Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 09.03.2010 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 09.03.2010
СЛ╤ДАМИ КРИМСЬКОГО ПОГРОМУ

Недавно я вже писав про погром ╓дино╖ у Криму укра╖нсько╖ газети «Кримська св╕тлиця», який вчинили висок╕ чиновники М╕н╕стерства культури п╕д час минулих новор╕чних свят: зв╕льнили редактора газети, насильно захопили ╖╖ прим╕щення, роз╕гнали високопрофес╕йний колектив редакц╕╖, який ╓ сп╕взасновником газети з 1992 року, заарештували перший номер газети за 2010 р., щоб не п╕шов до людей, заблокували в ╤нтернет╕ доступ читач╕в до вс╕х ╖╖ попередн╕х багатор╕чних публ╕кац╕й. ╤ при тому пооб╕цяли передплатникам, що газета з новим редактором ╕ новою редакц╕╓ю буде виходити гарна, як лялечка, а що вже зм╕стовна, то читач т╕льки пальчики оближе.
╤ ось мен╕ передплатою надходить 2-3 номер «Кримсько╖ св╕тлиц╕» за с╕чень 2010 року, а в лютому отримую ще один прим╕рник газети за номером 4-5, який п╕дписаний новим редактором Л. Пилунським, призначеним ки╖вськими «дядями». Таким чином, бачимо, що газета ╕з щотижнево╖  перетворена на щом╕сячну, хоч пер╕одичн╕сть ╖╖ н╕де не вказана. Надрукована на гарному б╕лому папер╕, з кольоровими ╕люстрац╕ями, на 32 стор╕нках, тираж 2500 прим. Знайшлися, бачимо, грош╕ у м╕н╕стерства, яке стало сп╕взасновником газети т╕льки недавно.
А тепер поглянемо на зм╕ст останього номера (4-5). По-перше, кида╓ться у в╕ч╕ те, що в ньому не подано жодного ╕нформац╕йного матер╕алу про поточн╕ кримськ╕ чи всеукра╖нськ╕  под╕╖ н╕ в пол╕тичному, н╕ в культурному житт╕. ╤ це в пер╕од гостро╖ передвиборно╖ президентсько╖ кампан╕╖!  Начебто це  позачасовий рекламний листок ╕з якогось Канарського курортного острова. А для зручност╕ читачам-курортникам на кожн╕й укра╖номовн╕й стор╕нц╕ новоявлено╖  газети подаються розлог╕ резюме рос╕йською ╕ кримськотатарською мовами, щоб «господа хорошие» знали, що в укра╖нському текст╕ нема╓ н╕чого поганого, нав╕ть т╕н╕, в ╖хн╕й б╕к. Толерантно, що й казати! Схоже на те, що редколег╕я газети, складена ╕з ос╕б, нев╕домих для мене, пост╕йного читача, у такий спос╕б виявля╓ свою «хохляцьку» меншоварт╕сть перед можливим ╕ншомовним читачем, якому в руки потрапить ╖╖ продукц╕я. Ц╕каво було б знати, чи французи, наприклад, у Марсел╕, видають якусь свою газету ╕з резюме англ╕йською, арабською чи турецькою мовами?  Нав╕ть см╕шно таке уявити! А ки╖вськ╕ м╕нкульт╕вськ╕ чиновники додумалися зневажити свою державну мову у такий зовн╕ пристойний спос╕б. ╤ серед член╕в редколег╕╖ газети бачимо пр╕звище В. Сатаренка, який в╕дпов╕да╓, як в╕домо, за всю видавничу справу М╕н╕стерства культури!  Як не пригадати висл╕в Тараса Шевченка про те, що не так╕ страшн╕ вороги, як «добр╕╖ люди»?
Про що ж таки пишеться у цьому номер╕ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»,  реформовано╖ п╕сля рейдерського захоплення? Ось зразу за багатосл╕вною передовицею, п╕дписаною «головним» редактором газети, ц╕ла стор╕нка в╕дведена для статт╕  про святин╕ ╕ стародавн╕ традиц╕╖ кримських грек╕в («Ясу, Мар╕╓»). Ох, який злободенний матер╕ал для сотен тисяч майже безправних укра╖нц╕в Криму! Через одну стор╕нку пода╓ться удв╕ч╕ б╕льша стаття  «Християни ╕ кримськ╕ татари: традиц╕╖ сп╕льних молитов». Хвала Всевишньому!  На думку нових кримських газетяр╕в-просв╕тител╕в, мабуть, саме час подумати про ун╕ю християнства ╕ ╕сламу у ц╕лому св╕т╕. Глибоко взяли! Не поламали б плуга, бо кримський грунт надто кам’янистий. А щоб закр╕пити свою любов до чужих символ╕в,  редакц╕я тут же пропону╓ матер╕ал на ц╕лу стор╕нку «Тарак-тамга. Родовий знак кримських хан╕в». Просв╕тлюйся, темний укра╖нцю! А  вже с╕м наступних повних стор╕нок газети в╕ддано матер╕алов╕ про м╕сцевого художника О.Каленчука «Укра╖нець – мусульманин  Мухамед Ал╕», про людину, яка прийнявши ╕слам особисто, у цю в╕ру навернула ╕ свою дружину, ╕ двох неповнол╕тн╕х дочок, ╕ нав╕ть тещу. ╤ це д╕йство пропагу╓ться, як велика заслуга укра╖нця, який нав╕ть сво╓ прабатьк╕вське пр╕звище пом╕няв на ╕нше – Ал╕ Мухамед. З таким же усп╕хом в╕н м╕г би узяти соб╕ ╕м’я Будди чи ╤суса Христоса. ╤ газетяр веде ╕з ним безк╕нечне ╕нтерв’ю, розбавляючи  розмову ╕люстрац╕ями його акварелей, а також подаючи майже десяток фотограф╕й новоявленого «╕сламського пророка» ╕ нав╕ть фотозн╕мок  яко╖сь мечет╕ (мовляв, приходьте помолитись, православн╕ укра╖нц╕!). Це ж треба так любуватися перевертнем, забувши про сотн╕ тисяч зрусиф╕кованих кримських укра╖нц╕в, як╕ у сво╖й держав╕ не мають доступу до сво╓╖ школи, до сво╓╖ книжки, а тепер  ще й до повнокровно╖ укра╖нсько╖ газети!
Для повноти картини згадаймо ╕ т╕ матер╕али, як╕ ╕дуть в самому к╕нц╕ щом╕сячно╖ газети: це – двостор╕нков╕ статт╕ про укра╖нця – майстра ковальсько╖ справи ╕ про татарина – карбувальника, а також к╕лька загальних зам╕ток п╕д рубрикою «Мова» ╕ к╕лька загальних кпин╕в на адресу кримських комун╕ст╕в ╕ московських шов╕н╕ст╕в.
Тепер читач╕ т╕льки ╕з сумом згадуватимуть чесн╕, гостр╕ ╕ сво╓часн╕ статт╕ журнал╕ст╕в роз╕гнано╖ редакц╕╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕»: В╕ктора Качули, Тамари Соловей, Миколи Владз╕м╕рського ╕з Севастополя, Серг╕я Лащенка з╕ Львова. Доведеться також т╕льки згадувати ц╕каву ╕ сво╓р╕дну дитячу газету «Джерельце», яку роками створював ╕ по-батьк╕вськи плекав великий труд╕вник Данило Кононенко – поет ╕ пропагандист творчост╕ сво╖х колег по перу з ус╕╓╖ Укра╖ни. Тепер також т╕льки згадуватимуться п╕сенн╕ конкурси, як╕ проводила в газет╕ юна ╕ талановита Юля Качула.
Дуже хочеться, щоб цим творчим ╕ самов╕дданим людям, яких висококультурн╕ п╕рати викинули за борт човна, вдалося знайти чесного укра╖нського спонсора, щоб вони од╕брали назад гарний бренд сво╓╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕» ╕ знову в╕ддавали св╕й хист укра╖нськ╕й справ╕ у Криму. Гей, хто в луз╕, озовися!
╤ насамк╕нець я хочу запитати: а хто все-таки поверне мен╕ мо╖ 100 пенс╕йних гривень, як╕ я в╕ддав на р╕чну передплату справжньо╖ «Кримсько╖ св╕тлиц╕», яку тепер п╕дм╕нили туристично-рекламним плакатом ╕з сумн╕вною духовною спрямован╕стю? 

10.02. 2010 р.

Василь МАРСЮК, письменник  
http://www2.maidan.org.ua/n/krym/1265865252

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 09.03.2010 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8378

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков