Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 29.10.2010 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#44 за 29.10.2010
КАРА ╤СТОР╤╥

Л╕тература

Василь Дергач – поет, проза╖к, драматург, кра╓знавець. Народився ╕ вир╕с на Донеччин╕. Пережив важкий час Голодомору 1933 року ╕ необ╜рунтованих стал╕нських репрес╕й 1937-1938 рок╕в, коли було розстр╕ляно батька. Автор багатьох поетичних зб╕рок, драматичних твор╕в, зб╕рника опов╕дань. Твори В. Дергача перекладен╕ польською, французькою, рос╕йською мовами. За двотомник «Святе ╕ гр╕шне» в╕дзначений званням Лауреата Укра╖нського В╕льного Ун╕верситету в Нью-Йорку у 2005 роц╕, а за п’ятитомний роман «Тепло ╕ холод» у 2006 р. УВУ в╕дзначив таким же званням удруге. Неодноразово друкувався ╕ на шпальтах нашо╖ газети. ╢ ╖╖ пост╕йним читачем ╕ шанувальником. Тому нам особливо при╓мно презентувати новий його роман-трилог╕ю «Кара ╤стор╕╖», що склада╓ться з трьох книг: «У кайданах страху», «Протест» ╕ «Суд земл╕». Кр╕м того, пропону╓мо читачам уривки з передмови до ц╕╓╖ книги лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м. Т. Г. Шевченка Василя Захарченка, в як╕й в╕н д╕литься сво╖ми враженнями щодо цього твору, ╕ спод╕ва╓мося, що це обов’язково приверне увагу слушного читача.
 ╤рина МИТКАЛИК.
 * * *
 
ТРЕБА ПАМ’ЯТАТИ

 Без ╕сторично╖ пам’ят╕ нема╓ нац╕╖, не може бути народу. А якщо й трапля╓ться така нац╕я, то вона неповноц╕нна, без майбутнього. Чого так важко спина╓ться на ноги Укра╖нська держава? Бо ╕сторична пам’ять нашого народу дос╕ розмита, не ч╕тка. Багато стор╕нок у в╕тчизнян╕й ╕стор╕╖ десятил╕ттями затуманювалося, викривлялося навальною, окупац╕йною радянською пропагандою.
 Щоб рушити з м╕сця, щоб ╕ти вперед, у ногу з часом, нац╕╖, держав╕ потр╕бне над╕йне закор╕нення в минуле, а воно поляга╓ в оживленн╕ нашо╖ пам’ят╕, в усв╕домленн╕ себе, хто ми ╓, як╕ ми, якими духовними, культурними багатствами волод╕╓мо.
 ╤ все ж ми ще мало зна╓мо сво╓ минуле. Важко засвою╓ться в╕тчизняна ╕стор╕я. Можна сказати, ми ще т╕льки почали перевчатися з радянсько╖ ╕стор╕╖ на свою, укра╖нську. Ось чому дуже на час╕ трилог╕я роман╕в в╕домого укра╖нського письменника Василя Дергача «Кара ╤стор╕╖». Перший роман «У кайданах страху» охоплю╓ найжахлив╕ший пер╕од радянсько-╕мперсько╖ ╕стор╕╖ – тридцят╕-сороков╕ роки минулого стол╕ття, в як╕ довелося виживати Укра╖н╕. Сьогодн╕ молода людина не може соб╕ нав╕ть на мить уявити, щоб можна було когось ув’язнити чи й розстр╕ляти просто за його пол╕тичн╕ погляди, за запис, скажемо, в учн╕вському зошит╕ старшокласником сво╖х думок…
 Яскраво, з ц╕лковитою достов╕рн╕стю пода╓ автор у роман╕ сцени арешт╕в, допит╕в, тортур, розстр╕лу. У центр╕ твору траг╕чна доля Олекс╕я Добродуха, рах╕вника колгоспу, бухгалтера райф╕нв╕дд╕лу, знищеного ненависною радянсько-рос╕йською системою, його с╕м’╖, дружини Н╕ни, сина ╤вана, якому з п’ятого класу довелося носити тавро «сина ворога народу», бути пересл╕дуваним, принижуваним ╕ в школ╕, ╕ в дорослому житт╕. Та це не зломлю╓ ╤вася, ╤вана, в╕н вироста╓ високоморальною нац╕онально св╕домою людиною.
 Автор показу╓, що в сусп╕льств╕ й тод╕ окрем╕ см╕ливц╕ протистояли ╕мперськ╕й систем╕. Така Шура Шарко в другому роман╕ «Протест». Д╕я цього роману в╕дбува╓ться вже в час, коли Господь-Бог прибрав Стал╕на ╕ керувати ╕мпер╕╓ю залишились його пом╕чники. Але методи управл╕ння державою у кремл╕вц╕в не зм╕нились. Нав╕ть п╕сля в╕домого двадцятого з’╖зду КПРС.
 Серед багатьох образ╕в присмир╕лих боязких д╕ючих ос╕б третього роману «Суд земл╕» вир╕зня╓ться покликом до справедливост╕ Юр╕й Ларинюк. В╕н, молодий сл╕дчий, людина нових демократичних погляд╕в, п╕сля в╕домо╖ «в╕длиги» суворо засуджу╓ колишн╕х кат╕в-стал╕нц╕в ╕ см╕ливо очища╓ ╕мена жертв репрес╕й 1937-1938 рок╕в в╕д надуманих на них звинувачень. В╕н правозахисник нового типу.
 Але влада м╕цно трима╓ться за колишн╓. ╤ серед рядових громадян ╓, на жаль, так╕, що готов╕ плазувати перед владниками.
 Та в Укра╖н╕ все ж зроста╓ рух опору, заявляють про себе дисиденти, «самвидав» в╕дкрива╓ людям оч╕. В роман╕ показан╕ еп╕зоди при╖зду ╕ перебування в Донецьку В’ячеслава Чорновола, нападу м╕л╕ц╕╖ на осередок Народного Руху, арешт рух╕вця ╕ р╕шучий протест член╕в осередку. Отже боротьба продовжу╓ться.
 Нов╕ романи трилог╕╖ Василя Дергача «Кара ╤стор╕╖» звучать еп╕чно. Вони повертають нас у недалеке минуле нашо╖ Батьк╕вщини, нашого народу, яке вже стало глибокою ╕стор╕╓ю по той б╕к Незалежност╕. Це минуле треба знати й пам’ятати, щоб воно не повторилося.

 Василь ЗАХАРЧЕНКО,
 лауреат Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м. Т. Г. Шевченка.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #44 за 29.10.2010 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8422

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков