Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
УКРА╥НА СКЛИКА╢ П╤ДПИСАНТ╤В БУДАПЕШТСЬКОГО МЕМОРАНДУМУ
Укра╖на звернулась до кра╖н-п╕дписант╕в Будапештського меморандуму з вимогою проведення...


США: НЕПРИПУСТИМО ЗВИНУВАЧУВАТИ КИ╥В У АЗОВСЬК╤Й КРИЗ╤, ВИННА ВИКЛЮЧНО РОС╤Я
Державний департамент наполяга╓, що вина за ескалац╕╖ конфл╕кту в Азово-Керченськ╕й акватор╕╖...


Серг╕й Гайдук, екс-командувач ВМС Укра╖ни: УКРА╥НА МА╢ ЗМ╤НИТИ СТАТУС КЕРЧЕНСЬКО╥ ПРОТОКИ НА М╤ЖНАРОДНИЙ
25 листопада у керченськ╕й протоц╕ рос╕йськ╕ в╕йськов╕ обстр╕ляли та захопили три укра╖нськ╕...


РАДА ПРИПИНИЛА Д╤Ю ДОГОВОРУ ПРО ДРУЖБУ М╤Ж УКРА╥НОЮ ТА РОС╤╢Ю
Законом припиня╓ться з 1 кв╕тня 2019 року д╕я Договору про дружбу, сп╕вроб╕тництво ╕ партнерство...


ПРЕЗИДЕНТ ЗВ╤ЛЬНИВ СВОГО ПРЕДСТАВНИКА ПО КРИМУ
Ще к╕лька м╕сяц╕в тому Президент Укра╖ни Петро Порошенко висловлював незадоволення роботою свого...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 13.11.2009
МО╥ РОКИ - МО╢ БАГАТСТВО

Людмила Олександр╕вна Кудрявцева (на фото) очолю╓ Головне управл╕ння Пенс╕йного фонду Укра╖ни в Криму з минулого року. Зац╕кавившись акц╕╓ю, яка була проведена нашими соц╕альними службами до Дня людини похилого в╕ку (а найб╕льше бажаючих отримати консультац╕ю юрмилося б╕ля фах╕вц╕в Пенс╕йного фонду), я вир╕шила «напроситися» до Людмили Олександр╕вни на тривалу розмову. Адже серед наших читач╕в чимало пенс╕онер╕в, ╕ знайом╕ вони (особливо селяни) з пенс╕йним законодавством досить в╕дносно. Тож, можливо, це ╕нтерв’ю буде для когось ц╕кавим, а для когось ╕ корисним.

— Скаж╕ть, будь ласка, ск╕льки в Криму пенс╕онер╕в ╕ який середн╕й розм╕р пенс╕╖?
— Станом на 01.10.2009 на обл╕ку в управл╕ннях Пенс╕йного фонду Укра╖ни в АРК перебува╓ 552 705 пенс╕онер╕в, у тому числ╕ пенс╕онер╕в силових структур — 34 836 ос╕б. ╤з загального числа пенс╕онер╕в пенс╕ю за в╕ком одержують 416 176 ос╕б, за ╕нвал╕дн╕стю — 70 446 ос╕б; з втрати годувальника — 27 680 ос╕б; за вислугою рок╕в — 31 655 ос╕б. Середн╕й розм╕р виплачуваних кримчанам пенс╕й у вересн╕ цього року склав 907,00 грн., середн╕й розм╕р пенс╕й пенс╕онер╕в силових структур — 1698,08 грн.
— А ск╕льком кримчанам вже виповнилося сто рок╕в?
— Людей, як╕ переступили стол╕тню межу, — 47, тро╓ з них – пенс╕онери силових структур.
— Як╕ в ц╕лому функц╕╖ викону╓ Головне управл╕ння Пенс╕йного фонду Укра╖ни в АРК?
— ГУ ПФУ в АРК ╕ територ╕альн╕ управл╕ння забезпечують зб╕р ╕ акумулювання кошт╕в на загальнообов’язкове державне пенс╕йне страхування й ╕нш╕ виплати, зд╕йснюють призначення (перерахунок) пенс╕й, п╕дготовку р╕зноман╕тних документ╕в, контролюють ефективне й ц╕льове використання кошт╕в, забезпечують функц╕онування системи персон╕ф╕кованого обл╕ку, оп╕куються стягненням у передбаченому законодавством порядку вчасно не нарахованих або невнесених сум страхових внеск╕в тощо.
З даних та ╕нших питань можна звертатися до ГУ ПФУ в АРК. З питань пенс╕йного забезпечення — щосереди з 9-╖ до 18-╖ (об╕дня перерва з 13-╖ до 14-╖). Зг╕дно з граф╕ком, можна потрапити на прийом до ус╕х кер╕вник╕в ГУ ПФУ. Час прийому уточн╕ть у приймальн╕ (тел. 25-64-47). Серед ╕нших вас проконсультують також юрист, фах╕вець з пенс╕йного забезпечення в╕йськовослужбовц╕в та ╕нших категор╕й громадян тощо.
— З якими питаннями здеб╕льшого звертаються пенс╕онери?
— Як показу╓ практика, б╕льш╕сть пенс╕онер╕в звертаються на прийом з питань перерахунку, призначення пенс╕╖, можливого ╖╖ зб╕льшення.
Постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 28.05.2008 № 530 встановлено, що у раз╕, коли застрахована особа п╕сля призначення пенс╕╖ зг╕дно ╕з Законом Укра╖ни «Про загальнообов’язкове державне пенс╕йне страхування» (дал╕ — Закон) продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенс╕╖ з урахуванням не менш як 24 м╕сяц╕в страхового стажу п╕сля призначення (попереднього перерахунку) пенс╕╖ незалежно в╕д перерв у робот╕. Перерахунок пенс╕╖ проводиться ╕з зароб╕тно╖ плати (доходу), з яко╖ була обчислена пенс╕я. За бажанням пенс╕онера перерахунок пенс╕╖ проводиться ╕з зароб╕тно╖ плати за пер╕оди страхового стажу, зазначен╕ у частин╕ 1 статт╕ 40 Закону, ╕з застосуванням показника середньо╖ зароб╕тно╖ плати прац╕вник╕в у середньому на одну застраховану особу в ц╕лому по Укра╖н╕, з яко╖ сплачен╕ страхов╕ внески ╕ як╕ зг╕дно ╕з Законом враховуються для обчислення пенс╕╖, за календарний р╕к, що переду╓ року перерахунку пенс╕╖. При цьому з пер╕оду, за який врахову╓ться зароб╕тна плата (дох╕д) для перерахунку пенс╕╖, пер╕од, який наста╓ п╕сля призначення пенс╕╖, не належить виключенню (оптим╕зац╕╖) зг╕дно з абзацем
3 частини 1 статт╕ 40 Закону.
Перерахунки пенс╕й у 2009 роц╕ в╕дпов╕дно до п╕дпункту 3 пункту 11 постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 28.05.2008 № 530 проводяться ╕з застосуванням показника зароб╕тно╖ плати (доходу) в середньому на одну особу в ц╕лому по Укра╖н╕, з яко╖ сплачено страхов╕ внески та яка в╕дпов╕дно до Закону врахову╓ться для обчислення пенс╕╖ за 2007 р╕к (1197,91 грн.).
— Чи мають як╕сь доплати особи, що потребують стороннього догляду?
— В╕дпов╕дно до постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 16.07.2008 № 654 «Про п╕двищення р╕вня пенс╕йного забезпечення громадян» з 01.09.2008 признача╓ться надбавка на догляд:
— ╕нвал╕дам ╤ групи;
— одиноким ╕нвал╕дам ╤╤ групи, як╕ мають потребу в пост╕йному сторонньому догляд╕ або досягли пенс╕йного в╕ку;
— одиноким ╕нвал╕дам ╤╤╤ групи, як╕ досягли пенс╕йного в╕ку;
— одиноким одержувачам пенс╕╖ за в╕ком ╕ за вислугою рок╕в, як╕ мають потребу в пост╕йному сторонньому догляд╕ ╕ як╕ одержують пенс╕ю в╕дпов╕дно до Закон╕в Укра╖ни «Про загальнообов’язкове державне пенс╕йне страхування» ╕ «Про пенс╕йне забезпечення ос╕б, зв╕льнених з в╕йськово╖ служби, ╕ деяких ╕нших ос╕б» (кр╕м ос╕б, як╕ одержують державну соц╕альну допомогу на догляд в╕дпов╕дно до Закону Укра╖ни «Про державну соц╕альну допомогу особам, як╕ не мають права на пенс╕ю, та ╕нвал╕дам»).
Надбавка на догляд з 01.09.2008 установлю╓ться в розм╕р╕ 50 грн.
Особам, як╕ визнан╕ ╕нвал╕дами ╤ групи, надбавку на догляд призначають автоматично, незалежно в╕д виду пенс╕╖.
Одиноким ╕нвал╕дам ╤╤ та ╤╤╤ груп, як╕ досягли пенс╕йного в╕ку, надбавка на догляд признача╓ться на п╕дстав╕ заяви (в як╕й вказу╓ться ╕нформац╕я про в╕дсутн╕сть працездатних родич╕в незалежно в╕д м╕сця ╖хнього проживання, зобов’язаних за законом ╖х доглядати), дов╕дки про склад родини. Надбавка на догляд виплачу╓ться незалежно в╕д факту роботи пенс╕онера, а також виду одержувано╖ пенс╕╖.
За таких же умов признача╓ться надбавка на догляд одиноким одержувачам пенс╕╖ за в╕ком ╕ за вислугою рок╕в (котр╕ не ╓ ╕нвал╕дами), як╕ мають потребу в пост╕йному сторонньому догляд╕ ╕ одержують пенс╕ю в╕дпов╕дно до Закон╕в Укра╖ни «Про загальнообов’язкове державне пенс╕йне страхування» ╕ «Про пенс╕йне забезпечення ос╕б, зв╕льнених з в╕йськово╖ служби, ╕ деяких ╕нших ос╕б».
Непрацездатними громадянами вважаються особи, як╕ досягли встановленого законом пенс╕йного в╕ку або визнан╕ ╕нвал╕дами. Особам похилого в╕ку, що досягли 80 рок╕в ╕ б╕льше, надбавка на догляд автоматично не встановлю╓ться.
Вт╕м непрацююч╕, але працездатн╕ особи, що зд╕йснюють догляд за ╕нвал╕дом ╤ групи або особою похилого в╕ку, яка за висновком медично╖ установи ма╓ потребу в пост╕йному сторонньому догляд╕ або досягла 80-л╕тнього в╕ку, якщо так╕ непрацююч╕ працездатн╕ особи одержують допомогу або компенсац╕ю в╕дпов╕дно до законодавства, п╕длягають державному пенс╕йному страхуванню.
Статтею 56 Закону Укра╖ни «Про пенс╕йне забезпечення» в╕д 05.11.1991 № 1788-XII, що д╕яла до 01.01.2004, передбачено, що в стаж роботи включа╓ться час догляду за ╕нвал╕дом ╤ групи, а також за пенс╕онером, що вимага╓ за висновком медично╖ установи пост╕йного стороннього догляду.
Таким чином, до 01.01.2004 пер╕од догляду за ╕нвал╕дом ╤ групи або за л╕тньою особою, яка потребу╓ стороннього догляду, зараховувався в стаж незалежно в╕д факту одержання працездатною особою допомоги або компенсац╕╖. З 01.01.2004 обов’язковою умовою для зарахування в стаж даного пер╕оду ╓ одержання в╕дпов╕дних виплат.
Зг╕дно з пунктом 10 Порядку п╕дтвердження наявного трудового стажу для призначення пенс╕╖ за в╕дсутност╕ трудово╖ книжки або в╕дпов╕дних запис╕в у н╕й, затвердженого постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 12.08.1993 № 637, пер╕од догляду за ╕нвал╕дом ╤ групи або за пенс╕онером, який за висновком медичного закладу потребу╓ пост╕йного догляду, встановлю╓ться на п╕дстав╕ акта обстеження фактичних обставин зд╕йснення догляду та документа, що св╕дчить про перебування на ╕нвал╕дност╕.
— А чи мають як╕сь п╕льги пенс╕онери — ╕нвал╕ди загального захворювання?
— Що стосу╓ться пенс╕йного забезпечення ╕нвал╕д╕в загального захворювання, то пенс╕я за ╕нвал╕дн╕стю залежно в╕д групи признача╓ться ╕нвал╕дам I групи — 100% в╕д пенс╕╖ за в╕ком; ╕нвал╕дам II групи — 90%; ╕нвал╕дам III групи — 50% в╕д пенс╕╖ за в╕ком.
За наявност╕ у непрацюючих ╕нвал╕д╕в II ╕ III груп — у чолов╕к╕в 25, а ж╕нок — 20 рок╕в страхового стажу признача╓ться за ╖хн╕м вибором пенс╕я за ╕нвал╕дн╕стю в розм╕р╕ пенс╕╖ за в╕ком, нараховано╖ в╕дпов╕дно до статей 27 ╕ 28 цього Закону.
У страховий стаж для розрахунку пенс╕╖ за в╕ком, з якого обчислю╓ться розм╕р пенс╕╖ за ╕нвал╕дн╕стю, кр╕м наявного страхового стажу, зарахову╓ться також на загальних п╕дставах пер╕од в╕д дня встановлення ╕нвал╕дност╕ до досягнення особою пенс╕йного в╕ку (для чолов╕к╕в 60 рок╕в, а для ж╕нок 55 рок╕в).
╤нвал╕д ма╓ право вибирати вар╕ант розрахунку пенс╕╖. Оск╕льки звичайно самому пенс╕онеров╕ складно прорахувати розм╕р пенс╕╖, фах╕вц╕ управл╕нь Пенс╕йного фонду нараховують пенс╕ю за обома вар╕антами ╕ рекомендують пенс╕онеров╕ найдоц╕льн╕ший.
З 1 жовтня 2008 року варт╕сть одного року страхового стажу становить 1,35%, тому багатьом ╕нвал╕дам II групи виг╕дн╕ше за рахунок додаткового зарахування у страховий стаж пер╕оду перебування на ╕нвал╕дност╕ до дня досягнення пенс╕йного в╕ку одержувати пенс╕ю за ╕нвал╕дн╕стю (у розм╕р╕ 90% в╕д пенс╕╖ за в╕ком). Тому що у випадку нарахування пенс╕╖ за ╕нвал╕дн╕стю в розм╕р╕ пенс╕╖ за в╕ком (100%) цей пер╕од у страховий стаж не зарахову╓ться.
— А в якому становищ╕ перебувають у нас «д╕ти в╕йни»?
— Д╕тям в╕йни, окр╕м тих, на яких поширю╓ться д╕я Закону Укра╖ни «Про статус ветеран╕в в╕йни, гарант╕╖ ╖хнього соц╕ального захисту», до пенс╕╖ або щом╕сячно╖ дов╕чно╖ грошово╖ допомоги чи державно╖ соц╕ально╖ допомоги, що виплачу╓ться зам╕сть пенс╕╖, додаються надбавки, встановлен╕ для учасник╕в в╕йни. А саме: 10% прожиткового м╕н╕муму для непрацездатних ос╕б.
Статтею 58 Закону Укра╖ни «Про Державний бюджет Укра╖ни на 2008 р╕к ╕ про внесення зм╕н у деяк╕ законодавч╕ акти Укра╖ни» в╕д 28.12.2007 № 107-VI затверджений розм╕р прожиткового м╕н╕муму на 2008 р╕к для ос╕б, що втратили працездатн╕сть: з 01.01.2008 — 470 грн., з 01.04.2008 — 481 грн., з 01.07.2008 — 482 грн., з 01.10.2008 — 498 грн.
Р╕шенням Конституц╕йного Суду в╕д 22.05. 2008 № 10-рп/2008 визнано, що пункт 41 розд╕лу ╤╤ Закону Укра╖ни «Про Державний бюджет Укра╖ни на 2008 р╕к ╕ про внесення зм╕н у деяк╕ законодавч╕ акти Укра╖ни» не в╕дпов╕да╓ Конституц╕╖ Укра╖ни. Д╕я пункту 41 Закону Укра╖ни «Про Державний бюджет на 2008 р╕к ╕ про внесення зм╕н у деяк╕ законодавч╕ акти Укра╖ни» втратила свою чинн╕сть в╕д дня винесення р╕шення Конституц╕йним Судом Укра╖ни, тобто з 22.05.2008.
Обчислення розм╕ру п╕двищень, передбачених Законами Укра╖ни «Про жертви нацистських пересл╕дувань», «Про статус ╕ соц╕альний захист громадян, як╕ постраждали внасл╕док Чорнобильсько╖ катастрофи», «Про пенс╕йне забезпечення ос╕б, зв╕льнених з в╕йськово╖ служби, ╕ деяких ╕нших ос╕б», «Про пенс╕ю за особлив╕ заслуги перед Укра╖ною», «Про соц╕альний захист д╕тей в╕йни» зд╕йсню╓ться в╕дпов╕дно до постанови Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 28.05.2008 № 530 «Деяк╕ питання соц╕ального захисту окремих категор╕й громадян».
Зг╕дно з п. 8 ц╕╓╖ постанови надбавка д╕тям в╕йни (кр╕м тих, на яких поширю╓ться чинн╕сть Закону Укра╖ни «Про статус ветеран╕в в╕йни, гарант╕╖ ╖хнього соц╕ального захисту» ╕ «Про жертви нацистських пересл╕дувань») установлена з 01.10.2008 — 49,80 грн.
— Чи п╕двищувалися пенс╕╖ цьогор╕ч ╕ наск╕льки?
— Зг╕дно з постановою Каб╕нету М╕н╕стр╕в Укра╖ни в╕д 11.03.2009 № 198 непрацюючим пенс╕онерам, а також особам, як╕ одержують пенс╕ю (державну соц╕альну допомогу) на д╕тей та (чи) нед╕╓здатних ос╕б – незалежно в╕д отримуваного доходу, з 01.04.2009 встановлено п╕двищення до пенс╕╖, щом╕сячного грошового дов╕чного утримання, державно╖ соц╕ально╖ допомоги ╕нвал╕дам з дитинства та д╕тям-╕нвал╕дам, особам, як╕ не мають права на пенс╕ю, та ╕нвал╕дам у розм╕р╕ 7,50 грн. Вказане п╕двищення з 01.07.2009 зб╕льшилося до 14,20 грн., з 01.10.2009 – до 28,40 грн.
Особливо╖ розмови заслугову╓ Наказ М╕н╕стерства охорони здоров’я Укра╖ни в╕д 16.07.2009 р. № 514, що стосу╓ться прац╕вник╕в протитуберкульозних заклад╕в. У раз╕ зац╕кавлення читач╕в цим питанням ми готов╕ надати докладну ╕нформац╕ю.
Незважаючи на пол╕тичний безлад, органи Пенс╕йного фонду Укра╖ни проводять зб╕р, акумуляц╕ю й обл╕к страхових внеск╕в, призначають пенс╕╖ й готують документи для ╖╖ виплати, забезпечують сво╓часне й у повному обсяз╕ ф╕нансування ╕ виплату пенс╕й зг╕дно з установленими граф╕ками. Пенс╕йний фонд Укра╖ни не припиня╓ роботу з подальшого реформування пенс╕йно╖ системи з метою пол╕пшення добробуту людей похилого в╕ку.
Розмовляла Тамара СОЛОВЕЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8058

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков