Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2009 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 25.12.2009
«ЦЯ Ж╤НКА ВИШИВА╢ СВОЮ ДОЛЮ…»

Вишивка – один з найб╕льш поширених ╕ улюблених в Укра╖н╕ р╕зновид╕в народно╖ творчост╕.
В ╖╖ орнаментах, в гармон╕╖ кольорових сполучень, в ритм╕ л╕н╕й узору в╕дчува╓ться глибока зм╕стовн╕сть. Адже у вишивц╕, як ╕ в народн╕й п╕сн╕, майстрин╕ в╕дбивали сво╖ запов╕тн╕ мр╕╖ про краще майбутн╓, сво╓ споконв╕чне прагнення до прекрасного.
В узорах вишивки вони розпов╕дали про сво╖ думки ╕ почуття, спод╕вання ╕ страждання.
Майже в кожн╕й укра╖нськ╕й хат╕ ткали полотно, шили одяг та прикрашали його вишивкою. ╤ як не були ж╕нки заклопотан╕ господарством, час для вишивання знаходили завжди.
По тому, наск╕льки ошатна оселя та красивий на д╕вчин╕ одяг, судили ╖╖ старанн╕сть. Казали в народ╕: «Пошануй одежину раз, а вона тебе десять раз».
Одн╕╓ю з видатних майстринь укра╖нського декоративно-прикладного мистецтва-вишивки ╓ В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к.
В. С. Ро╖к – справжня берегиня мистецтва укра╖нсько╖ народно╖ вишивки. На ╖╖ творах, перейнятих любов’ю до р╕дно╖ земл╕, до свого народу, виховане не одне покол╕ння молодих людей.
Кожна персональна виставка В╕ри Ро╖к, а ╖х майже 140, ставала ╕ ста╓ сво╓р╕дною школою мистецького вм╕ння, бо саме майстриня супроводжу╓ ╖х, да╓ консультац╕╖, ма╓ бес╕ди та влаштову╓ практичн╕ заняття, вишивальниця багато подорожувала по Укра╖н╕, знайомлячись ╕з вишивками р╕зних куточк╕в, виробила свою власну манеру побудови в╕зерунк╕в, беручи за основу геометричний орнамент ╕ застосовуючи техн╕ки вишивки: «хрестик», «занизування», «затяганку», «троянку», «гречку», «лях╕вку», «стовпчик» тощо.
В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к народилася 25 кв╕тня 1911 року в м╕ст╕ Лубни Полтавсько╖ област╕. Батьки майбутньо╖ вишивальниц╕ були осв╕ченими людьми. Батько — Серг╕й Онуфр╕йович Сосюрко був зал╕зничним службовцем. Мати — Л╕д╕я Еразм╕вна Яворська-Сосюрко була художницею. Вони приятелювали з Антоном Макаренком, письменниками Панасом Мирним ╕ Володимиром Короленком, ╖хн╕м родичем. У ш╕сть рок╕в в обов’язок д╕вчинки входило мити чайний посуд уранц╕, а пот╕м бабуся Оксана вир╕шила, що настав час навчати В╕рочку вишивати. ╤ дала нитки, голку, наперсток. Св╕й перший наперсток В╕ра Серг╕╖вна пам’ята╓ ╕ дос╕. В╕н був масивний, поср╕блений, ╕з в╕зерунками, багато╖ кавказько╖ роботи. Кр╕м того, бабуся витягла з╕ скрин╕ к╕лька клаптик╕в домотканого полотна власно╖ роботи, а мама Л╕д╕я показала найпрост╕ший в╕зерунок — мережку. В╕ра з╕псувала к╕лька клаптик╕в тканини, поки з’явилася перша вимучена мережка. На той момент шестир╕чна д╕вчинка вс╕╓ю душею ненавид╕ла вишивання.
З дитинства маленька В╕ра була дуже спритною д╕вчинкою, ╕ родич╕ прозвали ╖╖ дзи╜ою. А хлопчики на вулиц╕ дратували ╖╖ «Верчик-перчик», але вона була в змоз╕ постояти за себе, вона могла нав╕ть ╖х побити. Навчаючись у Полтавськ╕й Мар╕╖нськ╕й ж╕ноч╕й г╕мназ╕╖, вона разом з мамою почина╓ малювати. В╕ра Серг╕╖вна згаду╓, як один раз д╕дусь Володя, так д╕ти називали Володимира Короленка, зав╕тавши до с╕м’╖ Ро╖к╕в у гост╕, почав питати В╕ру, як вона живе. В╕ра розпов╕ла ╕ про г╕мназ╕ю, ╕ про сус╕дських хлопчик╕в. Неспод╕вано втрутився тато: «Володимире Галакт╕оновичу! Не розбещуйте доньку. Вона дуже ледача. Не хоче бути доброю господинею. Не хоче вишивати!». В очах В╕ри затремт╕ли сльози. «Ганьба! Яка ганьба!» — калатало серце. В╕ра схопилася ╕ втекла до ╕ншо╖ к╕мнати.
У 1921 роц╕ вона з маминою допомогою зробить соб╕ до дня народження укра╖нський костюм, сорочку, яку вишила хрестиком сама. Тод╕ вона вир╕шила, що н╕коли не кине вишивання.
В╕зерунки для майбутн╕х вишивок вона стала вигадувати сама. Вишивала багато. Працювала з насолодою ╕ любов’ю. Орнаменти-символи стають у руках талановито╖ д╕вчинки музикою, св╕тлою музикою народного мистецтва. На все життя запам’ятала В╕ра бабусин╕ слова: «Хто змолоду працю╓, той на старост╕ пану╓». Серветки та рушники В╕ра дарувала родичам.
Вона навчала вс╕х бажаючих мистецтву вишивки. В Лубнах на той час працювала арт╕ль вишивальниць. В╕ра влаштувалася туди на роботу. Набиралась досв╕ду, приглядалась до старовинних вишиванок. Вивчала р╕зн╕ техн╕ки. Опановувала нов╕ в╕зерунки.
Опанувала лиштву ╕ полтавську низь, вир╕з, рушниковий шов, нов╕ мережива й багато ╕ншого.
Незабаром зустр╕ла В╕ра свою долю. У с╕чн╕ 1935 року вона вийшла зам╕ж за молодого в╕йськового Михайла Ро╖ка. А в 1938 року в молодо╖ с╕м’╖ народився перв╕сток. Сина назвали Вадимом.
Та ось настав 1941 р╕к. Ступив на землю Укра╖ни важкий фашистський чоб╕т. Одного разу В╕ра потрапила п╕д пов╕тряний обстр╕л ╕ опинилася в л╕карн╕. Вона отримала тяжку контуз╕ю, ╕ в не╖ було пошкоджено правий б╕к. Два роки молода ж╕нка не могла п╕двестися з л╕жка. Вона лежала в г╕псовому корсет╕. Про не╖ п╕клувалися батьки, чолов╕к, брати. У с╕м’╖ зак╕нчилися продукти. Затьмарилося життя. Зникли яскрав╕ нитки-барви. Та не зникло в д╕вчини бажання творити красу. Вона почала тренувати л╕ву руку.
╤ В╕ра Серг╕╖вна перемогла хворобу. Знову взялася за вишивання. Сталося неможливе. Вона навчилася вишивати л╕вою рукою. ╥й допомогли тод╕ воля, справжн╕й характер, любов до мистецтва.
В╕д голодно╖ смерт╕ с╕м’ю врятували вишивки. ╤нод╕ мама йшла з дому, притискала до грудей вишит╕ реч╕ та вим╕нювала ╖х у сел╕ на продукти. А ввечер╕ на стол╕ лежали к╕лька картоплин. Поруч – склянка пшона.
Зак╕нчилася в╕йна. У 1952 роц╕ с╕м’я пере╖хала до Криму ╕ стала жити в С╕мферопол╕. Вадим вступив до зал╕зничного техн╕куму. Зак╕нчив його усп╕шно.
Минуло к╕лька рок╕в. Збира╓ться син у дорогу. Простягла В╕ра Серг╕╖вна Вадимов╕ згорток. Там була вишита сорочка.
Ще к╕лька рок╕в минуло. Уже й ╕нститут за плечима у Вадима. А в╕н сорочку одягне, ╕ як би далеко в╕д дому не був, зна╓: мама поруч. А тяжко на серц╕ стане – п╕сню засп╕ва╓:
Як я малим збирався навесн╕
П╕ти у св╕т незнаними шляхами,
Сорочку мати вишила мен╕
Червоними ╕ чорними нитками…
В╕р╕ Серг╕╖вн╕ запропонували навчати свого мистецтва д╕тей ╕ дорослих. В╕дтод╕ почала майстриня д╕литися знанням з кримчанами. З 1952 року ц╕ле десятил╕ття працювала у школах С╕мферополя. Вчила дорослих мистецтву вишивання в Кримському будинку вчителя.
Пот╕м ще двадцять рок╕в працювала методистом образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва у Будинку народно╖ творчост╕. Д╕литися власним досв╕дом з учнями стало справою ╖╖ життя. ╤ кожне нове заняття для ╖╖ учениць було справжн╕м в╕дкриттям.
У 1963 роц╕ зусиллями В. С. Ро╖к було створено пересувний салон живопису ╕ декоративно-прикладного мистецтва народних майстр╕в Криму. П╕зн╕ше д╕яв пересувний Музей живопису самод╕яльних художник╕в Криму.
Деяк╕ твори вишивальниц╕ вражають розм╕ром. Уяв╕ть соб╕ рушник довжиною б╕льше шести метр╕в. Назва рушника «Мир». Вишитий в╕н полтавською гладдю та рушниковим швом. Ус╕х вража╓ його довжина – 6 метр╕в 65 сантиметр╕в. У малюнках цього рушника В╕ра Серг╕╖вна гармон╕йно по╓днала народн╕ та сучасн╕ традиц╕╖. В╕зерунки наче обрамлен╕ «кривульками» ╕з зображенням дубового листя, тому що споконв╕ку таке листя вишивали на сорочках хлопчик╕в ╕ чолов╕к╕в. Символи в╕чного життя – це дерева ╕ птахи з греб╕нцями. Вони утворюють слово «Мир».
Народне мистецтво Укра╖ни сьогодн╕ важко уявити без персональних виставок В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к.
Невтомна Майстриня завжди сама супроводжу╓ сво╖ виставки. ╤ не просто супроводжу╓. Да╓ сотн╕ консультац╕й. Проводить безл╕ч захоплюючих бес╕д ╕ практичних занять.
В╕ра Серг╕╖вна приск╕пливо ставиться до кожно╖ сво╓╖ роботи. Якого кольору буде полотно? Бежевого чи жовтогарячого? Чи, може, коричневого? Треба мати на уваз╕, що коричневий, чи, як ╕нод╕ його називають, брунатний – символ само╖ земл╕. Весняна зелень – зелений. Б╕лий – кол╕р весняного цв╕т╕ння, чистоти зимового сн╕гу. Жовтогарячий ╕ золотий – сонячне св╕тло. Червоний – символ свята.
— Дуже важливо, — каже Майстриня, — не коп╕ювати природу, а розум╕ти ╖╖ творчо. На наших в╕зерунках вона ожива╓.
Не всид╕ти на м╕сц╕ вишивкам. То вони в ╤тал╕╖, то у Бельг╕╖ та Угорщин╕. Мандрують з Хорват╕╖ у Монгол╕ю. З далекого Нью-Йорка до Парижа. А ск╕льки м╕ст Укра╖ни вони бачили! Прост╕ше назвати м╕сця, де про них не знають. Так ╕ повинно бути у справжнього художника. Бо створю╓ вона ╖х для р╕дного народу.
— М╕й дев╕з: «Труд ╕ натхнення – Батьк╕вщин╕». «А наша Батьк╕вщина — це ми з вами», — каже Майстриня.
╤сну╓ думка, що вишивання псу╓ з╕р, але В╕ра Серг╕╖вна з цим не погоджу╓ться. У кв╕тн╕ ╖й виповнилося 98 рок╕в, але дос╕ пише, чита╓ ╕ вишива╓ без окуляр╕в.
П╕дсумком багатор╕чно╖ творчо╖ д╕яльност╕ видатно╖ вишивальниц╕ стала пересувна виставка «Укра╖нський рушничок». Подорожу╓ вона м╕стами ╕ селами. З рад╕стю зустр╕чають кримчан ╕ в Зах╕дн╕й Укра╖н╕. Льв╕в, Р╕вне, Новоград-Волинський, Луцьк, ╤вано-Франк╕вськ — це далеко не повний перел╕к м╕ст, де з усп╕хом демонструвалася виставка. Дальн╕ по╖здки не розлучають В╕ру Серг╕╖вну й з Кримом. У багатьох м╕стах п╕вострова м╕сцев╕ мешканц╕ ╕ численн╕ гост╕ мали змогу милуватися ╖╖ творчими досягненнями. Приваблюють ╖╖ панно «Прол╕ски», «Фантаз╕я», гобелен «Обжинки».
Рад╕ють усп╕хам В╕ри Серг╕╖вни р╕дн╕ та знайом╕. Онука Ал╕на та правнучка Юл╕я продовжують традиц╕╖ Майстрин╕. Рад╕╓ бабуся усп╕хам д╕вчат. Вже на к╕лькох виставках експонувалися ╖хн╕ роботи.
В. С. Ро╖к стала геро╖нею б╕льш як 800 публ╕кац╕й у р╕зноман╕тних виданнях-книгах, дов╕дниках, енциклопед╕ях, журналах та газетах. У 2003 роц╕ написала книгу про сво╓ життя ╕ творч╕сть «Мелод╕╖ на полотн╕». Вона — лауреат численних прем╕й. За свою д╕яльн╕сть В╕ра Серг╕╖вна нагороджена орденами ╕ медалями. Найвищу нагороду вона отримала у серпн╕ 2006 року. ╥й було присво╓но звання «Герой Укра╖ни». Це перший у наш╕й кра╖н╕ майстер народно╖ творчост╕, удосто╓ний вищо╖ нагороди держави!
У процес╕ вивчення життя й творчост╕ В╕ри Серг╕╖вни я познайомилася особисто ╕з ц╕╓ю надзвичайною ж╕нкою.
В╕ра Серг╕╖вна розпов╕ла мен╕ багато ц╕кавих ╕стор╕й з╕ свого життя, особливо з дитинства. Вона люб’язно в╕дпов╕дала на вс╕ мо╖ запитання, показала мен╕ сво╖ роботи. Вони справд╕ вражають сво╓ю красою, р╕зноман╕тн╕стю, колоритом. Ск╕льки кроп╕тко╖ прац╕ вкладене в кожну з них. Серед сво╖х найулюблен╕ших роб╕т вона назвала «Свято врожаю» ╕ «Мир». В╕ра Серг╕╖вна каже: «Якщо б я порахувала ус╕ мо╖ роботи, ╖х, мабуть, було би б╕льше двох тисяч».
Мен╕ було дуже ц╕каво дов╕датися про те, як народжу╓ться вишивка. В╕ра Серг╕╖вна под╕лилася з╕ мною деякими секретами сво╓╖ майстерност╕. За допомогою кольорових ол╕вц╕в ╕ фарб вона створю╓ св╕й в╕зерунок спочатку на м╕л╕метр╕вц╕. Пот╕м добира╓ться тканина, кол╕р ниток. Дуже ретельно вона все продуму╓ й п╕дготовлю╓.
Якщо говорити про ╖╖ стиль, то б╕льшого майстра, н╕ж В╕ра Серг╕╖вна, мабуть, нема╓. Вона використову╓ у сво╖й творчост╕ найр╕зноман╕тн╕ш╕ стил╕. У В╕ри Серг╕╖вни так╕ багатющ╕ знання! Певно ж, вона усе сво╓ життя цим ц╕кавилась, побувала в багатьох м╕сцях, бачила ц╕ роботи, ╕ усе це позначалось на ╖╖ творчост╕. Тому можна зустр╕ти ╕ гуцульськ╕ мотиви, й полтавськ╕, й п╕вденноукра╖нськ╕.
Вона бере певн╕ мотиви, обробля╓, використову╓ ╖х. ╥╖ роботи напрочуд ╕ндив╕дуальн╕, сво╓р╕дн╕.
В╕ра Серг╕╖вна розпов╕ла мен╕ чому вчить вишивка. А вишивка вчить акуратност╕, посидючост╕, точност╕. Мистецтво вишивки, як ╕ будь-який вид мистецтва прищеплю╓ людин╕ гарний смак, робить ╖╖ добр╕шою, вчить уважн╕ше ставитися до навколишнього св╕ту: до людей, природи.
╢ у В╕ри Серг╕╖вни й ун╕кальна колекц╕я наперстк╕в. Вона збирала ╖х ╕з усього св╕ту. ╢ серед них ╕ жовт╕ й червон╕, пластмасов╕ й металев╕, велик╕ й не дуже, ╓ нав╕ть атласн╕. ╥х б╕льш н╕ж 300 штук!
У сво╖ поважн╕ роки вона повна творчих план╕в. Майстриня готова под╕литися сво╖м багатим досв╕дом з аматорами укра╖нсько╖ народно╖ вишивки. Ця маленька тенд╕тна ж╕нка вража╓ сво╓ю працьовит╕стю, ц╕леспрямован╕стю, наполеглив╕стю.
Майстриня, як ╕ ран╕ше одержима новими ╕деями. Вона мр╕╓ про створення у Криму музею укра╖нсько╖ вишивки: «Це добре, що мо╖ роботи ╓ у приватних колекц╕ях та багатьох музеях. Але ж Крим, де я живу ╕ де створювалися ц╕ твори, в змоз╕ здивувати кримчан ╕ гостей п╕вострова д╕йсно чудовими укра╖нськими вишивками. Це потр╕бно вс╕м ╕, насамперед, для естетичного виховання молод╕. Я щиро спод╕ваюсь, що знайдуться люди, як╕ зрозум╕ють необх╕дн╕сть створення музею «Укра╖нський рушничок»... Я в╕рю – такий музей буде»!
╥╖ творч╕сть не може не знайти в╕дгук в душ╕ людини. Це щось живе ╕ тепле, з╕ткане руками, в що було вкладено душу ╕ св╕тл╕ емоц╕╖. За допомогою голки вона робить наш св╕т добр╕шим, св╕тл╕шим, щир╕шим.
Зустр╕ч ╕з ц╕╓ю чудовою ж╕нкою запам’ята╓ться мен╕ назавжди.

Олександра АС╢╢ВА,
учениця 7-го «в» класу
г╕мназ╕╖ № 11.
м. С╕мферополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 25.12.2009 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8305

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков