Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2963)
З потоку життя (6158)
Душі криниця (3392)
Українці мої... (1447)
Резонанс (1469)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1653)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У КЕРЧЕНСЬК╤Й ПРОТОЦ╤ ЗАСТРЯГЛИ БЛИЗЬКО 170 СУДЕН, ЯК╤ ОЧ╤КУЮТЬ НА ПРОХ╤Д
Про це голова Держприкордонслужби Петро Цигикал сказав в ╕нтерв'ю на телеканал╕ UA|TV


СИНОД УПЦ КП ОБГОВОРИВ, ╤З ЧИМ ╤ТИ НА ОБ’╢ДНАВЧИЙ СОБОР
У регламент╕ Об’╓днавчого собору ма╓ бути враховано, що в╕н ╓ арх╕╓рейським й право голосу...


САВЧЕНКО ОГОЛОСИЛА СУХЕ ГОЛОДУВАННЯ
В╕део з заявою розм╕щене на стор╕нц╕ нардепа у Facebook.


РОС╤Я ПЕРЕСЕЛИЛА ДО АНЕКСОВАНОГО КРИМУ ПОНАД 105 ТИСЯЧ РОС╤ЯН
Про це головнокомандувач ВМС ЗСУ ╤гор Воронченко заявив в ╕нтерв'ю theБабелю.


«ПЕРША СОТНЯ»: В╤ЙНА ╤ КОХАННЯ
У к╕нотеатрах Укра╖ни в╕дбуваються презентац╕╖ документального повнометражного ф╕льму...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 13.11.2009
АСИМ╤ЛЯЦ╤Я – ВИКЛИК ЧАСУ

З РЕДАКЦ╤ЙНО╥ ПОШТИ

Асим╕ляц╕я – це дуже об’╓мне, заплутане, в╕дпов╕дальне, до реч╕, ф╕лософське, але в той же час хитре, мстиве, войовниче, важке, лукаве, п╕дступне, зухвале та спекулятивне явище. Над цим питанням розм╕рковують високоосв╕чен╕, мисляч╕ люди, як╕ дивляться вперед на стор╕ччя: одн╕ стверджують, що це само собою вир╕шиться, що демократ╕я дозволя╓ не загострювати таких питань. А ╕нш╕ вчен╕ ╕сторики, пол╕тологи, соц╕ологи наводять приклади зникнення ц╕лих етнос╕в ╕ народностей на планет╕; вони зникають щор╕чно ╕ щоденно. А дуже шкода.
Влада кожно╖ держави зобов’язана дбати про збереження як титульно╖ нац╕╖, так ╕ етнос╕в, як╕ працюють на благо кра╖ни, де проживають. Зрозум╕ло, що вони ╓ багатством даного рег╕ону. Все це повинно п╕дкр╕плюватись законодавчо з ч╕тким контролем за виконанням встановлених норм.
Основою життя ╓ здоров’я ╕ виховання: родинне, шк╕льне, нац╕ональне тощо. Велике значення ма╓ особистий приклад батьк╕в, родич╕в, сус╕д╕в, вчител╕в ╕ всього оточення.
Все у природ╕, сусп╕льств╕, держав╕, галактиц╕ наст╕льки вза╓мопов’язано, що найменш╕ недоречност╕ можуть спричинити вс╕ляк╕ катакл╕зми, спалахи в╕йн, тероризму, сварок, непорозум╕нь, ╕нших негативних явищ. На превеликий жаль, зараз вихованню не прид╕ляють належно╖ уваги.
У Союз╕ «н╓рушимом» асим╕ляц╕я в╕дбувалася п╕д гаслами «дружби народ╕в». Дипломованих фах╕вц╕в Укра╖ни в╕дправляли до Сиб╕ру та в ╕нш╕ глух╕ куточки СРСР, а в Укра╖ну переселяли сво╖х парт╕йц╕в, давали ╖м кер╕вн╕ посади. Ц╕ горе-кер╕вники, часто без знань ╕ осв╕ти, гуртували б╕ля себе манкурт╕в, запроданц╕в, зрадник╕в ╕ керували Укра╖ною.
Ц╕ непрохан╕ гост╕ укор╕нювалися ╕ вимагали у держави нових рос╕йських шк╕л. Зате укра╖нськ╕ переповнен╕ класи у школах б╕дували; д╕ти навчалися у непристосованих до навчання буд╕влях, с╕льських хатах у дв╕-три зм╕ни.
М╕сцев╕ пристосуванц╕, у свою чергу, швидко пом╕няли св╕й «патр╕отизм» на вигоди ╕ в╕ддавали сво╖х д╕тей у рос╕йськ╕ нов╕ школи; таким чином в╕дбувалася асим╕ляц╕я. Сам╕ ж асим╕лятори гордо заявляли: «Моя Батьк╕вщина там, де мен╕ добре жити, а патр╕отизм – це мильна булька!».
Наведу приклад з╕ свого життя. У Соч╕ на в╕дпочинку я мешкала в одн╕й к╕мнат╕ з казанською татаркою. Так-от ця татарочка переконливо торочила мен╕, що Степан Бандера – потвора, з одним оком, з в╕др╕заним вухом, неписьменний, садист, терорист вищого ╜атунку та ╕нш╕ н╕сен╕тниц╕.
Вислухавши ╖╖ терпляче, я пояснила ╖й, що Степан Бандера – це пристойний чолов╕к, зак╕нчив два вищих навчальних заклади, зразковий с╕м’янин, розумний стратег ╕ тактик, великий укра╖нський патр╕от, в╕домий усьому св╕ту. А дал╕ в╕дбулися ц╕кав╕ под╕╖. Минуло к╕лька м╕сяц╕в, коли в нашому помешканн╕ н╕кого не було, хтось забрався у нашу квартиру ╕ перев╕рив всю б╕бл╕отеку; мабуть, шукали нац╕онал╕стичну л╕тературу, але н╕чого не знайшли, бо ╖╖ у нас не було. Б╕ограф╕ю ╕ заслуги Степана Бандери ми просто пам’ятали. Отож, я переконалася, що татарка з Казан╕, повернувшись ╕з Соч╕, блискавично передала вс╕ мо╖ дан╕ куди треба.
Люди морально ст╕йк╕, що переймалися укра╖нською ╕де╓ю, м╕цн╕ духом ╕ патр╕отизмом, н╕коли не зраджували Укра╖ну. А полохлив╕, матер╕ально-корислив╕, заздр╕сн╕, мстив╕ перевертн╕ ставали на б╕к окупант╕в, пристосовувалися до будь-яко╖ влади, чи то н╕мецько╖, чи польсько╖, чи австр╕йсько╖, чи монгольсько╖, чи сов╓тсько╖, аби жити легко, комфортно, у достатках.
Характерно те, що неосв╕чен╕, нерозумн╕, заздр╕сн╕ завжди пнуться до влади, щоби гн╕тити народ. Таким кер╕вникам асим╕ляц╕я – то бальзам на душу. Вони будь-яку св╕тлу ╕дею закопають у землю, оббрешуть.
Тепер, коли проголошена незалежна та суверенна Укра╖на, перевертн╕ впливають дуже негативно на розвиток сусп╕льства, нахабно виступають проти закон╕в, демократ╕╖. Г╕рко, що Верховна Рада свого часу взагал╕ в╕дм╕нила графу про нац╕ональн╕сть у св╕доцтвах ╕ наших паспортах. Тепер ми взагал╕ невизначено╖ нац╕╖ або зовс╕м не ма╓мо ╖╖.
Найб╕льша асим╕ляц╕я була в науково-техн╕чних колах. Особливо, коли Рос╕я зманювала увесь розумовий потенц╕ал до б╕локам’яно╖. Ще Петро ╤ особисто ╖здив Зах╕дною ╢вропою та вербував потр╕бних йому спец╕ал╕ст╕в, як╕ працювали на розбудову Рос╕╖. Багато з них брали шлюби ╕ залишилися в Рос╕╖.
У ХХ стол╕тт╕ в Укра╖н╕, як ╕ в ╕нших 15 республ╕ках СРСР, дом╕нувала рос╕йська мова, в╕д чого ╕ утворився суржик, жахлива мова без граматики, просто наб╕р сл╕в. Незахищеному населенню було не п╕д силу боротися з ц╕╓ю навалою.
Зараз розсекречуються арх╕ви, де збереглися списки «стукач╕в». Прикро, але багато з них ╕ дос╕ сидять у владних кр╕слах, називаючи себе демократами. Вони продовжують шкодити Укра╖н╕ р╕зними методами, бо мають добрий вишк╕л комун╕стично╖ ╕деолог╕╖.
Та поверн╕мось знову до асим╕ляц╕╖, яка ма╓ глибоке кор╕ння, що сяга╓ тисячол╕ть. Згадаймо турецько-монгольськ╕ наб╕ги в Укра╖ну з викраденням, взяттям у полон д╕тей, ж╕нок-укра╖нок. З д╕тей турки виховували яничар╕в, а ж╕нки ставали ╖хн╕ми дружинами ╕ народжували син╕в-турк╕в. Все це г╕рка ╕стор╕я нашо╖ Укра╖ни. Яскравий приклад – взяття у полон Наст╕ Л╕совсько╖ з Рогатина ╤вано-Франк╕всько╖ област╕ (Роксолани), яка стала дружиною султана. Високоосв╕чена ╕ ерудована, вона знала багато мов, приймала посл╕в з ус╕х кра╖н, розмовляла з ними ╖хн╕ми мовами, вир╕шувала державн╕ питання на р╕вн╕ ╕з султаном. Народила йому двох син╕в ╕ дочку.
Але можлива й ╕нша крайн╕сть. Так, Адольф Г╕тлер намагався утворити чисту ар╕йську расу. В╕н вимагав т╕льки шлюб╕в пом╕ж ар╕йцями. Хвор╕ та кал╕ки мали одружуватись ╕з соб╕ под╕бними, не народжувати д╕тей, аби т╕ не успадкували ╖хн╕ хвороби. Але ця ╕дея не спрацювала, хоча асим╕ляц╕я у Н╕меччин╕ дуже незначна.
Ми бачимо та усв╕домлю╓мо, що нин╕шня глобал╕зац╕я призводить до значно╖ асим╕ляц╕╖. Св╕т заполоня╓ англ╕йська мова. Цьому сприяють комп’ютеризац╕я, ╕нтернет тощо. Люди, захоплен╕ та засл╕плен╕ сво╖м збагаченням, не оп╕куються ╕ншими проблемами, не мають часу чи не бажають звернути увагу на проблеми, пов’язан╕ з асим╕ляц╕╓ю. Вони не думають про збереження укра╖нсько╖ нац╕╖, чистоту р╕дно╖ мови, майбутн╓ Укра╖ни, вони стурбован╕ лише тим, як сьогодн╕ вижити.
Чи не тому, що правлять нами, образно кажучи, отак╕ «асим╕лянти»-пристосуванц╕ ╕з зденац╕онал╕зованими, звиродн╕лими душами?
Ольга КЕРДА.
м. Микола╖в Льв╕всько╖ област╕.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 13.11.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8069

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков