Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2882)
З потоку життя (6054)
Душі криниця (3354)
Українці мої... (1439)
Резонанс (1458)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1645)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
…П╤ШЛИ ЗА ПАЦ╤╢НТАМИ
Чому хворий закр╕плений за одним л╕карем вже не ма╓ змоги вислухати думку дек╕лькох л╕кар╕в?...


ФЕОДОС╤Я:ПОЛЮВАННЯ НА В╤ДЬОМ
штраф розм╕ром в дв╕ тисяч╕ рубл╕в присуджено заслуженому л╕карю Укра╖ни феодос╕йцев╕ Сма╖лу...


ПАТР╤АРХАТИ ПОЧИНАЮТЬ ВЕЛИКУ В╤ЙНУ
Чи спричинить надання автокефал╕╖ укра╖нськ╕й церкв╕ розкол православного св╕ту


НОВИНИ К╤ЛЬКОМА РЯДКАМИ
Пол╕толог Серг╕й Таран у сво╓му блоз╕ розпов╕в, чому на його думку патр╕арх Варфолом╕й забира╓ у...


МР╤╥ ╤Д╤ОТ╤В, АБО ЯК КРЕМЛЬ ЗАДУМАВ «РОЗВАЛИТИ» УКРА╥НУ
Черговий рос╕йський в╕йськовий експерт розв╕в баляси про розпад Укра╖ни на к╕лька невеликих...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 20.11.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 20.11.2009
БРАМА СВ╤ТЛА РОМАНА КОРОГОДСЬКОГО

У Нац╕ональному музе╖ л╕тератури Укра╖ни в╕дбулася презентац╕я книги Романа Корогодського Брама св╕тла: Ш╕стдесятники / упоряд. М. Коцюбинська, Н. Кучер, О. С╕нченко. Льв╕в; Видавництво Укра╖нського Католицького Ун╕верситету 2009.
«Ш╕стдесятники» – це частина проекту в╕домого культуролога Романа Корогодського «Духовно-культурна та ╕нтимно-побутова ╕стор╕я укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ в персонал╕ях». Перший том «Батьки» (2004) з портретами Г. Кочура, Б. Антоненка-Давидовича, Н. Суровцево╖, Ю. Шевельова, Ю. Луцького та ╕н. представив не лише спогади автора про сво╖х духовних учител╕в – в╕домих д╕яч╕в культури, а й ╕стор╕ю власного зростання. Другий том – «Ш╕стдесятники» присвячений його сучасникам, друзям ╕ побратимам.
Роман Корогодський – л╕тературо— та к╕нознавець, автор понад 400 статей, один ╕з засновник╕в сер╕╖ «Укра╖нська модерна л╕тература», був активним учасником руху ш╕стдесятник╕в. Саме його сп╕лкування з талановитими митцями, св╕домими укра╖нцями А. Горською, В. Симоненком, В. Стусом, ╤. Св╕тличним, ╤. Дзюбою, ╢. Сверстюком,
Л. Танюком, М. Коцюбинською, родинами Крип’якевич╕в, Калинц╕в та ╕ншими сприяло становленню його як укра╖нського л╕тератора. За участь у дисидентському рус╕ в╕н зазнав «оп╕ки» спецорган╕в. Друз╕ жартували, що зв╕льняли його з роботи (14 раз╕в!) як укра╖нського нац╕онал╕ста, а не брали (чотири роки не працював) як гебрея. Тож його спогади – про людей, як╕ за «темних час╕в» не лише реал╕зувались як митц╕, а й стилем життя, в╕рою в ╕деал, непокорою режиму створювали нову ментальн╕сть, як естетичну, так ╕ сусп╕льну. Декому з них це коштувало рок╕в ув’язнення (О. Заливаха, ╢. Сверстюк, В. Чорнов╕л), а дехто за розк╕ш бути собою сплатив життям (А. Горська, В. Симоненко, В. Стус, ╤. Св╕тличний). Адже саме «Бунт ш╕стдесятник╕в» став початком виходу Укра╖ни з ╕сторичного небуття до сво╓╖ Незалежност╕.
«Книгу портрет╕в ╕ спогад╕в «Брама св╕тла» я писав понад тридцять рок╕в… Зустр╕чав людей напрочуд св╕тлоносних – власне, про них ця книга». Св╕тлоносн╕сть – ключове слово для християнина Романа Корогодського, який у 1980 роц╕ п╕дп╕льно прийняв хрещення у Греко-Католицьк╕й Церкв╕.
Михайлина Коцюбинська, з якою понад 40 рок╕в автор мав дружн╕ вза╓мини, у сво╖й передмов╕ означила ц╕ тексти як «територ╕ю любов╕ ╕ розум╕ння».
За будовою книга нагаду╓ моза╖ку – документальн╕ публ╕кац╕╖, анал╕тичн╕ розмисли, арх╕вн╕ вкраплення, ╕мпрес╕он╕стичн╕ есе╖. Частина з них була опубл╕кована, частина виголошена на Рад╕о «Свобода», а дещо збер╕галось в арх╕в╕ Романа Корогодського – п╕сля його в╕дходу друз╕ з╕брали вс╕ ц╕ матер╕али ╕ видали в Укра╖нському Католицькому Ун╕верситет╕ за ф╕нансово╖ п╕дтримки Фонду отця ╤вана Шевц╕ва.
Видання вража╓ вишуканим оформленням – ще за життя автора ╕люстрац╕╖ виконав визначний художник Серг╕й Якутович, який дав свою талановиту граф╕чну верс╕ю до кожного розд╕лу. На самому початку зображення: Людина в╕дкрива╓ Браму, в╕д яко╖ у небо зл╕тають б╕л╕ голуби повз бан╕ Андр╕╖всько╖ церкви — душ╕ тих, про кого написана ця книга.
Це — Брама св╕тла Романа Корогодського.

Наталя КУЧЕР.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 20.11.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8098

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков