Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 23.10.2009
ВЕЛИЧНИЙ СПАДОК Л. П. СИМИРЕНКА

ДЖЕРЕЛА

У лютому наступного року св╕това наукова громадськ╕сть в╕дзначатиме 155 рок╕в в╕д дня народження Сад╕вничого ген╕я Укра╖ни Левка Симиренка. Майже 30 рок╕в учений присвятив вивченню кримського сад╕вництва. Ц╕лком законом╕рно, що кримськ╕ досл╕дники, зокрема в╕домий учений-сад╕вник та ╕сторик аграрно╖ науки академ╕к УЕАН Петро Вольвач, зробили найвагом╕ший внесок не лише у повернення ╕з забуття ╕мен╕ всесв╕тньо в╕домого укра╖нського ученого, але ╕ у пропаганду його науково╖ спадщини.
Найб╕льш знаковим явищем у в╕тчизнян╕й сад╕внич╕й науц╕ останн╕х рок╕в стали перевиданий у 2001 роц╕ перший том знаменито╖ симиренк╕всько╖ прац╕ «Кримське промислове плод╕вництво» та повернутий наприк╕нц╕ 2008 р. у в╕тчизняну та св╕тову сад╕вничу науки ╖╖ другий том. Широка наукова презентац╕я видання проходить в наукових установах, вищих навчальних закладах, у школах та виробничих колективах як в Укра╖н╕, так ╕ за ╖╖ межами. Вже пов╕домлялося, що упорядник та видавець першого та другого том╕в славетно╖ симиренк╕всько╖ прац╕ симиренкознавець Петро Вольвач пров╕в презентац╕ю видання у знаменитому вавиловському ╕нститут╕ рослинництва у Санкт-Петербурз╕.
Укра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр у Москв╕ плану╓ провести наукову презентац╕ю нових видань Л. П. Симиренка не лише у рос╕йськ╕й столиц╕, але й в ╕нших рег╕онах Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Це переконливий доказ невмирущост╕ ╕ св╕тово╖ слави науково╖ спадщини справжнього Великого Укра╖нця.
Справедлив╕сть зазначено╖ думки нещодавно п╕дтвердила урядова делегац╕я Китайсько╖ Народно╖ Республ╕ки, яка в╕дв╕дала ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського та Кримський науковий центр НАН Укра╖ни ╕ МОН Укра╖ни. Делегац╕я оглянула дендрар╕й ун╕верситетського Ботан╕чного саду, побувала у будинку князя М. С. Воронцова, де нин╕ розташову╓ться Кримський науковий центр. Китайськ╕ гост╕, оглянувши ун╕кальний палац, звернули увагу на мемор╕альн╕ дошки на ньому. ╥х вельми зац╕кавила симиренк╕вська дошка. Кер╕вник делегац╕╖, високий посадовець зазначив, що творч╕сть видатного укра╖нського ученого-сад╕вника Левка Симиренка добре знають у Кита╖. А знаменитий симиренк╕вський ренет перший китайський космонавт брав у косм╕чну подорож.
Публ╕кац╕╓ю професора ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського В. ╢ни газета в╕дновила симиренк╕вську рубрику. До розмови запрошу╓мо вс╕х, хто зна╓ ╕ ц╕ну╓ безсмертну наукову спадщину Великого Укра╖нця.

ВЕЛИЧНИЙ СПАДОК Л. П. СИМИРЕНКА

Наприк╕нц╕ л╕та 2002 року в кримськ╕й кра╓знавч╕й б╕бл╕отец╕ «Таврика» в╕дбулася презентац╕я нового репринтного видання славетно╖ науково╖ прац╕ Левка Платоновича Симиренка — першого тому «Кримського промислового плод╕вництва» (С╕мферополь, «Тавр╕я-плюс». Ком╕тет з науки ╕ рег╕онального розвитку АРК, 2001. – 746 с., 348 ╕люстрац╕й).
За життя автора праця вийшла у Москв╕ ще в 1912 роц╕. У н╕й наводиться помолог╕чний опис 58 сорт╕в яблун╕ ╕ 75 сорт╕в груш╕. На конкурс╕, присвяченому 50-л╕ттю Рос╕йського ╕мператорського товариства сад╕вництва, рукопис прац╕ обсягом понад 2000 аркуш╕в машинописного тексту отримав найвищу нагороду – Велику золоту медаль. Ун╕кальному фундаментальному досл╕дженню кримського промислового плод╕вництва учений присвятив майже двадцять рок╕в свого подвижницького життя. Прижитт╓ве видання зазначено╖ прац╕ було знищене у добу комун╕стичного тотал╕таризму ╕ стало б╕бл╕ограф╕чним раритетом. Рукописи другого та третього том╕в були втрачен╕ у горнил╕ Першо╖ ╕мпер╕ал╕стично╖ та громадянсько╖ во╓н.
Нове репринтне видання визначно╖ науково╖ прац╕ видатного ученого сад╕вника та помолога на презентац╕╖ отримало високу оц╕нку. Учасники заходу були одностайн╕ у тому, що в╕дроджена праця
Л. П. Симиренка стане над╕йною науковою основою у справ╕ примноження гучно╖ слави кримського сад╕вництва. Висловлювалася також думка про необх╕дн╕сть пошуку та видання втрачених у п╕тьм╕ часу том╕в рукопис╕в прац╕ всесв╕тньо в╕домого ученого.
╤ ось наприк╕нц╕ 2008 року прийшла рад╕сна зв╕стка про довгооч╕куваний вих╕д з друку другого тому визначно╖ прац╕ знаменитого ученого (С╕мферополь, «Тавр╕я». –
608 с., 128 ╕люстрац╕й). Напередодн╕ стол╕тнього юв╕лею оприлюднення рукопису ун╕кального наукового досл╕дження ген╕ального укра╖нського ученого сад╕вника та помолога широка наукова громадськ╕сть Криму мала щасливу нагоду ознайомитися з нев╕домими стор╕нками легендарно╖ науково╖ трилог╕╖.
Кому ж ми ма╓мо завдячувати поверненню ╕з небуття значно╖ частки великого наукового спадку Л. П. Симиренка?
Укладачем та науковим редактором цього фол╕анта, як ╕ першого тому, ╓ в╕домий кримський учений-б╕олог та ╕сторик науки, голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ Наукового Товариства ╕м. Т. Г. Шевченка, академ╕к Укра╖нсько╖ еколог╕чно╖ академ╕╖, заслужений д╕яч науки ╕ техн╕ки АР Крим, невтомний досл╕дник симиренк╕всько╖ спадщини Петро Васильович Вольвач.
В╕дшукати, реан╕мувати, в╕дновити та видати цей величезний за обсягом та науковою значущ╕стю матер╕ал – без переб╕льшення, науковий та громадянський подвиг. Спод╕ва╓мося, що ╕стор╕я науки та сусп╕льство ще г╕дно поц╕нують цю визначну працю, ╖╖ автора Л. П. Симиренка та упорядника ╕ редактора-видавця П. В. Вольвача.
Другий том «Кримського промислового плод╕вництва» ╓ лог╕чним продовженням попереднього видання. Не вдаючись до детального та всеб╕чного зм╕сту анал╕зу ново╖ фундаментально╖ прац╕, зазначимо ╖╖ виняткову довершен╕сть та високий науковий р╕вень, а головне, ╖╖ невмирущу практичну значущ╕сть, у першу чергу для Криму, який ми за традиц╕╓ю назива╓мо сад╕вничою та виноградарською перлиною Укра╖ни.
Другий том ма╓ досить ч╕тку зм╕стову структуру. У ньому 10 окремих, але вельми лог╕чно по╓днаних глав: ╤ – «Вишня та черешня» (у н╕й пода╓ться опис 139 сорт╕в); ╤╤ – «Слива» (описано 86 сорт╕в); ╤╤╤ – «Абрикос» (характеризу╓ться 28 сорт╕в); ╤V глава присвячена персику та нектарину (121 сорт), у V – пода╓ться опис айви звичайно╖, мушмули та японсько╖ айви (13 сорт╕в).
Досл╕дник не оминув увагою ╕ малопоширен╕ плодов╕ культури (горобину кримську, кизил (дерен) та шовковицю (глава V╤) (13 сорт╕в) ╕ гор╕хопл╕дн╕ культури: фундук, волоський гор╕х, мигдаль, ╖ст╕вний каштан, ф╕сташку (глава V╤╤ – 49 сорт╕в). Мабуть, першим серед кримських досл╕дник╕в Л. П. Симиренко глибоко вивчив ╕ субтроп╕чн╕ культури, як╕ вирощувались на П╕вденнобережж╕ (олива, ╕нжир, гранат – 10 сорт╕в). Ч╕льне м╕сце у нов╕й прац╕ пос╕дають також яг╕дн╕ культури (суниця, смородина чорна, пор╕чки, а╜рус, малина та ожина). Сьогодн╕ мало хто нав╕ть з учених-виноградар╕в зна╓, що перший ампелограф╕чний опис поширених у Криму сорт╕в винограду (понад 30 сорт╕в) зробив також Л. П. Симиренко. Описи сорт╕в винограду, зроблен╕ видатним ученим, вир╕зняються глибиною та довершен╕стю. Отже, у другому том╕ ун╕кально╖ прац╕ помолог╕чного класика описано майже 500 сорт╕в к╕сточкових, гор╕хопл╕дних, малопоширених субтроп╕чних, яг╕дних культур та винограду. Ця праця – повна помолог╕чна енциклопед╕я, ун╕кальний сад╕вничий компенд╕ум.
Великий патр╕от Криму ╕ неперевершений знавець кримського сад╕вництва Л. П. Симиренко закликав кримських учених ╕ сад╕вник╕в як найб╕льший скарб берегти ун╕кальний генофонд м╕сцевих сорт╕в плодових культур та винограду, широко використовувати його у практиц╕ сад╕вництва та виноградарства, залучати м╕сцев╕ сорти до селекц╕йно╖ роботи. Тож ч╕льне м╕сце у нов╕й, щойно видан╕й прац╕ пос╕да╓ помолог╕чний опис найц╕нн╕ших м╕сцевих сорт╕в к╕сточкових, гор╕хопл╕дних, малопоширених культур та винограду.
У додатку до прац╕ видатного помолога наводиться понад два десятки статей пров╕дних науковц╕в Криму та Укра╖ни, в яких висв╕тлюються нов╕тн╕ досягнення в╕тчизняно╖ науково╖ сад╕вничо╖ школи, яка й донин╕ усп╕шно розвива╓ться завдяки невмирущ╕й симиренк╕вськ╕й спадщин╕. Зазначен╕ матер╕али мають величезну ц╕нн╕сть для в╕дродження колишньо╖ слави кримського промислового сад╕вництва. Сам упорядник, академ╕к П. В. Вольвач разом ╕з сином, кандидатом с-г наук Тарасом Вольвачем п╕дготував для видання к╕лька глибоких анал╕тичних статей, присвячених анал╕зу внеску Л. П. Симиренка у вивчення ц╕ло╖ низки плодових культур та винограду.
Щойно виданий другий том «Кримського промислового сад╕вництва» ╓ лог╕чним продовженням першого тому. Упорядник зробив все можливе, щоб праця, яка, на жаль, не була видрукувана за життя досл╕дника, максимально в╕дпов╕дала його задуму. Матер╕али до кожно╖ глави довелося розшуковувати в залишках наукових арх╕в╕в ученого, розпорошених як в Укра╖н╕, так ╕ в Москв╕ та Санкт-Петербурз╕. Деяк╕ розд╕ли книги зм╕г наприк╕нц╕ двадцятих – на початку тридцятих рок╕в минулого стол╕ття опубл╕кувати син Л. П. Симиренка, професор Володимир Симиренко, знищений комун╕стичним режимом у 1938 роц╕.
Залиша╓ться в╕дшукати втрачений трет╕й том – «Атлас плод╕в», який, за задумом автора, мав завершувати наукову трилог╕ю про кримське сад╕вництво. Досл╕дник симиренк╕всько╖ спадщини академ╕к П. В. Вольвач не втрача╓ над╕ю розшукати ╕ цей безц╕нний матер╕ал.
Оц╕нюючи багатол╕тню подвижницьку д╕яльн╕сть академ╕ка П. В. Вольвача на нив╕ повернення ╕з забуття ╕мен╕ та науково╖ спадщини св╕тового значення ученого-сад╕вника
Л. П. Симиренка та В. Л. Симиренка, необх╕дно зазначити, що ця праця ма╓ бути г╕дно пошанована Укра╖нською державою. Досл╕дник заслугову╓ не лише прем╕╖ ╕мен╕ Л. П. Симиренка, але ╕ Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни в галуз╕ науки та звання «Заслужений д╕яч науки ╕ техн╕ки Укра╖ни».
Наприк╕нц╕ л╕та 2009 року симиренкознавець ╕н╕ц╕ював в╕дкриття першо╖ у Криму мемор╕ально╖ дошки Великому Сад╕вничому Укра╖ни, якого св╕т ще за життя нар╕к «королем рос╕йського сад╕вництва». ╥╖ встановлено у Ботан╕чному саду Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету, на в╕домому зам╕ському будинку князя М. С. Воронцова, де в 1913 роц╕ за активно╖ участ╕ укра╖нського ученого була орган╕зована перша у Рос╕╖ Салгирська помолого-сад╕внича досл╕дна станц╕я. У садиб╕ «Салгирка», вивчаючи кримське сад╕вництво, Л. П. Симиренко працював у р╕зн╕ пори року з 1888 до 1912 року.
П╕сля в╕дкриття мемор╕ально╖ дошки видатному ученому сад╕внику та помологу в прим╕щенн╕ Кримського наукового центру НАН Укра╖ни ╕ МОН Укра╖ни в╕дбулася презентац╕я другого тому всесв╕тньо в╕домо╖ прац╕ «Кримське промислове плод╕вництво» — гордост╕ укра╖нсько╖ науки.

Василь ╢НА, професор ТНУ ╕м. В. ╤. Вернадського, академ╕к Кримсько╖ академ╕╖ наук, голова Кримського в╕дд╕лення Укра╖нського географ╕чного товариства.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 23.10.2009 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7965

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков