Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 18.02.2011 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 18.02.2011
«П╤ВДЕННИЙ КРАЮ! СТОРОНО ПРЕКРАСНА!..»

25 лютого мина╓ 140 рок╕в в╕д дня народження Лес╕ Укра╖нки
 
 Леся УКРА╥НКА
***
 Коли втомлюся я життям щоденним,
 Щоденним лихом, що навколо бачу,
 Тод╕ я думку шлю в св╕та далек╕,
 Блука╓ погляд м╕й в кра╖н╕ мр╕╖.
 Що бачу я в далекому простор╕?
 Прийдешн╕сть бачу я, в╕ки потомн╕.
 Мен╕ ввижа╓ться, як в тих╕м, р╕дн╕м кол╕
 Старий д╕дусь навча сво╖х онук╕в,
 Про давнину справдешн╕ байки править,
 Про те, що д╕ялось на наш╕м св╕т╕.
 Родинне коло д╕да оточило,
 Сини та дочки, молод╕ онуки;
 Одн╕ уважно, пильно вислухають,
 У других тиха мр╕я в очах ся╓.
 Онук щонаймолодший с╕в близенько
 Край д╕да ╕ сл╕дку╓ його рухи
 Палким, уважним поглядом блискучим.
 Д╕дусь мовля╓ тихо, урочисто:
 «Щаслив╕, д╕тки, ви, що народились
 В лаг╕дний час, в безпечную годину!
 Ви слуха╓те, мов страшную казку,
 Сю розпов╕дь про давн╕ дик╕ часи.
 Так, д╕тки! св╕т наш красний, в╕льний
 Темницею здавався давн╕м людям;
 Та й справд╕, св╕т сей був тод╕ темниця:
 В кормигу запрягав народ народа,
 На в╕льне слово ковано кайдани.
 П╕вроду людського не звано людьми,
 Затято йшов в╕йною брат на брата.
 Ви зна╓те, що звалося в╕йною?
 Тод╕ в╕йною звали братовб╕йство
 Бо ╕м’я правди, вол╕, в╕ри, чест╕,
 А кроволиття звалося геройством;
 Убожеством там звали смерть голодну,
 Багатством — награбован╕ ма╓тки,
 Простотою — темноту безпросв╕тну,
 Учен╕стю — непевне╓ блукання,
 Бездушну помсту звано правосуддям,
 А самоволю деспотичну — правом.
 Вс╕м гордим-пишним честь була ╕ слава.
 Зневаженим-ображеним погорда.
 Загинув би напевно люд нещасний,
 Якби погасла та маленька ╕скра
 Любов╕ братньо╖, що пом╕ж людьми
 У деяких серцях гор╕ла тихо.
 Та ╕скра тиха тл╕ла, не вгасала,
 ╤ розгор╕лася багаттям ясним,
 ╤ осв╕тила темную темноту, —
 На наш╕м св╕т╕ влада св╕тла стала!..
 Се розпов╕дали мен╕ стар╕╖ люди,
 Не за мо╓╖ пам’ят╕ було те».
 Так говорив д╕дусь. Онук найменший,
 П╕дв╕вши чоло, ясно подивився.
 Уста тремт╕ли усм╕хом ут╕шним.
 «Д╕дусю, ти страшн╕ казав нам байки,
 Я радий, що не бачив лихол╕ття!»

 [10 липня 1890]
 
 ***
 Леся Укра╖нка.
 Художник - Лариса ╤ванова, 1961 р.
 


 «П╤ВДЕННИЙ КРАЮ! СТОРОНО ПРЕКРАСНА!..»

 Ц╕ слова видатно╖ укра╖нсько╖ поетеси Лес╕ Укра╖нки з ╖╖ в╕рша «Засп╕в», яким в╕дкрива╓ться цикл «Кримськ╕ спогади», можна поставити еп╕графом до всього житт╓вого ╕ творчого пер╕оду, ПОв’язаного з Кримом.
 Народилася Леся Укра╖нка (Лариса Петр╕вна Косач) 25 лютого 1871 року в с╕м’╖ ╕нтел╕гент╕в-дворян, розумних ╕ осв╕чених людей. Батько ╖╖, юрист, був головою з’╖зду мирових посередник╕в. Мати - в╕дома письменниця, виступала в л╕тератур╕ п╕д псевдон╕мом Олена Пч╕лка.
 В ранньому дитинств╕, застудившись узимку на р╕чц╕ п╕д час свята Хрещення (хрещення води), Леся тяжко захвор╕ла на страшну хворобу - к╕стковий туберкульоз ╕ змушена була багато рок╕в свого життя перебувати на л╕куванн╕ в р╕зних м╕сцях св╕ту. Одним ╕з таких м╕сць був для не╖ ╕ Крим.
 Вл╕тку 1890 року вона вперше при╖хала на грязел╕кувальний Сакський курорт. П╕сля л╕кування Леся разом з мат╕р’ю вирушили в невелику подорож по п╕вострову.
 ╢впатор╕я, Бахчисарай, Севастополь, Ялта... Боже м╕й, ск╕льки ж неповторних вражень, ск╕льки побачено, ск╕льки пережито! Бахчисарайський палац з його знаменитим Фонтаном сл╕з, осп╕ваним багатьма поетами, Байдарськ╕ ворота на шляху з Севастополя, скромне призабуте житло рано померлого поета С. Надсона в Ялт╕...
 Усе це невдовз╕ знайде в╕дображення у в╕ршах «Бахчисарай», «Бахчисарайський дворець», «Байдари», «Мердвен» («Чортов╕ сходи»), «Надсонова дом╕вка в Ялт╕» та ╕н. Пот╕м ще до них додаються «Безсонна н╕ч», «На човн╕», «Негода» та ╕нш╕ в╕рш╕, нав╕ян╕ перебуванням вл╕тку 1891 року в ╢впатор╕╖. З╕бран╕ во╓дино, вони й складуть цикл «Кримськ╕ спогади».
 Через к╕лька рок╕в народиться ╕ другий цикл - «Кримськ╕ в╕дгуки», до якого ув╕йдуть «╤мпров╕зац╕я», «Уривки з листа», «Мр╕╖», драматична поема «╤ф╕ген╕я в Таврид╕», «Весна зимова»... Цей цикл - все пережите Лесею в Ялт╕ з червня 1897 до червня 1898 року.
 Найнезабутн╕ше в цей пер╕од - знайомство, яке переросло в м╕цну дружбу з Серг╕╓м Мержинським, котрий, як ╕ Леся, при╖хав до Ялти на л╕кування.
 Це йому, Серг╕ю Мержинському, присвячено в╕рш «Порвалася неск╕нчена розмова», це з ним, Серг╕╓м Мержинським, зд╕йснила Леся захоплюючу подорож на Ай-Петр╕, де на скел╕ пом╕тила н╕жну кв╕тку, яка пробила кам’яну твердь, рвучись до сонця, до св╕тла. «Ломикам╕нь» - так назвала поетеса цю кв╕тку.
 Кв╕тку «ломикам╕нь» нагадувала ╕ сама Леся Укра╖нка, поетеса, яка взяла для свого л╕тературного псевдон╕ма ╕м’я сво╓╖ матер╕-Укра╖ни. Поетеса, чия творч╕сть була поставлена на службу р╕дному народу. Поетеса, чия висока Поез╕я творилася мовою свого народу ╕ кр╕зь жорстокост╕ життя пробивалася до людей яскравою кв╕ткою над╕╖. Над╕╖ на те, що ╖╖ р╕дна Укра╖на буде в╕льною ╕ незалежною державою, що ╖╖ р╕дна мова в╕дродиться, проб’╓ться, як кв╕тка-ломикам╕нь, кр╕зь морок нев╕гластва, ус╕ляких заборон ╕ принижень, в сво╖й держав╕ стане мовою державною, р╕дною ╕ вс╕ма шанованою. Як бачимо, мр╕╖ велико╖ дочки Укра╖ни почали збуватися т╕льки зараз, в к╕нц╕ XX стор╕ччя - на початку ХХ╤.
 Крим для Лес╕, незважаючи на перепади стану ╖╖ здоров’я, був не т╕льки оздоровницею, а й щедрою на творчий ужинок «болд╕нською ос╕нню». Тут, окр╕м уже згадуваних в╕рш╕в, вона написала поему «М╕сячна легенда», опов╕дання «Над морем», драму «Руф╕н ╕ Пр╕сц╕лла», д╕алог «Айша ╕ Мохаммед», редагувала свою знамениту «Кассандру», а також написала в╕рш╕, як╕ залишилися поза циклами: «За горою блискавиц╕», «Хвиля», «Полярна н╕ч», «Народ пророков╕» ╕ «Спогад з ╢впатор╕╖»...
 Згодом, разом з╕ сво╖м чолов╕ком Климентом Кв╕ткою займалася великою етнограф╕чною д╕яльн╕стю, результатом чого стала зб╕рка народних мелод╕й, записаних з голосу поетеси.
 Леся Укра╖нка, як людина надзвичайно тонко╖ ╕ чутливо╖ душ╕, перебуваючи тривалий час в Криму, не могла не ц╕кавитися життям його кор╕нного народу - кримських татар.
 Ще у св╕й перший при╖зд 1890 року вона, дев’ятнадцятир╕чна юнка, на сво╖х кримських шляхах-дорогах, що пролягали в╕д ╢впатор╕╖ до Севастополя, Бахчисарая, Ялти, мимох╕дь зустр╕ла таку ж, якою й вона сама була на той час, свою ровесницю - д╕вчину-татарку в нац╕ональному одяз╕. Сл╕д зазначити, що до нац╕онального одягу Леся була небайдужа. Документал╕сти залишили нам немало фотокарток юно╖ Лес╕, де на зн╕мках вона в нац╕ональному укра╖нському костюм╕ з в╕ночком ╕ стр╕чечками на голов╕.
 Певно, ╕ ця митт╓ва зустр╕ч д╕вчини-укра╖нки з д╕вчиною-татаркою в нац╕ональному вбранн╕ так сильно схвилювала юну поетесу, що сво╖ почуття вона вилила у рядки в╕рша з н╕жною назвою «Татарочка». ╤ як╕ ж тепл╕, сердечн╕ слова знаходить Леся для сво╓╖ геро╖н╕! Татарочка, яку побачила Леся, «молоденька ╕ вродлива», ╖╖ «смуглявий вид ледве прикрива╓ шовком шитая чадра б╕ленька». На чорняв╕й гол╕вц╕ «червон╕╓ шапочка маленька». А очиц╕ в се╖ юно╖ татарочки-чар╕вниц╕, наче блискавиц╕, «так ╕ грають з-поп╕д бр╕вок темних!».
 Як зазначають б╕ографи ╕ досл╕дники творчост╕ поетеси, Леся Укра╖нка ц╕кавилася побутом, мовою, звичаями ╕ фольклором кримськотатарського народу. У лист╕ до М. П. Драгоманова - свого дядька, в╕домого ╕сторика, досл╕дника укра╖нсько╖ народно╖ творчост╕, Леся писала, що «хот╕ла б одну р╕ч видати, це, власне, узори татарськ╕, що я в Криму з╕брала, ╓ ╖х немало ╕ дуже вже схож╕ на укра╖нськ╕...».
 Дуже захоплювалась Леся Укра╖нка легендами кримських татар, а також жваво ц╕кавилася ╕стор╕╓ю ╕ культурою мусульманського Сходу. Леся добре знала науков╕ прац╕ Агатангела Кримського, зокрема, працю вченого-сходознавця «Мусульманство ╕ його будучина».
 Можливо, це й наштовхнуло ╖╖ написати у кв╕тн╕ 1907 року в Ялт╕ невеликий драматичний д╕алог «Айша ╕ Мохаммед». В основ╕ д╕алогу - легенда про палке кохання Мохаммеда - основоположника мусульмансько╖ рел╕г╕╖ - до юно╖ Айш╕, на як╕й в╕н одружився п╕сля смерт╕ сво╓╖ дружини Хад╕дж╕. Леся рад╕ла любительським виставам на сцен╕ сво╓╖ невеличко╖ п’╓си «Айша ╕ Мохаммед».
 Окр╕м в╕рш╕в ╕ драматично╖ поеми, поетеса виношувала творч╕ плани написати б╕льш сол╕дне художн╓ полотно на кримськотатарську тему. Про сво╖ творч╕ задуми вона пов╕домляла в лист╕ до матер╕ 16 лютого 1908 року з Ялти: «...Хочеться, коли буде знов прояснення (в здоров’╖ - Д. К.), написати маленьку ╕сторичну пов╕сть з татарсько-укра╖нських час╕в (приязнь малого укра╖нця - сина бранки - ╕ татарочки-селянки, незважаючи на традиц╕йний антагон╕зм старшого покол╕ння, пот╕м дальша доля се╖ пари, таки розлучено╖ життям...)».
 На жаль, задуму не суджено було збутись. Хвороба, яка все б╕льше прогресувала, змусила Лесю Укра╖нку по╖хати на подальше л╕кування спочатку на Кавказ, а затим ╕ в ╢гипет (весна 1913 р.).
╤ там, перебуваючи далеко в╕д Криму, вона ц╕кавилася життям, а в╕рн╕ше, психолог╕╓ю м╕сцевих ж╕нок-мусульманок, мр╕яла написати «хоч би одну невелику новелку». Одначе й цьому задуму не суджено було збутися. 1 серпня 1913 року Лес╕ Укра╖нки не стало.
 ...В Ялт╕, неподал╕к в╕д набережно╖, по вулиц╕ Л╕ткенса, 8, перед будинком, в якому жила поетеса ╕ в якому нин╕ ╖╖ музей, встановлено пам’ятник в╕чно юн╕й Лес╕ Укра╖нц╕.
 Н╕би стомившись в╕д повсякденного су╓тного життя, вона прис╕ла на кам╕нь спочити, подивитися на море, та так ╕ завмерла нав╕чно.
 Приходять люди, приносять кв╕ти. Дзвенять бандури, лунають в╕рш╕ Лес╕. Вони - в╕чн╕, вони - з нами. Поез╕я не вмира╓. Це про них, про сво╖ в╕рш╕, Леся Укра╖нка писала:

 Як я умру,
 на св╕т╕ запала╓
 покинутий вогонь
 мо╖х п╕сень,
 ╕ стримуваний
 плом╕нь зас╕я╓,
 вноч╕ запалений,
 гор╕тиме удень.

 Данило КОНОНЕНКО.
 
***

 ЗАСП╤В

 П╕вденний краю!
 як тепер далеко
 Лежиш в╕д мене ти!
 за горами крутими,
 За долами розлогими,
 за морем,
 Що вже тепер
 туманами густими
 Укрилося, бурливе.
 Та не страшно
 Мо╖м думкам ос╕нньо╖ негоди
 На Чорн╕м мор╕.
 Швидше то╖ чайки
 Вони перелетять за темн╕ води.
 Вони перелетять у ту кра╖ну,
 Де небо ще син╕╓, як весняне,
 Де виноград в долин╕ зелен╕╓,
 Де гра╓ сонця пром╕ння кохане.
 Туди мо╖ думки
 полинуть швидко
 ╤ прив╕тають ту ясну кра╖ну,
 Де прожила я не одную днину,
 А не була щаслива
 й на годину...
 Та я за те док╕рливого слова
 Тоб╕ не кину,
 стороно прекрасна!
 Не винна ти,
 що я не маю дол╕,
 Не винна ти,
 що я така нещасна!
 
 ТИША МОРСЬКА

 В час гарячий полудневий
 Виглядаю у в╕конце:
 Ясне небо, ясне море,
 Ясн╕ хмарки, ясне сонце.
 
 Певне, се кра╖на св╕тла
 Та злотисто╖ блакит╕,
 Певне, тут не чули зроду,
 Що бува негода в св╕т╕!
 
 Тиша в мор╕... ледве-ледве
 Колиха╓ море хвил╕,
 Не колишуться од в╕тру
 На човнах в╕трила б╕л╕.
 
 З тихим плескотом на берег
 Рине хвилечка перлиста;
 Править хтось
 малим човенцем,
 В’╓ться стежечка злотиста.
 
 Править хтось
 малим човенцем,
 Стиха весла п╕д╕йма╓,
 ╤ зда╓ться, що з весельця
 Щире золото спада╓.
 
 Як би я тепер хот╕ла
 У мале човенце с╕сти
 ╤ далеко на сх╕д сонця
 Золотим шляхом поплисти!
 
 Попливла б я на сх╕д сонця,
 А в╕д сходу до заходу,
 Тим шляхом, що проложило
 Ясне сонце через воду.
 
 Не страшн╕ для мене в╕три,
 Н╕ п╕дводн╕╖ кам╕ння, -
 Я про них би й не згадала
 В краю в╕чного пром╕ння.

 (╢впатор╕я,
 1890, 16 серпня)
 
 ТАТАРОЧКА

 Там, за м╕стом,
 понад шляхом битим,
 По гаряч╕м каменист╕м пол╕
 Йде д╕вча татарське╓
 вродливе,
 Молоденьке, ще гуля по вол╕.
 
 На чорняв╕й см╕лив╕й гол╕вц╕
 Червон╕╓ шапочка маленька,
 Вид смуглявий
 ледве прикрива╓
 Шовком шитая
 чадра б╕ленька.
 
 То закри╓ личко, то в╕дкри╓,-
 А очиц╕, наче блискавиц╕,
 Так ╕ грають з-поп╕д
 бр╕вок темних!
 Що за погляд в се╖ чар╕вниц╕!
 
 БАХЧИСАРАЙ

 Мов зачарований,
 сто╖ть Бахчисарай.
 Шле м╕сяць з неба
 промен╕ злотист╕,
 Блищать, мов ср╕бн╕,
 б╕л╕ ст╕ни в м╕ст╕.
 Спить ц╕ле м╕сто,
 мов заклятий край.
 
 Скр╕зь м╕нарети
 й дерева ср╕блист╕
 Мов стережуть
 сей тихий сонний рай;
 У темряв╕
 та в виноградн╕м лист╕
 Та╓мно плеще
 тихий водограй.
 
 Пов╕тря дише
 чар╕вним споко╓м,
 Над сонним м╕стом
 легкокрилим ро╓м
 Витають красн╕ мр╕╖,
 давн╕ сни.
 
 ╤ верхов╕ттям тонк╕╖ топол╕
 Кивають стиха,
 шепотять повол╕,
 Про давн╕ часи згадують вони...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 18.02.2011 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8675

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков