Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 03.12.2010 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 03.12.2010
Лекц╕я про Голодомор представля╓ знах╕дки групи демограф╕в

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть
 
  Щор╕чну лекц╕ю про Голодомор в Укра╖н╕ цього року виголосив укра╖нсько-американський демограф Олег Воловина 9 листопада в Торонтському ун╕верситет╕. Його допов╕дь «Демограф╕чна оц╕нка Голодомору в контекст╕ голоду 1932–1933 рр. у СРСР» представила ╜рунтовне трактування двох головних тез. По-перше, допов╕дач установив ц╕лком достов╕рний р╕вень смертности п╕д час Голодомору; по-друге, ч╕тко продемонстрував, що умови голоду в Укра╖н╕ в 1933 р. були винятковими у пор╕внянн╕ з ╕ншими частинами СРСР.
 У першому випадку отримано в╕дпов╕дь на довготривалу потребу визначити «консенсусну», базовану на фактах, к╕льк╕сть жертв Голодомору, а в другому спростовуються твердження рос╕йських (╕ деяких укра╖нських) пол╕тик╕в та ╕сторик╕в про те, що ситуац╕я в Укра╖н╕ 1933 р. сутт╓во не в╕др╕знялася в╕д ╕нших республ╕к Радянського Союзу.
 Лекц╕я була спонсорована Канадським ╕нститутом укра╖нських студ╕й, Центром ╓вропейських, рос╕йських ╕ ╓враз╕йських студ╕й, Програмою вивчення Укра╖ни ╕м. Петра Яцика, Канадською фундац╕╓ю укра╖нських студ╕й та торонтським в╕дд╕лом Кон╜ресу укра╖нц╕в Канади. Дана лекц╕я проводиться щороку з 1998 р., коли Джеймс Мейс представив ╕нав╜урац╕йну допов╕дь.
 Спочатку допов╕дач розпов╕в, як почалася його робота над досл╕дницьким проектом про Голодомор у 2008 р. разом ╕з невеликою групою демограф╕в (Омелян Рудницький, Натал╕я Левчук ╕ Павло Шевчук) з ╤нституту демограф╕╖ Нац╕онально╖ академ╕╖ наук Укра╖ни. Рудницький ╕ Левчук виступили сп╕вавторами презентац╕╖.
 Говорячи про р╕вень смертности, д-р Воловина насамперед п╕дкреслив потребу визначити точне число жертв Голодомору ╕ заявив, що поширена останн╕м часом цифра у десять м╕льйон╕в насправд╕ негативно вплинула на достов╕рн╕сть даних про Голодомор. Як приклад, в╕н згадав про труднощ╕, з якими з╕ткнувся Св╕товий кон╜рес укра╖нц╕в як неурядова орган╕зац╕я, яка ма╓ представництво в ООН, коли постало питання об╜рунтувати таку к╕льк╕сть жертв.
 Допов╕дач в╕дзначив, як зважено в╕н ╕ його група п╕д╕йшли до визначення втрат в╕д Голодомору та методолог╕╖, яку вони застосували для отримання сво╖х даних. Ц╕ втрати вони визначили як «додатков╕ смерт╕ внасл╕док голоду супроти вс╕х смертей» у пер╕од 1932–1934 рр. у межах Укра╖нсько╖ РСР. Вони являють собою прям╕ втрати. Непрям╕ втрати, а власне втрати в╕д ненароджуваности, — це окреме питання, яке потребу╓ окремого п╕дходу. Методолог╕я досл╕дження опиралася на радянськ╕ переписи населення 1926 ╕ 1939 рр. як початкову ╕ к╕нцеву точки в╕дл╕ку. Уточнивши дан╕ цих крайн╕х точок, досл╕дники зд╕йснили щор╕чну реконструкц╕ю к╕лькости населення на основ╕ к╕лькости народжуваностей ╕ смертей (╕ враховуючи фактор м╕╜рац╕╖).
 Загальна к╕льк╕сть прямих втрат в╕д Голодомору в Укра╖н╕ досягла 3,902,700: 100,700 у 1932 р., 3,597,500 у 1933 р. та 204,500 у 1934 р. Це ц╕лком узгоджу╓ться з ╕ншими науковими розрахунками прямо╖ смертности в╕д Голодомору, наведеними допов╕дачем (у межах в╕д 2.6 до 5.2 м╕льйон╕в). Непрям╕ втрати (р╕вень ненароджуваности) за даний пер╕од, за словами д-ра Воловини, становили 988,000, що довело загальну к╕льк╕сть втрат до 4,890,700.
 У допов╕д╕ також було розглянуто, як ц╕ дан╕ узгоджуються з р╕внем смертности в╕д голоду в ╕нших частинах СРСР. Пор╕вняння к╕лькости прямих втрат на 1,000 населення було промовистим, показавши, що в 1933 р. — найб╕льш траг╕чному роц╕ — р╕вень смертности в╕д голоду в Укра╖н╕ був 118/1,000, тод╕ як у ц╕лому в Рос╕╖ 22/1,000 ╕ 45/1,000 у П╕вденн╕й Рос╕╖, а╜рарному ре╜╕он╕ Рос╕йсько╖ РФСР (що включав густо заселену укра╖нцями Кубань) ╕з найб╕льшими у ц╕й республ╕ц╕ втратами в╕д голоду. Допов╕дач також представив граф╕к р╕вня смертности в Укра╖н╕, П╕вденн╕й Рос╕╖ й Б╕лорус╕, який продемонстрував незр╕внянно вищ╕ показники для Укра╖ни, н╕ж для ╕нших частин Радянського Союзу (за винятком Казахстану, де була своя особлива динам╕ка).
 Допов╕дач представив додатков╕ таблиц╕ ╕ граф╕ки (напр., «Оч╕кувана тривал╕сть життя при народженн╕»), що довершили демограф╕чний проф╕ль Укра╖ни ╕ СРСР у роки голоду. В╕н також звернувся до питання, чи голод в Укра╖н╕ був геноцидом, посилаючись на р╕зн╕ ступен╕, висновки й д╕╖, як╕ п╕дводять до такого визначення. В╕н зауважив, проте, що це не його д╕лянка спец╕ял╕зац╕╖ ╕ що його об’╓днавчим завданням було «побудувати мости м╕ж демограф╕чними даними та ╕сторичними св╕дченнями».
 Д-р Воловина разом ╕з сво╖ми коле╜ами планують продовжити досл╕дження й опубл╕кувати окрем╕ його результати в найближчому майбутньому. Вони планують досл╕дити втрати в╕д голоду за нац╕ональностями у Радянському Союз╕ та точн╕ше визначити втрати на Кубан╕. План досл╕дження також включа╓ детальний анал╕з втрат в╕д Голодомору в Укра╖н╕ за областями. Згодом матер╕али досл╕дження, як-от р╕зн╕ дан╕ й сканован╕ коп╕╖ ун╕кальних документ╕в, будуть розм╕щен╕ в ╕нтернет╕ й пом╕щен╕ до б╕бл╕отеки Гарвардського ун╕верситету, щоб сприяти подальшим дов╕дкам ╕ досл╕дженням.
 
Aндр╕й МАКУХ.
 В╕дд╕л К╤УСу в Торонто.
 Фото Оксани Закидальсько╖.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 03.12.2010 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8542

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков