Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 03.12.2010 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 03.12.2010
«Нам, ветеранам, дал╕ втрачати н╕чого...»

Глас народу

 Цього тижня на ╕мпров╕зовану (бо редакц╕я й дос╕ опечатана) план╕рку «Кримсько╖ св╕тлиц╕» у в╕дому ус╕м «св╕тличанам» привокзальну артек╕вську буд╕влю зав╕тав голова Кримського в╕дд╕лення Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в А. Й. ╤ванов (на фото). Анатол╕й Йосипович передав для редакц╕йно╖ б╕бл╕отеки (отже, скоро «Св╕тлиця» в╕дчиниться?) останн╓, цьогор╕чне видання книги Ф. Моргуна «Стал╕нсько-г╕тлер╕вський геноцид укра╖нського народу», п╕дтримав наш невеличкий (залишилося восьмеро) колектив добрим, дружн╕м словом ╕ попросив розм╕стити хоча б в ╤нтернет╕ деяк╕ ветеранськ╕ заяви з приводу наших набол╕лих укра╖нських проблем.
 До книги визначного укра╖нця Ф. Т. Моргуна, яка мала б стати наст╕льною для кожного, кому болить наша укра╖нська доля, ми ще повернемося. А сьогодн╕ на прохання А. Й. ╤ванова публ╕ку╓мо звернення укра╖нських ветеран╕в на захист державно╖ мови.
 
 Голов╕ Верховно╖ Ради Укра╖ни Литвину В.М., народним депутатам Укра╖ни, громадсько-пол╕тичним д╕ячам
 та укра╖нському народу щодо недопущення реал╕зац╕╖ антиконституц╕йного законопроекту №1015-3 «Про мови в Укра╖н╕»
 
В╤ДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ
 Всеукра╖нське об’╓днання ветеран╕в (ВОВ) нарахову╓ у сво╖х рядах понад м╕льйон ф╕ксованих член╕в - учасник╕в бойових д╕й, ветеран╕в в╕йни ╕ прац╕, во╖н╕в УПА, ╕нвал╕д╕в в╕йни та ╕нших категор╕й пенс╕онер╕в, у тому числ╕ Збройних Сил Укра╖ни. Об’╓днання ма╓ сво╖ в╕дд╕лення у вс╕х областях Укра╖ни ╕ ╓ одним ╕з найб╕льших та впливових громадських орган╕зац╕й у держав╕.
 Всеукра╖нське об’╓днання ветеран╕в вкрай занепоко╓не й висловлю╓ протест проти намагань укра╖ноненависник╕в остаточно розчленити укра╖нську нац╕ю шляхом под╕лу Укра╖ни за мовним принципом з подальшою л╕кв╕дац╕╓ю державного статусу укра╖нсько╖ мови ╕ перетворення ╖╖ у губерн╕ю нов╕тньо╖ Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Процеси русиф╕кац╕╖ вже набирають оберт╕в на п╕вдн╕ Укра╖ни ╕ не т╕льки.
 Саме таку лог╕ку ми вбача╓мо у д╕ях тих пол╕тик╕в, як╕ настирливо ╕ цин╕чно збурюють сусп╕льство, порушують пол╕тичну стаб╕льн╕сть не╕снуючою проблемою утиск╕в рос╕йсько╖ мови ╕ просувають ╕дею двомовност╕ Укра╖ни, що може призвести до розколу нашо╖ держави. У той же час ╓ очевидним ╕ незаперечним, що в д╕йсност╕ необх╕дно захищати державну укра╖нську мову, бо переважна б╕льш╕сть книг, газет, журнал╕в, канал╕в укра╖нського телебачення ╓ рос╕йськомовн╕. У законодавчому орган╕ держави Укра╖на значна частина депутат╕в демонстративно ╕гнорують укра╖нську мову, а депутати комун╕сти на лацканах носять знак депутата не╕снуючо╖ держави - колишньо╖ ╕мпер╕╖ СРСР.
 Св╕й божев╕льний нам╕р рег╕онали разом з депутатами-комун╕стами вт╕люють у життя шляхом заре╓строваного у Верховн╕й Рад╕ проекту №1015-3 «Про мови в Укра╖н╕», авторами якого ╓ О. ╢фремов, П.Симоненко, С. Гриневецький. Вводячи поняття рег╕онально╖ мови, проект Закону ще б╕льше пог╕ршу╓ функц╕онування укра╖нсько╖ мови, як державно╖.
 «Це при тому, що Конституц╕я Укра╖ни 1996 року (ст.10) на найвищому законодавчому р╕вн╕ закр╕пила статус укра╖нсько╖ мови як ╓дино╖ державно╖ ╕ вс╕ решта закон╕в повинн╕ в╕дпов╕дати ц╕й конституц╕йн╕й норм╕. Згаданий законопроект також протир╕чить чинному Закону «Про мови в УРСР», ухваленому в 1989 p., який утверджу╓ укра╖нську мову як державну. Кр╕м того, сл╕д зауважити, що в укра╖нському сусп╕льств╕ тенденц╕я до утвердження державно╖ мови ╕стотно зб╕льшилася, а проект Закону «Про мови в Укра╖н╕» намага╓ться ╖╖ звести нан╕вець.
 Мабуть, для вс╕х ╓ очевидним, що нин╕шня влада д╕╓ не за законами кра╖ни. П╕дтверджень тому безл╕ч: здача Севастополя, формування антиукра╖нсько╖ б╕льшост╕ у Верховн╕й Рад╕, наступ на демократ╕ю, утиски свободи слова, скасування екзамену з укра╖нсько╖ мови при вступ╕ в асп╕рантуру та кандидатського екзамену з укра╖нсько╖ мови, що ╓ протиправним та не в╕дпов╕да╓ вимогам Конституц╕╖ Укра╖ни.
 Законопроект народних депутат╕в О. ╢фремова, П. Симоненка, С. Гриневецького «Про мови в Укра╖н╕» ╕з того ж розряду беззаконня. В╕н входить у протир╕ччя з Конституц╕╓ю Укра╖ни, р╕шенням Конституц╕йного Суду «Про державний статус укра╖нсько╖ мови», ухваленим 14 грудня 1999 p., яким визнано, що в укра╖нському законодавств╕ поняття державна (оф╕ц╕йна) мова ма╓ ╓дине значення: «Мова, як╕й державою надано правовий статус обов’язкового засобу сп╕лкування в публ╕чних сферах сусп╕льного життя в Укра╖н╕». Особливу увагу зверта╓ на себе оф╕ц╕йне тлумачення Конституц╕йним Судом статт╕ 10-╖ Конституц╕╖ Укра╖ни: «Укра╖нська мова як державна ╓ обов’язковим засобом сп╕лкування на вс╕й територ╕╖ Укра╖ни при зд╕йсненн╕ повноважень органами державно╖ влади та органами м╕сцевого самоврядування, а також в ╕нших публ╕чних сферах сусп╕льного життя, як╕ визначаються законом». Конституц╕йний Суд тод╕ в╕дзначив, що укра╖нська мова символ╕зу╓ державотворчу роль укра╖нсько╖ нац╕╖ ╕ ╓ нев╕д’╓мним атрибутом поняття «конституц╕йний лад», зм╕нювати який може т╕льки народ шляхом всеукра╖нського референдуму.
 Зазначений законопроект цин╕чно перекручу╓ засади ╢вропейсько╖ Харт╕╖ рег╕ональних мов, ц╕лком руйну╓ мовно-культурну практику, що склалася у св╕товому сусп╕льств╕. Н╕велюючи ╢вропейську Харт╕ю, автори законопроекту порушують ╖╖ основний принцип, який стверджу╓, що захист мов меншин не повинен в╕дбуватися за рахунок звуження застосування оф╕ц╕йно╖ державно╖ мови. Зокрема, в Харт╕╖ йдеться про захист мов, як╕ зникають ╕ яким потр╕бна державна п╕дтримка. Перел╕к таких мов Харт╕╓ю ч╕тко визначений. Рос╕йська мова там не значиться, оск╕льки ма╓ вс╕ засади для свого розвитку ╕ в Рос╕йськ╕й Федерац╕╖, ╕ поза ╖╖ межами. Натом╕сть укра╖нську мову стол╕ттями винищували ╕, як бачимо, не зникла ця загроза ╕ нин╕, якщо Закон «Про мови в Укра╖н╕» буде ухвалено Верховною Радою.
 ╢вропейську Харт╕ю п╕дтримки рег╕ональних мов та мов нац╕ональних меншин промосковськ╕ шов╕н╕стичн╕ групи в Укра╖н╕ використовують всупереч ╖╖ духов╕ й букв╕, з метою вит╕снення укра╖нсько╖ мови ╕з сусп╕льного життя та роздмухування м╕жнац╕ональних конфл╕кт╕в на мовному п╕д╜рунт╕. Натом╕сть Генеральний Секретар Ради ╢вропи Терр╕ Дев╕с 20 кв╕тня 2009 року у сво╓му публ╕чному виступ╕ застер╕г ╓вропейську сп╕льноту в╕д викривлено╖ трактовки ╢вропейсько╖ Харт╕╖ рег╕ональних мов, п╕дкресливши, що завданням Харт╕╖ ╓: «Збереження пол╕тично╖ стаб╕льност╕ при територ╕альн╕й ц╕л╕сност╕». Не випадково у Харт╕╖ рег╕ональних мов та мов нац╕ональних меншин зазнача╓ться: «Зменшення конфл╕ктного потенц╕алу м╕жмовних стосунк╕в передбача╓ не т╕льки безперешкодне використання гов╕рок ус╕х нац╕ональних сп╕льнот, але й створення сприятливих умов для реал╕зац╕╖ об’╓днавчого потенц╕алу державно╖ мови».
 Тож не випадково Вчена рада ╤нституту укра╖нсько╖ мови Нац╕онально╖ Академ╕╖ Наук Укра╖ни та ╤нституту мовознавства ╕м. О. О. Потебн╕ нещодавно надали Верховн╕й Рад╕ Укра╖ни негативн╕ експертн╕ оц╕нки законопроекту №1015-3 «Про мови в Укра╖н╕». Таким чином, приходимо до висновку, що захист укра╖нсько╖ мови потр╕бний уже на м╕жнародному р╕вн╕, зокрема, таких впливових орган╕зац╕й, як ООН, Рада ╢вропи, ЮНЕСКО.
 Всеукра╖нське об’╓днання ветеран╕в, керуючись Ухвалою VII з’╖зду BOB, зверта╓ться до Вас, вельмишановний Володимире Михайловичу, до впливових пол╕тик╕в, народних депутат╕в Укра╖ни, авторитетних громадських д╕яч╕в, до укра╖нського народу з пропозиц╕╓ю вимоги публ╕чно засудити законопроект №1015-3 «Про мови в Укра╖н╕», не допустити його реал╕зац╕╖, як правового акту, що на мовному п╕д╜рунт╕ руйнуватиме пол╕тичну стаб╕льн╕сть у сусп╕льств╕ та породжуватиме рег╕ональний сепаратизм у держав╕.
 Ми також наголошу╓мо, що цим антидержавницьким, шов╕н╕стичним законопроектом впроваджу╓ться право на засоби зрос╕йщення укра╖нц╕в, що ╓ злочином, якому назва — л╕нгвоцид. З цього приводу у 1995 роц╕ Генеральна Асамблея ООН у сво╖й резолюц╕╖ «Про п╕дтримку культури кор╕нних народ╕в» надала чотири основн╕ ознаки л╕нгвоциду кор╕нних народ╕в: занепад р╕дно╖ мови кор╕нно╖ нац╕╖, винищення р╕дномовно╖ школи, руйнац╕я нац╕онально╖ церкви та ╕гнорування р╕дномовно╖ книги.
 Вважа╓мо доц╕льним нагадати, що 19 жовтня 2010 р. зусиллями патр╕отично╖ громадськост╕ сформовано Всеукра╖нську координац╕йну Раду захисту укра╖нсько╖ мови. До складу ц╕╓╖ ради вв╕йшли основн╕ фахов╕ науково-досл╕дницьк╕ центри, дотичн╕ до проблеми нац╕╓творення, громадськ╕ орган╕зац╕╖ нац╕онально-патр╕отичного спрямування та впливов╕ громадськ╕ формування укра╖нсько╖ д╕аспори. Всеукра╖нське об’╓днання ветеран╕в ╓ одним ╕з засновник╕в ц╕╓╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖, що ставить метою моб╕л╕зац╕ю вс╕х д╕╓вих засоб╕в щодо в╕дстоювання ╓диного державного статусу укра╖нсько╖ мови.
 Ми, ветерани-патр╕оти, усв╕домлю╓мо небезпеку, яка визр╕ва╓ для укра╖нсько╖ нац╕╖ та ╖╖ держави, тому готов╕ до найр╕шуч╕ших протестних д╕й, так як дал╕ нам втрачати н╕чого.
 З повагою,
 Голова Всеукра╖нського об’╓днання ветеран╕в
 В. О. ГУМЕНЮК.
28 жовтня 2010 р.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 03.12.2010 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8535

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков