Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4452)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4125)
Українці мої... (1661)
Резонанс (2122)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1052)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (242)
Бути чи не бути? (323)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (207)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕРБНА НЕД╤ЛЯ
Наш╕ традиц╕╖


ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 29.04.2011 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#14 за 29.04.2011
«У ВИШИВЦ╤ НАРОДН╤Й МУДР╤СТЬ ╤ ТАЛАНТ…»

 Саме п╕д такою поетичною назвою 22 кв╕тня в Етнограф╕чному музе╖ м. С╕мферополя в╕дкрилася виставка, присвячена 100-р╕ччю в╕д дня народження видатно╖ укра╖нсько╖ вишивальниц╕, Героя Укра╖ни, заслуженого майстра народно╖ творчост╕ Укра╖ни, Почесного громадянина кримсько╖ столиц╕ В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к.
 Протягом кв╕тня в╕дбувалися р╕зн╕ заходи, пов’язан╕ з вшануванням пам’ят╕ про знану майстриню, яка, на жаль, якихось п╕вроку не дожила до свого визначного юв╕лею.
 Виставка, презентована у музе╖, вир╕зня╓ться тим, що в експозиц╕╖ представлен╕ роботи учениць В╕ри Серг╕╖вни. В пам’ять про свою наставницю вони зголосилися надати можлив╕сть ус╕м поц╕новувачам давнього мистецтва помилуватися ╖хн╕ми витворами.
 На урочистому в╕дкритт╕ були присутн╕: заступник Голови Верховно╖ Ради АР Крим Григор╕й ╤оффе, заступник м╕н╕стра культури автоном╕╖ Арина Новосельська, директор Етнограф╕чного музею Юр╕й Лапт╓в, директор Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру Владислав ╢рмаков, син вишивальниц╕ Вадим Ро╖к, а також т╕, хто особисто знав В╕ру Серг╕╖вну ╕ кому не байдуже мистецтво вишивки.
 «В╕ра Серг╕╖вна була сво╓р╕дною з’╓днувальною ланкою м╕ж р╕зними культурами, на як╕ багатий наш п╕востр╕в. Згадуючи цю людину, дивлячись на ╖╖ роботи, ми дума╓мо про те, яким сильним ╓ людський дух, якщо в╕н пов’язаний з талантом, любить людей, любить це життя. Нам ус╕м треба брати приклад з В╕ри Ро╖к», - зазначив Григор╕й ╤оффе.
 «Уряд Криму робить все, щоб пам’ять про В╕ру Ро╖к довго жила у серцях с╕мферопольц╕в ╕ кримчан. Ми пам’ята╓мо ╕ пиша╓мося нашою видатною сп╕вв╕тчизницею», - п╕дкреслила Арина Новосельська.
 Також кримськ╕ можновладц╕ пооб╕цяли, що вже цьогор╕ч зд╕йсниться давня мр╕я майстрин╕ – буде створено музей укра╖нсько╖ вишивки, якому бути музе╓м ╕мен╕ В╕ри Ро╖к. Б╕льшу частину свого нелегкого життя вона присвятила улюблен╕й справ╕ ╕, що важливо, виховала ц╕лу когорту сво╖х учениць. Можна з упевнен╕стю сказати, що маючи неабияк╕ орган╕заторськ╕ зд╕бност╕, а ще талант педагога ╕ майстерн╕сть художника, В╕ра Серг╕╖вна створила у Криму справжню школу укра╖нсько╖ народно╖ вишивки.
 Багато рок╕в майстрин╕-вишивальниц╕, як╕ надали сво╖ роботи для експозиц╕╖, брали участь у сп╕льних виставках «Укра╖нський рушничок» п╕д кер╕вництвом наставниц╕. З 2006 року вони почали працювати окремо, об’╓днавшись у групу «Калинонька». До складу цього творчого колективу спочатку входило усього тро╓: ╢вдок╕я Шеко, Св╕тлана Лавренюк ╕ Тамара Б╓л╕ч. Однак з часом ╖хня сп╕лка розширилася, до не╖ ув╕йшли ╢вген╕я Жукова, Галина Дмитр╕╓ва, Валентина Носенко ╕ Мер╕ Н╕кольська. Працюють вишивальниц╕ на громадських засадах, допомагаючи одна одн╕й у вибор╕ орнамент╕в, обговорюючи сво╖ досягнення на нив╕ вишивання, що сприя╓ творчому зростанню кожно╖ з них.
 Протягом 2008-2011 рок╕в вишивальниц╕ взяли участь у 16-ти колективних виставках. Серед них: виставки, присвячен╕ Дню Незалежност╕ Укра╖ни у Гарн╕зонному Будинку оф╕цер╕в м. С╕мферополя; виставка «Слов’янський в╕нок» у с╕мферопольському Етнограф╕чному музе╖; Всекримська художня виставка «День м╕ста», присвячена 225-р╕ччю кримсько╖ столиц╕ у Будинку художника та багато ╕нших.
 У експозиц╕╖ виставки «У вишивц╕ народн╕й мудр╕сть ╕ талант» вишивальниц╕ представили для широкого загалу лише деяк╕ з╕ сво╖х роб╕т, але ус╕ вони пронизан╕ любов’ю й майстерн╕стю. Серед них: р╕зноман╕тн╕ ╕ р╕знобарвн╕ рушники, серветки, закладки для книг, фартухи ╕ нав╕ть портрет Т. Г. Шевченка з його «Запов╕том». Експозиц╕я нарахову╓ близько 100 експонат╕в.
 Полтавська «лиштва», «занизування», «солов’╖н╕ в╕чка», «низь», «з╕рочки» - це далеко не повний список техн╕к вишивання, представлених на виставц╕. Орнаменти р╕зних куточк╕в Укра╖ни (Полтавщини, Ки╖вщини, Черн╕г╕вщини, Гуцульщини, Волин╕, Херсонщини, Тавр╕╖) переплелися на полотн╕ ╕ подарували св╕тов╕ р╕знокольорову, неповторну красу.
 Як дол╕ майстринь переплелися  в один творчий союз, так ╕ ╖хн╕ роботи  з’╓дналися в сво╓р╕дний образ душ╕ нашого народу. ╤ дарма, що у кожно╖ було якесь сво╓ життя до зустр╕ч╕ з В╕рою Ро╖к ╕ вишивкою...
 Так, ╢вдок╕я Шеко, за фахом учитель ╕стор╕╖, всю трудову д╕яльн╕сть присвятила культур╕. Спочатку працювала в закладах культури ╤вано-Франк╕вська, а пот╕м Криму. Вишивати почала ще у дитинств╕ п╕д пильним, але добрим оком матер╕. А з 1969 року ╖╖ наставницею стала В╕ра Серг╕╖вна. У доробку пан╕ ╢вдок╕╖ понад 30 роб╕т. Вишивальниця створила яскраву колекц╕ю вишивки п╕д назвою «Пал╕тра Укра╖ни», де в╕дображен╕ орнаменти багатьох рег╕он╕в кра╖ни: Волин╕, Под╕лля, Гуцульщини, Тавр╕╖. Майстриня навчила вишивати свою меншу сестру Олену, онуку Ксен╕ю, як╕ ╕з задоволенням передають сво╓ вм╕ння ╕ншим. За ц╕ роки пан╕ ╢вдок╕я взяла участь у 24 виставках у Ки╓в╕, Канев╕, Ялт╕, Саках, Краснодар╕. За сво╖ роботи неодноразово нагороджувалась дипломами, подяками М╕н╕стерства культури АРК, С╕мферопольсько╖ м╕ськради, Гарн╕зонного будинку оф╕цер╕в.
 А от Св╕тлана Лавренюк працю╓ сьогодн╕ у С╕мферопольському Будинку культури ╕м. Т. Г. Шевченка кер╕вником клубу ветеран╕в в╕йни ╕ прац╕ «Вогник». Вишива╓ також з дитинства, а з 1954 року укра╖нськ╕й народн╕й вишивц╕ ╖╖ почала навчати В╕ра Ро╖к. За останн╕ 12 рок╕в майстриня вишила понад 40 роб╕т, взяла участь у 42 групових виставках прикладного мистецтва у багатьох м╕стах Укра╖ни та Рос╕╖. До 225-р╕ччя р╕дного С╕мферополя пан╕ Св╕тлана виконала сер╕ю вишивок, як╕ були представлен╕ на Всекримськ╕й художн╕й виставц╕ «День м╕ста» у виставковому зал╕ Кримсько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни у червн╕ 2009 року. У творчому доробку майстрин╕ - участь у проведенн╕ Всеукра╖нсько╖ акц╕╖ «Рушник нац╕онального ╓днання» (2007 р╕к) у Бахчисара╖ ╕ у майстер-клас╕ на тему укра╖нсько╖ вишивки в рамках виставки «Вишивка, мереживо  ╕ ткацтво сх╕дних слов’ян» у Кримському етнограф╕чному музе╖ (2008 р╕к).
 А от Тамара Б╓л╕ч за осв╕тою – ╕нженер, свою творчу «кар’╓ру» почала, коли вийшла на пенс╕ю, хоча вишивала також з дитячих рок╕в. Знаковою для не╖ також стала зустр╕ч саме з В╕рою Ро╖к, яка в╕дкрила ╖й багатий св╕т укра╖нсько╖ народно╖ вишивки. П╕д кер╕вництвом знано╖ майстрин╕ пан╕ Тамара створила неповторну яскраву колекц╕ю вишивок «Кв╕туча Укра╖на». В╕ра Серг╕╖вна лише п╕дказувала, як╕ орнаменти краще взяти за основу, а дал╕ працювала фантаз╕я Тамари, вона складала узори сама. ╥╖ власний доробок склада╓ понад 30 роб╕т. На особливу увагу заслуговують вишит╕ ╕кони ╕ картини. До реч╕, одну з ╕кон вишив онук ╤ван, який теж захопився цим мистецтвом. Пан╕ Тамара – учасниця багатьох колективних виставок прикладного мистецтва у р╕зних куточках не т╕льки Укра╖ни, а й Рос╕╖. А ще вона теж залишила сво╖ вишит╕ узори на «рушнику нац╕онального ╓днання».
 ╢вген╕я Жукова голку для вишивання теж взяла у дитяч╕ роки. Спочатку це був звичайний гурток вишивки у м. Джанко╖, куди б╕гали д╕вчатка п╕сля школи навчатися азам цього мистецтва. Трохи п╕зн╕ше пан╕ ╢вген╕╖ доля подарувала зустр╕ч з В╕рою Серг╕╖вною, ╕ це знайомство стало вир╕шальним у ╖╖ житт╕. Адже з того часу вона майже не випускала голку з╕ сво╖х рук. Навчаючись у С╕мферопольському держун╕верситет╕, ╢вген╕я Олександр╕вна була частим гостем у родин╕ Ро╖к╕в, де, за ╖╖ спогадами, ╖╖ дуже тепло приймали. Пан╕ ╢вген╕я свого часу брала активну участь в орган╕зац╕╖ Музею декоративно-прикладного мистецтва Кримсько╖ област╕ у 1963 роц╕. ╥╖ роботи неодноразово експонувалися на виставках у Джанко╖, С╕мферопол╕, Одес╕, Ки╓в╕. У ╖╖ родин╕ вишивка, можна сказати, «передавалася» в╕д покол╕ння до покол╕ння, бо вишивала ╖╖ бабуся, а сама ╢вген╕я Олександр╕вна навчила вишивати сво╖х двох доньок. На нин╕шню виставку майстриня надала б╕льше 30 авторських роб╕т.
 Про наступну нашу геро╖ню, Валентину Носенко, хочеться розпов╕сти окремо. На жаль, так само, як ╕ В╕ри Ро╖к, пан╕ Валентини уже нема на цьому св╕т╕. Проте нам залишилися ╖╖ роботи, як╕ так багато значили для не╖, ╕ якими нин╕ ми ма╓мо змогу милуватися. Валентина Олекс╕╖вна народилася 1930 року у м. ╢впатор╕я. За фахом – учитель ╕стор╕╖. Вишивкою почала займатися з 1990 року. П╕д вм╕лим кер╕вництвом В╕ри Ро╖к майстриня осво╖ла близько двадцяти п’яти вид╕в укра╖нських вишивальних техн╕к. Особливо ╖й вдавалися ажурн╕ роботи – р╕зн╕ види мережива, техн╕чне виконання яких не ус╕м вишивальницям п╕д силу. Усього у ╖╖ творчому доробку понад 50 роб╕т. Пан╕ Валентина взяла участь у 25 колективних виставках у м. Алушт╕, Саках, Канев╕, Ки╓в╕ та ╕н. Була нагороджена Почесною грамотою М╕н╕стерства культури АРК, двома Почесними грамотами П╕вденнокримського осередка Сп╕лки майстр╕в народного мистецтва Укра╖ни. Тривалий час Валентина Олекс╕╖вна навчала  народн╕й вишивц╕ д╕тей у Центр╕ реаб╕л╕тац╕╖ д╕тей-╕нвал╕д╕в Ки╖вського району м. С╕мферополя.
 Кр╕м того, на виставц╕ представлен╕ роботи ще двох майстринь: Галини Дмитр╕╓во╖ та Мер╕ Н╕кольсько╖, як╕ так само, як ╕ ╖хн╕ «колеги», ще з юнацьких рок╕в закохалися у вишивку. Хоч ╖хн╕ профес╕╖ ╕ далек╕ в╕д рукод╕лля (пан╕ Галина за осв╕тою – ╕нженер-буд╕вельник, а пан╕ Мер╕ зак╕нчила свого часу буд╕вельний техн╕кум), але вишивання червоною ниткою проходить через усе ╖хн╓ життя.
 Ус╕ вишивальниц╕ талановит╕ ╕, найголовн╕ше, – дуже люблять свою справу, знають звича╖ ╕ традиц╕╖ р╕дного народу ╕ з задоволенням передають сво╖  знання ╕ майстерн╕сть молодому покол╕нню. Адже зараз, у часи такого суто матер╕ального життя, повернення до сво╖х виток╕в, до духовност╕, до народного мистецтва ╓ досить важливою складовою розвою культури та державност╕.
 Для ус╕х бажаючих доторкнутися до прекрасного св╕ту вишивки на баз╕ музею будуть проходити майстер-класи, а сп╕вроб╕тники музею проводитимуть ц╕кав╕ екскурс╕╖.
 Триватиме виставка до к╕нця травня.

╤рина МИТКАЛИК.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #14 за 29.04.2011 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=8884

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков