Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 30.10.2009
ПЕРШИЙ РАЗ У П’ЯТИЙ КЛАС

Сво╖ми враженнями в╕д першого уроку з укра╖нсько╖ мови в 5-му клас╕ д╕ляться учн╕ Славн╕всько╖ СЗШ Роздольненського району АР Крим.
* * *
Я стала п’ятикласницею. Багато ц╕кавого чека╓ на мене попереду. Сьогодн╕ в╕дбулося знайомство з предметом укра╖нсько╖ мови та етнограф╕чною експозиц╕╓ю «Р╕дна хата». Вчителька ознайомила нас з життям наших пращур╕в. Мен╕ найб╕льше сподобалось те, як прикрашають хату р╕зноман╕тними рушниками. ╥х вишивали майстрин╕ р╕зними кольорами ╕ в╕зерунками. З кожним роком я буду здобувати нов╕ знання з мови та ╕стор╕╖ нашого народу.
Оля ╤ШКОВА.
* * *
Перший урок укра╖нсько╖ мови у п’ятому клас╕ був незвичайним. Коли зайшли до каб╕нету, то здалось, що ми потрапили до казково╖ кра╖ни. Там ст╕льки старовинних речей!
Вчителька розпов╕дала про минуле наших предк╕в, про те, як вони виготовляли ╕з льону тканину. Показувала п╕ч з р╕зними глечиками на н╕й, рубель, яким прасували одяг. А яка д╕жа сто╖ть там! В н╕й, виявля╓ться, зам╕шували т╕сто на хл╕б. Д╕знались ми й про одяг р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни, виставлений на окремому стенд╕. А ск╕льки рушник╕в у каб╕нет╕! Нам говорили, що вони обер╕гають оселю в╕д зло╖ сили. Вишит╕ подушки на л╕жку, а в куточку — м╕сце для гостей ╕ висять образи Божо╖ Матер╕, Святого Миколая.
Мен╕ цей урок дуже сподобався.
В╕ктор╕я МАХ╤НА.
* * *
Каб╕нет укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, куди ми вперше потрапили на першому уроц╕ у п’ятому клас╕, оформлений у стил╕ укра╖нського побуту. Тут ╓ посуд, глечики, прядка, греб╕нка, веретено, багато домотканих рушник╕в та р╕зноман╕тно╖ одеж╕, тин, л╕жко, п╕ч. Вчителька дуже ц╕каво розпов╕дала про Укра╖ну, ╖╖ минуле. Думаю, що в цьому каб╕нет╕ нам буде легко засвоювати знання з укра╖нсько╖ мови та л╕тератури.
Олекс╕й ДУРН╤К╤Н.
* * *
Як т╕льки заходиш до каб╕нету укра╖нсько╖ мови та л╕тератури, зда╓ться, що ти потрапля╓ш у минуле Укра╖ни. Такого враження не можеш в╕дчути в жодному ╕ншому каб╕нет╕ нашо╖
школи.
Вишит╕ подушки на л╕жку, на печ╕ — глинян╕ горщики та мак╕три. Укра╖нське народне вбрання на ст╕н╕, ст╕л з вишитою скатертиною, над яким висять образи з вишитими рушниками. Це — покуття — найпочесн╕ше м╕сце в хат╕. За цей ст╕л саджали гостей. Реч╕, якими укра╖нц╕ користувались у побут╕. А ск╕льки ╖х тут! Корита, праски, маслоб╕йки, горщики, прядки, греб╕нь з греб╕нкою, терниця та ╕н. Вони не користувались пральними машинами, а прали одежу у р╕чц╕, в озер╕ чи копанц╕. Не користувались електричними прасками, а прасували чавунними прасочками, в яких було розжарене вуг╕лля. А ╖хн╕ми попередницями були дерев’ян╕ рубель ╕ качалка. Ох ╕ ц╕каво було про все це д╕знатись! Укра╖нц╕ жили в хатах з солом’яним дахом.
Ран╕ше люди все робили сво╖ми руками, а зараз багато чого роблять машини.
Так ц╕каво вивчати та бачити те, що робили укра╖нц╕, те, що в╕д них лишилося з тих час╕в.
Л╕за МУЛЮКБА╢ВА.
* * *
На нашому першому уроц╕ укра╖нсько╖ мови вчителька нам розпов╕дала про вишит╕ рушники, про те, що треба робити з льоном, який лежить на терниц╕, щоб з нього виготовляти тканину. Розпов╕дала про предмети побуту: горщики, куманець, маслоб╕йку. Звернула нашу увагу на гарн╕ картини, вишит╕ руками майстринь.
Над дверима у каб╕нет╕ висить рушник. Б╕ля в╕кна у кутку сто╖ть л╕жко, на якому лежать гарн╕ вишит╕ подушки. Поруч п╕ч, б╕ля не╖ — вишитий килимок.
Не каб╕нет, а справжня хата. Т╕льки господиня на хвилинку вийшла.
Клим МАРКЕВИЧ.
* * *
На першому уроц╕ з укра╖нсько╖ мови мене дуже вразила розпов╕дь про укра╖нських майстринь, як╕ збирали льон, вимочували й сушили його на сонц╕. Пот╕м терли на терниц╕, тр╕пали ╕ пряли з нього нитки, з яких пот╕м майстерно ткали полотно на сорочки, блузки, сп╕дниц╕, штани тощо. А як гарно вони вишивали неймов╕рн╕ в╕зерунки, на яких було зображено багато кв╕т╕в, пташок та ╕нших народних символ╕в! До чого ж майстерний, працьовитий, неперевершений укра╖нський народ!
Руслан РУБЦ╤В.
* * *
На першому уроц╕ укра╖нсько╖ мови нам вчителька розпов╕дала про ц╕кав╕ стар╕ реч╕, як╕ були в т╕ давн╕ часи.
Ц╕каво розпов╕дала про ж╕нок, як╕ вишивали гарн╕ рушники, готували ╖жу в глиняних горщиках, ╕ вона була дуже смачна. А ще мене дуже вразили праски, якими наш╕ прабабус╕ прасували св╕й одяг. Дивлячись на зал╕зн╕ праски, в як╕ вкладали жаринки, ще можна здогадатись, що це таке. А ось що прабабус╕ користувались дерев’яним рублем ╕ качалкою — то це ц╕ла дивина!
Валер╕я МАРИНОВА.
* * *
Хай вибачать мен╕ мо╖ друз╕ ╕ вчителька, бо я, коли вс╕ заворожено слухали, одним оком спостер╕гав за тим, що було за в╕кном. Каб╕нет, розм╕щений на третьому поверс╕.
А там сид╕ли голуб ╕ голубка. Голуб пост╕йно приносив то травинку, то г╕лочку, а голубка, мен╕ зда╓ться, уважно прислухалась до того, про що говорилось в клас╕. Спочатку в╕н на не╖ сердився, а пот╕м ╕ сам прис╕в, щоб послухати.
Чому мене зац╕кавили голуби, спита╓те? Голуби — це мо╓ найб╕льше захоплення. Я ╖х розводжу у себе вдома. Вони в мене дуже розумн╕ ╕ ручн╕. А як╕ красив╕! Ось чому мен╕ здалось, що й ц╕ голуби розумн╕, бо, мабуть, захот╕ли вчитись укра╖нсько╖ мови.
Максим ЮРКУ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 30.10.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8019

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков