Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#42 за 16.10.2009
РЯТУВАТИ ЛЮБОВ’Ю?

БУДЬМО ЗДОРОВ╤!

На тому, що Всесв╕тн╕й день псих╕чного здоров’я (10 жовтня) не випадково сп╕впав з Днем пам’ят╕ ╤вана Богослова, який ще називають святом любов╕, наголосив о. ╤ван, ╕╓ромонах одн╕╓╖ ╕з с╕мферопольських православних церков. Хоча в чому сенс цього пор╕вняння, я одразу так ╕ не второпала. Щось не пом╕тно, аби люди особливо шанували тих, кого називають божев╕льними. ╤ оцей страх перед немил╕стю громади частенько призводить до того, що нел╕кован╕ межов╕ стани заганяють людину ╕ насправд╕ у глухий кут.
╤, як було визначено на «круглому стол╕», що в╕дбувся з нагоди Дня псих╕чного здоров’я в Реском╕тет╕ з ╕нформац╕╖ АРК, це теж ╓ одним ╕з чинник╕в загального неблагополуччя щодо здоров’я громадян. Особливо на цьому наголошували осв╕тянськ╕ психологи, оск╕льки деяк╕ батьки школяр╕в ╕ дос╕ переконан╕, що сп╕лкування з цими фах╕вцями дитини ╓ чимось под╕бним до тавра, яке св╕дчитиме про ╖хню меншоварт╕сть. А що вже тод╕ говорити про спец╕ал╕зован╕ л╕кувальн╕ заклади!
Тож, якщо звернутися до св╕тово╖ статистики, ще з 1900 до 1993 року поширен╕сть псих╕чних захворювань у св╕т╕ зросла вдесятеро, а за останн╓ десятил╕ття минулого стол╕ття з’явилися п╕дстави говорити про псих╕чн╕ хвороби у 5-7% населення, у той же час, як межовими псих╕чними розладами стражда╓ ледь не кожен четвертий.
Про все це я дов╕далася в╕д зав╕дувача в╕дд╕лення межових стан╕в Кримського республ╕канського закладу «Псих╕атрична л╕карня № 5» Володимира Юхимовича Шинкарчука. В╕н також зауважив, що за 9 рок╕в минулого стор╕ччя к╕льк╕сть ос╕б з псих╕чними ╕ повед╕нковими розладами зросла на 2,8%. Вразило ╕ те, що у 1998 роц╕ трет╓ м╕сце в Укра╖н╕ п╕сля серцево-судинних захворювань пос╕ло самогубство, п’яте ╕ шосте – цироз печ╕нки, у тому числ╕, алкогольний, та випадкове отру╓ння алкоголем. А за 9 рок╕в к╕нця минулого тисячол╕ття смертн╕сть в╕д су╖циду виросла на 40,8%. Укра╖на належить до держав з найвищим р╕внем самогубств, як╕ становлять приблизно п’яту частину ус╕х смертей в╕д травм та отру╓нь. Так╕ кроки зд╕йснюються людьми з надломленою псих╕кою, у стан╕ в╕дчаю та депрес╕╖.
Але ж, як пов╕домив св. отець ╤ван, людина створена Богом, аби ╕снувати в радост╕. Чи багато хто може похвалитися, що живе саме за таких умов? О. ╤ван вважа╓, що викривлення Божественного задуму п╕шло з того, коли людину почали розглядати на одному р╕вн╕ з твариною, в╕ддаючи перевагу матер╕альному ╕ в╕дсунувши на задн╕й план духовне.
╤ насправд╕, чи багато хто з нас ма╓ можлив╕сть под╕литися з кимось сво╖ми переживаннями? Не знаходять сп╕льно╖ мови нав╕ть найближч╕ люди, батьки ╕ д╕ти. Ось це ╕ мав на уваз╕ о. ╤ван, згадуючи ╤вана Богослова, який навчав: «Чада мо╖, чада, люб╕ть одне одного!».
Але як почути голос святого, коли нас пост╕йно атакують засоби масово╖ ╕нформац╕╖, що поширюють майже суц╕льний негатив, в жахливих словах змальовуючи як наше минуле, так ╕ майбутн╓? Володимир Юхимович Шинкарчук зауважив:
– Рекламують будь-що: боротьбу з лупою, фарбування волосся, догляд за зубами. Лише псих╕чне здоров’я залиша╓ться поза рекламою. Нашу державу воно не ц╕кавить. Людину налаштовують лише на те, як заробляти грош╕ та долати кризи. Колись псих╕чне здоров’я було справою священика. Але людину в╕длучили в╕д церкви ╕ повернути ╖╖ в лоно рел╕г╕╖ не так вже й просто.
То чи ладна держава якимось чином виправляти насл╕дки сво╖х експеримент╕в? Висновок можна зробити з╕ сл╕в зав╕дувача п╕дл╕тковим в╕дд╕ленням псих╕атрично╖ л╕карн╕ № 5 ╢вгена В╕кторовича Мороза:
– Сьогодн╕, коли к╕льк╕сть псих╕атр╕в у св╕т╕ зросла на 200% ╕ на кожного з них припада╓ тро╓ кл╕н╕чних психолог╕в (це св╕товий стандарт), у нас практично вся психотерапевтична допомога ляга╓ на плеч╕ псих╕атр╕в. До реч╕, за останн╕ роки к╕льк╕сть л╕карняних дитячих л╕жок зменшилася вдесятеро. У п╕дл╕тк╕в спостер╕га╓ться катастроф╕чне зростання повед╕нкових розлад╕в, а неврози приховуються за ╕ншими захворюваннями. Але при цьому зменшу╓ться ╕ к╕льк╕сть ставок л╕кар╕в-псих╕атр╕в.
Ц╕каво побудував св╕й виступ ╕ головний позаштатний психолог М╕нооздорову АРК В╕ктор ╤ванович Темник:
– ВНЗ переходять на так зване дистанц╕йне навчання. А це означа╓, що студенти як люди викладач╕в вже не ц╕кавлять, втрача╓ться виховний момент. ╤ незабаром старшим покол╕нням доведеться шкодувати за такими ╕нституц╕ями, як профком, адже держава повн╕стю в╕докремлю╓ться в╕д духовних запит╕в людини. Залиша╓ться лише с╕м’я. А якщо ╕ там не все гаразд? Коли таке було, щоб д╕ти залишали родини? У сусп╕льств╕ накопичуються не лише депресивн╕ настро╖, але й агрес╕я, що ста╓ причиною жахливих злочин╕в. Молода людина не може скористатися тими радощами життя, до яких ╖╖ заохочують ЗМ╤, ╕ поста╓ на стежину в╕йни.
В╕ктор ╤ванович ставить також риторичне запитання, з яким я неодноразово зверталася до людей, в╕д яких опосередковано залежать вт╕лення в життя под╕бно╖ норми: чому вод╕╖ мусять регулярно проходити огляд щодо стану псих╕чного здоров’я, с╕даючи на св╕й «драндулет», у той час, як керманичами велико╖ держави можна стати без будь-яко╖ медично╖ дов╕дки?
Мала слово ╕ дитячий л╕кар-нарколог, що наголосила на бездуховност╕ та аморальност╕, як╕ нер╕дко стають середовищем ╕снування дитини.
– Лише за 9 м╕сяц╕в цього року взято на обл╕к наркодиспансером 1425 д╕тей. Багато хто вважа╓, що порятунок – в п╕двищенн╕ добробуту, але без утвердження високих морально-духовних ц╕нностей у сусп╕льств╕ цього зла не здолати. Руйну╓ душу ╕ пол╕тика подв╕йних стандарт╕в, яко╖ дотриму╓ться держава, рекламуючи гор╕лчан╕ та тютюнов╕ вироби ╕ водночас н╕бито борючись з ними. Це саме стосу╓ться ╕ раннього статевого життя.
В подальш╕й розмов╕ йшлося також ╕ про брак дипломованих психолог╕в. А я ╕з власного досв╕ду ще б додала: обдарованих психолог╕в. Бо якщо деяким елементарним речам можна навчити ╕ мавпу, то л╕кувати людську душу зможе далеко не кожен, хто пройшов безкоштовну переп╕дготовку в центр╕ зайнятост╕. Тож, слухаючи виступи прац╕вник╕в Кримського республ╕канського центру соц╕альних служб для д╕тей та молод╕, який н╕бито щиро намагався простягнути руку допомоги ус╕м, хто цього потребу╓, ображаючись на пресу, що не хоче рекламувати ╖хн╕ послуги, та пропонуючи звертатися на ╖хн╕й телефон дов╕ри (15-73), я думала про те, як колись задля експерименту набрала цей телефон ╕ про т╕ враження, як╕ одержала. П╕зн╕ше мен╕ пояснили, що працюють на телефон╕ волонтери, н╕би це так само доступно кожному, як шинкувати цибулю чи збирати см╕ття. Але один м╕й вельмишановний сп╕врозмовник з цього приводу заявив, мовляв, б╕льш╕сть дзв╕нк╕в надходить просто жарт╕вливих. А я подумала: можливо, тому, що охоч╕ до забав знають, куди ╖м треба телефонувати.
Але що ж робити тим, хто готовий зд╕йснити найостанн╕ший у сво╓му житт╕ крок, кому треба почути слова, як╕ повернуть над╕ю, а разом з нею, можливо, ще 30-40 рок╕в життя?
З цим запитанням я звернулася вже п╕сля «круглого столу», на якому дискус╕я не передбачалася, до Володимира Юхимовича Шинкарчука ╕ в╕дчула, що в╕н под╕ля╓ мою вже давню занепоко╓н╕сть, тож не проти, аби було з╕н╕ц╕йовано вир╕шення ц╕╓╖ проблеми. Адже, як мен╕ в╕домо, майже в ус╕х великих м╕стах ╓ в╕дпов╕дн╕ служби, куди можна звернутися у хвилину крайнього в╕дчаю. Наша ж преса тиражу╓ приймальн╕ дн╕ та телефони чиновник╕в (до яких, на мою думку, звертатися взагал╕ марно), р╕зних соц╕альних служб, консультативн╕ телефони фах╕вц╕в М╕нооздорову (бодай раз на м╕сяць почути бажаний голос), дозволя╓ позаочно поборотися з корупц╕╓ю. ╤ це, звичайно, добре, як добре ╕ те, що в╕дпов╕дальн╕ люди не бояться ╕ отих згаданих жарт╕вливих невмотивованих дзв╕нк╕в. Але жодна з цих розмов не може врятувати людин╕ життя. Тож, зда╓ться, критикуючи пол╕тику подв╕йних стандарт╕в, ми й сам╕ не в╕дкида╓мо запропонован╕ правила гри.
Це вже – моя п╕слямова до «круглого столу». А реально його завершила заступник директора б╕бл╕отеки ╕м. Франка Тамара ╢вген╕вна Курочк╕на. Вона нагадала, що б╕бл╕отека – це «аптека для душ╕» ╕ закликала тих, хто не знаходить г╕дного об’╓кта для сп╕лкування, до сп╕лкування з книгою. Але, н╕куди не под╕нешся, молодь сьогодн╕ б╕льше приваблю╓ комп’ютер, та, на жаль, це необмежене джерело знань не несе в соб╕ жодного виховного елементу, даруючи ц╕лий св╕т, не нада╓ душевно╖ р╕вноваги.

Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #42 за 16.10.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7928

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков