Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 20.11.2009 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 20.11.2009
ВАДИМ МАХНО: «Я ЗВИК ДО Ч╤ТКИХ ФОРМУЛЮВАНЬ...»

У Севастопол╕ вийшла з друку книга-дов╕дник Вадима Махна “Повний перел╕к об’╓днань ╕ з’╓днань III Рейху з громадян СРСР та ем╕грант╕в, а також мешканц╕в Прибалтики, Зах╕дно╖ Б╕лорус╕ та Укра╖ни”. Тираж видання – тисяча прим╕рник╕в. Книга досл╕джу╓ тему в╕йськово╖ сп╕впрац╕ громадян з фашистськими окупантами.
Автор книги кап╕тан I рангу Вадим Петрович Махно щойно зв╕льнився в запас з ВМС ЗС Укра╖ни, прослуживши на Чорноморському флот╕ колишнього Радянського Союзу, а з 1992 року – у ВМС ЗС Укра╖ни, 39 рок╕в.
Мотивац╕╓ю до написання дов╕дника, з╕ сл╕в автора, стала видана у Москв╕ книга
К. Семенова “Дивизии войск СС”, котра чотири роки тому потрапила до його рук. “Коли я д╕знався, що у в╕йськах СС було 10 див╕з╕й, сформованих з колишн╕х представник╕в СРСР та ем╕грант╕в, що в Головному управл╕нн╕ СС були дв╕ охоронн╕ так╕ див╕з╕╖, а ще три не встигли сформувати через те, що в╕йна зак╕нчувалася, м╕й стан був близьким до шоку. Тод╕ я почав збирати под╕бну л╕тературу, видану, головним чином, у рос╕йськ╕й столиц╕.
В основу першого видання дов╕дника покладено 11 книг. Друге видання, доопрацьоване, вийшло на основ╕ вже 22 книг.
“Дов╕дник буде корисним для ╕сторик╕в та журнал╕ст╕в, котр╕ досл╕джуватимуть проблематику колаборац╕он╕зму в Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕, — пише у передмов╕ кандидат ф╕лософських наук, доцент Нац╕онального ун╕верситету “Ки╓во-Могилянська академ╕я” ╤гор Лос╓в, — У дов╕днику подано надзвичайно ц╕кавий матер╕ал, складений виключно ╕з сухих цифр та голих факт╕в. Безперечним досто╖нством дов╕дника ╓ повна в╕дсутн╕сть оц╕ночних суджень, пол╕тичних коментар╕в, не кажучи вже про м╕фи та ╕деологеми, якими перенасичена ╕стор╕ограф╕я останньо╖ св╕тово╖ в╕йни, й тим б╕льше ╕стор╕я колаборац╕он╕зму. Вадим Махно ретельно й добросов╕сно узагальнив та зв╕в у ╓дине численн╕ матер╕али, розпорошен╕ серед рос╕йських та ╓вропейських видань, в╕дстежив майже вс╕ стад╕╖ формування, переформування й розформування р╕зних з’╓днань та частин з особовим складом з числа громадян СРСР та ем╕грант╕в з колишньо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, а також представник╕в Б╕лого руху.
Укладач дов╕дника надав об’╓ктивний статистичний матер╕ал стосовно етн╕чно╖ складово╖ досл╕джуваних формувань. У лакон╕чн╕й форм╕ запропонован╕ дан╕, що стосуються бойового шляху в╕дпов╕дних арм╕й, корпус╕в, див╕з╕й, бригад та подальша доля ╖хнього особового складу п╕сля поразки Н╕меччини та ╖╖ союзник╕в у Друг╕й св╕тов╕й в╕йн╕.
Дов╕дник сприятиме об’╓ктивному та неупередженому вивченню драматичних под╕й ╓вропейсько╖ та св╕тово╖ ╕стор╕╖ минулого стол╕ття”. Таку думку стосовно книги-дов╕дника висловив ╤гор Лос╓в.
Про себе автор розпов╕да╓ надто скупо, але мен╕ достеменно в╕домо, що в╕н – з тих оф╕цер╕в Чорноморського флоту, хто першим склав присягу на в╕рн╕сть Укра╖н╕. Це одна з тих геро╖чних постатей, якими Укра╖на ма╓ пишатися. Шкода т╕льки, що наша держава не надто пестить сво╖х геро╖в за життя.
Якось, в одному з ╕нтерв’ю, що вже стало ╕стор╕╓ю, Вадим Махно розпов╕дав про те, як ╕ за яких обставин народжувалися ВМС ЗС Укра╖ни, про справжн╕х оф╕цер╕в, його друз╕в, як╕ в 1992 роц╕ ставали п╕д прапори Укра╖ни. Про те, як приходило розум╕ння тих крок╕в та переродження з радянського громадянина в укра╖нця.
“...4 вересня 1991 року я вирушив на м╕тинг за участ╕ Юр╕я М╓шкова. Тод╕, кр╕м служби на Чорноморському флот╕, я був ще й депутатом Севастопольсько╖ м╕ськради, тож, часто бував на таких заходах. На цьому м╕тингу я почув: “бей хохлов, спасай Россию”. По сут╕, це був заклик до укра╖нських погром╕в. Чесно кажучи, я йшов на м╕тинг радянською людиною, а п╕шов зв╕дти – укра╖нцем...”.
Як пригаду╓ в тому ж ╕нтерв’ю Вадим Махно, “...за р╕к (з 1991 до 1992) над розбудовою ВМС Укра╖ни готов╕ були працювати 178 оф╕цер╕в та м╕чман╕в. З них 90 – укра╖нц╕в ╕ 70 — рос╕ян. До реч╕, командиром першо╖ роти, що присягнула на в╕рн╕сть Укра╖н╕, був рос╕янин, сиб╕ряк Геннад╕й Ситников. Коли його викликали “на ковер” до командувача Чорноморського флоту, в╕н сказав: ...я – сибиряк, а мы, сибиряки, люди честные — если меня кормит украинский народ, ему я и должен служить”. (Вже тод╕ Чорноморський флот ф╕нансувала практично одна Укра╖на).
Командиром навчального взводу водолаз╕в, взагал╕ першим оф╕цером, який присягнув на в╕рн╕сть Укра╖н╕, був кап╕тан III рангу Клю╓в. Ц╕ дво╓ етн╕чних рос╕ян були найпершими, хто присягнув Укра╖н╕. Обох вже нема╓ серед живих, але Укра╖на так ╕ не оц╕нила ╖х по досто╖нству...”.
Вадим Махно дуже тепло в╕дгуку╓ться про сво╖х друз╕в-рос╕ян. Нав╕ть зараз видати цей дов╕дник йому допомагали колишн╕ оф╕цери Чорноморського флоту, як╕ мешкають тепер у Санкт-Петербурз╕.
— А що ж укра╖нц╕? — запитую.
— Ми, укра╖нц╕, — сво╓р╕дний народ, — всм╕ха╓ться автор.
В╕дпов╕даючи на запитання, чому в╕н видав саме дов╕дник, автор сказав: “Я — оф╕цер ╕ артилерист. Я звик до ч╕тких формулювань. Задля чого мен╕ розпов╕дати про те, чому люди воювали на боц╕ Г╕тлера? Для цього ╓ ╕сторики, пол╕тики тощо. Мо╓ д╕ло — викласти факти, об’╓ктивну ╕нформац╕ю для роздум╕в...”.

Л╕д╕я Степко.
м. Севастополь.

* * *

З автором книги можна зв’язатися за тел.: (067) 692-38-33, (095) 09-132-13.
Електронну верс╕ю дов╕дника можна прочитати в б╕бл╕отец╕ ╕м. Мар╕╖ Ф╕шер-Слиж на сайт╕ «Укра╖нське життя в Севастопол╕» за адресою:
http://ukrlife.org/main/library.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 20.11.2009 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8093

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков