕в в╕д м╕л╕ц╕╖ та ще й з п╕кантними подробицями?
В╕дчуваю, що ця тема для Романа Юхимовича – не з при╓мних. Але його точка зору – це вже точка зору експерта, якому можна дов╕ряти.
— Ран╕ше в╕ра людей в закон ╕ право була значно вищою. ╤ншим було ╕ ставлення до людей в м╕л╕цейських погонах. Але м╕л╕ц╕я – це частина сусп╕льства, ╕ вона не може бути кращою чи г╕ршою за решту. На не╖ впливають також обставини громадсько-пол╕тичного життя, ╕ нер╕дко охоронц╕ закону стають заручниками цих самих обставин. Зазнають ц╕ люди ╕ профес╕йно╖ деформац╕╖, працюючи не з найкращим прошарком сусп╕льства. Негативно впливають на прац╕вник╕в орган╕в МВС ╕ т╕ приклади, як╕ подають можновладц╕. ╥хн╕ вседозволен╕сть, безкарн╕сть, аморальн╕сть та барськ╕ замашки викликають п╕дсв╕доме бажання дозволяти й соб╕ дещо б╕льше, н╕ж це регламентовано законом, який працю╓ лише еп╕зодично.
Тим не менше, серед прац╕вник╕в орган╕в МВС дуже багато чесних, самов╕дданих, порядних людей, яких я щиро хот╕в би прив╕тати з Днем юриста. А це, передовс╕м, мо╖ дорог╕ вчител╕, котрих, на жаль, лишилося вже так не багато: З╕на╖да См╕т╕╓нко, професор, кандидат юридичних наук, Юр╕й Олександров, професор, доктор юридичних наук, Маргарита Шевкопляс, старший викладач та ╕нш╕. Щир╕ мо╖ в╕тання ╕ колегам по ТНУ, де я 6 рок╕в пропрацював за сум╕сництвом на юридичному факультет╕, а також колегам по Кримському юридичному ╕нституту. ╤, звичайно ж, мо╖м учням – студентам ╕ курсантам та ус╕м, ким може пишатися наша держава.
Прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕» охоче при╓днуються до цих прив╕тань. Враховуючи, що сьогодн╕ частина лекц╕й в Кримському юридичному ╕нститут╕ чита╓ться державною мовою (╕ це попри загрозу кримського М╕н╕стерства осв╕ти судитися), про що пов╕домив нам викладач ╕нституту Геннад╕й Борисович Михайличенко, ми спод╕ва╓мося, що матимемо ще б╕льше п╕дстав знаходити «сп╕льну мову» з людьми у м╕л╕цейських погонах. Хоча, звичайно, краще не мати проблем ╕з законом взагал╕ ╕ сп╕лкуватися з юристами лише з нагоди святкових дат.

Тамара СОЛОВЕЙ.

ТИМ ЧАСОМ…

СБУ ВИКРИЛА 122 ФАКТИ КОРУПЦ╤╥

За дев’ять м╕сяц╕в поточного року Служба безпеки Укра╖ни викрила 122 факти корупц╕╖ з боку державних службовц╕в ╤-╤╤╤ категор╕й. Про це пов╕домила прес-секретар голови СБУ Марина Остапенко на бриф╕нгу, пов╕домля╓ кореспондент УКР╤НФОРМу.
М. Остапенко навела приклади корупц╕йних схем та механ╕зм╕в, як╕ використовують деяк╕ високопосадовц╕ з метою власного збагачення. Це, зокрема, незаконне отримання благ у вигляд╕ оплати власного в╕дпочинку за рахунок державних та комерц╕йних структур, як╕ знаходяться у сфер╕ впливу чиновник╕в. Так, СБУ виявила факт оплати господарським товариством закордонно╖ по╖здки одного з кер╕вник╕в Фонду держмайна Укра╖ни на загальну суму 23 тисяч╕ гривень.
Серед ╕нших корупц╕йних схем прес-секретар голови СБУ назвала незаконне одержання кер╕вниками орган╕в державно╖ влади зарплати та виплат стимулюючого характеру, а також безоплатного використання в особистих ц╕лях службового автотранспорту.
Зокрема, посадовець М╕ноборони впродовж останн╕х трьох рок╕в незаконно отримував грошову надбавку до зарплати за науковий ступ╕нь, не п╕дтверджений ВАК Укра╖ни, а один з кер╕вник╕в Нац╕онально╖ експертно╖ ком╕с╕╖ Укра╖ни з питань захисту сусп╕льно╖ морал╕ незаконно встановив соб╕ грошову прем╕ю у розм╕р╕ 165 в╕дсотк╕в в╕д зарплати.
Загалом за 9 м╕сяц╕в СБУ викрила 1242 злочини у сфер╕ службово╖ д╕яльност╕. Марина Остапенко також пов╕домила, що Служба безпеки Укра╖ни в╕дсл╕дковуватиме подальшу долю державних службовц╕в, яких було викрито у хабарництв╕. «СБУ бере п╕д контроль не лише ус╕ випадки хабарництва у м╕н╕стерствах та в╕домствах, але й реакц╕ю на ц╕ факти кер╕вник╕в держустанов», — сказала М. Остапенко.
Вона пояснила, що бувають випадки, коли чиновники сплачують штраф ╕ продовжують виконувати державн╕ функц╕╖. Зокрема, пов╕домила вона, нещодавно було викрито посадовця, який незаконно нарахував соб╕ прем╕ю у розм╕р╕ 10 тисяч гривень. За це правопорушення в╕н сплатив 800 грн. штрафу й надал╕ залишився на сво╖й посад╕.
Кр╕м того, по╕нформувала прес-секретар, СБУ залиша╓ за собою право направляти до установ рекомендац╕╖, наприклад, щодо скорочення зайвих посад. «Виявлено факти, коли у державних установах спец╕ально створюються певн╕ посади для того, щоб брати хабар╕», — наголосила М. Остапенко. «СБУ направлятиме в╕дпов╕дн╕ поради кер╕вникам ╕ вимагатиме реагування на них», — заявила вона.
За даними прес-центру СБУ, упродовж 9 м╕сяц╕в спецслужбою викрито 1242 злочини у сфер╕ службово╖ д╕яльност╕. Зокрема, припинено 361 випадок зловживання владою, порушено 442 крим╕нальн╕ справи за службове п╕дроблення, 296 справ — за одержання хабара.
Серед притягнутих до адм╕н╕стративно╖ в╕дпов╕дальност╕ — заступник м╕н╕стра транспорту та зв’язку Укра╖ни, голова Под╕льсько╖ райдержадм╕н╕страц╕╖ м. Ки╓ва, суддя Ки╖вського окружного адм╕н╕стративного суду, заступник голови ДПА в ╤вано-Франк╕вськ╕й област╕ та ╕нш╕...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #41 за 09.10.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7896

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков