Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2009 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 18.12.2009
╤ ГЕРО╥, ╤ Д╤ТИ ГЕРО╥В…

З╤ «СВ╤ТЛИЦЕЮ» У СЕРЦ╤

Зда╓ться, ще не встигла висохнути типографська фарба на «Кримськ╕й св╕тлиц╕» в╕д 20.11.2009, як до льв╕вського корпункту вже телефонували. Першим був дзв╕нок ╢вгена Стах╕ва з╕ Сполучених Штат╕в Америки. В╕н дякував за статтю «Який в╕н, тепер╕шн╕й Донбас?», бо вже встиг прочитати ╖╖ в ╕нтернет╕:
— Дякую за те, що розвива╓те донецьку тему, згаду╓те ╕ нас, колишн╕х п╕дп╕льник╕в. Справа в тому, що я особисто знав «╤р╕я». Це, д╕йсно, був один з найкращих патр╕от╕в Мар╕уполя! З ним спок╕йно можна було йти в розв╕дку. Ви згаду╓те багато факт╕в з його б╕ограф╕╖: ╕ те, що був командиром гайдамацько╖ сотн╕, видавав газету «Повстанець», був членом повстанкому Кривого Рогу. ╤ його активно розшукувало Кривор╕зьке ЧК… Пишете ╕ про його «соловецький» пер╕од, ╕ про те, що м╕г бути причетний до створення КоПА (Козацько╖ Повстансько╖ Арм╕╖), адже коли проживав у Майкоп╕, то, очевидно, не сид╕в склавши руки. Його зв’язки, д╕йсно, могли знадобитися, допомогти тим, хто прийшов п╕сля нього. Але п╕дтвердити цих факт╕в я не можу, адже у нас не прийнято було розпитувати багато. Кожен знав ст╕льки, ск╕льки потр╕бно було знати на сьогодн╕шн╕й день, тобто на день виконання завдання. Якщо людина не хот╕ла розпов╕дати про сво╓ минуле, то його н╕хто й не питав.
Порадували мене цифри, як╕ ви наводите у статт╕. Радий, що такий великий в╕дсоток укра╖нських шк╕л у Новоазовському, Тельман╕вському, Шахтарському, Красноарм╕йському, Доброп╕льському, Слов’янському районах. Розчарований, що найнижчий в╕дсоток у Мар╕упол╕… П╕д час в╕йни це було найб╕льш укра╖н╕зоване м╕сто! Там було найсильн╕ше, найд╕╓в╕ше п╕дп╕лля, а ще добре орган╕зоване культурницьке життя. Слов’янськ, може, тр╕шки поступався Мар╕уполю, але й там було багато патр╕от╕в. Радий, що вони не перевелися ╕ тепер.
«Кримську св╕тлицю» читаю в ╕нтернет╕. ╤ вона мен╕ подоба╓ться. Адже стала, по сут╕, всеукра╖нською газетою!
Радив би вам ще читати «Укра╖нське слово», яке виходить у Варшав╕. ╤нтернет це дозволя╓. Укра╖нц╕ Криму повинн╕ брати приклад у польських укра╖нц╕в, бо т╕ значно активн╕ш╕. Кримським укра╖нцям негоже в╕дставати, бо вони на сво╖й земл╕…
 Пригадую, як чотири роки тому ╢вген Стах╕в, в╕д’╖жджаючи з╕ Львова, прощався так, н╕би ми б╕льше н╕коли не побачимось… Тод╕ йому було 87, але побував в╕н у м╕ст╕ сво╓╖ молодост╕ ╕ у в╕ц╕ 88 рок╕в, ╕ у 89. Востанн╓ ми з ним бачилися р╕к тому, коли ╢вген Стах╕в в╕дсвяткував св╕й 90-л╕тн╕й юв╕лей. По телефону я запитав його, чи в╕дв╕да╓ в╕н наше м╕сто у наступному роц╕? Колишн╕й п╕дп╕льник в╕дпов╕в, що почува╓ться не найкращим чином, але все-таки спробу╓. Тому ╕ я подумки бажаю йому найм╕цн╕шого здоров’я – це мо╓ головне новор╕чне побажання. Адже дивовижна активн╕сть ╢вгена Стах╕ва служить прикладом для молодого покол╕ння. Погодьтеся, це р╕ч не зайва.
* * *
 К╕лькома днями п╕зн╕ше була зустр╕ч ╕з колишн╕м пол╕тв’язнем, автором «Словника Берестейщини» Володимиром Леонюком. «Кримську св╕тлицю» в╕н передплатив п╕сля того, як у н╕й був надрукований матер╕ал «Син Берестейщини, герой Укра╖ни». П╕сля того було опубл╕ковано ще дек╕лька ╕нтерв’ю з Володимиром ╤гнатовичем.
 Зараз в╕н може похвалитися при╓мною новиною: робота над другим томом «Словника Берестейщини» практично завершена! Тож ╕ вих╕д книги не за горами. А ╓ й ╕нша новина:
 — У статт╕ «У кримських татар вже в 60-т╕ був сильний самвидав» («КС», 31.07.2009) ви висловлю╓те думку, що можна спробувати розшукати тих студенток, з якими вчилася моя сестра. Я зв’язувався з нею ╕ з’ясував, що збереглося дек╕лька фотограф╕й з ╖╖ подругами – кримськими татарками. Отже, можна спробувати шукати через «Кримську св╕тлицю», «Голос Крыма» або ще як╕сь кримськотатарськ╕ газети.
 Ми вдячн╕, що «Св╕тлиця» збер╕га╓ в╕рн╕сть «берестейськ╕й тем╕». Але багато ц╕кавих факт╕в ще нев╕дом╕ загалу. Ви зна╓те, що у склад╕ Укра╖нсько╖ козацько╖ держави був пинсько-тур╕вський козацький полк? Утворення цього полку передбачалося Ун╕версалом Богдана Хмельницького в╕д 28 травня 1657 року.
 Взагал╕, не так вже й багато укра╖нських видань звертаються до теми вивчення укра╖нських етнограф╕чних земель, що опинилися за межами нашо╖ держави. А мен╕ свого часу доводилося багато родак╕в зустр╕чати в таборах… Це були не т╕льки берестейц╕, але й кубанц╕, вих╕дц╕ з Ростовщини тощо. Один ростовчанин першим п╕д╕йшов до мене ╕ сказав, що також ╓ укра╖нцем. Добре волод╕в нашою мовою, а в╕д донецьких козак╕в тримався подал╕. Хоч то були земляки, та все ж не укра╖нц╕… За що в╕н сид╕в, не пам’ятаю; зда╓ться, за те, що потрапив у полон. А ось коли через багато рок╕в ╖хав у по╖зд╕ Ки╖в – Лубни ╕ познайомився з ж╕нкою з п╕вн╕чно╖ Ростовщини, то та вже себе вважала рос╕янкою. Але при цьому ще добре розмовляла укра╖нською! ╤ також стверджувала, що донськ╕ козаки ╓ шов╕н╕стами, як╕ зверхньо ставляться до «хохл╕в». Тепер у тих рег╕онах трива╓ асим╕ляц╕я, стосунки, можливо, ╕нш╕. Але прикро, що укра╖нський св╕т скорочу╓ться… Ми, пол╕тв’язн╕, бачили його набагато потужн╕шим. Але те, що в роки СРСР його намагалися перем╕стити за колючий др╕т, багато про що говорить….
 Тепер ми живемо у незалежн╕й Укра╖н╕ ╕ це да╓ велик╕ переваги. За умови: якщо активно працювати, а не спати. Напередодн╕ нового року хочу побажати «св╕тличанам» добробуту ╕ щастя. Головне – не знев╕рюватися. Ми ще доживемо до св╕тлих дн╕в! Але робота на користь укра╖нства повинна бути на першому план╕, тод╕ буде й результат.
* * *
 Пот╕м мен╕ пощастило познайомитися з Володимиром Тихим – киянином, сином в╕домого укра╖нського пол╕тв’язня Олекси Тихого, який загинув у таборах в 1984 роц╕. З великою при╓мн╕стю д╕знався, що ╕ Володимир Олекс╕йович ╓ нашим читачем! Передплатила для нього «Кримську св╕тлицю» учениця його батьк╕в, яка тепер живе у Приазов’╖. Тож, користуючись нагодою, подякую ц╕й небайдуж╕й, св╕дом╕й ж╕нц╕! Син героя також уважно прочитав статтю «Який в╕н, тепер╕шн╕й Донбас?». Тому нам було про що поговорити, не об╕йшли увагою ╕ тему св╕тового укра╖нства, зокрема довго говорили про укра╖нц╕в Середньо╖ Аз╕╖. Адже вони ╕снують там у тюркському, мусульманському оточенн╕. Тому ╖хн╕й досв╕д може бути ц╕кавим для укра╖нц╕в Криму.
 Також говорили про нашу молодь, про те, що вона повинна р╕внятися на укра╖нських геро╖в, на тих, хто виборював незалежн╕сть. Володимир Олекс╕йович висловив свою точку зору:
 — Наша молодь повинна вчитися, кожен повинен намагатися стати профес╕оналом, усп╕шною людиною. При цьому залишатися патр╕отом ╕ присвячувати частину свого часу громадськ╕й робот╕. Д╕яльн╕сть повинна бути спрямована на благо Укра╖ни (а це ╕ зм╕цнення демократ╕╖, ╕ культура, ╕ мова, ╕ допомога знедоленим, ╕ охорона довк╕лля), безумовно, треба шукати однодумц╕в ╕ п╕дтримувати з ними контакт. Адже непрост╕ завдання можна вир╕шити лише об’╓днавшись…
 Пот╕м син пол╕тв’язня зробив для мене маленьке в╕дкриття. Вс╕ знають, що Донецьк ран╕ше називався Юз╕вкою. Виявля╓ться, Юз був не англ╕йцем всупереч устален╕й думц╕, а валл╕йцем, себто кельтом. Тобто сином поневолено╖ нац╕╖. Я висловив думку, що укра╖нц╕ Донбасу повинн╕ цю обставину якось використати у сво╖х ╕нтересах. А ось як, — треба думати… Мозкова атака тут не зашкодить. Якщо Донецьк не може похвалитися ки╖вською чи льв╕вською древн╕стю, то повинн╕ бути як╕сь «компенсуюч╕» фактори. Але базис у донецького укра╖нства повинен бути. Попри те, що вони у м╕ст╕ ╓ менш╕стю.
 На прощання я сфотографував Володимира Тихого на фон╕ пам’ятника Щорсу. А в╕н знову торкнувся теми «усп╕шност╕», конкурентоспроможност╕:
 — Мен╕ пощастило побувати в Киргиз╕╖, на озер╕ ╤ссик-Куль. Там мен╕ дали пров╕дника – м╕сцевого хлопчика, ╕ я разом з ним п╕дн╕мався в гори. На певн╕й висот╕ побачив згори укра╖нське село – Теплоключинку. Воно так нагадувало типове укра╖нське село! Висок╕ топол╕, вишнев╕ садочки, б╕л╕ хатки. Якщо не помиляюся, село утворилося в 1872 роц╕, тод╕ був централ╕зований наб╕р укра╖нських селян. А долина ця дуже родюча, тому й зажили наш╕ земляки на новому м╕сц╕ дуже заможно. Збер╕гали мову… Деякий час, зда╓ться, у 20-т╕ роки, в Теплоключинц╕ ╕снувала укра╖нська школа. Так ось. Тепер у цьому сел╕ залишився чи не ╓диний д╕ючий колгосп на всю ╤ссик-Кульську долину! Голова колгоспу – укра╖нець. Недоброзичливц╕ хот╕ли його усунути, але м╕сцев╕ колгоспники, в тому числ╕ ╕ киргизи, в╕дстояли. А ось в Анань╓во, — це рос╕йське село, — розвал повний…
 Отже, важливо бути усп╕шним, це дуже вплива╓ на нац╕ональну самосв╕дом╕сть. До реч╕, немало укра╖нц╕в ╓ ╕ в Пржевальську (тепер це Кара-Кол, тобто «Чорна с╕ль»), вони також не соромляться, що мають укра╖нське кор╕ння.
 Чи не парадокс – у Киргиз╕╖ бути укра╖нцем престижно, а в Донецьку — н╕? На Донбас╕ укра╖нська культура вважа╓ться с╕льською… Ось чому я наголошую на необх╕дност╕ бути усп╕шним, конкурентоспроможним. Укра╖нц╕ Криму повинн╕ це мати на уваз╕, адже п╕востр╕в багатонац╕ональний, тому треба пост╕йно дбати про «р╕вень», високо п╕дняту «планку якост╕» в усьому.
* * *
 Як при╓мно, що нашу газету не оминають сво╓ю увагою н╕ геро╖ визвольних змагань, н╕ ╖хн╕ нащадки! З рад╕стю переконався в цьому навесн╕, коли познайомився з колишн╕м пол╕тв’язнем Миколою Васильовичем Римарем ╕ його сином Юр╕╓м. Обидва були учасниками укра╖нсько-турецького м╕жнародного симпоз╕уму «Проблеми ╕нтеграц╕╖ науково-осв╕тнього, ╕нтелектуального потенц╕алу в державотворчому процес╕». А ось представлен╕ ними статт╕, — зверн╕ть увагу на тематичний д╕апазон: «Незалежне тестування як фактор як╕сно╖ п╕дготовки майбутн╕х спец╕ал╕ст╕в»; «Нов╕ п╕дходи в реал╕зац╕╖ ф╕нансово╖ пол╕тики держави»; «Нац╕онально св╕дома ╕ патр╕отично налаштована студентська молодь як фундамент розбудови незалежно╖ держави»; «Ф╕нансовий потенц╕ал п╕дтримки машинобудування в умовах кризи»; «В╕тчизняна енергетика в пер╕од розвитку економ╕чно╖ кризи».
 Х╕ба це не вражаючий факт? Нав╕ть страшно подумати, що було б, якби Микола Римар (його, с╕мнадцятир╕чного, засудили до 25 рок╕в ув’язнення!) не вийшов з табор╕в? Укра╖на втратила б чимало…
 А тепер цей льв╕в’янин ╓ чи не найактивн╕шим популяризатором «Кримсько╖ св╕тлиц╕» у рег╕он╕. П╕д час останньо╖ зустр╕ч╕ я нав╕ть пожартував, що завдяки його старанням газета скоро перетвориться на суто галицьку! Але Микола Васильович заперечив:
 — У нас же вчаться не лише галичани… Мо╖ студенти передплачують «Кримську св╕тлицю» ╕ в Луганськ, ╕ в Донецьк, ╕ в Черн╕г╕в, ╕ в ╕нш╕ м╕ста Укра╖ни. Сам я передплачую газету вже 7 рок╕в. Моя сестра живе в Криму, то я ╕ для не╖ передплатив. Вона так т╕шилася, коли побачила мо╓ фото в «св╕тличц╕»!
 Чому я прид╕ляю таку увагу молод╕? Тому що саме в╕д не╖ залежить майбутн╓ Укра╖ни. Я пригадую роки мо╓╖ юност╕. Кер╕вником нашо╖ п╕дп╕льно╖ групи був Серг╕й Савчук. Хоч ╕ молодший на р╕к в╕д мене, але енерг╕йний, ╕мпульсивний був – як В’ячеслав Чорнов╕л! До того ж, писав гарн╕ в╕рш╕. Уяв╕ть соб╕, в 1949 роц╕ в╕н вир╕шив п╕ти в УПА! Хоча вона на той час д╕яла у дуже складних умовах. ╤ будь-кого туди вже не брали; треба було мати свою зброю, до того ж виконати якесь важливе завдання. Таке, щоб вороття назад уже не було… Спочатку Серг╕й хот╕в знищити голову м╕сцевого колгоспу – той був паскудною людиною. Але сталося так, що в╕н застрелив лейтенанта держбезпеки Шмакова, взяв сумку з важливими документами, зброю ╕ чоботи. Одним словом, наробив переполоху — б╕льшовики тод╕ кричали, що прорвалася велика група бандер╕вц╕в. А насправд╕, розпочав в╕йну один пацан, який дуже любив Укра╖ну!
 Пот╕м заарештували мене, дали 25 рок╕в… Але я був радий, що н╕кого не видав, зм╕г в╕двести п╕дозру в╕д ╕нших. А могли б заарештувати до п’ятнадцяти чолов╕к! Вс╕ ц╕ патр╕отичн╕ п╕дл╕тки залишилися вдома, вони пот╕м заводили с╕м’╖, виховували д╕тей… Одним словом, робили Укра╖ну м╕цн╕шою. Я дуже хот╕в би, щоб ╕ нин╕шня молодь була такою ж! Тод╕ наша держава висто╖ть.
* * *
 Дяку╓мо вам, Миколо Васильовичу, за невтомну популяризац╕ю газети! Майже 80 передплатник╕в! Якщо не помиляюся, це 10% усього «материкового» тиражу. Отже, ╕ геро╖, ╕ д╕ти геро╖в… Це вселя╓ над╕ю, цю газету не вдасться знищити; дасть Бог, ╖╖ ще й онуки читатимуть.

Серг╕й ЛАЩЕНКО.

На фото: Володимир Тихий, син в╕домого укра╖нського пол╕тв’язня Олекси Тихого — теж «св╕тличанин»!

ПЕРЕДПЛАТА-2010

Шановн╕ «св╕тличани», трива╓ передплата пер╕одики на 2010 р╕к. Нагаду╓мо, що «Кримська св╕тлиця» — всеукра╖нська газета, ╖╖ можна передплатити у будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ Укра╖ни. Причому, ви зможете отримувати газету (╕ кольоровий дитячий додаток до не╖!) вже з першо╖ п’ятниц╕ наступного м╕сяця, якщо оформите передплату до 20 числа поточного м╕сяця.
Видавцем «Кримсько╖ св╕тлиц╕» — Газетно-журнальним видавництвом М╕н╕стерства культури
╕ туризму Укра╖ни встановлено таку передплатну ц╕ну на «КС» на 2010 р╕к:
на один м╕сяць — 7 грн. 97 коп., на 3 м╕с. — 23 грн. 91 коп., на 6 м╕с. — 47 грн. 82 коп., на 12 м╕с. — 95 грн. 64 коп. Кр╕м того, за оформлення передплати на 1 м╕с. пошта додатково бере 0,90 грн., на 2-3 м╕с. — 2,10 грн., на 4-6 м╕с. — 2,55 грн., на 7-12 м╕с. — 3,90 грн. Отже, загальна варт╕сть передплати «КС» на р╕к, з урахуванням ус╕х поштових витрат, склада╓ 99 грн. 54 коп.
Зверн╕ть увагу, що у 2010 роц╕ у «Кримсько╖ св╕тлиц╕» буде лише один передплатний ╕ндекс (сп╕льний для Криму ╕ вс╕╓╖ Укра╖ни) — 90269.
Просимо доброчинник╕в ╕ меценат╕в посприяти в орган╕зац╕╖ п╕льгово╖ передплати «КС»!
(Р/р «Об’╓днано╖ редакц╕╖ газети «Кримська св╕тлиця»: 26000452086870 в АКБ "Укрсоцбанк" м. С╕мферополя, МФО № 324010, ╢ДРПОУ 20679407). Конт. тел.: (0652) 51-13-24.

На прохання читач╕в пода╓мо квитанц╕ю для передплати

http://ukrlife.org/50abonement.jpg

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 18.12.2009 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8229

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков