Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2923)
З потоку життя (6092)
Душі криниця (3367)
Українці мої... (1441)
Резонанс (1461)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1647)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Оксана Бас-Кононенко, мовознавець: ЯКЩО ЛЮДИ СВОЮ МОВУ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ, ТО ПРИЙДЕ ╤НША МОВА, А ЗНАЧИТЬ - ╤НША КРА╥НА
М╕н╕стерство ╕нформац╕йно╖ пол╕тики Укра╖ни презентувало нову програму "Укра╖нська – це...


«ЯКЩО У ВАС ╢ ХОЧ КРАПЛЯ ПАТР╤ОТИЗМУ ╤ КУЛЬТУРИ…»
кримчанин, укра╖нець ╤ван Лук'янович Лавтар не зда╓ться ╕ турбу╓ чиновницьку ки╖вську...


Остап К╤НДРАЧУК, ялтинський кобзар – на Майдан╕ Незалежност╕ у Ки╓в╕: КОЛИ СУСП╤ЛЬСТВО МОВЧИТЬ, ГОВОРЯТЬ КОБЗАР╤... ╤ Д╤ТИ
Сьогодн╕ призовий фонд Всеукра╖нського л╕тературного конкурсу «Ми - д╕ти тво╖,...


ЯК ЗРОС╤ЙЩУВАЛИ УКРА╥НСЬКИЙ НАРОД
Чи про це не знали в Ки╓в╕? А якщо знали, то чому не реагували?


ЗА «КРИМСЬКУ СВ╤ТЛИЦЮ» В КРИМУ!
Щиро дяку╓мо колегам-письменникам, журнал╕стам, ус╕м нашим читачам, хто вже в╕дгукнувся на наш...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 08.01.2010 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#2 за 08.01.2010
«КРИМСЬК╤Й СВ╤ТЛИЦ╤» – КРИМСЬКУ ЗЕМЛЮ, КРИМСЬКЕ ПОВ╤ТРЯ, КРИМСЬКЕ СОНЦЕ, КРИМСЬКИЙ УКРА╥НСЬКИЙ ДУХ!

З-пом╕ж сотень рос╕йськомовних газет Криму ╓дина укра╖номовна газета «Кримська св╕тлиця» виходить ось уже 17 рок╕в. Ст╕льки ж рок╕в, а, може, й значно б╕льше ╖╖ видання тут, в Криму, виборювало не одне покол╕ння св╕домих укра╖нц╕в. ╤ таки, нарешт╕, вибороло, коли настали вже часи нашо╖ омр╕яно╖ Незалежност╕.

«Кримська св╕тлиця» для семисот тисяч кримських укра╖нц╕в стала осередком нац╕онального в╕дродження, стала тим рят╕вним колом, яке да╓ спод╕вання на порятунок р╕дно╖ мови, культури, л╕тератури, народного мистецтва в╕д подальшо╖ навально╖ русиф╕кац╕╖.

Зам╕сть того, аби нарощувати випуск укра╖нських видань на зрос╕йщеному п╕востров╕, видання ╓дино╖ (!) укра╖номовно╖ газети переносять до Ки╓ва. Це що – укра╖нська кримська преса в екзил╕? Чи ж так╕ нин╕ часи, аби сво╓, р╕дне, випускати поза межами м╕сця проживання сотень тисяч людей, як╕ ╓ громадянами сво╓╖ кра╖ни, а не д╕аспорним населенням? Перенесення видання газети до Ки╓ва вкрай деморал╕зу╓ кримських укра╖нц╕в, позбавить ╖х тут, в Криму, присутност╕ свого р╕дного укра╖нського духу, упевненост╕ в соб╕, в свою незалежну кра╖ну Укра╖ну, пригн╕тить ╖х духовно, морально, розгубиться, розпорошиться той невеличкий колектив автор╕в-однодумц╕в, який збирався довкола «Кримсько╖ св╕тлиц╕» роками.

Що ж ми робимо, шановн╕?! Не подоба╓ться вам редактор, який виступа╓ супроти руйнац╕╖ колективу, назбираного по крихтах ╕ за поглядами, ╕ за громадянською державницькою позиц╕╓ю, не можете знайти сп╕льно╖ мови з ним, з головним редактором, не йдете на компром╕си, знайд╕ть ╕ншого або головного редактора газети, або директора, видавця газетно-журнального видавництва (ГЖВ), але до чого тут газета, колектив редакц╕╖?

А що, коли завтра М╕н╕стерству культури Укра╖ни не сподоба╓ться хтось ╕з директор╕в кримських театр╕в? В╕н що, буде зв╕льнений, а театр переведено до столиц╕? А що, коли, наприклад, ╕ М╕н╕стерство промисловост╕ зв╕льнить завтра котрогось ╕з директор╕в кримських завод╕в, скаж╕мо «Ф╕оленту» чи Красноперекопського х╕мзаводу, то чи це означа╓, що цей завод з його виробництвом продукц╕╖ буде перенесено до Ки╓ва? На мо╓ глибоке переконання, так╕ необдуман╕ д╕╖ кер╕вництва ГЖВ, зв╕сно ж, за потурання М╕н╕стерства культури Укра╖ни, не приносять ╕ н╕коли не принесуть корист╕ наш╕й сп╕льн╕й справ╕ – справ╕ в╕дродження укра╖нсько╖ духовност╕ в Криму. Видання газети однозначно мусить бути продовжено тут, в Криму, де живуть потенц╕йн╕ читач╕ й автори цього в╕домого вже на весь св╕т видання. ╤ншого не може бути ╕ не дано. Недарма ж ми потом ╕ кров’ю виборювали цю свою укра╖нську газету для Криму!

Тепер щодо редактора. Як ╕ кожен з нас, В╕ктор Качула у сво╓му характер╕ ма╓ ╕ плюси, ╕ м╕нуси. Б╕льше ж, звичайно, плюс╕в. В╕н, безперечно, укра╖нець-патр╕от, якому болять проблеми укра╖нськост╕ в Криму, ╕ не т╕льки в Криму. В╕н – першокласний фах╕вець сво╓╖ справи, випускник факультету журнал╕стики КДУ (нин╕ Ки╖вського Нац╕онального ун╕верситету ╕м. Т. Г. Шевченка), профес╕йний журнал╕ст з уже чималим стажем роботи, заслужений журнал╕ст Укра╖ни, добра, порядна, чесна ╕ глибоко принципова людина. Знайти таких в Криму – дуже й дуже проблематично.

Якщо хтось з кер╕вництва ГЖВ гада╓, що у Криму, так само, як у Львов╕ чи Ки╓в╕, де укра╖нськ╕ фах╕вц╕-журнал╕сти ходять косяками, як оселедц╕ в мор╕ п╕д час ос╕нньо╖ путини, то в╕н дуже ╕ дуже помиля╓ться. Квал╕ф╕кован╕ укра╖нськ╕ журнал╕сти в Криму на вагу золота, жоден з кримських вуз╕в ╖х, укра╖нських журнал╕ст╕в, не готу╓. ╥х тут ╕ за к╕льк╕стю, ╕ за як╕стю – м╕зер, а т╕ «акули журнал╕стського пера», котр╕ могли б п╕днести ╓дину укра╖нську газету на високий р╕вень, давно працюють за значно вищ╕ зарплати у ки╖вських виданнях. За ту платню, яку пропону╓ ГЖВ, вони для «Кримсько╖ св╕тлиц╕» не подадуть нав╕ть найкоротшо╖ ╕нформац╕╖, не те, що прийдуть на пост╕йну роботу.

То ж, панове з ГЖВ, опам’ятайтесь, що ви робите? Хочете скоротити, читай – зруйнувати той остр╕вець журнал╕стики, який на пориванн╕ душ╕, на ентуз╕азм╕ творить ╕ готовий дал╕ творити укра╖нську газету в Криму? Зупин╕ться, поки не п╕зно. Адже в Криму проблематично знайти не те, що квал╕ф╕кованого укра╖нського журнал╕ста, а й квал╕ф╕кованого верстальника, роботу якого змушений виконувати сам наш головний редактор. Ми, в Криму, ╕ ви, в Ки╓в╕, живемо у р╕зних вим╕рах. Не дай Бог вам опинитися в наш╕й кримськ╕й журнал╕стськ╕й шкур╕…

А тепер щодо п╕двищення ц╕ни на газету у роздр╕б та про ╖╖ передплату. Кому це та з яких п╕р видалося, що на ╓дин╕й в Криму укра╖номовн╕й газет╕ можна заробити? Та тут р╕зних газет – хоч греблю гати. Ус╕ вони, за винятком «Кримсько╖ св╕тлиц╕», рос╕йськомовн╕. Нав╕ть найрадикальн╕ша з них, так звана «главная газета Крыма» «Крымская правда» кошту╓ в к╕осках до 1 гривн╕ (0,75 грн.), а ╓дина укра╖номовна – 1 грн. 90 коп. ╤ що ж ма╓мо? Половина прода╓ться, решта – йде в макулатуру. Та ╖╖, «Кримську св╕тлицю», як казав колись Богдан Ступка, в╕дв╕давши нашу редакц╕ю, треба роздавати безкоштовно, розс╕вати з гел╕коптера над Кримом, аби хоч якось донести укра╖нське слово до читача. Про як╕ прибутки мова, тут би хоч поки що безкоштовно, або ж за найменшу ц╕ну поширити ╖╖ у найв╕ддален╕ш╕ куточки п╕вострова. А для чого удв╕ч╕ п╕двищувати було передплатну ц╕ну? Чи вже ╓ досв╕д на отриманн╕ прибутк╕в в╕д газети «Культура ╕ життя»?

Тепер щодо рол╕ сп╕взасновник╕в. Чому це М╕нкультури вир╕шило, що воно ма╓ одноос╕бне право на скорочення штату, на зв╕льнення головного редактора, бухгалтера? А де ж трудовий колектив, а де ж Всеукра╖нська «Просв╕та? Один голос переважу╓ два? Що ж це за такий волюнтаризм, що за свав╕лля? Чи хто запитав згоди трудового колективу, профсп╕лки, хочемо ми ╕ншого кер╕вника, чи н╕? Чи ГЖВ розраховувалося вчасно з ус╕ма боргами – за пол╕граф╕ю, за оренду – ╕ тепер ма╓ моральне право на диктат сво╓╖ кадрово╖ пол╕тики? Чи хоч раз було викликано головного редактора на виробничу нараду до ГЖВ, чи хоч раз хтось ╕з кер╕вництва ГЖВ за останн╕ роки коли-небудь побував у нас в редакц╕╖, поц╕кавився виробничим процесом, нашим життям-буттям?

╤ ще одне з найважлив╕ших питань. Зв╕льн╕ть з-п╕д «арешту» перший цьогор╕чний номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕», аби в╕н п╕шов до передплатник╕в! Вони, передплатники, мають право за власн╕ грош╕ на ту газету, яку вони св╕домо передплатили ╕ на яку чекають. ╤нший зм╕ст ╕ншо╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» збудоражить ╖хн╕ душ╕, ╕ тод╕ виникне багато р╕зних запитань, на як╕ буде в╕дпов╕сти непросто.

╤ ще. Чому, зв╕льнивши головного редактора, не поставили до в╕дома колектив, в╕дпустили його на п╕вм╕сяця святкувати з пригн╕ченими душами, не пов╕домили йому, колективу, про його подальшу долю, чому про це в╕н, колектив, ма╓ д╕знаватися з р╕зних чуток, а не оф╕ц╕йних пов╕домлень? Хот╕лося б почути бодай слова вибачення за так╕ ганебн╕ д╕╖.
Вдаючи, що допомага╓те, хоч не заважайте нам, журнал╕стам-в╕дчайдухам, робити в Криму свою важливу просв╕тницько-культурну справу по в╕дродженню укра╖нськост╕ на наш╕й на сво╖й земл╕.

Гада╓мо, що в кер╕вництва ГЖВ та М╕нкультури Укра╖ни все ж таки вистачить здорового глузду ╕ вони не переведуть видання газети до Ки╓ва, не будуть силом╕ць в╕дривати духовне дитя в╕д свого материнського лона. Протесту╓мо проти таких д╕й, проти такого свав╕лля ╕ такого ганебного ставлення до семисоттисячного кримського укра╖нства, якого хочуть позбавити свого нац╕онального видання, укра╖нства, справ╕ духовного в╕дродження якого ми, прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕», присвятили с╕мнадцять рок╕в свого життя ╕ наполегливо╖ творчо╖ прац╕. Газета повинна й надал╕ видаватися т╕льки в Криму, а не в ки╖вському екзил╕.

Вимага╓мо скасувати наказ про зв╕льнення нашого головного редактора ╕ не заважати нам продовжувати працювати на в╕дбудову укра╖нсько╖ державност╕. Так жадають ╕ читач╕, ╕ прац╕вники «Кримсько╖ св╕тлиц╕». Тако╖ думки ус╕ прогресивн╕ люди Криму та Укра╖ни. «Кримськ╕й св╕тлиц╕» – кримську землю, кримське пов╕тря, кримське сонце, кримський укра╖нський дух!

Данило КОНОНЕНКО,
один ╕з сп╕взасновник╕в газети «Кримська св╕тлиця» 1992 року,
ветеран газети, редактор в╕дд╕лу л╕тератури ╕ мистецтва
та шеф-редактор дитячого додатку «Джерельце»,
заслужений журнал╕ст Укра╖ни.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #2 за 08.01.2010 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8368

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков