Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2009
СКАЖИ МЕН╤, ХТО ТВ╤Й ВЧИТЕЛЬ…

В╤ТА╢МО!

Я навчаюсь на 5-му курс╕ юридичного факультету Кримського юридичного ╕нституту. Для нас ╓ важливим – хто, як ╕ чому нас вчить. Багато рок╕в виклада╓ предмет «Крим╕нальний процес» в ╕нститут╕ кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист АР Крим Роман Юхимович Савонюк, який ╓ незм╕нним кер╕вником наукового студентського сем╕нару з ц╕╓╖ дисципл╕ни. Студентам також ц╕кава ╕ наукова д╕яльн╕сть викладач╕в. Особисто мене зац╕кавили науков╕ статт╕ нашого кер╕вника. З 1996 р. лише у пров╕дному фаховому журнал╕ «Право Укра╖ни» ним було опубл╕ковано б╕льше десяти наукових статей, в яких автор досл╕див проблеми в╕тчизняного крим╕нального процесу та крим╕нолог╕╖, запропонував низку зм╕н ╕ доповнень до чинного законодавства.
Так, ще у 1996 р., п╕сля прийняття Основного Закону Укра╖ни, у цьому авторитетному журнал╕ було опубл╕ковано статтю «Правосуддя у св╕тл╕ Конституц╕╖: суд без ухилу на обвинувачення», у як╕й Роман Юхимович запропонував при прийнятт╕ нових законодавчих акт╕в виключити норми, що прямо вказують чи можуть призвести до висновку про будь-яку обвинувальну роль суду. Були внесен╕ й ╕нш╕ пропозиц╕╖, наприклад, щоб коп╕ю обвинувального висновку обвинуваченому вручав прокурор, який затвердив або склав такий висновок, а не суд, ╕ зробити це сл╕д не за три доби до початку слухання справи, а не п╕зн╕ше сорока восьми годин п╕сля затвердження (складення) прокурором обвинувального висновку. Вже тод╕ пропонувалося «доручити оголошення обвинувального висновку в суд╕ прокуроров╕. На п╕дстав╕ матер╕ал╕в суду право порушити крим╕нальну справу повинно належати теж прокуроров╕». Згодом пропозиц╕╖ автора знайшли в╕дображення у зм╕нах до законодавства.
У лютому 1997 р. автор п╕дготував актуальну статтю «Суд присяжних: яким йому бути?», в як╕й розглядалися питання та умови, а також основи та принципи формування суду присяжних ╕ його значення для незалежно╖ Укра╖ни. На жаль, вказана проблема вищим законодавчим органом ╕ до сьогодн╕ не вир╕шена.
У 1999 р. побачила св╕т стаття «Соц╕олого-правове досл╕дження, або Думки засуджених», п╕дставою для написання яко╖ стали результати анон╕много анкетування ос╕б у сл╕дчому ╕золятор╕. На думку автора, у сл╕дчих ╕золяторах перебувають р╕зн╕ люди ╕ з р╕зних причин, ╕ той, хто хоче зм╕нити життя на краще ╕ переконливо це доводить, повинен мати таку можлив╕сть, а держава через в╕дпов╕дн╕ установи з допомогою закон╕в та соц╕альних програм зобов’язана надати та гарантувати ╖м таку можлив╕сть.
У 2001 р. у статт╕ «Крим╕нально-процесуальна функц╕я та ╖╖ зм╕ст у д╕яльност╕ сл╕дчого як суб’╓кта доказування» автор аргументував необх╕дн╕сть законодавчого закр╕плення за сл╕дчим т╕льки функц╕╖ розсл╕дування крим╕нальних справ, а не пересл╕дування чи обвинувачення. Автор стверджу╓, що право сл╕дчого на обвинувачення ма╓ попередн╕й характер ╕ не ╓ головним чи обов’язковим, а розсл╕дування, як процесуальна функц╕я, ╓ пост╕йною ╕ основною… Концепц╕я, в╕дпов╕дно до яко╖ сл╕дчий над╕лявся функц╕ями обвинувачення, захисту ╕ вир╕шення справи, неповно репрезенту╓ д╕яльн╕сть сл╕дчого як суб’╓кта доказування. Об╜рунтовано основн╕ напрями функц╕╖ розсл╕дування в д╕яльност╕ сл╕дчого як суб’╓кта доказування, а саме: 1) розгляд заяв ╕ пов╕домлень про злочини ╕ розв’язання питання про порушення справи; 2) досл╕дження обставин, що складають предмет доказування у справ╕; 3) висунення сл╕дчим попереднього обвинувачення; 4) забезпечення реал╕зац╕╖ законних прав ╕ншими учасниками крим╕нально-процесуального доказування; 5) доказування у зв’язку з прийняттям п╕дсумкових р╕шень у справ╕. Ч╕ткий под╕л процесуальних функц╕й передбача╓ наявн╕сть р╕вних прав суб’╓кт╕в у реал╕зац╕╖ ними принципу змагальност╕, що сприя╓ досягненню мети доказування. Тому, у проект╕ КПК Укра╖ни запропоновано визначити так╕ важлив╕ положення: 1. Крим╕нальний процес ╜рунту╓ться на под╕л╕ процесуальних функц╕й м╕ж суб’╓ктами, зобов’язаними зд╕йснювати доказування, суб’╓ктами, що мають право, ╕ суб’╓ктами, як╕ залучаються до участ╕ з доказуванн╕.
2. Процесуальн╕ функц╕╖ розсл╕дування, обвинувачення, захисту ╕ правосуддя в╕докремлен╕ ╕ не можуть зд╕йснюватися одним ╕ тим же органом або посадовою особою.
3. Право формулювання ╕ висунення попереднього обвинувачення ма╓ орган, що провадить розсл╕дування (сл╕дчий, прокурор), а доказування обвинувачення в суд╕ поклада╓ться на обвинувача.
4. У досудовому сл╕дств╕ ╕ судовому розгляд╕ справи суб’╓ктам крим╕нального процесу надаються ╕ забезпечуються р╕вн╕ можливост╕ для активно╖ участ╕ у доказуванн╕ сво╓╖ позиц╕╖. Правильне визначення зм╕сту функц╕╖ в д╕яльност╕ сл╕дчого, як суб’╓кта доказування, дасть змогу точно встановити його м╕сце серед ╕нших учасник╕в крим╕нально-процесуальних в╕дносин, визначити роль ╕ призначення у розв’язанн╕ завдань крим╕нального судочинства. Права та обов’язки сл╕дчого хоч ╕ не систематизован╕, але закр╕плен╕ в КПК, а питання щодо його процесуально╖ функц╕╖, ╖╖ зм╕ст залишаються дискус╕йними. Як вар╕ант вир╕шення ц╕╓╖ проблеми пропону╓ться прийняття Закону «Про органи досудового сл╕дства», в якому, кр╕м прав, обов’язк╕в ╕ повноважень сл╕дчого, потр╕бно закр╕пити та розкрити зм╕ст функц╕╖ розсл╕дування, вказати основн╕ напрями процесуально╖ д╕яльност╕ сл╕дчого.
У сво╖й науков╕й д╕яльност╕ Роман Юхимович як голова Кримського рег╕онального в╕дд╕лення Крим╕нолог╕чно╖ асоц╕ац╕╖ Укра╖ни прид╕ля╓ увагу не лише проблемам крим╕нального процесу. Так, ще у 2002 р. ним була опубл╕кована стаття «Щодо визначення та розвитку сучасно╖ крим╕нолог╕╖». Автор висловив сво╖ м╕ркування щодо проблем ╕ шлях╕в розвитку сучасно╖ крим╕нолог╕╖ в Укра╖н╕. Автор вважа╓, що, «по-перше, необх╕дно дати ч╕тку в╕дпов╕дь на питання: «Що ╓ предметом в╕тчизняно╖ крим╕нолог╕╖, яке ╖╖ м╕сце серед ╕нших наук, а також, який шлях розвитку чека╓ ╖╖ в майбутньому?». По-друге, потр╕бно визначитися: чи ╓ крим╕нолог╕я юридичною (правовою) наукою, що вивча╓ лише злочин як протиправну повед╕нку особи, чи вона ма╓ б╕льш широкий спектр д╕╖ (соц╕олог╕чний, психолог╕чний тощо), ╕ вивча╓ злочинн╕сть як сусп╕льне явище та розробля╓ заходи контролю ╕ протид╕╖ останн╕й?». Щодо предмету та завдань крим╕нолог╕╖ автор висловив ц╕каву думку, що «крим╕нолог╕чна наука повинна прогнозувати можливий розвиток злочинност╕, ╖╖ окремих вид╕в, розробляти рекомендац╕╖ для в╕дпов╕дних державних ╕ громадських орган╕зац╕й щодо запоб╕гання злочин╕в. ╤, в першу чергу, така д╕яльн╕сть ма╓ бути спрямована на вивчення: 1) обставин, вчинення злочин╕в; 2) протиправно╖ повед╕нки ос╕б, як╕ скоюють злочини, ╖хн╕х соц╕ально-психолог╕чних характеристик; 3) в╕дпов╕дност╕ чинних закон╕в реал╕ям сьогодення, практики ╖хнього застосування та ефективност╕ д╕╖; 4) проблем пен╕тенц╕арно╖ системи; 5) можливост╕ релаксац╕╖ стану ос╕б, як╕ постраждали в╕д злочину; 6) ефективност╕ ресоц╕ал╕зац╕╖ ос╕б, що в╕дбули покарання тощо». Автор пропону╓ створити в Укра╖н╕ рег╕ональн╕ крим╕нолог╕чн╕ центри (РКЦ), фах╕вц╕ яких будуть вивчати й досл╕джувати економ╕ко-пол╕тичне становище у рег╕он╕, стан ╕ тенденц╕╖ злочинност╕. При в╕дпов╕дн╕й п╕дтримц╕ та забезпеченн╕ центри могли б зд╕йснювати надання допомоги особам, як╕ постраждали в╕д злочин╕в, а також координувати д╕яльн╕сть як державних, так ╕ недержавних орган╕в у справ╕ захисту прав ╕ свобод людини. Без сумн╕ву, потр╕бен крим╕нолог╕чний журнал (як науковий). Пропонувалося започаткувати щор╕чне проведення крим╕нолог╕чних науково-практичних конференц╕й, як╕ можуть мати й м╕жнародний статус, а головне — дадуть можлив╕сть об’╓днати науковий потенц╕ал ╕ потреби практики у подоланн╕ злочинност╕, будуть сприяти подальшому розвитку крим╕нолог╕╖ в Укра╖н╕.
На сво╖х заняттях Роман Юхимович стверджу╓, що правильне ╕ ефективне застосування будь-якого закону багато в чому залежить в╕д точност╕ наведених у ньому норм, положень та формулювань, ч╕ткост╕ вжитих понять ╕ терм╕н╕в. Особливо це актуально для кодекс╕в, як╕ ╓ основними та визначальними в регулюванн╕ в╕дносин певно╖ галуз╕ права. Тому в 2004 р. у статт╕ «Щодо терм╕н╕в ╕ понять Крим╕нально-процесуального кодексу Укра╖ни» автор вказав на необх╕дн╕сть «б╕льш повно ╕ точн╕ше визначати терм╕ни ╕ поняття чинного та проекту КПК Укра╖ни». Автором було запропоновано низку визначень, як╕ на сьогодн╕ в╕дсутн╕ в КПК, а також доповнення ст. 32 чинного КПК роз’ясненням багатьох терм╕н╕в. Автор вважа╓, що «при визначенн╕ та тлумаченн╕ крим╕нально-процесуальних терм╕н╕в доречно взяти до уваги також ╖хню лог╕чну зм╕стовн╕сть та в╕дпов╕дн╕сть укра╖нськ╕й мов╕».
Також у 2004 р. була опубл╕кована ще одна наукова стаття «Заявник у крим╕нальному процес╕», в як╕й автор звернув увагу на прогалини у законодавств╕ та проблемн╕ питання статусу особи, яка зробила заяву про злочин, а також вн╕с пропозиц╕╖ ╖хнього законодавчого вир╕шення, тому що на практиц╕ особа, що звернулася ╕з заявою, певний пер╕од (до 10 д╕б) фактично ╓ безправною, тому що ╖╖ статус законом не визначено. Автор запропонував доповнити чинний КПК визначенням: «Заявник, як особа, яка письмово чи усно звернулася до органу — розсл╕дування (д╕знання, досудового сл╕дства), прокурора чи суду (судд╕) ╕з заявою або пов╕домленням про сусп╕льно небезпечне д╕яння, передбачене крим╕нальним законодавством Укра╖ни, чи за захистом сво╖х законних прав та ╕нтерес╕в». Запропоновано перел╕к прав та обов’язк╕в заявника, як╕ теж необх╕дно визначити законодавчо.
Наступного року серед наукового доробку автора з’явилася стаття п╕д назвою: «Права людини та проблемн╕ питання порушення крим╕нальних справ приватного обвинувачення». Головну проблему автор вбача╓ у «недосконалост╕ чинного в╕тчизняного крим╕нально-процесуального законодавства ╕ не завжди правильн╕й практиц╕ його застосування, що значно обмежу╓ можлив╕сть громадян у справ╕ захисту сво╖х законних прав, порушених злочинними д╕ями… Так, у раз╕ запод╕яння особ╕ т╕лесного ушкодження, не знаючи про його ступ╕нь тяжкост╕, особа, як правило, зверта╓ться ╕з заявою про це до органу д╕знання (м╕л╕ц╕╖). П╕сля перев╕рки заяви та отримання акта судово-медичного огляду з висновком, що особ╕ запод╕яно легк╕ т╕лесн╕ ушкодження, орган д╕знання ухвалю╓ постанову про в╕дмову в порушенн╕ крим╕нально╖ справи за в╕дсутн╕стю в д╕янн╕ складу злочину, про що пов╕домля╓ зац╕кавлен╕й особ╕ (заявнику). Крим╕нально-процесуальний закон не встановлю╓ вимог до зм╕сту та форми цього процесуального документа, а тому заявнику орган д╕знання надсила╓ лише коротке пов╕домлення, деколи вказуючи, що з цього питання в╕н може звернутися до суду. Д╕йсно, в╕дпов╕дно до закону справи приватного обвинувачення, тобто т╕, що порушуються не ╕накше, як за скаргою постраждалого, окр╕м окремих виняткових випадк╕в, можуть бути порушен╕ т╕льки суддею. Але у цьому випадку суддя порушити крим╕нальну справу без порушення закону не зможе, а тому зг╕дно з чинним законом, в╕н, як правило, виносить постанову про в╕дмову в порушенн╕ крим╕нально╖ справи. Формальною п╕дставою для прийняття такого р╕шення суддею про в╕дмову в порушенн╕ крим╕нально╖ справи ╓ нескасована постанова органу д╕знання про в╕дмову в порушенн╕ крим╕нально╖ справи за тим же фактом». Роз╕рвати це замкнуте коло автор запропонував внесенням до КПК норми про те, що «у раз╕ встановлення, що в д╕янн╕ особи наявн╕ ознаки злочину, який передбачено
ст. 125, ч. 1 ст. 126, ст. 356 Крим╕нального кодексу, орган д╕знання, сл╕дчий, начальник сл╕дчого в╕дд╕лу, а також прокурор, якщо в╕н не прийняв р╕шення про порушення крим╕нально╖ справи, направляють заяву постраждало╖ особи ╕ матер╕али перев╕рки до суду для розв’язання питання про можлив╕сть порушення крим╕нально╖ справи та протягом доби письмово пов╕домляють постраждалого про прийняте р╕шення ╕ його п╕дстави». З огляду на ╖╖ актуальн╕сть, саме ця стаття з ц╕╓╖ проблематики в «Юридичному в╕снику Укра╖ни» за 2005 р╕к була визнана серед кращих.
У досудовому сл╕дств╕ та безпосередньо в процесуальн╕й д╕яльност╕ сл╕дчого з розсл╕дування крим╕нальних справ значне ╕ важливе м╕сце пос╕да╓ правильне ╕ повне встановлення обставин, що п╕длягають доказуванню. Це стало предметом окремого досл╕дження, ╕ у 2006 р. Роман Юхимович опубл╕кував статтю «Меж╕ доказування в досудовому сл╕дств╕». На думку автора, «меж╕ доказування в досудовому сл╕дств╕ – це необх╕дна ╕ достатня сукупн╕сть доказ╕в, яка забезпечу╓ всеб╕чне, повне ╕ об’╓ктивне встановлення вс╕х обставин, що складають зм╕ст предмета доказування в розсл╕дуванн╕ крим╕нально╖ справи. На в╕дм╕ну в╕д предмета доказування, який ╓ загальним, ╓диним, меж╕ доказування – ╕ндив╕дуальн╕ для кожно╖ крим╕нально╖ справи… У досудових стад╕ях пров╕дна роль у визначенн╕ меж доказування, як у теоретичному, так ╕ в практичному план╕, належить сл╕дчому, в провадженн╕ якого перебува╓ крим╕нальна справа. Правильне визначення меж╕ доказування сприя╓ всеб╕чному ╕ повному розсл╕дуванню справи, встановленню об’╓ктивно╖ ╕стини…”.
Окрем╕ статт╕ чинного КПК й сьогодн╕ дають можлив╕сть суб’╓ктам застосування по-р╕зному розум╕ти та тлумачити ╖хн╕й зм╕ст, що призводить до помилок та порушення прав ╕ законних ╕нтерес╕в людей. До одн╕╓╖ з таких статей, на думку автора, належить ╕ ст. 216 КПК: «В╕дновлення сл╕дства в закрит╕й справ╕». У сво╖й робот╕ «В╕дновлення провадження в закрит╕й крим╕нальн╕й справ╕: проблемн╕ питання застосування» автором запропоновано: «Коп╕ю постанови судд╕ надсилати особ╕, яка прийняла р╕шення про закриття справи, особ╕, яка подала скаргу на постанову, ╕ прокурору, який в╕дмовив у в╕дновленн╕ сл╕дства у справ╕ протягом доби… Якщо при закритт╕ крим╕нально╖ справи до обвинуваченого було вжито заход╕в громадського або дисципл╕нарного впливу чи адм╕н╕стративного стягнення, то одночасно з в╕дновленням сл╕дства у ц╕й справ╕ необх╕дно вир╕шити питання про скасування зазначених заход╕в… якщо постанову про закриття справи сл╕дчим було винесено за згодою (санкц╕╓ю) прокурора, то в╕дновлення сл╕дства у так╕й справ╕ начальником сл╕дчого в╕дд╕лу можливе лише за письмовою згодою прокурора… У КПК пропону╓ться передбачити, наприклад, у т╕й же ст. 236, норму, що у раз╕ закриття крим╕нально╖ справи судом за вказаних п╕дстав, в╕дновлення провадження у закрит╕й справ╕ можливе за скаргою зац╕кавлених ос╕б або за поданням прокурора за наявност╕ до того достатн╕х п╕дстав судом, який закрив справу або судом вищого р╕вня, ╕ лише до зак╕нчення строку давност╕ притягнення до крим╕нально╖ в╕дпов╕дальност╕ за злочин, за яким було порушено крим╕нальну справу…
У 2008 р. вийшла друком стаття п╕д назвою «Затримання за п╕дозрою у вчиненн╕ злочину: в╕дпов╕дн╕сть чинного КПК Основному Закон╕ Укра╖ни». Автор вбача╓ проблему у нев╕дпов╕дност╕ п╕дстав для затримання особи за п╕дозрою у вчиненн╕ злочину, вказаних у чинному КПК, Основному Закону, що ╓ порушенням прав людини на особисту недоторканн╕сть ╕ свободу...
Конституц╕я визнача╓, що про арешт або затримання людини ма╓ бути негайно пов╕домлено родич╕в заарештованого чи затриманого. Беручи до уваги реальний строк, необх╕дний для його виконання, наведене положення Конституц╕╖ в КПК може бути конкретизоване так: «Орган д╕знання (сл╕дчий, прокурор) не п╕зн╕ше дванадцяти годин з моменту затримання пов╕домля╓ близьких родич╕в затриманого, за його вибором ╕ вказаною ним адресою, про що робить запис в протокол╕ затримання»...
Безумовно, наведен╕ науков╕ роботи автора ╓ актуальними та необх╕дними у справ╕ сучасного осмислення та реформування в╕тчизняного крим╕нально-процесуального законодавства, вони також ╓ повчальними для студент╕в – майбутн╕х юрист╕в-практик╕в.
25 жовтня Роману Юхимовичу виповню╓ться 60 рок╕в. Щиро в╕та╓мо свого вчителя ╕ наставника з Днем народження, зичимо щастя та довгих рок╕в життя!

Наталя Казакова, студентка Кримського юридичного ╕нституту ОДУВС, староста наукового студентського сем╕нару.

На фото: Роман Юхимович Савонюк (у другому ряду) з╕ сво╖ми студентами.

«Кримська св╕тлиця» при╓дну╓ться до цих щирих прив╕тань ╕ бажа╓ нашому шанованому читачев╕ ╕ автору Роману Юхимовичу Савонюку здоров’я, натхнення, ус╕ляких гаразд╕в ╕ ще багато-багато таких вдячних вихованц╕в!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7964

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков