Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 30.10.2009
ВОНИ ЗМ╤НЮЮТЬ СВ╤Т!

АКТУАЛЬНО!

Кажуть психологи: якщо не можеш зм╕нити ситуац╕ю, зм╕ни сво╓ ставлення до не╖. Але якщо хита╓ться ст╕л або тягне у дверну щ╕лину нестримний протяг, то марно намагатися переконати себе, що кава не розлилася, а ти не занедужав. ╤ ск╕льки отаких др╕бниць, як╕ заважають нам жити, накопичу╓ться роками. А руки з часом вже не т╕, ╕ оч╕, ╕ родини немов ╕ не було н╕коли у цих ст╕нах. Зв╕дки ж чекати допомоги?
Зав╕дувачка в╕дд╕лення соц╕ально╖ допомоги вдома Центру соц╕ально╖ допомоги одиноким пенс╕онерам та ╕нвал╕дам Управл╕ння прац╕ ╕ соц╕ального захисту населення Центрально╖ районно╖ ради м. С╕мферополя Тетяна ╤льк╕вна Шайтанова, не стримуючи в╕дрази, розпов╕да╓ про т╕ ситуац╕╖, як╕ доводиться спостер╕гати деколи соц╕альним прац╕вникам вдома у сво╖х п╕доп╕чних:
— Ось у ╕нвал╕да в╕йни ╤ групи Л╕д╕╖ Серг╕╖вни Овечк╕но╖ ╓ внучка. Але хто ╖╖ бачить? Найбрудн╕шу роботу, яка не входить до жодно╖ угоди, робить той, у кого ╓ серце. ╤ серед наших соц╕альних прац╕вник╕в таких людей немало. ╢ у нас лежача бабуся, яка мешка╓ по вул. Балаклавськ╕й, ╕ ма╓ плем╕нник╕в. Не в╕дмовилися. Можуть принести баночку з юшкою. А ось перевертати стареньку, л╕кувати пролежн╕ – це ╖м не до снаги. Тому, звичайно, хоч ╕ уклада╓ться угода м╕ж соц╕альним прац╕вником ╕ самотньою людиною, але життя вносить сво╖ корективи. Особливо складно задовольняти потреби стареньких, що проживають у приватному сектор╕, бо ╖м ╕ дрова треба занести, ╕ вуг╕лля, ╕ винести см╕ття. Та найпоширен╕ша послуга – це доставка з магазину харч╕в ╕ п╕дготовка р╕зноман╕тних документ╕в. Найчаст╕ше спрацьову╓ «людський фактор» щодо куп╕вл╕ харч╕в. ╥х можуть нав╕ть жбурнути соц╕альному прац╕вников╕ в обличчя – якщо не задовольняють як╕сть або ц╕на.
 Але знаю точно, що ╓ люди, як╕ н╕коли не потрапляли в под╕бну халепу. Ось, наприклад, на Ольгу ╤ван╕вну Бабур╕ну, що працю╓ у нас вже 17 рок╕в, не було жодно╖ скарги. Вона може задля сво╖х п╕доп╕чних ╕ на оптовий ринок з’╖здити, ╕ з власними вих╕дними не раху╓ться. А коли померла дружина одного з ╖╖ п╕доп╕чних, залишивши хворого та сина-╕нвал╕да, Ольга ╤ван╕вна ╕ взагал╕ взяла на себе вс╕ турботи: ╕ прала, ╕ вареники л╕пила. Недарма ж ╖╖ портрет пост╕йно висить на Дошц╕ пошани.
 А у Колпаково╖ Марини Олекс╕╖вни – сво╖ труднощ╕. ╤ справа не лише в т╕м, що район вона обслугову╓ не з простих – Петровську балку, а в т╕м, що надто вже тяжко живеться тут знедоленим людям – жодних зручностей та ╕ все найнеобх╕дн╕ше – за тридев’ять земель. «Р╕дкий птах» з набитими «зеленню» кишенями долетить сюди, а якщо й долетить – лише на горе тим, кому мешкати тут самою долею судилося. Таким, наприклад, як Тетяна Микола╖вна Артемова. 39-р╕чна ж╕нка хвора на ДЦП, ╕нвал╕д з дитинства, ма╓ сина, який живе в ╕нтернат╕, бо теж потребу╓ догляду. Та й жити в матусин╕й хатин╕ небезпечно – щ╕ляста, ось-ось розсунеться. А заможний сус╕д зам╕сть того, аби зглянутися над чужим горем, ще й воду в кран╕ перемика╓, бо пан╕ Тетяна сво╖ми хворими руками ╕нод╕ закрива╓ воду так, що сус╕ду це не подоба╓ться. Тож ╕ чека╓ Тетяна Микола╖вна, коли прийде ╖╖ рят╕вниця та принесе води з сус╕дньо╖ вулиц╕. Чека╓ ╕ в нед╕лю – дуже вже хочеться нав╕дати сина в ╕нтернат╕, а сама вона на далек╕ мандри нездатна. Ось Марина Олекс╕╖вна уже ╕ не розум╕╓, що у н╕й на першому план╕: власна родина чи отак╕ люди, як╕ без ╖╖ допомоги ╕нод╕ безпорадн╕ш╕ за немовлят.
 Про долю Тетяни Артемово╖ Тетяна Шайтанова розпов╕дала довго ╕ з особливою пристрастю, казала: умови життя неймов╕рн╕, ╕ т╕ ╕нстанц╕╖, куди зверталося Управл╕ння прац╕ ╕ соц╕ального захисту, ╖хн╕м болем не перейнялися. Тож я об╕цяла пров╕дати цю ж╕нку разом з фотокором ╕ оприлюднити дещо на згадку Геннад╕ю Бабенку про його головування у С╕мферопол╕. А можливо, якщо в╕н з г╕дн╕стю витрима╓ цей тест на людян╕сть, подбати про те, щоб наш╕ городяни знову обрали саме такого соб╕ батька. Ця ╕дея одразу ж по╓днала нас з Тетяною ╤льк╕вною, з вуст яко╖ звучали не казенн╕ фрази, а так╕, що роблять однодумцями.
 Взагал╕ ж, щодо надання соц╕ально╖ допомоги вдома, то ця послуга в Центральному район╕ С╕мферополя ╕сну╓ з 1989 року. Першими ╖╖ споживачами стали 90 одиноких непрацездатних громадян. А зараз таку допомогу одержу╓ 500 ос╕б. Послуги для них надають 44 соц╕альн╕ прац╕вники. Центральний район щодо структури свого населення досить непростий. Тут мешка╓ 12700 пенс╕онер╕в, 2757 учасник╕в в╕йни, 1335 ╕нвал╕д╕в, 235 малозабезпечених родин з д╕тьми та 843 родини загиблих. Про все це та про т╕ вар╕анти допомоги, як╕ може надати найнужденн╕шим держава, мен╕ розпов╕ла заступник начальника Управл╕ння прац╕ ╕ соц╕ального захисту населення Центрального району, директор Центру соц╕ально╖ допомоги одиноким пенс╕онерам та ╕нвал╕дам Тетяна Серг╕╖вна ╢встаф’╓ва. Вона також назвала телефон
(44-85-30), за яким можна записатися на прийом до спец╕ал╕ста ╕ дов╕датися, на який вид допомоги ви ма╓те право (а вона може бути натуральною або ж у вигляд╕ послуг: в╕дв╕дування швачки, перукаря, л╕каря-стоматолога чи то реаб╕л╕тац╕╖ в центр╕ для пенс╕онер╕в та ╕нвал╕д╕в).
 Вт╕м, у розмов╕ ми знову повернулися до соц╕альних прац╕вник╕в. Було згадано Н╕ну Борис╕вну Бахаревич, що в╕ддала ц╕й справ╕ 20 рок╕в життя. А Св╕тлана Микола╖вна Козельська, котра, як ╕ Тетяна Шайтанова, очолю╓ один ╕з двох в╕дд╕л╕в соц╕ально╖ допомоги людям вдома, не замовчувала ╕ сво╖х геро╖в. Тим б╕льше, мала достатньо документальних п╕дтверджень. Тепл╕ слова адресувалися переважно дивовижн╕й родин╕, яка присвятила себе допомоз╕ людям. Це Анатол╕й ╤ванович Барщук та Л╕ля Костянтин╕вна Шевцова. Такий гармон╕йний тандем важко було й вигадати: доки Л╕ля Костянтин╕вна переймалася традиц╕йно ж╕ночою роботою, чолов╕к займався тим, що ж╕нц╕ не п╕д силу. «Доземно вклоняюся ╖й», — пише на адресу Л╕л╕ Костянтин╕вни пенс╕онерка Клавд╕я ╤ванова за безв╕дмовн╕сть соц╕ально╖ прац╕вниц╕. А ось ще тепл╕ слова на адресу цим людям: «Втратив ус╕х р╕дних ╕ не почуваюся самотн╕м. Адже подружжя не лише дасть лад у дом╕вц╕, в╕двезе до л╕каря, але ╕ «п╕дкине» овоч╕в та фрукт╕в з╕ свого городу».
 А вони ж, як виявилося, зовс╕м не м╕льйонери. ╥м ╕ до тисяч╕ гривень на м╕сяць далеченько. Що ж, не ц╕ну╓ наша держава н╕ тих, хто все життя ╕ здоров’я в╕ддав сумл╕нн╕й прац╕, н╕ тих, хто з власно╖ садиби ╖м городину «п╕дкида╓». Але люди ц╕ живуть сво╖м життям ╕ не дуже зважають на молодик╕в, що заздрять ╖хньому поважному в╕ку та бажанню чи не до останнього свого дня бути корисними ╕ншим. Соц╕альн╕ прац╕вники здеб╕льшого й сам╕ пенс╕онери. Пенс╕онер Пер╕т Абселямович Мурзаметов, людина з вищою осв╕тою, тут головний майстер з др╕бного ремонту та ╕нших чолов╕чих справ, що потребують в╕дпов╕дно╖ квал╕ф╕кац╕╖. Ось ми пряму╓мо разом з ним та фотокором до В╕ри Павл╕вни ╤ваново╖, для ремонту мебл╕в яко╖ в╕н довго ╕ старанно п╕дбирав гвинтики та шурупи.
 — Чому продовжу╓те працювати? Пенс╕я замала?
 — Замала. Але воно ╕ краще – бути м╕ж людьми. Та й працювати тут можуть не вс╕. Треба мати сердечн╕сть, повагу, любов, сп╕вчуття. А чи вс╕ ми г╕дним чином виховали сво╖х д╕тей?
 Звичайно, ╓ ╕ так╕, що слова осуду – не про них. Пригадую, як Тетяна Шайтанова згадувала про Ольгу Дорошенко, Наталю Мак╓╓ву та ще к╕лькох сумл╕нних д╕вчат – соц╕альних прац╕вник╕в. Але молодь, попри те чи ╕нше виховання, шука╓ соб╕ перспективно╖ роботи. А про соц╕альний Центр под╕бне говорити важко. Хоч допомага╓ ц╕й служб╕ близько 15 депутат╕в ус╕х пол╕тичних забарвлень, але це, звичайно ж, для нужденних. А щодо службово╖ кар’╓ри для молод╕ — тут нею ╕ не пахне, швидше, пахне з╕псованою псих╕кою. Тож цей шлях – не для кожного. ╤ тому, хоча б раз на р╕к, у профес╕йне свято соц╕альних прац╕вник╕в, в╕н ма╓ бути устелений кв╕тами.
 
Тамара СОЛОВЕЙ.

На фото О. Носаненка (справа нал╕во): зав╕дувачки першого ╕ другого в╕дд╕лень соц╕ально╖ допомоги вдома Тетяна Шайтанова ╕ Св╕тлана Козельська.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=7981

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков