Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4442)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4115)
Українці мої... (1657)
Резонанс (2107)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1842)
Крим - наш дім (1022)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (305)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (201)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2009 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 04.12.2009
«НЕ НАЗИВАЙТЕ НАС ╤НВАЛ╤ДАМИ!»

ДОБРО ВРЯТУ╢ СВ╤Т

«НЕ НАЗИВАЙТЕ НАС ╤НВАЛ╤ДАМИ!»

Це слова Альони Серкез, студентки НАПКБу, що навча╓ться там на факультет╕ економ╕ки ╕ менеджменту. У Альони гарне одухотворене обличчя, вона плану╓ заробити все необх╕дне для нормального, економ╕чно забезпеченого життя, мр╕╓ про с╕м’ю, ╕, спод╕ваюся, все це матиме. Тому що сильна. Сильна духом, хоч ╕ тенд╕тна зовн╕. Д╕ти, як╕ народилися з певними ф╕зичними вадами, котрим усе сво╓ життя доводилось боротися ╕ з ф╕зичними стражданнями, ╕ з власними комплексами, завойовуючи соб╕ право бути звичайною дитиною, на яку не дивляться з виразом жалю чи нездорово╖ ц╕кавост╕ в очах (таке вже «виховане» у нас сусп╕льство), здатн╕ значно на б╕льше, н╕ж не ображен╕ природою ╖хн╕ однол╕тки. Загартован╕ в ц╕й боротьб╕, вони знають ц╕ну життю ╕ н╕коли не змарнують його якимись забаганками.
╤ тому д╕ти, хвор╕ на ДЦП та деяк╕ ╕нш╕ хвороби, що разом з батьками створили 12 рок╕в тому товариство «Над╕я» (зараз ╖х 65), не лише усп╕шно зак╕нчують школу, але ╕ стають студентами престижних ВНЗ. Голова цього товариства Алла Арнольд╕вна Бернадська на мо╓ прохання назива╓ тих ╕з них, хто став студентами. Це Сашко Леут╕н (НАПКБ), ╤гор Сон╕н (ТНУ), Мар’яна Панотчик (ТНУ), Денис Преде╖н (ТНУ), Дарина Дмитрюкова (ТНУ), Андр╕й Лозейк╕н (ТНУ), В╕ка М╕люкова (ТНУ), ╤лля Мальцев (Академ╕я друкарства), а Марина Баработк╕на п╕сля зак╕нчення ТНУ потрапила до Америки, ╕ це непогана перспектива.
Добре, що держава нада╓ п╕льги таким п╕дл╕ткам при вступу до вищих навчальних заклад╕в, добре, що розум╕╓: п╕сля домашньо╖ форми навчання (у молодших класах – це 10 годин на тиждень, у старших теж викладач╕ не ор╕╓нтуються на п╕дготовку майбутн╕х аб╕тур╕╓нт╕в) учорашн╕ «надомники» зазвичай швидко вир╕внюються ╕ стають усп╕шними студентами. Такою можна вважати Альону, таким ╓ Вадик Лукашенко, з яким мен╕ теж пощастило познайомитися. Юнак у сво╖ 22 роки встиг попрацювати, зак╕нчити С╕мферопольський техн╕кум рад╕оприладобудування, щоправда, за рекомендац╕╓ю л╕кар╕в йому довелося переключитися з опанування фаху ремонтника рад╕оапаратури на оператора комп’ютерного набору. Але така осв╕та не задовольнила хлопця, ╕ в╕н став студентом Кримського факультету Запор╕зького нац╕онального ун╕верситету. Спец╕ал╕зац╕я Вадима – здоров’я людини. Бо хто ж, як не в╕н, зна╓ йому ц╕ну, хто ж так в╕дчу╓ чужий б╕ль ╕ знайде чар╕вн╕ слова, що його вгамують? Але ╓ у хлопця й ╕нша пристрасть – завдяки в╕дкриттю у 1999 роц╕ поруч з його будинком у школ╕ № 3 секц╕╖ з наст╕льного тен╕су для д╕тей з захворюваннями опорно-рухово╖ системи Вадик п╕сля тривалих занять став в╕домим тен╕систом нав╕ть за межами Криму, пос╕вши друге м╕сце на чемп╕онат╕ Укра╖ни. Тож сьогодн╕ хлопець сто╖ть перед вибором: чи стати реаб╕л╕тологом, чи тренером?
Вадик за натурою оптим╕ст (в╕н ╕ сам не цура╓ться цього слова), у нього багато друз╕в, йому ц╕каво жити, а мен╕ незручно нав╕ть згадувати про його проблеми з╕ здоров’ям.
На мо╓ запитання, що в╕н порадив би тим, кого обрала в заручники безжальна хвороба, Вадим Лукашенко в╕дпов╕в:
— Озирн╕ться навкруги! Цей св╕т такий чудовий! Збагн╕ть, що ваше становище – ще не найг╕рше ╕ пов╕рте у себе. Я бачив хлопця, який тримав тен╕сну ракетку зубами, ╕ у нього це непогано виходило. В╕н теж був захоплений грою!
А ось в╕дпов╕дь на аналог╕чне запитання Альони Серкез:
— Людина не ма╓ вважати, що хвороба робить ╖╖ г╕ршою за ╕нших. Треба усв╕домлювати, що ти ма╓ш так╕ ж сам╕ права, як ╕ решта людей, ╕ хвороба не мусить впливати на особист╕ вза╓мостосунки. Звичайно, не вс╕ люди однаково добр╕ й дел╕катн╕, але горе може трапитися будь з ким, тож я не хот╕ла б, аби нас вид╕ляли серед ╕нших. Не називайте нас ╕нвал╕дами!
Про ситуац╕ю у товариств╕ «Над╕я», ╕ не лише про ╖╖ св╕тлу сторону, розпов╕ла Алла Арнольд╕вна Бернадська. Так, батькам з хворими д╕тьми (а здеб╕льшого це одна мати) доводиться нелегко. ╤ розрахунки — лише на спонсор╕в. Серед них, зокрема, шефи – школа-колег╕ум № 14. Але ╓ ще ╕ «в╕чний» спонсор. Так Алла Арнольд╕вна назвала голову КРО УРП «Собор» п╕дпри╓мця Володимира Кунцова. Вс╕ ц╕ 12 рок╕в члени товариства «Над╕я» в т╕й чи ╕нш╕й форм╕ в╕дчувають його присутн╕сть. В голодн╕ дев’яност╕ роки в╕н допомагав с╕м’ям харчами, влаштовував д╕тям подорож╕, ╕ не лише Кримом. В╕н завжди незримо був присутн╕й десь поруч з╕ сво╓ю увагою, запитаннями: що вам потр╕бно? Як╕ у вас пропозиц╕╖? ╤ завжди в╕дгукувався на побажання.
— Це не людина одного дня, — продовжувала свою думку голова товариства. – ╤ допомага╓ Володимир Юхимович абсолютно безкорисливо. Ми йому пропонували орган╕зувати якусь ╕нформац╕йну п╕дтримку, але його це не ц╕кавить.
Володимир Юхимович назавжди залишиться св╕тлою людиною ╕ в пам’ят╕ Альони та Вадима, певно, те ж саме можна сказати ╕ про ╕нших д╕тей, що виросли у нього на очах.
Вдячна Алла Арнольд╕вна ╕ держав╕, яка мало-помалу почина╓ повертатися обличчям до знедолених д╕тей. З’явилися центри соц╕альних служб для д╕тей, с╕м’╖ та молод╕, реаб╕л╕тац╕йн╕ центри. Прац╕вники цих установ намагаються допомагати адаптац╕╖ д╕тей до життя в сусп╕льств╕ у пошуках в ньому свого г╕дного м╕сця. З ц╕╓ю метою було «запущено» в С╕мферопол╕ ╕ канадський проект, стартовим майданчиком для якого стала школа № 3.
Але це ще т╕льки св╕тло в к╕нц╕ тунелю. ╤ д╕тлахам, прикутим до колясок або ж до л╕жок, значно важлив╕ше елементарне л╕кування. Вони мусять регулярно в╕дв╕дувати санатор╕╖. Та, нав╕ть маючи на руках безкоштовну пут╕вку, дехто з матер╕в не наважу╓ться в╕дпустити дитину одну, якщо ╖й виповнилося вже
7 рок╕в, розраховуючи на оп╕ку нян╕ (за нин╕шн╕ми правилами). Бо мати й дитина н╕би й дос╕ з’╓днан╕ пуповиною, тож матусям доводиться наймати квартири ╕ оп╕куватися сво╖ми д╕тьми нап╕влегально. Вже майже р╕к розгляда╓ться М╕ноздоровом Криму прохання таких матер╕в дозволити ╖м перебувати в межах санатор╕ю (про харчування не йдеться), та питання все ще висить у пов╕тр╕. Але товариство «Над╕я» на тому й трима╓ться, що над╕╖ не втрача╓.
1 грудня Вадим Лукашенко д╕лився сво╖м власним досв╕дом з цього приводу з меншенькими членами цього товариства. Зах╕д в╕дбувся у дитяч╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. Гайдара. Вадим розпов╕в присутн╕м про сво╓ життя, яке наочно пересв╕дчу╓ – над╕я – це не вт╕ха для безсилих, це той двигун, який робить слабких – сильними ╕ дозволя╓ перемагати найскладн╕ш╕ житт╓в╕ обставини.
* * *
Тим часом у прим╕щенн╕ ДО «В╤КЦ» силами Укра╖нського культурного центру та КРО УРП «Собор» для д╕тлах╕в з м╕ського товариства «Над╕я» та ╖хн╕х матусь в╕дбулося свято. У ньому взяли участь також учн╕ школи-колег╕уму № 14, що п╕дготували святков╕ виступи. Одинадцятеро винуватц╕в торжества (товариство «Над╕я») теж продемонстрували сво╖ таланти.
Зак╕нчився зах╕д найпри╓мн╕шим: д╕тлахи з товариства «Над╕я» одержали подарунки. А це рад╕окерован╕ машинки, ляльки, до реч╕, подарунок можна було замовити заздалег╕дь, тож одн╕й з д╕вчаток вручили наб╕р для вишивання. Не залишились без уваги ╕ матус╕: ╖м подякували за мужн╕сть, терп╕ння, справжню материнську любов ╕ вручили кв╕ти.

Тамара СОЛОВЕЙ.

На фото – товариство «Над╕я»

ЧИМ ЗМОГЛИ — ДОПОМОГЛИ

У 1992 роц╕ Генеральна Асамблея ООН проголосила 3 грудня М╕жнародним днем ╕нвал╕д╕в. Цей день ще раз ма╓ звернути увагу сусп╕льства на проблеми тих, хто постраждав в╕д травми або хвороби — з народження, у дитинств╕ або в дорослому житт╕.
На початок 2009 р. в АРК проживало понад 116 тис. ╕нвал╕д╕в, або 59 чолов╕к, розраховуючи на 1000 населення (у ц╕лому в Укра╖н╕ — 53), з них 1,2 тис. — д╕ти. ╤з загально╖ чисельност╕ громадян з обмеженими можливостями понад третину — ╕нвал╕ди III групи.
Протягом 2008 р. у республ╕ц╕ визнан╕ ╕нвал╕дами близько 8 тис. чолов╕к, з них 77% перебувають у працездатному в╕ц╕. Найпоширен╕шими захворюваннями, у результат╕ яких отримана ╕нвал╕дн╕сть, ╓ хвороби системи кровооб╕гу, новоутворення, травми й отру╓ння.
У ряд╕ найактуальн╕ших проблем було й залиша╓ться забезпечення г╕дного життя цих людей. За даними ДУ Пенс╕йного фонду Укра╖ни в АРК середн╕й розм╕р м╕сячно╖ пенс╕╖ дано╖ категор╕╖ громадян на початок року склав 756,47 грн. Зазначений розм╕р пенс╕╖ перевищу╓ на 52% затверджений Законом прожитковий м╕н╕мум для ос╕б, що втратили працездатн╕сть (498 грн.).
Соц╕альний захист громадян з обмеженими можливостями включа╓ р╕зн╕ види допомоги.
З-понад тисяч╕ одержувач╕в державно╖ соц╕ально╖ допомоги, що нада╓ться особам, як╕ не мають права на одержання пенс╕╖, 94% склали ╕нвал╕ди. Середн╕й розм╕р призначено╖ м╕сячно╖ допомоги для таких людей — 544 грн.
Органами прац╕ й соц╕ально╖ пол╕тики у 2008 р. була надана допомога 1,6 тис. малозабезпечених родин, у склад╕ яких ╓ ╕нвал╕ди, на загальну суму 761 тис. грн.
На сьогодн╕ забезпечено спецавтотранспортом 2052 ╕нвал╕ди, але потребують його ще 4213 ос╕б. Законодавством визначено низку категор╕й громадян, як╕ користуються правом безплатного про╖зду в громадському транспорт╕.
Велике значення для соц╕ально╖ адаптац╕╖ ос╕б з обмеженими можливостями ма╓ ймов╕рн╕сть працевлаштування. Серед 111 тис. ╕нвал╕д╕в республ╕ки, що одержують пенс╕╖ в органах Пенс╕йного фонду, т╕льки 12% працюють. За даними Державного центру зайнятост╕, за минулий р╕к в автоном╕╖ було працевлаштовано 354 ╕нвал╕ди. На початок цього року на п╕дпри╓мствах республ╕ки нал╕чувалося 175 в╕льних м╕сць для ц╕╓╖ категор╕╖ громадян.

Т. Г. ЕЛЬКАН,
перший заступник начальника           
Головного управл╕ння статистики АРК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 04.12.2009 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8161

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков