Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПАР╢ ВИЗНАЛА НЕЛЕГ╤ТИМНИМ ПРЕЗИДЕНТА РФ ПУТ╤НА, А РПЦ – ╤НСТРУМЕНТОМ ПРОПАГАНДИ
Асамблея вкотре п╕дтвердила, що за пут╕на рф перетворилася на фактичну диктатуру…


ПАР╢ УХВАЛИЛА РЕЗОЛЮЦ╤Ю ПРО П╤ДТРИМКУ В╤ДНОВЛЕННЯ УКРА╥НИ
За резолюц╕ю ПАР╢ проголосували 134 учасники зас╕дання, проти – жоден…


ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 15.04.2011 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#12 за 15.04.2011
НАША П╤СНЯ ГАРНА Й НОВА…

 У Севастопол╕ знову заговорили про мови. На наступному сес╕йному зас╕данн╕, що в╕дбудеться 19 кв╕тня, депутати м╕ськради затверджуватимуть звернення до Верховно╖ Ради Укра╖ни з вимогою прийняти Закон про мови. Того ж дня, ц╕лком випадково, розглядатимуть ╕ тарифи на комунальн╕ послуги. Формула «два в одному» давно стала прийнятною для депутат╕в ус╕х р╕вн╕в. Нав╕ть перес╕чним громадянам зрозум╕ла ця простенька технолог╕я.
 Мовним питанням переймалися 9 кв╕тня ╕ на IV Кон╜рес╕ укра╖нц╕в Севастополя: громада висловлювала невдоволення тим, що у м╕ст╕ в╕дсутн╕ школи з повним викладанням державною мовою. ╤сну╓ лише незначна к╕льк╕сть укра╖нських клас╕в, в╕дкритих у школах з рос╕йською мовою навчання. Досить мало й дитячих садк╕в, де виховний процес провадиться укра╖нською.
 Кошти на розвиток державно╖ мови у м╕ст╕ не вид╕ляються зовс╕м, чого не скажеш про рос╕йську мову. Щороку з м╕ського бюджету, р╕шенням м╕сцевих народних обранц╕в, вийма╓ться по м╕льйону гривень на п╕дтримку «великого и могучего», хоч у рос╕йськомовному рег╕он╕ в╕н пану╓ ╕ так. З його пан╕вним станом депутати погоджуються, проте хот╕ли б його ще вдосконалити, або, як любить повторювати депутат м╕ськради Володимир Чекмезов – почистити.
 Нещодавно у прямому еф╕р╕ телебачення в╕н сказав, що вс╕ мовн╕ Програми направлен╕ на чистку рос╕йсько╖ мови «от мата и суррогата»: «…Мы не защищаем любой русский язык. Мы защищаем тот язык, о котором когда-то говорили: «Великий и могучий». Но тот суррогат языка, который сейчас имеет место, его и защищать-то не хочется. Я вынужден открыто сказать: такой язык никому не нужен. Уж лучше тогда, как российские дворяне, изучать французский. Надо поднять наш собственный язык до уровня, чтобы не было стыдно. Сплошной языковой суррогат, да еще приправленный матом, не делает нам чести. Это – стыдно, это – горько, это – оскорбительно! Мы должны заняться чисткой русского языка».
 Вже чимало часу депутати «чистять» свою р╕дну мову, а разом з нею й м╕ську казну, виймаючи щороку по м╕льйону з бюджету м╕ста «на развитие русского языка». Проте до меж╕ «чтоб не было стыдно и горько» так ╕ не наблизилися. М╕льйони зникають, матюки множаться, а на французьку м╕сцевим «дворянам», схоже, не вистача╓ снаги.
 Отже, севастопольському депутату соромно за пон╕вечену «матом» рос╕йську. Мен╕ ж соромно, що н╕кому нагадати п. Чекмезову про те, що м╕сцевий бюджет наповню╓ться податками не лише рос╕ян за походженням, й витрачати з нього по м╕льйону щороку на розвиток лише рос╕йсько╖ – не зовс╕м коректно.
 Й справд╕, н╕кому нагадати, бо укра╖нська частина громади м╕ста сьогодн╕ пасивна ╕ нед╕╓здатна, а головне – розпорошена. Зберуться, поговорять, а дал╕ – якби т╕ питання якось сам╕ вир╕шувалися. Вже котрий р╕к посп╕ль кер╕вников╕ Кон╜ресу укра╖нц╕в Севастополя, Богданов╕ Морозу, не вда╓ться об’╓днати вс╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ укра╖нц╕в ╕, як на диво, в╕н знову переобраний на наступний терм╕н.
 Особисто я н╕чого не маю проти Богдана Мороза. В╕н – добрий чолов╕к, але, як мовиться, нема╓ тако╖ посади. Якщо в людини повн╕стю в╕дсутн╕ л╕дерськ╕ риси, треба мати мужн╕сть поступитися амб╕ц╕ями заради справи. Та й сам╕й громад╕ варто принципов╕ше й виважен╕ше п╕дходити до переобрання голови громадсько╖ орган╕зац╕╖.
 Публ╕кац╕я Миколи Владз╕м╕рського «Три роки не вдавалося. Чи вдасться тепер?», розм╕щена на сайт╕ «Укра╖нське життя в Севастопол╕», пронизана болем й розчаруванням п╕сля в╕дв╕дання заходу. Й мен╕ зрозум╕ло, про що в╕н мовить у сво╖й публ╕кац╕╖.
  Не дивно, що м╕сцева влада: ╕ попередня, ╕ нин╕шня - не раху╓ться з громадською орган╕зац╕╓ю, яка н╕чого не доводить до лог╕чного к╕нця. Жодного серйозного спротиву, жодного масового п╕кету. Зрозум╕ло, що укра╖нц╕ в Севастопол╕ – це меншина в меншин╕, бо рос╕ян, що ╓ у держав╕ нац╕ональною меншиною, у м╕ст╕ найб╕льше. Але треба в╕днаходити безпрограшн╕ важел╕, бути наполегливими й посл╕довними, якщо розрахову╓ш на результат. А якщо збиратися задля того, щоб посид╕ти та поговорити, то краще за справу не братися.
 На тл╕ тако╖ безд╕яльност╕ укра╖нсько╖ громади пишним кв╕том буяють дивовижн╕, щоб не сказати б╕льше, заяви з телеекрану вищезгаданого депутата Чекмезова щодо мови та культури в укра╖нському м╕ст╕ : «На сегодня наша интеллектуальная общественность вынуждена констатировать тот факт, что в целом уровень культуры резко снизился. И городская Программа развития русского языка, а также Программа «Школа-2015» призваны компенсировать это снижение и восстановить его на довоенном уровне»
 Нев╕домо, яку в╕йну мав на уваз╕ од╕озний депутат: Другу св╕тову чи Кримську. Але ж, зверн╕мо увагу, прагне отримати дово╓нний р╕вень за рахунок Програми «Школа-2015»! Варто нагадувати депутатам, як╕ загралися у дово╓нн╕ ╕гри, що ця Програма ма╓ дбати про майбутн╓ держави Укра╖на, а не держави п╕д назвою Радянський Союз, чи, скаж╕мо, Царська Рос╕я. Й це з бюджету нашо╖ держави кошти витрачатимуться на примарну дово╓нну культуру.
 Саме це мало б, передус╕м, впасти в око Конгресу укра╖нц╕в ╕ стати першочерговим завданням. А та, даруйте на слов╕, каша з 29 пункт╕в в резолюц╕╖ Кон╜ресу, яка не ма╓ належно╖ форми ╕ зм╕сту, диву╓ й розчарову╓.
 Такий кволий вияв укра╖нсько╖ громади Севастополя, напевне, й дозволя╓ м╕сцевим депутатам 20 рок╕в посп╕ль не дбати про розвиток державно╖ мови, безкарно витрачати грош╕ укра╖нського платника податк╕в та мр╕яти про поновлення дово╓нно╖ культури у держав╕ п╕д назвою Укра╖на.
 
Л╕д╕я СТЕПКО.
м. Севастополь.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #12 за 15.04.2011 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8853

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков