Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 09.03.2010 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#3 за 09.03.2010
ПОВЕРН╤ТЬ "КРИМСЬК╤Й СВ╤ТЛИЦ╤" ╥╥ ОБЛИЧЧЯ, ╥╥ ДУШУ!

Що над "Кримською св╕тлицею" збира╓ться хмари, я чув. С╕мферопольськ╕ друз╕ — письменники й журнал╕сти – розпов╕дали: буц╕мто десь там нагор╕, у чиновницьких коридорах, визр╕ла думка "обновити" ╓дине на п╕востров╕ укра╖номовне видання. А для цього надумали перевести виробництво газети ╕з С╕мферополя до Ки╓ва, а заодно й "прочесати" редакц╕йний колектив.
Чув я про так╕ нам╕ри та все ж спод╕вався, що у високих ки╖вських чиновник╕в з М╕н╕стерства культури ╕ туризму (яке ╓ одним ╕з сп╕взасновник╕в "Кримсько╖ св╕тлиц╕") вистачить кеби не "висмикувати" з р╕дно╖ земл╕ дорогу для кримських укра╖нц╕в (╕ не т╕льки для них!) газету. Помилявся я стосовно столичних газетних "рац╕онал╕затор╕в". Не вистачило у них кеби. Перетягли таки ╓дину укра╖номовну газету з╕ зрос╕йщеного п╕вострова до затишного Ки╓ва.

З сумом д╕знався про це з╕ статт╕ в╕домого укра╖нського поета, публ╕циста й перекладача, ще зовс╕м недавно штатного прац╕вника редакц╕╖ "Кримсько╖ св╕тлиц╕" Данила Кононенка у п’ятому числ╕ "Л╕тературно╖ Укра╖ни" (11 лютого 2010 року) — "Поверн╕ть у Крим "Кримську св╕тлицю"! Радий, що "ЛУ" подала поряд публ╕кац╕╖ на цю тему авторитетних письменник╕в Василя Марсюка та ╤вана Левченка з рег╕он╕в позакримських. Це дуже важливо.

Якось на письменницьк╕й зустр╕ч╕ з особовим складом п╕дрозд╕лу морсько╖ п╕хоти В╕йськово-Морських Сил Укра╖ни я сказав: одна справа бути укра╖нським патр╕отом у Ки╓в╕ (Львов╕, Тернопол╕, Р╕вному...) — там комфортно й безпечно, ╕ зовс╕м ╕нша — у Криму, де сказане укра╖нське слово митт╓во виклика╓ не т╕льки словесний спротив м╕сцевих русоф╕л╕в, а й спротив ф╕зичний. Сам неодноразово у цьому переконувався.

╤ от газета, яка 17 л╕т була центром гуртування укра╖нських патр╕от╕в Криму, фактично знищена. Знищена не т╕льки як духовний прихисток м╕сцевого укра╖нства, а й як газетне видання взагал╕. Маю право таке заявити ╕ як один з перших автор╕в "КС", на стор╕нках яко╖ пост╕йно публ╕куюсь зо дня заснування газети, ╕ як профес╕йний газетяр, що в╕ддав ц╕й робот╕ майже 40 рок╕в. Отож щось у газетярств╕ тямлю. Досить сказати, що понад 30 рок╕в я працював у Феодос╕йськ╕й м╕ськ╕й газет╕ "Победа", ╕з яких майже 15 л╕т був ╖╖ головним редактором. За час╕в мого редакторства "Победа" стала одн╕╓ю з найтиражн╕ших рег╕ональних газет кра╖ни (на 114 тисяч мешканц╕в Феодос╕╖ виходило 29 тисяч прим╕рник╕в "Победы"). Про це свого часу писав нав╕ть популярний тижневик "Аргументы и факты".

Нав╕в цей приклад лишень для того, аби хтось ╕з мо╖х опонент╕в не сказав: ╕ чого це дилетант узявся не за свою справу? За свою!

А тепер беру до рук "оновлену" "Кримську св╕тлицю", що вийшла у Ки╓в╕ здво╓ним номером (№ 2/3,с╕чень 2010). Прочитав я нин╕шню "КС" ╕ з жалем в╕дзначив: це — не газета! Видання, яке я тримав у руках, нагадувало розважальн╕ журнали на кшталт "Отдохни" чи "Натали". Дуже хороший пап╕р, як╕сн╕ фотозн╕мки, все у кольор╕, гарне пол╕граф╕чне виконання. Але це — не газета. Оперативност╕ – нуль. Актуальност╕ статей (це ж саме час вибор╕в Президента Укра╖ни) — нуль. Та найб╕льший нуль — це те, що "Кримська св╕тлиця", набувши пол╕граф╕чно-аристократично╖ зовн╕шност╕, втратила свою душевну теплоту. Зникло бажання звертатися до холодно╖ "оновлено╖" газети з╕ сво╖ми болями, сумн╕вами, а то й за захистом у якихось складних житт╓вих ситуац╕ях.

А що "Кримська св╕тлиця" може бути ╕ захисником, ╕ пом╕чником у важк╕ моменти життя, я переконався на власному приклад╕. Було так.

У 1995 роц╕ завдяки виборам до м╕сько╖ ради у Феодос╕╖ до влади прийшли комун╕сти. ╤ з перших же дн╕в свого владарювання вони почали робити усе можливе ╕ неможливе, аби зняти мене з посади головного редактора м╕сько╖ газети "Победа", оск╕льки я твердо обстоював у газет╕ ╕нтереси Незалежно╖ Укра╖ни. (Принаг╕дно зазначу: мо╖ пол╕тичн╕ опоненти р╕зних мастей протягом 1990-1995 рок╕в ставили питання про мо╓ зв╕льнення з редакторства 22 рази! Про цей "рекорд" писала нав╕ть парламентська газета "Голос Укра╖ни"). Комун╕сти атакували мене р╕знофлангово й жорстко. Що-що, а стирати людину у порох вони навчилися за 75 рок╕в свого панування усп╕шно.

На м╕й захист стало чимало людей не т╕льки у Феодос╕╖, а й у Криму ╕ в Укра╖н╕. Неправедна боротьба комун╕ст╕в з редактором Феодос╕йсько╖ газети знайшла в╕дображення у засобах масово╖ ╕нформац╖╖. Про де писали "Голос Укра╖ни", "Л╕тературна Укра╖на", розпов╕дало Укра╖нське рад╕о.

У Криму на мою п╕дтримку виступила "Кримська св╕тлиця". Укра╖нська газета захистила укра╖нського письменника ╕ журнал╕ста, за що я щиро вдячний "Св╕тличц╕". А от решта кримських газет, хоч ╕ знали чудово про катавас╕ю у Феодос╕╖, промовчали. ╤ т╕льки кримськотатарська газета "Авдет" активно виступила на м╕й захист.

Комун╕сти "жували" мене аж два роки ╕ врешт╕-решт таки "з’╖ли", зв╕льнивши ул╕тку 1997 року не т╕льки з посади редактора м╕сько╖ газети "Победа", а й взагал╕ з роботи в редакц╕╖. Не дали можливост╕ нав╕ть рядовим кореспондентом працювати.

Не брали мене на роботу й ╕нш╕ газети Криму (геть ус╕ — рос╕йськомовн╕). ╤ тод╕, дов╕давшись про мо╓ скрутне становище, тод╕шн╕й редактор "Кримсько╖ св╕тлиц╕" Володимир Миткалик запропонував мен╕ посаду власного кореспондента "КС" по феодос╕йському рег╕ону. Хай ╕ невисокою була зарплатня, але "Кримська св╕тлиця" дала мен╕ тод╕ шматок хл╕ба й цибулину до нього.

╤ ось нема╓ тепер т╕╓╖ тепло╖, сердечно╖ газети. Тому на правах одного з перших автор╕в "КС", на правах непасивного кримського укра╖нця, усл╕д за Данилом Кононенком я вимагаю: поверн╕ть у Крим "Кримську св╕тлицю"! Поверн╕ть газету на р╕дну землю. Поверн╕ть "Кримськ╕й св╕тлиц╕" ╖╖ обличчя. ╥╖ душу.

Валер╕й ТАРАСОВ,
член Нац╕онально╖ Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни ╕ Нац╕онально╖ Сп╕лки журнал╕ст╕в Укра╖ни, лауреат Прем╕╖ ╕мен╕ Олекси Г╕рника.
м. Феодос╕я, Крим.

Данило КОНОНЕНКО «КРИМСЬК╤Й СВ╤ТЛИЦ╤» – КРИМСЬКУ ЗЕМЛЮ, КРИМСЬКЕ ПОВ╤ТРЯ, КРИМСЬКЕ СОНЦЕ, КРИМСЬКИЙ УКРА╥НСЬКИЙ ДУХ!
http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8368

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #3 за 09.03.2010 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8380

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков